Reklama

X Pielgrzymka Rodzin do Sanktuarium św. Maksymiliana Kolbe w Pabianicach

Rodzina - sanktuarium życia

Jak co roku, w drugą niedzielę października pabianickie sanktuarium św. Maksymiliana Kolbe wypełniły chrześcijańskie rodziny ze wszystkich niemal parafii naszej archidiecezji. Pielgrzymom towarzyszyło hasło: „Rodzina - miejsce przekazu wiary i sanktuarium życia”. Tak sformułowane orędzie przypominało zgromadzonym o obowiązku dawania prawdziwego świadectwa Chrystusowej Ewangelii. Modlitwa w intencji beatyfikacji sługi Bożego Jana Pawła II zwróciła uwagę na wielkie znaczenie, jakie Papież Polak przypisywał rodzinie w życiu społecznym i narodowym.
Mszy św. w intencji rodzin przewodniczył kard. Franciszek Macharski z Krakowa, a w koncelebrze uczestniczyli: abp Władysław Ziółek, bp Adam Lepa, bp Ireneusz Pękalski oraz kilkudziesięciu kapłanów z archidiecezji łódzkiej i spoza niej. W kościelnych ławkach zasiedli przedstawiciele lokalnych władz z prezydentem miasta Janem Bernerem na czele. Obowiązki gospodarza pełnił ks. prał. Ryszard Olszewski, proboszcz miejsca i zarazem kustosz pabianickiego sanktuarium.
Pielgrzymi z uwagą wsłuchiwali się w słowa homilii wygłoszonej przez kard. Franciszka Macharskiego, wskazujące, że moc Jezusa jest większa niż nasze lęki, troski i słabości. Tam, gdzie my dostrzegamy trudności, ból, cierpienie, Bóg ukazuje wartości i dobro. Doraźna, jednostkowa decyzja Ojca Maksymiliana sprawiła, iż nieludzkie reguły Auschwitz zostały przezwyciężone. Ten, który oddał życie za ojca rodziny, jest wzorem zaangażowania po stronie wspólnoty małżeńskiej i rodzinnej, a zarazem pokazuje, że zaangażowanie to może bardzo wiele kosztować. Wobec coraz bardziej widocznego kryzysu rodziny Kościół podejmuje wiele inicjatyw na rzecz prawdziwego dobra małżeństwa i rodziny. W każdych okolicznościach powinniśmy pamiętać, iż głoszenie prawdy opartej na małżeństwie i rodzinie to wielka odpowiedzialność spoczywająca na nas wszystkich.
Ważną część liturgii stanowiło zawierzenie rodzin archidiecezji łódzkiej Matce Bożej Niepokalanej i św. Maksymilianowi, którego dokonał abp Władysław Ziółek.
- Pielgrzymowanie do św. Maksymiliana rozwija życie duchowe rodzin, służy umocnieniu związku małżeńskiego oraz uczy odpowiedzialnego rodzicielstwa - stwierdził ks. kan. Andrzej Galiński, proboszcz łódzkiej parafii Matki Bożej Fatimskiej, jeden z koncelebransów.
W pomoc św. Maksymiliana mocno wierzy p. Alicja z Łodzi, dlatego w czasie pielgrzymki opiece Świętego poleca całą swoją rodzinę. - Co roku w tym sanktuarium zawierzam św. Maksymilianowi moje dzieci i wnuki. Wiem, że on mnie nie zawiedzie - wyznaje.
Pan Kazimierz z Pabianic, który kolejny raz uczestniczy w pielgrzymce, zauważa ze smutkiem, iż większość pątników to ludzie starsi. Dość trudno dostrzec młodych, a przecież rodzina to nie tylko rodzice i dziadkowie. Należy zatem zatroszczyć się o to, aby w przyszłym roku nie zabrakło u św. Maksymiliana dzieci i młodzieży.
Uroczystości zakończyło podziękowanie, w którym ks. prał. Ryszard Olszewski, kustosz sanktuarium, wyraził wdzięczność wobec uczestników pielgrzymki za wspólną modlitwę o umocnienie dla polskich rodzin.

Archidiecezjalne Pielgrzymki Rodzin

Pierwsza pielgrzymka rodzin archidiecezji łódzkiej do sanktuarium św. Maksymiliana w Pabianicach odbyła się 20 października 1996 r. Zbiegła się ona z 55. rocznicą męczeńskiej śmierci o. Maksymiliana Marii Kolbego oraz z 25 leciem jego beatyfikacji. W odezwie do wiernych abp Władysław Ziółek napisał wówczas, iż godnym i trwałym uczczeniem pamięci wielkiego Świętego oraz wspomnianych jubileuszy będzie archidiecezjalna pielgrzymka do kościoła św. Maksymiliana w Pabianicach. Od tej pory, podczas październikowych uroczystości w pabianickim sanktuarium, pątnicy przez wstawiennictwo św. Maksymiliana wypraszają Boże błogosławieństwo dla siebie i swoich rodzin. Dzięki zaangażowaniu ks. prał. Ryszarda Olszewskiego, kustosza sanktuarium, każda z dotychczasowych jedenastu pielgrzymek miała wyjątkowo bogaty program, którego centralnym punktem była uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Księdza Biskupa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości

2021-09-18 23:53

Instytut Prymasa Stefana Wyszyńskiego

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości Prymas Tysiąclecia wszystko, co spotykało go w życiu, postrzegał w świetle Opatrzności Bożej – powiedział w wywiadzie dla „Echa Katolickiego” o. Gabriel Bartoszewski OFMCap, promotor sprawiedliwości, a następnie wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym kard. Stefana Wyszyńskiego.

O. Bartoszewski wyjaśnił, że na „positio super virtutbus”, czyli dokumentację o heroiczności cnót, których udowodnienie było zadaniem procesu, składały się materiały z przesłuchań różnych osób reprezentujących wiele środowisk, np. lekarzy, osobistości kultury, hierarchów Kościoła i zwykłych ludzi, oraz teologiczna ocena pism prymasa. – „Te dane stanowią fundament niezbędny do beatyfikacji. Podkreślę, iż po przestudiowaniu dokumentacji ośmioosobowa komisja teologów jednogłośnie orzekła, że kard. Wyszyński praktykował cnoty heroiczne. Nie mieli żadnych wątpliwości ani zastrzeżeń, więc to o czymś świadczy” – zaznaczył o. Bartoszewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję