Reklama

Nauczycielu, bądź mistrzem!

Agnieszka Dziaramaga
Edycja kielecka 43/2006

Przyjechali do Kielc z 5 szkół nazaretańskich w Polsce, aby wysłuchać takich m.in. zaleceń: „Nauczycielu, bądź mistrzem!”. 30 września w auli WSD miały miejsce konferencja i warsztaty poświęcone talentowi pedagogicznemu nauczyciela.

Siostra Benita Lucyna Skrzyp, organizator konferencji z ramienia Zespołu Szkół Sióstr Nazaretanek im. św. Jadwigi Królowej, podkreśla, iż wciąż należy przypominać o misji i duchowości nauczyciela. „Na przedłużeniu misji Jezusa i Kościoła znajduje się wasza misja” - tak uczyła siostry Matka Założycielka bł. Franiszka Siedlicka. Kielecka konferencja to także wyraz wierności temu testamentowi. Jest to zarazem element obchodów 125-lecia pobytu Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Polsce.
Referaty wygłosili uznani przedstawiciele współczesnej myśli pedagogicznej: ks. prof. dr hab. Marian Nowak i prof. dr hab. Henryk Cudak (KUL - Lublin) oraz ks. prof. dr hab. Janusz Mastalski (PAT - Kraków). Praktykami omawianej dziedziny byli m.in. s. Benedetta Ewa Pielech, przełożona prowincjalna prowincji krakowskiej, s. dr Benita Lucyna Skrzyp, dyrektor kieleckiej Szkoły, oraz dr Danuta Kossak z Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej w Kielcach.
Ks. prof. dr hab. Marian Nowak mówił o misji i charyzmacie szkół nazaretańskich w kontekście pedagogiki personalistycznej. Podkreślił, że ważne staje się wypracowanie indywidualnej misji szkoły, która powinna być dziełem jej nauczycieli, a przy tym określać cel istnienia konkretnej placówki. - Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, po co my, nauczyciele, jesteśmy, co chcemy robić, kto jest naszym „klientem”, co chcemy mu zaoferować i ostatecznie dokąd zmierzamy - mówił Ksiądz Profesor. Kreśląc koncepcję szkół nazaretańkich, odwołał się do słów Pawła VI, który bardzo popierał ten typ szkolnictwa. Papież nazywał Nazaret „szkołą Ewangelii”. Ksiądz Profesor uznał także, iż „encyklopedyczne nauczanie i jego merkantylny charakter”, właściwe dla polskiej oświaty w ostatnich latach, doprowadziły do rozdziału pomiędzy sumieniem a poznaniem. Szkoły nazaretańskie z powodzeniem próbują temu przeciwdziałać. Są one dobrym przykładem szkół personalistycznych, w których samo dziecko jest punktem wyjścia w procesie wychowawczym, zaś celem - dojrzała osobowość człowieka. Uczeń jest postrzegany w kontekście jego przyszłych zadań.
Kontynuacją konferencji były spotkania w trzech sekcjach. Objęły one w sumie 13 wystąpień i dyskusje. Sporo uwagi poświęcono klimatowi wychowawczemu w szkole, na który pozytywnie wpływa wychowanie do prawdy oraz koncepcja nauczyciela jako „dorosłego ucznia Jezusa z Nazaretu”, a także podstawy etyki w jego pracy - o tym mówiła m.in. dr A. Kieszkowska. Nauczyciele ZSSN z Kielc - gospodarze spotkania, omawiali rolę nauczyciela we współczesnym świecie z jego zagrożeniami (na ten temat mówiły m.in. T. Sawa i s. A.A. Furczyk). Tematykę środowiska rodzinnego ucznia, z uwypukleniem zagrożeń wieku dojrzewania i rewolucji seksualnej, rozwijali przede wszystkim przedstawiciele rodziców. Także do rodziców należało prowadzenie i komentowanie całodniowych obrad. Ciekawie punkt widzenia uczniów zaprezentował maturzysta z kieleckiej szkoły P. Kopiński.
W godzinach wieczornych z uczestnikami konferencji spotkał się biskup pomocniczy Marian Florczyk. Podkreślił zakorzenienie misji szkół nazaretańskich w Ewangelii. Była też okazja do zwiedzania wystawy tematycznej w murach szkoły i obejrzenia ciekawego programu artystycznego, inspirowanego m.in. poezją ks. Twardowskiego.

Kielecki Zespół Szkół Sióstr Nazaretanek im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach istnieje 61. rok, z przerwą - siostry były zmuszone przez władze do zamknięcia szkoły w 1960 r. Odzyskały swój budynek przy ul. Słowackiego 5 w 1992 r. Dzisiaj w szkole kształci się 360 uczniów. Szkoła stawia im bardzo wysoką poprzeczkę edukacyjno-wychowawczą, rozwija zainteresowania i dba o religijną formację.

Reklama

Polska stanęła pod Krzyżem!

2019-09-18 07:46

SURSUM CORDA! Fundacja Solo Dios Basta

Z inicjatywy fundacji Solo Dios Basta dnia 14 września, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, odbyło się wydarzenie modlitewne „Polska pod Krzyżem”.

Polska pod Krzyżem

Na zaproszenie bp. Wiesława Meringa, biskupa włocławskiego, spotkanie miało miejsce na lotnisku Włocławek-Kruszyn. Przybyło ok. 60 tys. ludzi z całej Polski, a z nimi łączyli się duchowo wierni, zebrani w tysiącach miejsc w Polsce i poza jej granicami, m.in. Bostonie, Wiedniu, Medjugorie, Wilnie, Mińsku i Kazachstanie i w kilkunastu innych krajach świata. Wszyscy odpowiedzieli na wezwanie, by „odnowić swoją wiarę u jej źródeł, pod Krzyżem, tam, gdzie wszystko się zaczęło”.

Pierwsi uczestnicy spotkania „Polska pod Krzyżem” pojawili się jeszcze przed siódmą rano. Sześciuset wolontariuszy dbało o przybyłych, a w rozstawionych na płycie lotniska konfesjonałach spowiadało ok. stu kapłanów.

Spotkanie pod 12-metrowym krzyżem rozpoczęła modlitwa „Przyjdź Duchu Święty”, potem odmówiono tajemnice bolesne Różańca Świętego. Wierni zawierzyli Bogu, przez ręce Maryi, Kościół i Ojczyznę. „Te dziesiątki tysięcy ludzi wołają do Boga o miłosierdzie dla Polski, o przełom duchowy, o to, żeby Bóg uwolnił potężną łaskę” – tak modlitwę komentował na antenie Polskiego Radia 24 ks. Dominik Chmielewski, asystent kościelny fundacji Solo Dios Basta. Kapłan podkreślił też, że "obrona krzyża" to nie pojęcie militarne. – „Obrona Krzyża to jest przyjęcie cierpienia za tych, którzy nie chcą mieć z Bogiem nic wspólnego”.

Konferencję wprowadzającą „Odrzucenie Krzyża i walka duchowa we współczesnym świecie” wygłosił Lech Dokowicz: „Chyba wielu z nas czuje, że spotykamy się w czasie niezwykłym, w czasie przełomu. Bardzo wielu ludzi na świecie odwraca się do Pana Boga plecami. Całe narody podejmują decyzję o apostazji. Ustanawia się prawa przeciwne prawom Bożym. Tworzy się systemy, w których ludzie są zabijani w świetle prawa i zgodnie z prawem. To wszystko, plus grzech indywidualny nas wszystkich, moralna degradacja, musi człowieka wierzącego napawać lękiem, obawą o to, co się stanie z tymi wszystkimi, których kochamy, a którzy są daleko od Boga”.

W godzinie śmierci Pana Jezusa na Krzyżu, w duchowej łączności z tysiącami ludzi na całym świecie, odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Po niej nastąpiło procesyjne wniesienie na ołtarz relikwii Krzyża Świętego, poprzedzające najważniejsze wydarzenie spotkania – Eucharystię, sprawowaną pod przewodnictwem bp Wiesława Meringa.

W ramach homilii uczestnicy mszy świętej wysłuchali słów św. Jana Pawła II, wygłoszonych w tym samym miejscu podczas Eucharystii w dniu 7 czerwca 1991 r. Wywołało to ogromne poruszenie wśród zebranych. W dopowiedzeniu do słów świętego papieża Polaka, bp Wiesław Mering powiedział m.in.: „Jan Paweł II kazał nam przyjmować dziedzictwo, któremu na imię Polska. Czy ktoś, kto był już wtedy świadomy, może zapomnieć tamtą scenę z Wielkiego Piątku, kiedy udręczony, umęczony trwał, jakby wtulony w krzyż Jezusa Chrystusa, w trakcie drogi krzyżowej, w której uczestniczył po raz ostatni na ziemi? Jak nam potrzebna jest ta nauka krzyża. Jak nam jest to potrzebne za obrażanie go na naszej, polskiej ziemi, która przecież chrześcijaństwu zawdzięcza swoją postać, którą przyjęła przed tysiącem lat”. Bp Wiesław Mering przypomniał też, że „Jesteśmy tu po to, żeby zaprosić Boga do naszych serc, domów, ojczyzny, kontynentu, by czułą i wierną miłością nagrodzić mu grzechy antykultury, która poniża człowieka, a Boga wyrzuca na margines świata”.

O godzinie 20:15 rozpoczęła się Droga Krzyżowa, transmitowana przez TVP1 i Polskie Radio. Tradycyjne rozważania kolejnych stacji zastąpiły poruszające do głębi historie opowiadane osobiście przez ludzi, którzy doświadczyli w życiu wielkiego cierpienia. Świadkowie byli anonimowi. O swojej tragedii opowiedziała m.in. kobieta po aborcji, mówił też mężczyzna molestowany przez księdza, który mimo wiekiego dramatu, jaki przeżył, spotkał się z oprawcą i mu przebaczył, to był początek jego uzdrowienia wewnętrznego; wstrząsające były słowa matki po stracie zamordowanej córki, żony porzuconej przez męża, czy człowieka, który zamordował swojego przyjaciela.

Potem rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu, którą zakończyła niedzielna msza święta, sprawowana o 1 w nocy. W przejmującym zimnie do końca wytrwało około 10 tysięcy osób, dając świadectwo wiary i miłości do Jezusa.

Całe spotkanie na lotnisku Włocławek – Kruszyn można było śledzić online na portalu tvp.info oraz vod.tvp.pl; film z nagraniem homilii św. Jana Pawła II udostępniło archiwum TVP.

Wydarzenie modlitewne „Polska pod Krzyżem” przeszło do historii i stało się jej ważną częścią. Nie kończy się jednak modlitwa Polaków.

Maciej Bodasiński i Lech Dokowicz zapraszają do włączania się w „Modlitwę za kapłana", której opis jest na stronie www.modlitwazakaplana.pl. Jej inicjatorem i organizatorem jest Adrian Pakuła z Poznania. Świeccy w Polsce chcą z całych sił wspierać księży, potrzebujemy kapłanów pełnych Bożego Ducha i wiary. We Włocławku zebrano dokładnie 8.273 deklaracje osób, przystępujących do nowej akcji modlitewnej. Niech każdy polski kapłan ma swojego wstawiennika! Więcej informacji na www.modlitwazakaplana.pl.

Przed Drogą Krzyżową ogłoszono też datę premiery długo oczekiwanego filmu „Nieplanowane” (Unplanned), który niedawno wstrząsnął Ameryką. Według osób, które widziały film, jest to najlepszy materiał o aborcji, jaki kiedykolwiek powstał. Przeznaczony jest dla widzów powyżej 15 roku życia, bez względu na poglądy, jakie mają w tej sprawie. Jest to poruszający obraz opowiadający prawdziwą historię Abby Johnson, najmłodszej dyrektorki kliniki aborcyjnej w Stanach Zjednoczonych.

Polska premiera ustalona została na nieprzypadkowy dzień 1 listopada 2019 r., dzień Wszystkich Świętych.

Organizatorzy zapraszają do kin i akcji modlitewnej w intencji nieplanowanych.

Więcej informacji już niedługo na www.nieplanowanewpolsce.pl

oraz www.polskapodkrzyzem.pl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Na świecie jest obecnie co najmniej 272 mln migrantów – dane ONZ

2019-09-18 20:43

kg (KAI/OR) / Nowy Jork

Organizacja Narodów Zjednoczonych ocenia, że w 2019 r. na świecie było ponad 272 mln migrantów, przy czym liczba ta rośnie w ostatnich latach szybciej niż mieszkańców Ziemi. Dane te zawiera doroczny raport Departamentu ONZ do Spraw Gospodarczych i Społecznych (DESA). Według niego od 2010 r. przybyło 51 mln migrantów. Liczby te opierają się na krajowych statystykach oficjalnych dotyczących osób urodzonych za granicą lub cudzoziemców, uzyskanych na podstawie spisów ludności.

AFPPHOTO/NIKOLAY DOYCHINOV/East News

Migranci stanowią dziś ok. 3,5 proc. ludności świata, podczas gdy w 2000 r. wskaźnik ten wynosił 2,8 proc. Liczba uchodźców lub proszących o azyl zwiększyła się w latach 2010-17 o 13 milionów.

W 2019 r. najwięcej migrantów międzynarodowych przyjęła Europa: 82 mln, następnie Ameryka Północna (głównie USA) – 59 mln oraz Afryka Północna i Azja Zachodnia – 49 mln.

"Dane te mają podstawowe znaczenie dla zrozumienia kluczowej roli migrantów i migracji w rozwoju krajów zarówno ich pochodzenia, jak i docelowych" – powiedział podsekretarz ONZ ds. DESA Liu Zhenmin. Jego zdaniem "ułatwienie form migracji oraz uregulowanego, uporządkowanego i odpowiedzialnego poruszania się ludności przyczyni się od osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju".

Połowa ogółu migrantów międzynarodowych mieszka w 10 krajach ze Stanami Zjednoczonymi na czele – żyje ich tam 51 mln), czyli 19 proc. ich globalnej liczby, na drugim miejscu są Niemcy i Arabia Saudyjska – po 13 mln, a następnie Rosja – 12, Wielka Brytania – 10, Zjednoczone Emiraty Arabskie – 9, Francja, Kanada i Australia – po 8 i Włochy – 6 mln migrantów.

Jedną trzecią wszystkich migrantów międzynarodowych stanowią przybysze tylko z 10 krajów z Indiami na czele – aż 18 mln ich obywateli żyje poza granicami swego kraju.

Światowy Dzień Uchodźcy obchodzony jest co roku od 2001 roku 20 czerwca i został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 4 grudnia 2000 dla upamiętnienia odwag i siły tej grupy ludzi na całym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem