Reklama

Pierzchnica

Dom Seniora im. Sue Ryder

10 lipca br. bp Marian Florczyk poświęcił nowy Dom Seniora w Pierzchnicy. Jest to placówka, której patronuje osoba i Fundacja Sue Ryder - Margaret Susan Cheshire, twórczyni znanej w świecie, międzynarodowej organizacji charytatywnej.

Niedziela kielecka 31/2006

To pierwsza placówka, która powstała po śmierci Sue Ryder, z inicjatywy samorządu gminy Pierzchnica, przy pomocy finansowej Bouverie Foundation, Fundacji Przezorność i Fundacji Sue Ryder w Warszawie. Powstanie Domu monitorowała Fundacja Dom Seniora im. Sue Ryder.
Fundacja Dom Seniora powstała w Pierzchnicy z inicjatywy samorządu gminy. Otrzymała w użyczenie doskonale wyposażony obiekt, będący własnością samorządu gminy, o powierzchni 1500 m2. Budynek jest przygotowany na przyjęcie 54 osób starszych i chorych. Posiada pokoje jedno- i dwuosobowe z odrębnymi łazienkami. Mieszkańcy mają zapewnione potrzeby bytowe, opiekę, rehabilitację, terapię zajęciową, program kulturalno-oświatowy. W Domu znajduje się kaplica św. Rity, a wokół park ze starym drzewostanem.
Już po dwóch miesiącach funkcjonowania placówki nie można nie zauważyć dbałości o zdrowie mieszkańców, zapewniania im komfortowych warunków bytowych, estetyki wnętrza i otoczenia. Przykładem może być ogrodzenie, w które wkomponowano nuty z Czterech pór roku Vivaldiego, oraz dorodne kwiaty.
W Domu Seniora pracuje wykwalifikowana kadra, która zdobyła doświadczenie w zaprzyjaźnionych placówkach z „rodziny” Sue Ryder w Polsce (obecnie jest ich 14, w tym 3 hospicja, 8 domów pomocy społecznej i 3 oddziały szpitalne) oraz za granicą.
Nietuzinkową osobą była Sue Ryder, założycielka międzynarodowej fundacji swojego imienia. Dzięki pracy w Polsce w warunkach okupacyjnych, szczególnie dzięki współpracy z Cichociemnymi, stała się gorącą propagatorką naszego kraju. Kiedy w 1978 r. otrzymała z nadania królowej Elżbiety II tytuł para Anglii, przyjęła za swą siedzibę Warszawę i jako lady Ryder of Warshaw zasiadała w brytyjskiej Izbie Lordów. Największe dzieło charytatywne poza Anglią pozostawiła właśnie w Polsce - domy pomocy społecznej, opieki paliatywnej i oddziały onkologiczne.
- Budynek w Pierzchnicy, kompletnie wyposażony, dysponuje na pewno tym wszystkim, co jest potrzebne w jesieni życia - zapewnia Lidia Dudkiewicz, dyrektor Domu. Jest w nim także kaplica, której inicjatorem jest ks. kan. Marian Gawinek, proboszcz w Pierzchnicy. - Idea budowy tego Domu wyrosła z ducha Ewangelii i ten duch pomagał przełamywać wszelkie bariery samorządowi, społecznikom, którzy w ciągu 18 miesięcy wybudowali okazały obiekt - twierdzi ks. Gawinek, sprawujący opiekę duszpasterską nad mieszkańcami.
Poświęcenie Domu, kaplicy i stacji drogi krzyżowej poprzedziła Msza św., której przewodniczył bp M. Florczyk. Mieszkańcy, pracownicy lokalni i samorządowcy wspólnie modlili się o pomyślność Domu przez wstawiennictwo Matki Bożej z Lourdes. W homilii bp Florczyk podkreślił istotę miejsca osób starszych i chorych w Kościele, którzy są po to, „aby silni, zdrowi i ci, którzy dobrze się mają, stawali się lepsi, aby mieli okazję dzielić się z innymi”. - Dobrze się stało, że w społeczności gminy Pierzchnica powstał Dom, który przypomina o wrażliwości serca - mówił Ksiądz Biskup. Nawiązał także do sylwetki patronki kaplicy - św. Rity, orędowniczki w sprawach trudnych i beznadziejnych. Kaplica jest starannie wyposażona m.in. w sprzęty z osobistej kaplicy Sue Ryder, a także w te współczesne, z ładnym obrazem patronki w ołtarzu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica: Ogólnopolski Kongres Małżeństw - zapowiedź

2020-09-28 22:09

[ TEMATY ]

Świdnica

kongres małżeństw

archiwum prywatne

Kongres Małżeństw w Świdnicy

Kongres Małżeństw w Świdnicy

W dniach 2-4 października 2020 r. w Świdnicy odbędzie się kolejny Ogólnopolski Kongres Małżeństw. 

To już dziesiąty raz do Świdnicy przyjadą małżeństwa z całej Polski na trzydniową randkę, której celem jest pogłębianie wiedzy na temat funkcjonowania małżeństwa, a także wzmocnienie więzi między małżonkami przez słuchanie wykładów, udział w wydarzeniach kulturalnych oraz wspólne spędzenie czasu we dwoje lub w towarzystwie innych małżeństw.

W tegorocznej, jubileuszowej, edycji prelegentami będą: o. Cyprian Tomaszczuk OSB, Monika i Marcin Gajdowie ze Szczecina, ks. dr Wojciech Węgrzyniak oraz ks. dr Krzysztof Porosło z Krakowa, Monika i Marcin Gomółkowie, prof. Jacek Kurzępa z Uniwersytetu w Zielonej Górze, Rafał Porzeziński (TVP Warszawa), Aneta Liberacka (Stacja 7.pl) - również z Warszawy i o. Wojciech Jędrzejewski OP z Łodzi.

Materiały organizatorów

Baner promujący wydarzenie

Baner promujący wydarzenie

Tematem wiodącym Kongresu jest: "Świętowanie i codzienność". Randkę umilą nam dwa koncerty: Beaty Bednarz i zespołu "Chudoba".

Ze względu na ograniczenia sanitarne, organizatorzy zmuszeni są do zmniejszenia ilości uczestników kongresu. - Miejsc już, niestety, nie ma, ale wszyscy zainteresowani tematem będą mogli odsłuchać i zobaczyć wszystkie wykłady po kongresie. Zapraszamy na naszą stronę internetową: www.kongresmalzenstw.pl - mówi Anetta Radecka z Fundacji Małżeństwo Rodzina.

CZYTAJ DALEJ

Czuwanie charyzmatyczne w Żaganiu

2020-09-29 13:52

[ TEMATY ]

Żagań

Czuwanie charyzmatyczne

Joanna Ruchniewicz-Wywigacz

Parafia Wniebowzięcia NMP w Żaganiu zaprasza na Charyzmatyczne Czuwania Modlitewne pod wspólnym tytułem: „Niech Mi się stanie według słowa twego”

Pierwsze takie czuwanie odbyło się w piątek 25 września br. Spotkania będą miały konkretny plan. Rozpoczynać się będą o godz. 17.00 rozważaniem tajemnic jednej części różańca świętego. Następnie będzie odprawiona Msza św. Bezpośrednio po celebracji będzie wygłoszona katecheza na temat przewidziany na dany miesiąc. Po katechezie rozpocznie się modlitewne czuwanie przed Najświętszym Sakramentem zakończone błogosławieństwem i odśpiewaniem Apelu Maryjnego. W piątek 25 września ks. Łukasz wygłosił katechezę pt.: „W Imię Ojca” i pragnął ukazać uczestnikom czuwania wielką miłość Boga Ojca do ludzi oraz jak ważne jest boże synostwo. Każdy uczestnik otrzymał pierścień synostwa. Tematyka kolejnych spotkań: 23 października – „I Syna”, 27 listopada – „I Ducha Świętego”, 18 grudnia – „Amen”. Spotkania dedykowane są tym, którzy zagubili się na drodze wiary i pragnął na nowo zbudować osobiste relacje z Bogiem oraz dla pragnących regularnie spotykać się i formować w modlitewnej grupie charyzmatycznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję