Chelsea w finale Ligi Europejskiej

piłka nożna

Grzegorz Sowa

Chelsea Londyn po ciekawym meczu pokonała FC Basel 3:1 i awansowała do finału Ligi Europejskiej, który odbędzie się na stadionie ArenA w Amsterdamie. "The Blues" zmierzą się w nim z Benficą Lizbona.

Chelsea jesienią odpadła z elitarnej Champions League już w fazie grupowej - jako pierwszy w historii obrońca trofeum - a także pożegnała się z Pucharem Anglii, szybko straciła również szansę na wywalczenie mistrzostwa kraju. Liczy się jeszcze w rywalizacji o trzecie miejsce w premiership, które daje bezpośredni awans do kolejnej edycji Ligi Mistrzów. Podopieczni hiszpańskiego trenera Rafaela Beniteza szansy na trofeum upatrują w Lidze Europejskiej.

W meczu na Stamford Bridge w Londynie faworyt był tylko jeden - "The Blues" po zwycięstwie w Bazylei 2:1 mieli na własnym stadionie przypieczętować awans i tak też zrobili, chociaż nie przyszło to zbyt łatwo.

Szwajcarska drużyna, która była pierwszym przedstawicielem tego malowniczego kraju w półfinale europejskich pucharów od 35 lat, od samego początku spotkania musiała skupić się na ofensywie.

I rzeczywiście, już w pierwszej minucie bliski szczęścia był Marco Streller, którego mocne uderzenie minimalnie minęło bramkę strzeżoną przez Petra Cecha.

Później jednak do głosu doszli gospodarze. W dziewiątej minucie Frank Lampard trafił w słupek, a dobitkę Nigeryjczyka Victora Mosesa obronił Yann Sommer. Kilka minut później szwajcarski golkiper popisał się wspaniałą interwencją po strzale Hiszpana Fernando Torresa.

Z czasem więcej czystych okazji stwarzali sobie goście. Tuż przed przerwą jedną z takich szans wykorzystał Egipcjanin Mohamed Salah i Bazylea niespodziewanie wyszła na prowadzenie w Londynie. Do awansu potrzebowała jednak jeszcze jednego gola.

Zawodnikom Rafy Beniteza wystarczyło jednak dziesięć minut zaraz na początku drugiej połowy, by ostatecznie rozstrzygnąć losy dwumeczu. Najpierw w 50. minucie na 1:1 wyrównał grający w ochronnej masce Fernando Torres, który dobił strzał Franka Lamparda. Nieco później do odbitej po uderzeniu Torresa futbolówki dopadł Moses i gospodarze objęli prowadzenie.

W 59. minucie pięknym uderzeniem popisał się stoper "The Blues" - David Luiz. Wyróżniający się bujną fryzurą Brazylijczyk odpalił prawdziwą petardę z ponad dwudziestu metrów. Piłka wpadła w samo okienko bramki Bazylei obok bezradnego Sommera. Tym pięknym strzałem Luiz ustalił rezultat spotkania na 3:1 dla londyńczyków. - Gdy FC Basel wyszło na prowadzenie zacząłem się obawiać jak dalej potoczą się losy tego meczu. Na szczęście wszystko zakończyło się szczęśliwie dla naszego zespołu - mówi David, na co dzień kibic Chelsea.

Finał Ligi Europejskiej odbędzie się 15 maja w Amsterdamie na stadionie ArenA. Jeśli to Chelsea zwycięży, przez ponad tydzień, do 25 maja, kiedy to odbędzie się finał Ligi Mistrzów będzie aktualnym triumfatorem zarówno Ligi Europejskiej, jak i Ligi Mistrzów. "The Blues" rok temu byli najlepsi w najważniejszych europejskich rozgrywkach klubowych. W meczu finałowym po rzutach karnych wygrali z Bayernem Monachium.

2013-05-04 11:36

Oceń: 0 0

Warszawa: kibice Legii podziękowali Bogu za mistrzostwo Polski

piłka nożna

kibice

PolandMFA / Foter.com / CC BY-ND

Kibice i sympatycy Legii Warszawa spotkali się wczoraj wieczorem w katedrze na warszawskiej Pradze na uroczystej Mszy świętej. W ten sposób chcieli podziękować Bogu za zwycięstwo swojego klubu oraz zdobycie w tym sezonie pucharu. Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii katedralnej i oddany kibic Legii ks. prałat Bogusław Kowalski.

CZYTAJ DALEJ

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE wspiera dalsze rozszerzanie Unii Europejskiej

2024-04-22 14:18

Unia Europejska

Episkopat News

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) wspiera perspektywę dalszego rozszerzania Unii Europejskiej. W opublikowanym dziś oświadczeniu, zatytułowanym „Kontynuujmy wspólne budowanie Europy”, delegaci konferencji biskupich państw UE wskazali, że „jest to nie tylko geopolityczna konieczność dla stabilności naszego kontynentu, ale także mocne przesłanie nadziei dla obywateli, którzy pragną żyć w pokoju i sprawiedliwości”. Tekst został ogłoszony po zakończeniu wiosennego zgromadzenia plenarnego, jakie obradowało w Łomży w dniach 17-19 kwietnia.

COMECE przypomina, że Kościół katolicki od początku towarzyszy integracji europejskiej, uznając ją za proces mający na celu połączenie narodów Europy we wspólnotę, zapewniającą pokój, wolność, demokrację, państwo prawa, poszanowanie praw człowieka i dobrobyt. Integracja ta oparta jest na wartościach chrześcijańskich, takich jak: uznanie godności osoby ludzkiej, pomocniczość, solidarność i szukanie dobra wspólnego.

Prezydent Duda: spotkam się z premierem Tuskiem ws. Nuclear Sharing

2024-04-22 20:19