Reklama

Święta na dziś

Z Krystyną Zając o rozpowszechnianiu kultu św. Joanny Beretty Molla rozmawia Jolanta Życzkowska
Edycja zielonogórsko-gorzowska 7/2006

Jolanta Życzkowska: - Dlaczego Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych, którego jest Pani prezesem, przyjęło za patrona św. Joannę?

Krystyna Zając: - Przykład tej wspaniałej matki i żony, kobiety, która nade wszystko ukochała rodzinę i otwarta była na życie, pięknie wpisuje się w zadania naszego stowarzyszenia. Orędownictwo takiej patronki pozwala na dowartościowanie rodzin z kilkorgiem dzieci oraz jest wskazaniem na bezwarunkową i bezcenną wartość życia ludzkiego.

- Jak to się dzieje, że osoba świecka sprowadza relikwie, przekonuje proboszczów i dokonuje się uroczyste wprowadzenie relikwii do kościołów?

- Nie są to tylko działania ludzkie. Jesteśmy narzędziami w ręku Boga. Pan Bóg sam wie, gdzie i kiedy jest potrzeba właśnie konkretnego świadectwa. Rozpowszechnianie kultu św. Joanny jest dzisiaj konieczne, aby wskazać na wartość rodziny, małżeństwa i życia poczętego. Zaczęło się tak: Zostałam zaproszona do Kalisza na Diecezjalny Kongres Kobiet. Miałam wygłosić referat. Wybrałam temat dotyczący bł. Joanny jako wzoru matki, żony i kobiety. Historia życia i postawa Błogosławionej wzbudziły ogromne wzruszenie. Padały pytania - skąd ta Błogosławiona? Nikt o niej nie słyszał. Obecny ksiądz proboszcz tamtejszej parafii gotów był przyjąć jej relikwie. Ustalony został nawet termin na 8 października 2003 r., lecz zaszły pewne przeszkody. W grudniu 2003 r. wyszedł dekret o kanonizacji bł. Joanny.
Potem wszystko stało się już prostsze. Pierwsza parafia, która uroczyście 25 marca 2004 r. przyjęła relikwie Świętej, to parafia w Łabowej k. Nowego Sącza. Potem był wcześniej przygotowany Kalisz. Obecnie relikwie są już w 23 parafiach, jednej kaplicy szpitalnej i jednej kaplicy w Chicago. Tutejsza parafia będzie 27. parafią, gdzie relikwie będą wprowadzone w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego.

- Do świętych, którzy towarzyszą nam od początków Kościoła, dołączają święci świeccy, którzy poprzez heroizm życia i wierność wierze są znakiem czasów. Do nich należy św. Joanna, ukazując, że we wszystkich obszarach życia jest miejsce na świętość. Umieszczenie relikwii w tutejszej parafii będzie na trwale wpisanym przypomnieniem o tej prawdzie. Miejmy nadzieję, że wiele kobiet, patrząc na ten przykład, odnajdzie w św. Joannie pomoc i sojuszniczkę w staraniach o świętość życia i piękno miłości małżeńskiej.

- Tak, jestem pewna, że św. Joanna będzie orędowniczką w tych sprawach. Ojciec Święty Jan Paweł II podczas pielgrzymki w 1997 r. w Ludźmierzu skierował do naszego stowarzyszenia słowa: „Wy jesteście światłem dla całego świata. Od Was mają uczyć się odwagi. Szukajcie wsparcia u Maryi, odmawiając codziennie Różaniec”. Myślę, że nie na darmo „po imieniu” zwrócił się do naszej Fundacji SOS Rodzinie, której patronuje św. Joanna Beretta Molla.

- Serdecznie dziękuję za cały trud i rozmowę.

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze przygotowuje się do uroczystego wprowadzenia relikwii św. Joanny Beretty Molla. Uroczystość ta będzie wydarzeniem nie tylko dla parafii, ale będzie miała wymiar szerszy, ponieważ relikwie Świętej po raz pierwszy sprowadzone będą na teren naszej diecezji. Uroczyste wprowadzenie relikwii św. Joanny do parafii nastąpi w Niedzielę Miłosierdzia Bożego 23 kwietnia podczas Mszy św., której przewodniczył będzie bp Adam Dyczkwski.
W związku z tymi przygotowaniami gościła w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Krystyna Zając z Nowego Sącza, psycholog, prezes Fundacji SOS Rodzinie i Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych im. św. Joanny Beretty Molla. W niedzielę 15 stycznia podczas niedzielnych Eucharystii przedstawiła i przybliżyła ona postać Świętej, o której Jan Paweł II podczas kanonizacji 16 maja 2004 r. powiedział: „Daję Wam wyjątkowy przykład Świętej, która żyła zwyczajnie. (...) Nie zapominała o Bogu i nie wstydziła się być świętą”.
Krystyna Zając, z ramienia rodziny św. Joanny, upoważniona jest do rozszerzania i troski o czystość kultu Świętej. Zwykle sprawa kultu pozostaje w rękach Kościoła, ale w tym przypadku, ze względu na to, że żyją osoby najbliższe (mąż Piotr lat 90 i dorosłe dzieci), Krystyna Zając pozostaje w stałym kontakcie z rodziną i stąd otrzymuje pozwolenie. Naturalnie wszystko dzieje się w zgodzie z hierarchią kościelną.

Wyróżnienie dla abp. Pennacchio

2019-10-19 12:12

at

Jest niezmiernie ważne, aby treści społecznej nauki Kościoła docierały do jak najszerszego kręgu osób – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce odbierając Złotą Honorową Odznakę Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Uroczystość odbyła się 18 października podczas II Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej w Warszawie.

Archiwum organizatorów/Aneta Żylińska

Abp Salvatore Pennacchio został wyróżniony m.in. za „pełen miłości kapłańskiej trud promowania nauczania Jana Pawła II”. - Ks. Nuncjusz jest przyjacielem naszego festiwalu. Od pierwszej jego edycji błogosławi nam oraz wspiera nas w propagowaniu Katolickiej Nauki Społecznej – powiedział „Niedzieli” Kamil Suleja, członek zarządu Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Poza wyróżnieniem dla abp. Pennachio stowarzyszenie przyznało jeszcze dwa wyróżnienia „Bonum et Lucrum” (Dobro i zysk). Otrzymali je przedsiębiorcy Robert Tarantowicz i Tomasz Desko, którzy „aktywnie wspierają działania na rzecz relacji społecznych opartych na wartościach moralnych i szacunku do drugiego człowieka”.

- Przyznając nagrody „Bonum et Lucrum” chcemy docenić oraz promować osoby, które w sposób praktyczny kierują się zasadami Katolickiej Nauki Społecznej – mówił K. Suleja.

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” jest ogólnopolską organizacją formacyjno – edukacyjną przygotowującą katolików świeckich do realizowania misji Kościoła w łączności z Jego Pasterzami. Organizowany przez stowarzyszenie festiwal ma na celu propagowanie nauczania społecznego Kościoła wśród osób aktywnie uczestniczących w życiu samorządowym, gospodarczym i naukowym. Festiwal jest również okazją do integracji środowisk realizujących zasady KNS.

Patronem honorowy III Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej w Warszawie jest abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP. Patronem medialnym wydarzenia jest m.in. Tygodnik „Niedziela”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Wodarczyk do Odnowy w Duchu Świętym: Wzrastajcie w wierze!

2019-10-19 17:21

ks.sk / Pszczyna (KAI)

40 rocznica istnienia wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym była okazją do wspólnego świętowania w Piasku k. Pszczyny. Eucharystii podczas dnia jedności przewodniczył bp Adam Wodarczyk. W homilii przypominał o wartości cnoty wiary w życiu każdego ochrzczonego. – Wiara jest podstawą, fundamentem. Wszystkie inne cnoty wypływają z cnoty wiary – zauważył duchowny – Wzrastajcie w wierze! Jeżeli wzrastamy w cnocie wiary, to wzrastamy we wszystkich innych cnotach – dodał.

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

– Gdy myślę o 40-leciu Odnowy, to widzę ten największy dar: wiarę, która pozwala iść za Jezusem, nawet jeśli potrzeba iść pod prąd temu światu… – stwierdził bp Wodarczyk. – Niech Duch Święty daje nam siłę, aby to dzieło, w którym się formujecie było żywe. Aby osoby, które zapraszacie do wspólnot doświadczały łaski wiary – powiedział.

Pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej zauważył również, że znakiem trwałości działania Ducha Świętego w sercach zgromadzonych w kościele w Piasku członków Odnowy w Duchu Świętym jest wierność. – Wielu z was tutaj dzisiaj obecnych rozpoczynało w początkach tego ruchu – powiedział.

Bp Wodarczyk podkreślił również, że szczególnym doświadczeniem działania Ducha Świętego, które odkrywamy przez formację we wspólnocie jest odkrycie daru wiary w Boga w Trójcy Świętej Jedynego, a przez to Boga, który ukazuje się w swoim Synu w tajemnicy Jego męki, śmierci i zmartwychwstania. – Wiara prowadzi też do tego, że z pełnym pokojem serca słuchamy słów, które Bóg przekazuje przez Pismo Święte – dodał.

Odnosząc się do odczytanej Ewangelii wg św. Łukasza, zauważył, że nie słyszymy w niej o rzeczach łatwych. – Będą was ciągnąć do synagog, urzędów i władz… to doświadczenie próby – komentował bp Wodarczyk. – Ale jest też słowo pocieszenia: nie martwcie się, co macie mówić. Duch Święty was pouczy – dodał. – Cała historia Kościoła jest świadectwem tej prawdy. Będziemy doświadczali krzyża, jako Jego uczniowie, ale będziemy mieć też siłę, by sprostać tej próbie – powiedział.

Na temat samego ruchu Odnowy w Duchu Świętym wypowiedział się natomiast ks. Tadeusz Skrzypczyk, który jest moderatorem wspólnoty w archidiecezji katowickiej. – Na terenie naszej archidiecezji jest ponad 30 wspólnot – stwierdził. – To około pół tysiąca osób, które się regularnie spotykają i modlą w różnych intencjach – zauważył.

Początki działalności odnowy charyzmatycznej na terenie diecezji katowickiej sięgają 1978 r. Od 1979 r. rozpoczęły się regularne spotkania modlitewne osób chcących pogłębiać swoją wiarę w ruchu charyzmatycznym. W 1984 ówczesny biskup katowicki Herbert Bednorz mianował ks. Tadeusza Skrzypczyka odpowiedzialnym za coraz liczniej powstające grupy modlitewne. Posługę tę ks. Skrzypczyk pełni do dzisiaj.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem