Reklama

Kościół dla wszystkich

Niedzielę 8 października br. - dzień wizytacji kanonicznej i uroczystości odpustowych - wierni z parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Puławach rozpoczęli Godzinkami o Najświętszej Maryi Pannie. Spotkali się przed obrazem Patronki - kopii wizerunku z kościoła krakowskich Ojców Dominikanów, namalowanej przez Zofię Wójcik w 1975 r.

Puławy

Abp Józef Życiński serdecznie witany przez proboszcza ks. kan. Józefa Brodaczewskiego, księży wikariuszy i wiernych od rana udzielał błogosławieństwa. Radę Duszpasterską, Kółka Różańcowe (3 wspólnoty), Legion Maryi, Oazę Rodzin (1 krąg), Koło Przyjaciół Radia Maryja i młodzież z oazy, a w szczególności niezrzeszonych parafian, zachęcał do ściślejszej współpracy z Księdzem Proboszczem, głębszego wchodzenia bez lęku w nowe inicjatywy, „w których będą potrzebni Chrystusowi”. Ksiądz Arcybiskup chętnie widziałby poszerzone grono ministrantów i lektorów. Nauczycieli z okolicznych szkół intencjonalnie angażował do wydobywania z młodzieży dobra bez względu na, nieraz poważne, problemy wychowawcze. Na terenie parafii znajdują się 4 duże szkoły ponadpodstawowe, w których uczy się 2200 osób. Ciekawą inicjatywą jest Koło Przyjaciół Kościoła na Syberii. Jego członkowie datkami i modlitwą (w 4. niedzielę miesiąca) wspierają rozwój tamtejszego Kościoła, a więź utrzymuje z nimi parafianka pracująca w Irkucku. Wierni, ponad 7800 osób, ostatnią wizytację, przeprowadzoną przez bp. Ryszarda Karpińskiego, przeżywali w 2002 r. Przez 4 lata udzielono 275 chrztów, 174 ślubów, zmarło 221 osób. Z parafii pochodzi 4 zakonników i 3 księży diecezjalnych.
„Nasz kościół stoi na rozstaju dróg. Z tego względu jest tu większa niż gdzie indziej frekwencja na nabożeństwach, nawet w święta zniesione czy dni zwykłe. Ludzie, idąc do urzędów, tu wstępują na modlitwę. Kościół ten istnieje od dawna i zajmuje szczególne miejsce w świadomości mieszkańców, nie tylko parafian. Po I wojnie dawną cerkiew przekazano katolikom i przebudowano. Ostatecznie, w związku z rozwiązaniem jednostki wojskowej w Puławach, na podstawie porozumienia Arcybiskupa Lubelskiego z Biskupem Polowym Wojska Polskiego, była parafia cywilno-wojskowa stała się od 2001 r. parafią diecezjalną. Codziennie przed południem dyżur pełni tu spowiednik. Zwłaszcza w środy, gdy ludzie przyjeżdżają na jarmark, wstępują też do kościoła i wówczas spowiadamy więcej osób. W ostatnim roku rozdzieliliśmy 200 tys. Komunii św. Z uwagi na budowę domu parafialnego, co jest pilną potrzebą, nie przeprowadzaliśmy większych remontów, tylko rzeczy drobne, jak odnowienie drzwi zewnętrznych” - mówi Ksiądz Proboszcz. Mimo stałego zakrzątania wokół spraw parafii własnej i innych, z racji pełnionego urzędu dziekana puławskiego, ks. kan. J. Brodaczewski świeci przykładem chrześcijańskiego optymizmu i jest życzliwy dla wszystkich gości.
Przedpołudniowa Msza św. stworzyła okazję do dialogu Księdza Arcybiskupa z dziećmi, które z emocją odpowiadały na pytania. Wypowiedzi najmłodszych posłużyły za podstawę do refleksji o potrzebie wrażliwości na sytuacje, które można napełnić miłością. „Niezależnie od tego, czy mamy lat 30 czy 70, potrzeba uczuć, afirmacji i sensu” - mówił Ksiądz Arcybiskup. Tego dnia towarzyszył myślą i słowem parafianom chorym i z „trudnych” rodzin. Odwiedził matkę z dwójką niepełnosprawnych dzieci. W czasie Sumy wspomniał i pochwalał wyrazistą postawę wiary tych osób, które opierają swoją niełatwą codzienność na Bogu, wzorem Maryi. Zauważał i pozdrawiał obecne w kościele osoby niepełnosprawne. Często idą one szlakiem Maryjnej zgody na krzyż i umieją pokazać sens tej postawy, ponieważ „bywa, że przez cierpienie w krótkim czasie podchodzimy do Boga bliżej, niż przez lata »zwykłego« życia”.
Ks. kan. Brodaczewski w imieniu księży proboszczów z dawnego dekanatu Puławy-Północ podziękował za wizytacje arcybiskupie, troskę o tutejszą parafię i jej sprawy oraz za zachętę do wyrażania wspólnotowej więzi na wiele sposobów. To ważna wskazówka, choć już dzieje się tu wiele dobrego w kwestii duszpasterskiej. Np. tradycyjnie w Wielkim Poście odbywają się rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych. Cenną inicjatywą są transmisje Mszy św. przez podkanał telewizji kablowej w niedziele i zwykłe dni wieczorem. 2. dnia miesiąca w Apelu Jasnogórskim duże grono osób modli się o beatyfikację Jana Pawła II. Działa zespół Caritas. Parafianie są wierni modlitwie różańcowej przez cały rok. Modlą się po zakończeniu całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu przed Mszą św. wieczorną. Różaniec odmawiali też w czasie niedzielnej procesji eucharystycznej.
Ksiądz Arcybiskup życzył licznych owoców wizytacji: poczynając od zwiększonej frekwencji na nabożeństwie październikowym, do tego, aby wierni, uwalniając drzemiące dobro, wyzwolili w sobie lawinę pomysłów na współtworzenie żywego Kościoła, by w łasce Bożej upatrywali źródła odnawianej nadziei, uczyli się od Maryi przyjmowania Bożych propozycji i trwania na modlitwie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Vatican News

Jesteśmy dziś konfrontowani z prawdą o naszym wnętrzu – o jasnej i mrocznej stronie podzielonego serca człowieka. Piękne w nas jest to, że mamy dobrą wolę i w zasadzie chcemy być życzliwi, przyjaźni i sprawiedliwi. Pragniemy miłować i być dobrzy. Nie jest to jednak cała prawda. Niestety, między ludźmi toczą się spory i wojny, a najważniejsza linia frontu biegnie w sercu. Naprzeciwko siebie stają w naszym wnętrzu dwa dążenia: by czynić dobro, które buduje, i by czynić zło, które niszczy. Z serca pochodzą szlachetne pragnienia, ale to samo serce jest „rezerwuarem” negatywnej energii, która konkretyzuje się w wadach i grzechach głównych, ogólnie – w pożądliwości i żądzach skłócających nas z Bogiem i bliźnimi. Narzucające się zło bywa oczywiste i wulgarne lub przybiera pozór dobra. Wystarczy przyzwolić na jakiś rodzaj zła, np. na zazdrość, czy ulec żądzy sporu, by wkrótce doświadczyć wszechogarniającego bezładu i popaść we wszelki występek. „Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek” – mówi św. Jakub w dzisiejszym II czytaniu.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Wigry: zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

2021-09-18 20:43

[ TEMATY ]

KSM

Archiwum KSM

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

Od piątku 17.09.2021 r do niedzieli 19.09.2021 r., w pokamedulskim klasztorze na Wigrach trwa zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Diecezja ełcka gości w tym czasie przedstawicieli KSM z 20 diecezji.

Zebrani na tym spotkaniu druhny i druhowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży rozmawiają o sprawach ważnych dla ludzi młodych oraz podejmują wspólnie decyzje, które będą miały wpływ na dalsze funkcjonowanie Stowarzyszenia w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję