Reklama

400-lat parafii św. Jana Chrzciciela w Poczesnej

Kawałek nieba na ziemi

Wieże kościoła św. Jana Chrzciciela w Poczesnej widać dobrze z trasy szybkiego ruchu Warszawa-Katowice. Jednak trzeba zjechać kilkaset metrów z głównej drogi, by zobaczyć w całej okazałości tę liczącą ponad sto lat świątynię i poznać dzieje parafii, która 12 lipca br. fetowała 400 lat istnienia.

Niedziela częstochowska 31/2006

Jak szlachetny pan z olsztyna parafię ufundował

A wszystko zaczęło się w upalne lato Roku Pańskiego 1606, gdy król Polski Zygmunt III Waza dał ze swych majętności kawałek ziemi, na wybudowanie kościoła i utrzymanie dla kapłanów. Parafie erygował, czyli powołał do życia, biskup krakowski i jednocześnie książę siewierski Bernard Maciejowski. W stosownym dokumencie zacny Ksiądz Biskup napisał: „Dlatego wszystkim i każdemu z osobna, zarówno współczesnym, jak i przyszłym, o których jesteśmy zatroskani, niniejszym pismem oznajmiamy, jak szlachetny pan Jan Ocieski z Cieszyna, będący dzierżawcą Poczesnej (…) zatroskany o zbawienie ludu zamieszkującego owe miejscowości, który to (lud) nie posiada własnej świątyni, do której mógłby się udawać, by słuchać słowa Bożego i w niej osiągnąć to, co konieczne jest do zbawienia, mianowicie: by mogły być rozdawane sakramenty Kościoła. Niegdyś, jak błąkające się owce - narzekał Ksiądz Biskup - lud udawał się raz do tej raz do tamtej świątyni, skąd wielu bez sakramentów Kościoła z tego życia odeszło, a ich ciała były grzebane w polach. Dlatego świątynię (…) mianowicie w Poczesnej, swoimi nakładami od podstaw zbudował, ku chwale Boga Wszechmogącego”. Nie dość jednak chwały, bo oto sam Miłościwie Panujący Zygmunt III własnoręcznie na pergaminie rzecz całą podpisał i w pieczęć zaopatrzył, co mówiąc językiem współczesnych - nadało sprawie bieg.
Pierwszy kościół w Poczesnej, jak to w zwyczaju polskim bywało, wystawiono okazały, ale drewniany. Podobnie, jak kolejny z 1719 r. I tak Bóg sprzyjał miejscowej wspólnocie, że budowle te oparły się licznym w owych czasach pożarom i najazdom i rozpadły się na skutek starości. W 1870 r. postawiono kościół nowy, okazały i murowany, mający dwie solidne wieże. Trudno określić jego styl, gmach jest mieszanką architektoniczną. Szeroki, jednonawowy z obszernym prezbiterium. Po obu stronach prezbiterium symetrycznie ulokowano zakrystię i skarbczyk. Tworzy to plan krzyża, na którym zwyczajowo budowano dawne kościoły. Front, jak wspominano, zdobią dwie wieże i trzecia, mniejsza - kryjąca w sobie sygnaturkę. Niewątpliwą ozdobą świątyni są witraże. Przedstawiają one: św. Jana Chrzciciela, Trójcę Świętą, św. Jadwigę śląską, Madonnę Jasnogórską, świętych: Maksymiliana Kolbego, Stanisława Biskupa, Andrzeja Bobolę i Cecylię - patronkę muzyki. Witraże wykonał w 1980 r. prof. Maciej Makarewicz z Krakowa.
O charakterze świątyni decyduje ołtarz, na który zwrócone są oczy wiernych. Opisywana świątynia ma trzy ołtarze. W głównym barokowym wyeksponowano dwa obrazy: duży Trójcy Świętej i mniejszy patrona parafii św. Jana Chrzciciela. Warto wzrok zatrzymać na prawym, bocznym ołtarzu, gdzie zachwyca zabytkowy piękny obraz młodzieńczego św. Sebastiana, do którego to wizerunku pielgrzymowano w minionych wiekach wierząc, że wizerunek ten ma moc cudowną. Zabytkowe i godne uwagi są także stacje drogi krzyżowej, tron biskupi i ogromny żyrandol, który długo czekał na fachowca zdolnego przywrócić mu dawny blask. Efekt wart jest zobaczenia.

Przyszłość jest efektem przeszłości

Reklama

Od 17 lat proboszczem w podczęstochowskiej Poczesnej jest ks. kan. Stanisław Szafraniec. Zawołany gospodarz, jak dawniej nazywano ludzi, którzy potrafią z zaniedbanego miejsca uczynić zadbany obiekt. Na 400-lecie parafii kościół i jego otoczenie zostało poddane gruntownej przemianie. Największym, także w znaczeniu finansowym, przedsięwzięciem była wymiana liczącej ponad 100 lat konstrukcji dachu i pokrycie go miedzią. Poszerzono plac przykościelny, obsadzono ładnie zakomponowanymi krzewami, dróżki wyłożono kostką brukową.
Uroczystość jubileuszowa zgromadziła licznie parafian i gości. Modlitwie przewodniczył abp Stanisław Nowak, a w pierwszych ławkach zasiedli senator Czesław Ryszka, prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona i wójt gminy Bogdan Krakowian. Zaproszono na jubileusz także 50 księży, których losy związane były ze wspólnotą w Poczesnej. Księdza Arcybiskupa poproszono o udzielenie młodzieży sakramentu bierzmowania i błogosławieństwo dzieci, które tego dnia świętowały rocznicę przystąpienia do I Komunii św.
Parafia chlubiąca się 400-letnia przeszłością składa się z kilku miejscowości. Obok Poczesnej są to wioski: Baryły, Huta Stara, Korwinów, Nowa Wieś, Osiny i Zawodzie, w sumie ok. 2800 ludzi. Stąd obok kościoła głównego pw. św. Jana Chrzciciela, są w parafii kaplice. Najstarsza w Nowej Wsi. Powstała w XIX wieku w miejscu cmentarza dla zadżumionych, zmarłych w wyniku zarazy, jaka dziesiątkowała wówczas ludność Europy. Druga kaplica stoi w Poczesnej przy ul. Strażackiej. Powstała jako swego rodzaju reklama pobliskiej cegielni „Korwinów”, ma bowiem wmontowany znak firmowy. Jest i kaplica w Hucie Starej A pw. św. Marii Magdaleny, wybudowana stosunkowo niedawno, w końcu lat 90. XX wieku przez okolicznych mieszkańców. Parafia posiada też jedną figurę Matki Bożej, ustawioną na placu przykościelnym naprzeciwko plebanii. Upamiętnia pierwszą wizytę Jana Pawła II w Polsce w 1979 r. Teren parafii dość licznie znaczą krzyże, stawiane w różnych ważnych dla ludzi miejscach. Jest ich ok. 20.

Tragedia sprzed lat

W 400-letniej historii parafii wydarzeniem, które na zawsze odcisnęło piętno na charakterze tego miejsca jest męczeńska śmierć proboszcza ks. Boguchwała Tuory. Zamordowano go brutalnie wiosną 1950 r. na plebanii. Sprawców mordu nigdy nie znaleziono i nie ukarano. Razem z proboszczem zginęły wówczas jeszcze cztery współpracujące z nim osoby. Dzisiaj przypuszcza się, że przestępstwo to było przygotowane i przeprowadzone przez ówczesną władzę komunistyczną, stąd wieloletnia bezkarność sprawców.
Parafia żyje życiem codziennym wspólnot podmiejskich, starając się dotrzymać kroku współczesności. Wielkie zasługi w tym kapłanów: proboszcza ks. kan. Stanisława Szafrańca i wikarego ks. Sławomira Ostojskiego. Starają się oni aktywizować wiernych tworząc Akcję Katolicką i Stowarzyszenie Młodzieży Katolickiej, skupiają wokół kościoła utalentowaną muzycznie młodzież i ministrantów.
Jakie plany na przyszłość? Mimo 400 minionych lat, aktualne wydają się słowa zapisane w akcie erygującym parafię, że jej głównym i jedynym zadaniem jest prowadzenie ludzi do zbawienia. Pięknie nazwał parafię jej proboszcz mówiąc, że jest to kawałek nieba na ziemi i powinna być, jaka mawiał Jan Paweł II „domem rodzinnym, braterskim i gościnnym”.

W materiale wykorzystano materiały z jubileuszu parafii, które zebrał i opracował Szczepan Szumera

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ministerstwo Zdrowia: nowe powiaty w czerwonych i żółtych strefach

2020-09-24 15:10

[ TEMATY ]

koronawirus

lista powiatów

Karol Porwich/Niedziela

Podano komunikat o powiatach w strefach: czerwonej i żółtej.

W strefie czerwonej dwa powiaty: głubczycki i kartuski.

W strefie żółtej 19 powiatów: myślenicki, gostyński, aleksandrowski, brzeski, bytowski, milicki, nowotarski, suski, trzebnicki, otwocki, kłobucki, działdowski, nidzicki, piotrkowski, tatrzański, limanowski, międzychodzki, przasnyski i Sopot.

W strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.

W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 m kw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach jest limit osób – jedna na 7 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi. (PAP)

Autorka: Klaudia Torchała tor/ mhr/
CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda po spotkaniu z Ojcem Świętym

2020-09-25 15:09

[ TEMATY ]

Watykan

Andrzej Duda

Agata Kornhauser‑Duda

Vatican Media/ Prezydent.pl

Ojciec Święty Franciszek zwrócił uwagę na to, że prowadziliśmy przez ostatnie lata bardzo skuteczną politykę dla rodziny. Ogromnie mi za to dziękował. Ze wzruszeniem przyjąłem te podziękowania. Wspominał o tych wszystkich programach, które uruchomiliśmy, o tym, że dbamy o rodziny wychowujące dzieci. Cieszę się, że wie o tym Ojciec Święty, że wie o tym Stolica Apostolska - mówił prezydent RP Andrzej Duda podczas briefingu na placu św. Piotra w Watykanie.

  • - Miałem niezwykle miłe i wzruszające spotkanie z Ojcem Świętym. Rozmawialiśmy o sytuacji w Polsce, o pandemii koronawirusa.
  • Wspomniał także o tematach, jakie podjął w rozmowie z kard. Pietro Parolinem. - Mówiliśmy szerzej o polityce międzynarodowej, o sytuacji na Białorusi.

- Jest dla mnie wielką radością, że mimo pandemii koronawirusa, mimo tego, że nie mogliśmy przybyć z narodową pielgrzymką 18 maja po to, żeby oddać hołd św. Janowi Pawłowi II, dziś w imieniu całego narodu polskiego mogłem tu uczestniczyć we Mszy św., że mogliśmy wraz z moją żoną i całą delegacją złożyć wieniec na grobie Ojca Świętego i modlić się za jego pośrednictwem o powodzenie dla naszej Ojczyzny i całego narodu - mówił prezydent, podsumowując swoją wizytę w Watykanie. Nawiązał też do spotkań z papieżem Franciszkiem i sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem, które odbył w piątkowe przedpołudnie.

- Miałem niezwykle miłe i wzruszające spotkanie z Ojcem Świętym. Rozmawialiśmy o sytuacji w Polsce, o pandemii koronawirusa. Ojciec Święty podziękował mi za to, że pamiętaliśmy w tych trudnych czasach także o innych społeczeństwach i narodach, za pomoc której udzieliliśmy Włochom, która przyszła tu do Watykanu, ale także za tę pomoc, która poszła z Polski do państw partnerstwa wschodniego, do państw Bałkanów Zachodnich. Powiedziałem, że w trudnych czasach powinniśmy być razem, powinniśmy okazywać solidarność i że jest dla mnie wielką satysfakcją, że nasze państwo, że my, Polacy, tę solidarność w tych trudnych czasach związanych z pandemią okazaliśmy - mówił Duda.

Wspomniał także o tematach, jakie podjął w rozmowie z kard. Pietro Parolinem. - Mówiliśmy szerzej o polityce międzynarodowej, o sytuacji na Białorusi. Kardynał pytał, jak ją postrzegamy, ja również pytałem, jakie jest stanowisko Stolicy Apostolskiej. W zasadzie mieliśmy wspólne zdanie, że należy wspierać wszystkich tych, którzy chcą prawdziwej demokracji, którzy chcą wolności, którzy chcą żyć w uczciwym państwie. I ci ludzie powinni mieć nasze wsparcie, ale oczywiście Białoruś sama powinna decydować o sobie, w wolnych wyborach, takich, które są wyborami uczciwymi. Tutaj mieliśmy stanowisko jednoznaczne, że wspólnota międzynarodowa powinna tego od władz Białorusi wymagać (...) i w tym społeczność międzynarodowa powinna naród białoruski wspierać - relacjonował szef polskiego państwa.

Zaznaczył, że przedmiotem rozmów była także sytuacja na Bliskim Wschodzie, a także losy chrześcijan w różnych stronach świata. - Odebrałem podziękowania za to, że nasze stanowisko w tych sprawach jest tak bardzo pryncypialne, że zawsze stajemy w obronie tych, którzy są uciskani. Rozmawialiśmy również o kwestiach związanych z przyszłością Unii Europejskiej, z tymi wszystkimi procesami, które się toczą - podsumował. Zapowiedział, że podczas popołudniowego spotkania ze wspólnotą Sant'Egidio będzie rozmawiał na temat różnorodnych działań, wspierających ludzi ubogich, a także na temat programów społecznych, wdrożonych w Polsce w ramach pomocy najbardziej potrzebującym.

- Ojciec Święty Franciszek zwrócił uwagę na to, że prowadziliśmy przez ostatnie lata bardzo skuteczną politykę dla rodziny. Ogromnie mi za to dziękował. Ze wzruszeniem przyjąłem te podziękowania. Wspominał o tych wszystkich programach, które uruchomiliśmy, o tym, że dbamy o rodziny wychowujące dzieci. Cieszę się, że wie o tym Ojciec Święty, że wie o tym Stolica Apostolska - dodał prezydent.

Krótkie spotkanie z dziennikarzami odbyło się zaraz po zakończeniu prezydenckiej wizyty w Watykanie, na którą złożyły się: audiencja u Ojca Świętego, spotkanie z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem i udział w prywatnej Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II, której przewodniczył abp Jan Romeo Pawłowski, kierujący sekcją III Sekretariatu Stanu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję