Reklama

Z wizytą w parafii

Kościół to wspólnota wiary

12 marca, w drugą niedzielę Wielkiego Postu, bp Roman Marcinkowski wizytował parafię pw. św. Jana Chrzciciela w Węgrze (dekanat przasnyski).

Niedziela płocka 14/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia ta jest jedną z najstarszych w diecezji. Powstała prawdopodobnie już w XIII w., choć jej istnienie poświadczone jest w dokumentach dopiero w 1398 r. Pierwszy drewniany kościół przetrwał do 1535 r., kiedy to ówczesny proboszcz Jan Kretkowski zbudował murowaną zakrystię i przeprowadził remont świątyni. Obecny kościół wzniósł w 1730 r. Bartłomiej Węgierski. Świątynię częściowo przebudowano w XIX w.
Okres II wojny światowej nie był szczęśliwy ani dla parafii, ani dla parafialnej świątyni. W kronice parafialnej zapisano: „Wiosną 1946 r. proboszczem parafii Węgra został mianowany ks. Stanisław Pilitowski. Objął pracę w nadzwyczaj trudnych warunkach. Cała parafia ze względu na poligony była spalona. Budynki parafialne i sam kościół zdewastowane”. Po ks. Pilitowskim troskę o duszpasterstwo i budynki parafialne podejmowali kolejni proboszczowie: ks. Marian Olkowski, ks. Aleksander Policiewicz, ks. Henryk Kosiński, ks. Kazimierz Pawłowski i ks. Wiesław Pietrzak. Od 3 lipca 2005 r. obowiązki administratora parafii Węgra objął ks. Tomasz Ozimkowski.

Charakterystyka parafii

Reklama

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Węgrze liczy niespełna 1600 osób, zamieszkujących w 12 miejscowościach. „Po mojej pierwszej wizycie duszpasterskiej mogę powiedzieć, że nie spotkałem osób deklarujących się jako niewierzące, należące do innych religii (wyznań) czy sekt - mówi ks. Ozimkowski. - Z bólem jednak należy stwierdzić, że regularnie praktykujący stanowią około 1/3 wszystkich parafian”.
Podczas ostatniego liczenia wiernych w przedostatnią niedzielę listopada we Mszach św. uczestniczyło 504 parafian, z których do Komunii św. przystąpiły 93 osoby. W każdą niedzielę sprawowane są 2 Msze św. w kościele parafialnym i jedna w kaplicy w Obrębie. W każdą środę odprawiana jest Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, w piątek - Koronka do Miłosierdzia Bożego. Wierni uczestniczą w rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych oraz w nabożeństwach okresowych: różańcowym, majowym i czerwcowym, w Drodze Krzyżowej i Gorzkich żalach. W nabożeństwach pierwszopiątkowych regularnie uczestniczy ok. 50 osób. Parafian gromadzą odpusty, przypadające w święto Ofiarowania Pańskiego i uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela. Prowadzona jest katecheza parafialna dla kandydatów do bierzmowania oraz dla dzieci z klas II i IV wraz z rodzicami. Organizowane jest Triduum ku czci św. Stanisława Kostki. Pobożność umacnia ruch pielgrzymkowy do miejsc świętych. „Parafianom stworzone są szerokie możliwości rozwoju duchowego, chociaż szkoda, że z wielu tych form duszpasterstwa korzystają tylko nieliczni” - mówi Duszpasterz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Grupy duszpasterskie

Reklama

Na życie duszpasterskie parafii w Węgrze składa się także działalność pięciu grup o różnych celach, zadaniach i charyzmacie. Osoby, które podjęły trud regularnej modlitwy różańcowej, tworzą 10 kół Żywego Różańca. Cieszy fakt, że na różańcu modli się nie tylko starsze pokolenie parafian, ale również młodzież. 20 osób przystępujących w trakcie wizytacji biskupiej do sakramentu bierzmowania zawiązało kolejną różę. Nierzadko tajemnice różańcowe przekazywane są tu z pokolenia na pokolenie - jak mówiła w sprawozdaniu przedstawicielka tej grupy.
Od 15 lat w Węgrze działa koło misyjne, które skupia kolejne pokolenia dzieci i młodzieży. Dzisiaj liczy ono 38 członków; są to uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Węgrze z klas od II do VI. Opiekunem jest katechetka Wanda Kordek. Raz w miesiącu „młodzi misjonarze” spotykają się, aby omówić aktualne sprawy oraz modlić się w intencji dzieła misyjnego. Koło utrzymuje stały kontakt z misjonarką pracującą w Kamerunie s. Ismaelą. Członkowie koła wspierają siostrę modlitwą, a także ofiarami pieniężnymi. S. Ismaela dwukrotnie odwiedziła szkołę i dziękowała osobiście dzieciom. Tuż przed Bożym Narodzeniem koło zorganizowało również misyjne jasełka.
W oprawę liturgii włączają się w tej parafii ministranci i asysta procesyjna. Jak podkreślili w sprawozdaniu ministranci, ich liczba wzrosła wraz z podjęciem obowiązków administratora parafii przez Księdza Tomasza. Dzisiaj jest ich 22. Dla większości ks. Ozimkowski zakupił komże. Raz w miesiącu ministranci zbierają się na spotkaniach formacyjnych, w których trakcie poznają tajniki ministrantury.
Wszystkie pokolenia: zarówno dorośli, młodzież i dzieci skupia asysta procesyjna. Grupa ta, licząca obecnie 40 osób, bierze udział procesjach eucharystycznych.
18 grudnia ub.r. zawiązała się nowa rada parafialna. Jednak jeszcze przed jej oficjalnym powstaniem jej członkowie wspierali w pracy swego duszpasterza. 19 członków rady to przedstawiciele wszystkich miejscowości parafii; częściowo są to członkowie dawnej rady parafialnej. Na comiesięcznych spotkaniach omawiane są bieżące sprawy dotyczące funkcjonowania parafii oraz planowane inicjatywy remontowo-budowlane.
Ze wspólnotą parafialną w Węgrze współpracują dwie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, działające w Obrębie (od 1925 r.) i w Węgrze (od 1924 r.). Jednostka w Obrębie liczy dziś 27 czynnych druhów, zaś w Węgrze - 25. Obie jednostki chętnie włączają się w uroczystości parafialne. Służą także cenną pomocą w pracach społecznych na rzecz parafii.
Istotną płaszczyzną duszpasterstwa każdej parafii jest katechizacja dzieci i młodzieży. W parafii Węgra zajmują się nią dwie osoby świeckie oraz kapłan. Katechezę w Szkole Podstawowej w Węgrze prowadzi Wanda Kordek. Na lekcje religii uczęszczają wszystkie dzieci tej placówki, w sumie 66 osób. Z kolei w Publicznej Szkole Podstawowej w Borkowie-Falentach, gdzie uczy się 21 uczniów, katechizuje Grzegorz Krajewski. Ks. Ozimkowski natomiast uczy w Publicznej Szkole Podstawowej w Obrębie, do której uczęszcza 46 uczniów. Jak stwierdził w sprawozdaniu Ksiądz Tomasz, pewne trudności w pracy nastręczają klasy łączone, spowodowane małą ilością dzieci w poszczególnych oddziałach.
„Oprócz katechezy szkolnej prowadzona jest również katecheza parafialna, w którą włączeni są wszyscy katechizujący. Co roku w białym tygodniu katecheci organizują dzieciom komunijnym wraz z rodzicami wyjazd na pielgrzymkę do Częstochowy lub Lichenia” - mówił Duszpasterz w swoim sprawozdaniu.

Dokonania materialne

Choć ks. Tomasz Ozimkowski administruje parafią od niedawna, to udało się już wielu rzeczy dokonać także na polu troski o sprawy materialne. W kościele parafialnym założono nowe nagłośnienie. Na cmentarzu przykościelnym ustawiono pomnik Jana Pawła II (pomnik ten i mała kapliczka na cmentarzu zostały ufundowane przez państwa Smoleńskich z Ciechanowa - byłych parafian pochodzących z Pierzchał). W kaplicy filialnej w Obrębie częściowo przerobiono i zabezpieczono instalację elektryczną oraz zmodernizowano nagłośnienie. Na cmentarzu grzebalnym postawiono ołtarz granitowy na podwyższeniu z zadaszeniem, zestawiono z płyt śmietnik i zakupiono przenośne nagłośnienie. Na plebanii wybudowano drugą łazienkę i zmieniono piec centralnego ogrzewania. Ponadto zakupiono szaty i inne paramenty liturgiczne oraz materiały dekoracyjne.
Nowy administrator parafii ma świadomość, że wiele prac czeka jeszcze na wykonanie. Wraz z radą parafialną planuje na najbliższy czas liczne prace remontowe w kościele: remont dachu i szalunku wewnętrznego świątyni, malowanie, wymiana podłogi, remont zakrystii, wymiana drzwi i okien, wymiana ławek w kościele i mebli w zakrystii, przebudowa parkanu wokół świątyni, renowacja ołtarzy, ambony i chrzcielnicy. Niektóre z nich pragnie rozpocząć jeszcze w tym roku kalendarzowym. „Są to bardzo kosztowne inwestycje, dlatego ich wykonanie zostanie rozłożone na kilka lat; nadto zostały już podjęte działania mające na celu pozyskanie funduszy, które w jakiejś części pokryją wydatki związane z wykonaniem tych prac” - mówił w swoim sprawozdaniu ks. Ozimkowski.

Przebieg wizytacji

Pasterska wizyta Biskupa Romana rozpoczęła się o godz. 10.00 Mszą św., podczas której 85-osobowa grupa młodzieży z roczników 1988-1990 przyjęła sakrament bierzmowania. Pięknym duchowym owocem tego sakramentu stało się koło różańcowe utworzone przez młodzież. W procesji z darami bierzmowani przynieśli listę nazwisk 20 osób należących do nowego koła, a także 20 różańców, które Ksiądz Biskup poświęcił na zakończenie Mszy św. Po Komunii Ksiądz Biskup wraz bierzmowanymi modlił się za chorych parafian.
Przed uroczystą Mszą św. ingresową, która rozpoczęła się o godz. 12.00, swoje sprawozdania przed Księdzem Biskupem składał Duszpasterz parafii oraz przedstawiciele grup i stowarzyszeń działających przy parafii. W swoim kazaniu Biskup Roman zauważył, że dzięki takiej wizycie duszpasterskiej wszyscy możemy zobaczyć, że nie jesteśmy wyizolowaną samotną wyspą; każda bowiem parafia jest ogniwem wielkiego łańcucha tworzącego dekanat, potem diecezję, metropolię, a wreszcie cały Kościół powszechny. Dzisiaj - podkreślił Ksiądz Biskup - tu, w parafii Węgra, możemy wspólnie głębiej przeżywać rzeczywistość Kościoła. A kościół, jak przypomniał Kaznodzieja, to zarówno budynek poświęcony Bogu, świątynia, jak również wspólnota wiary, którą tworzą ludzie.
Po Mszy św. Ksiądz Biskup wraz z parafianami modlił się za zmarłych parafian, a później odwiedził chorych. Wizyta pasterska zakończyła się Mszą św. o godz. 16.00, odprawioną w kaplicy filialnej w Obrębie.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy Gizela Jagielska stanie się ofiarą? Próba wybielenia sprawczyni zabójstwa z Oleśnicy

2025-05-06 10:59

[ TEMATY ]

aborcja

Oleśnica

Ordo Iuris

Adobe Stock

Sprawa zabójstwa 9-mięcznego nienarodzonego chłopca w szpitalu powiatowym w Oleśnicy jest wciąż obecna w przestrzeni publicznej, w tym medialnej - informuje o tym Ordo Iuris.

Sposób potraktowania małego pacjenta w szpitalu w Oleśnicy – 9-miesięcznego nienarodzonego chłopca cierpiącego na łamliwość kości - wciąż obecny jest w relacjach medialnych. Magda Nogaj z wrocławskiej edycji serwisu wyborcza.pl przeprowadziła wywiad z dr Gizelą Jagielską – lekarką, która uśmierciła chłopca.
CZYTAJ DALEJ

Licheń: 150. zebranie plenarne przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych

2025-05-06 15:24

[ TEMATY ]

siostry

Licheń

zebranie plenarne

żeńskie zgromadzenia zakonne

Hubert Gościmski

Siostry podczas odnowienia ślubów zakonnych 2 lutego w świdnickiej katedrze

Siostry podczas odnowienia ślubów zakonnych 2 lutego w świdnickiej katedrze

150. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych potrwa od 6 do 8 maja w Licheniu. W obradach weźmie udział ponad 160 sióstr - przełożonych prowincjalnych i generalnych z około stu żeńskich zgromadzeń zakonnych posługujących w Polsce.

Tematem przewodnim spotkania będzie "Życie konsekrowane w dobie 'popołudnia chrześcijaństwa'. Wezwanie do głębi". W ciągu trzech dni zagadnienie to poprowadzi w formie wykładów S. prof. Beata Zarzycka ZSAPU, profesor uczelni Instytutu Psychologii Wydziału Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
CZYTAJ DALEJ

NA ŻYWO: Liturgia rozpoczęcia konklawe - wyraz wiary w moc Ducha Świętego

2025-05-06 20:45

[ TEMATY ]

konklawe

Tama66/pixabay.com

Popołudniowe rozpoczęcie konklawe będzie miało przede wszystkim charakter modlitwy, a jego liturgia będzie wyrazem zawierzenia Bogu wyboru papieża.

133 kardynałów elektorów zbierze się przed 16. 30 w Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego, by sformować procesję. Celebrans przypomni im na wstępie, że mają oni wybrać godnego pasterza całej owczarni Chrystusa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję