Reklama

Nauczycielu, bądź mistrzem!

Agnieszka Dziaramaga
Edycja kielecka 43/2006

Przyjechali do Kielc z 5 szkół nazaretańskich w Polsce, aby wysłuchać takich m.in. zaleceń: „Nauczycielu, bądź mistrzem!”. 30 września w auli WSD miały miejsce konferencja i warsztaty poświęcone talentowi pedagogicznemu nauczyciela.

Siostra Benita Lucyna Skrzyp, organizator konferencji z ramienia Zespołu Szkół Sióstr Nazaretanek im. św. Jadwigi Królowej, podkreśla, iż wciąż należy przypominać o misji i duchowości nauczyciela. „Na przedłużeniu misji Jezusa i Kościoła znajduje się wasza misja” - tak uczyła siostry Matka Założycielka bł. Franiszka Siedlicka. Kielecka konferencja to także wyraz wierności temu testamentowi. Jest to zarazem element obchodów 125-lecia pobytu Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Polsce.
Referaty wygłosili uznani przedstawiciele współczesnej myśli pedagogicznej: ks. prof. dr hab. Marian Nowak i prof. dr hab. Henryk Cudak (KUL - Lublin) oraz ks. prof. dr hab. Janusz Mastalski (PAT - Kraków). Praktykami omawianej dziedziny byli m.in. s. Benedetta Ewa Pielech, przełożona prowincjalna prowincji krakowskiej, s. dr Benita Lucyna Skrzyp, dyrektor kieleckiej Szkoły, oraz dr Danuta Kossak z Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej w Kielcach.
Ks. prof. dr hab. Marian Nowak mówił o misji i charyzmacie szkół nazaretańskich w kontekście pedagogiki personalistycznej. Podkreślił, że ważne staje się wypracowanie indywidualnej misji szkoły, która powinna być dziełem jej nauczycieli, a przy tym określać cel istnienia konkretnej placówki. - Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, po co my, nauczyciele, jesteśmy, co chcemy robić, kto jest naszym „klientem”, co chcemy mu zaoferować i ostatecznie dokąd zmierzamy - mówił Ksiądz Profesor. Kreśląc koncepcję szkół nazaretańkich, odwołał się do słów Pawła VI, który bardzo popierał ten typ szkolnictwa. Papież nazywał Nazaret „szkołą Ewangelii”. Ksiądz Profesor uznał także, iż „encyklopedyczne nauczanie i jego merkantylny charakter”, właściwe dla polskiej oświaty w ostatnich latach, doprowadziły do rozdziału pomiędzy sumieniem a poznaniem. Szkoły nazaretańskie z powodzeniem próbują temu przeciwdziałać. Są one dobrym przykładem szkół personalistycznych, w których samo dziecko jest punktem wyjścia w procesie wychowawczym, zaś celem - dojrzała osobowość człowieka. Uczeń jest postrzegany w kontekście jego przyszłych zadań.
Kontynuacją konferencji były spotkania w trzech sekcjach. Objęły one w sumie 13 wystąpień i dyskusje. Sporo uwagi poświęcono klimatowi wychowawczemu w szkole, na który pozytywnie wpływa wychowanie do prawdy oraz koncepcja nauczyciela jako „dorosłego ucznia Jezusa z Nazaretu”, a także podstawy etyki w jego pracy - o tym mówiła m.in. dr A. Kieszkowska. Nauczyciele ZSSN z Kielc - gospodarze spotkania, omawiali rolę nauczyciela we współczesnym świecie z jego zagrożeniami (na ten temat mówiły m.in. T. Sawa i s. A.A. Furczyk). Tematykę środowiska rodzinnego ucznia, z uwypukleniem zagrożeń wieku dojrzewania i rewolucji seksualnej, rozwijali przede wszystkim przedstawiciele rodziców. Także do rodziców należało prowadzenie i komentowanie całodniowych obrad. Ciekawie punkt widzenia uczniów zaprezentował maturzysta z kieleckiej szkoły P. Kopiński.
W godzinach wieczornych z uczestnikami konferencji spotkał się biskup pomocniczy Marian Florczyk. Podkreślił zakorzenienie misji szkół nazaretańskich w Ewangelii. Była też okazja do zwiedzania wystawy tematycznej w murach szkoły i obejrzenia ciekawego programu artystycznego, inspirowanego m.in. poezją ks. Twardowskiego.

Kielecki Zespół Szkół Sióstr Nazaretanek im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach istnieje 61. rok, z przerwą - siostry były zmuszone przez władze do zamknięcia szkoły w 1960 r. Odzyskały swój budynek przy ul. Słowackiego 5 w 1992 r. Dzisiaj w szkole kształci się 360 uczniów. Szkoła stawia im bardzo wysoką poprzeczkę edukacyjno-wychowawczą, rozwija zainteresowania i dba o religijną formację.

Radzymin: rozpoczęła się narodowa nowenna przed 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II

2019-08-19 10:29

mag / Radzymin (KAI)

Z okazji nadchodzącej 100. rocznicy urodzin papieża-Polaka w powstającym w Radzyminie sanktuarium św. Jana Pawła II rozpoczęła się nowenna narodowa. Każdego 18 dnia miesiąca w świątyni będą polecane Bogu rodziny i Ojczyzna. Do parafii wpłynęło już ponad 3,5 tys. intencji.

Adam Bujak, Arturo Mari/Biały Kruk

Narodowa nowenna za wstawiennictwem św. Jana Pawła II zakończy się 18 maja 2020 roku, dokładnie w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły.

- Ludzie proszą zarówno w intencji najbliższych, którzy są chorzy duchowo lub fizycznie, o wyjście z uzależnień zwłaszcza alkoholu i narkotyków jak i całej wspólnoty narodowej. Chcą za wstawiennictwem św. Jana Pawła II wymodlić jedność w narodzie oraz siłę i mądrość dla rządzących. Pojawiają się również prośby za młode pokolenie o życie w łasce sakramentalnej, właściwe rozeznanie powołania. Niektórzy dziękują Bogu za jubileusze małżeńskie czy dar potomstwa – podkreśla proboszcz parafii ks. Krzysztof Ziółkowski.

Modlitwę zainaugurował biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński. W podkreślił wartość modlitwy zwracając uwagę, że bez niej nie da się budować wiary. Zwrócił jednocześnie uwagę, że jest ona źródłem mądrości i pozwala podejmować właściwe decyzje, a co za tym idzie - dobrze przeżyć własne życie. –By mieć światło, by nie popełnić błędu, by nie mieć wątpliwości trzeba ważne kwestie, które nas dotykają i absorbują rozwiązywać podczas rozmowy z Bogiem – powiedział bp Kamiński.

Podkreślił, że modlitwa pozwała także właściwie przyjmować i przeżywać trudne i bolesne doświadczenia. - Cierpienie codziennie nas dotyka w mniejszy czy większy sposób. Jeśli złączymy je z Jezusem, jeśli uczepimy się niejako Jego Krzyża, wówczas nabierze ono sensu i będzie miało charakter zbawczy – tłumaczył biskup.

Podkreślił, że warunkiem trwałego pokoju między ludźmi, zgody i miłości jest nawrócenie. – Wszyscy muszą podjąć nawrócenie, a nie tylko jednostki. W przeciwnym razie wciąż będzie dochodziło do konfliktów – ostrzegł hierarcha.

Po liturgii odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu i oddano cześć relikwiom św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Premier Morawiecki modlił się w Piekarach Śląskich

2019-08-19 16:33

ks. sk / Piekary Śląskie (KAI)

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w poniedziałek sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Po modlitwie złożył kwiaty na grobie ks. Jana Ficka, apostoła trzeźwości oraz pod tablicą upamiętniającą ofiary komunizmu.

ks. S. Kreczmański/archidiecezja Katowicka

Podczas wizyty premier RP wyraził nadzieję, że Matka Boża Piekarska będzie czuwała nad naszą Ojczyzną. – Niech ogień niesiony przez naszych przodków, także w ciemnych czasach Kulturkampfu i najczarniejszej nocy Drugiej Apokalipsy, a potem „czerwonej zarazy” – niech ten ogień rozświetla naszą drogę w przyszłość – ku sprawiedliwej, dobrej, wielkiej Polsce – Polsce wiernej wierze naszych ojców – napisał Mateusz Morawiecki w piekarskiej księdze pamiątkowej.

Podczas wizyty premier modlił się przy grobie wielkiego śląskiego apostoła trzeźwości ks. Jana Ficka, który rozpoczął swoją działalność propagującą trzeźwość w 1844.

Premier wraz z księżmi posługującymi w sanktuarium udał się także na Rajski Plac, gdzie złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary komunizmu.

Sanktuarium piekarskie jest jednym z najważniejszych ośrodków kultu maryjnego w archidiecezji katowickiej. Czczona w Piekarach Matka Boża nosi tytuł Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Do najsłynniejszych pielgrzymek należą pielgrzymki stanowe: mężczyzn i młodzieńców w ostatnią niedzielę maja, kobiet i dziewcząt w niedzielę po 15 sierpnia.

Do szczególnych piekarskich pielgrzymów należał św. Jan Paweł II, który jako metropolita krakowski przez wiele lat głosił kazania podczas stanowej pielgrzymki mężczyzn a po wyborze na Stolicę Piotrową co roku przesyłał swoje słowo pozdrowienia do pielgrzymów zgromadzonych na piekarskim wzgórzu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem