Reklama

Nauczycielu, bądź mistrzem!

Przyjechali do Kielc z 5 szkół nazaretańskich w Polsce, aby wysłuchać takich m.in. zaleceń: „Nauczycielu, bądź mistrzem!”. 30 września w auli WSD miały miejsce konferencja i warsztaty poświęcone talentowi pedagogicznemu nauczyciela.

Niedziela kielecka 43/2006

Siostra Benita Lucyna Skrzyp, organizator konferencji z ramienia Zespołu Szkół Sióstr Nazaretanek im. św. Jadwigi Królowej, podkreśla, iż wciąż należy przypominać o misji i duchowości nauczyciela. „Na przedłużeniu misji Jezusa i Kościoła znajduje się wasza misja” - tak uczyła siostry Matka Założycielka bł. Franiszka Siedlicka. Kielecka konferencja to także wyraz wierności temu testamentowi. Jest to zarazem element obchodów 125-lecia pobytu Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Polsce.
Referaty wygłosili uznani przedstawiciele współczesnej myśli pedagogicznej: ks. prof. dr hab. Marian Nowak i prof. dr hab. Henryk Cudak (KUL - Lublin) oraz ks. prof. dr hab. Janusz Mastalski (PAT - Kraków). Praktykami omawianej dziedziny byli m.in. s. Benedetta Ewa Pielech, przełożona prowincjalna prowincji krakowskiej, s. dr Benita Lucyna Skrzyp, dyrektor kieleckiej Szkoły, oraz dr Danuta Kossak z Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej w Kielcach.
Ks. prof. dr hab. Marian Nowak mówił o misji i charyzmacie szkół nazaretańskich w kontekście pedagogiki personalistycznej. Podkreślił, że ważne staje się wypracowanie indywidualnej misji szkoły, która powinna być dziełem jej nauczycieli, a przy tym określać cel istnienia konkretnej placówki. - Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, po co my, nauczyciele, jesteśmy, co chcemy robić, kto jest naszym „klientem”, co chcemy mu zaoferować i ostatecznie dokąd zmierzamy - mówił Ksiądz Profesor. Kreśląc koncepcję szkół nazaretańkich, odwołał się do słów Pawła VI, który bardzo popierał ten typ szkolnictwa. Papież nazywał Nazaret „szkołą Ewangelii”. Ksiądz Profesor uznał także, iż „encyklopedyczne nauczanie i jego merkantylny charakter”, właściwe dla polskiej oświaty w ostatnich latach, doprowadziły do rozdziału pomiędzy sumieniem a poznaniem. Szkoły nazaretańskie z powodzeniem próbują temu przeciwdziałać. Są one dobrym przykładem szkół personalistycznych, w których samo dziecko jest punktem wyjścia w procesie wychowawczym, zaś celem - dojrzała osobowość człowieka. Uczeń jest postrzegany w kontekście jego przyszłych zadań.
Kontynuacją konferencji były spotkania w trzech sekcjach. Objęły one w sumie 13 wystąpień i dyskusje. Sporo uwagi poświęcono klimatowi wychowawczemu w szkole, na który pozytywnie wpływa wychowanie do prawdy oraz koncepcja nauczyciela jako „dorosłego ucznia Jezusa z Nazaretu”, a także podstawy etyki w jego pracy - o tym mówiła m.in. dr A. Kieszkowska. Nauczyciele ZSSN z Kielc - gospodarze spotkania, omawiali rolę nauczyciela we współczesnym świecie z jego zagrożeniami (na ten temat mówiły m.in. T. Sawa i s. A.A. Furczyk). Tematykę środowiska rodzinnego ucznia, z uwypukleniem zagrożeń wieku dojrzewania i rewolucji seksualnej, rozwijali przede wszystkim przedstawiciele rodziców. Także do rodziców należało prowadzenie i komentowanie całodniowych obrad. Ciekawie punkt widzenia uczniów zaprezentował maturzysta z kieleckiej szkoły P. Kopiński.
W godzinach wieczornych z uczestnikami konferencji spotkał się biskup pomocniczy Marian Florczyk. Podkreślił zakorzenienie misji szkół nazaretańskich w Ewangelii. Była też okazja do zwiedzania wystawy tematycznej w murach szkoły i obejrzenia ciekawego programu artystycznego, inspirowanego m.in. poezją ks. Twardowskiego.

Kielecki Zespół Szkół Sióstr Nazaretanek im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach istnieje 61. rok, z przerwą - siostry były zmuszone przez władze do zamknięcia szkoły w 1960 r. Odzyskały swój budynek przy ul. Słowackiego 5 w 1992 r. Dzisiaj w szkole kształci się 360 uczniów. Szkoła stawia im bardzo wysoką poprzeczkę edukacyjno-wychowawczą, rozwija zainteresowania i dba o religijną formację.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: lekka niedyspozycja uniemożliwiła papieżowi spotkanie z duchownymi Rzymu

2020-02-27 11:23

[ TEMATY ]

Franciszek

Vatican Media

Papież Franciszek w Domu św. Marty

Dziś rano Ojciec Święty z powodu lekkiej niedyspozycji nie udał się do bazyliki św. Jana na Lateranie na nabożeństwo pokutne z duchowieństwem Wiecznego Miasta – oświadczył odpowiadając na pytania dziennikarzy rzecznik Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.

Z powodu lekkiej niedyspozycji papież wolał pozostać w pomieszczeniach w pobliżu Domu Świętej Marty. Pozostałe punkty programu odbywają się zgodnie z planem – dodał dyrektor watykańskiej Sala Stampa.

CZYTAJ DALEJ

Biblia Ojczyzną młodych

2020-02-27 20:08

[ TEMATY ]

Częstochowa

Biblia

konkurs biblijny

Ewangelia św. Jana

ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Laureaci z abp. Wacławem Depo i swoimi katechetami.

Z pytaniami dotyczącymi Ewangelii św. Jana zmagało się 60 uczniów z archidiecezji częstochowskiej, katowickiej, diecezji sosnowieckiej, bielsko-żywieckiej i gliwickiej w finale 25. Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych, który odbył się 27 lutego odbył się w Częstochowie.

Hasłem konkursu były słowa: „Ja jestem chlebem życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie” (J 6, 35).

W tym roku laureatami konkursu zostali: 1 miejsce – Angelika Hołubek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 Katowicach (archidiecezja katowicka), II miejsce – Łucja Szarzec z Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK im. św. Jana Pawła II w Bieżeniu (archidiecezja częstochowska) i III miejsce – Jakub Malcherek z Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 1 w Knurowie (archidiecezji katowicka).

Z finalistami spotkał się w auli Wyższego Instytutu Teologicznego abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. – Każde wasze zmaganie z Pismem Świętym było wspomagane światłem Ducha Świętego. Nie chodzi tylko o mądrość ludzką, czy zdobytą wiedzą. Najważniejsze jest spotkanie Boga z człowiekiem – powiedział abp Depo.

– Uczestnictwo w konkursie biblijnym jest dla mnie nowym doświadczeniem. Było to dla mnie duże wyzwanie, które jednak dało mi dużo wiedzy. Również Pan Bóg bardzo mi dużo w życiu pomógł i warto jest mieć z Nim głębokie relacje – podkreśliła w rozmowie z „Niedzielą” Nadia Guzik ze szkoły Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Rybniku.

ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Natomiast zwyciężczyni konkursu Angelika Hołubek dodała: „Przygotowując się do konkursu słuchałam Ewangelii, robiłam notatki. Wiem, że warto jest wierzyć w Boga i chodzić do kościoła. Bóg bardzo dużo nam daje w życiu”.

Abp Depo powiedział „Niedzieli”, że „Biblia jest miejscem spotkań z Bogiem”. – Dobrze byłoby, aby każdy kto pochyla się nad Biblią odczytywał to jako formę łaski spotkania z Bogiem Żywym – podkreślił arcybiskup.

– Moje szczególne doświadczenie z Biblią było przy Grobie Pańskim w Jerozolimie. To było takie doświadczenie zmartwychwstania i spotkania z Jezusem. Wychodząc z tamtego miejsca, po odczytaniu słów Ewangelii o spotkaniu Marii Magdaleny ze zmartwychwstałym Chrystusem, zrozumiałem, że mam Go głosić jako Życie i Zmartwychwstanie – dodał abp Depo.

Finał konkursu odbył się pod patronatem honorowym abp Wacława Depo. Organizatorem finału był Referat Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

25. Wojewódzki Konkurs Wiedzy Biblijnej zorganizowany został przy współpracy Wydziałów i Referatów Katechetycznych archidiecezji częstochowskiej, katowickiej, diecezji sosnowieckiej, bielsko-żywieckiej i gliwickiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję