Reklama

Matka Boża Łaskawa w parafii św. Priscilli

W historię parafii św. Priscilli dzień 15 października wpisuje się przepięknym i jakże oczekiwanym wydarzeniem. Przy znanym chicagowianom kościele św. Priscilli, z charakterystyczną wieżą i witrażami, usytuowanym przy Addison/ Harlem, została wybudowana kapliczka poświęcona Matce Bożej Łaskawej. Taki tytuł dla figury Matki Bożej został wybrany przez ks. prob. Idziego Stacherczaka i zespół parafialny. - Maryja wstawia się nieustannie za nami - podkreślał w okolicznościowej homilii ks. prob. Idzi Stacherczak. Przypomniał, jak wiele razy Maryja uchroniła niejednego z nas od nieszczęścia, jeśli tylko posłuszni jesteśmy Jej Synowi. - Głos Maryi może być skierowany do każdego, trzeba tylko uważnie go słuchać i nie lekceważyć jego natchnień - mówił ksiądz Idzi - szczególnie tych, które pochodzą od niewinnych i kochających Maryję dzieci.
Liturgii Słowa przewodniczył bp Tomasz Paprocki, który poprowadził procesję do Groty Matki Bożej Łaskawej. Po poświęceniu kapliczki rozpoczęto modlitwę różańcową, którą dokończono w kościele przed wystawionym tam Najświętszym Sakramentem. Na zakończenie ks. Idzi Stacherczak podziękował Księdzu Biskupowi za modlitwę i poświęcenie kapliczki oraz księżom i klerykowi Maciejowi Gall, ministrantom, a w szczególności organiście Pawłowi Twech, który wraz z chórem parafialnym przygotował oprawę muzyczną uroczystości.
- Nie byłoby tej kapliczki, gdyby nie nasi wspaniali parafianie. Głównym sponsorem była anonimowa parafianka oraz państwo Maria i Kazimierz Czochara oraz rodzina państwa Tołwińskich. Inni parafianie składali ofiary na imienne grawerowane cegiełki, które będą ułożone u podnóża groty. Oni również przyczynili się w znaczącym stopniu do wybudowania i wykończenia kapliczki. - Dobrze, że są katolicy, którzy umieją swoją pracą i talentami dzielić się z innym, jak kontraktor Janusz Warzecha i Wiesław Chryniewicki, którzy policzyli tylko za materiały, a pracę całego zespołu budowlanego ofiarowali na chwałę Maryi. Każdy ma swój udział w powstaniu tej kapliczki, nawet ci parafianie, którzy dzielą się smacznym jedzeniem np. z Pol-Mart państwo M. J. Wieczorek - wyliczał dobroczyńcówProboszcz św. Priscilli. Należy się cieszyć z tego przywiązania katolików do Maryi tutaj, w naszym mieście, w Chicago. Znak wyciągniętych dłoni Maryi stojącej w nowej kapliczce przy kościele św. Priscilli jest zaproszeniem dla wszystkich do wejścia tutaj i do modlitwy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości

2021-09-18 23:53

Instytut Prymasa Stefana Wyszyńskiego

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości Prymas Tysiąclecia wszystko, co spotykało go w życiu, postrzegał w świetle Opatrzności Bożej – powiedział w wywiadzie dla „Echa Katolickiego” o. Gabriel Bartoszewski OFMCap, promotor sprawiedliwości, a następnie wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym kard. Stefana Wyszyńskiego.

O. Bartoszewski wyjaśnił, że na „positio super virtutbus”, czyli dokumentację o heroiczności cnót, których udowodnienie było zadaniem procesu, składały się materiały z przesłuchań różnych osób reprezentujących wiele środowisk, np. lekarzy, osobistości kultury, hierarchów Kościoła i zwykłych ludzi, oraz teologiczna ocena pism prymasa. – „Te dane stanowią fundament niezbędny do beatyfikacji. Podkreślę, iż po przestudiowaniu dokumentacji ośmioosobowa komisja teologów jednogłośnie orzekła, że kard. Wyszyński praktykował cnoty heroiczne. Nie mieli żadnych wątpliwości ani zastrzeżeń, więc to o czymś świadczy” – zaznaczył o. Bartoszewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję