Reklama

Kapłan, spowiednik, przyjaciel

Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville, IN, przeżywało 22 października 2006 r. niecodzienną uroczystość. Jubileusz 40-lecia kapłaństwa ks. Józefa Zuziaka zgromadził organizacje polonijne i przyjaciół znanego od lat całej Polonii Kapłana.

W homilii podczas Mszy św. jubileuszowej ks. Józef Tarnówka, wiceprowincjał salwatorianów z Krakowa, pięknie zaprezentował sylwetkę Jubilata i jego zaangażowanie w pracy dla Kościoła i Polonii w Ameryce. Podkreślił związek symboliczny jubileuszu 40-lecia kapłaństwa Księdza Józefa z ważną datą 1966 r., gdy Polska obchodziła 1000-lecie Chrztu, a Ksiądz Józef przyjmował święcenia kapłańskie. Wracając do tamtych dni, Kaznodzieja przypomniał wpływ tych wielkich wydarzeń na kształtowanie się kapłaństwa młodego wówczas Salwatorianina.
Polskość i maryjność to dwie cechy kapłańskiego zaangażowania - podkreślał Kaznodzieja. A historię Jubilata znaleźć można wśród ludzi, dla których pracował, modlił się i cierpiał, prowadząc duszpasterstwo polonijne na amerykańskiej ziemi. Ksiądz Józef w klapie marynarki nosi zawsze znaczek z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej. Dla niego jest to znak obecności Maryi w jego pracy duszpasterskiej i w codziennym życiu. Następnym nieodłącznym atrybutem, po którym rozpoznają w Ameryce Księdza Józefa są jego małe „organki”, które nosi zawsze przy sobie i potrafi, jak nikt inny, zadziwiać polskimi, a także innymi melodiami. Jego muzykowanie słyszał kilkakrotnie Jan Paweł II.
Mszę św. dziękczynną koncelebrowali wraz z Księdzem Józefem: wieceprowincjał ks. Józef Tarnówka, ks. Piotr Szyrczeń - sekretarz prowincjonalny, ks. Kazimierz Garbacz, o. Wacław Lech, ks. Michał Osuch, ks. Zbigniew Pieńkos, ks. Piotr Galek, ks. Adam Galek, o. Klaudiusz Tyrka, ks. Władysław Pawlik i ks. Krzysztof Bogdański. Swoją modlitwą ogarniały Jubilata także siostry zakonne: Albertynki i Loretanki. Podczas Mszy św. jubileuszowej, jako podziękowanie Bogu za dar kapłaństwa, Ksiądz Józef zagrał na swoich organkach „Hymn do Radości” Beethovena ze słowami św. Tomasza z Akwinu - Adorote Devote. Zaś znana w społeczności polonijnej śpiewaczka operowa Ligia Lalewicz zaśpiewała w podziękowaniu Bogu za 40 lat jego kapłaństwa Ave Maryja.
W miłej atmosferze przebiegała druga część uroczystości w Sali Milenijnej, gdzie zgromadziło się ok. 400 osób. Podziękowania składali przedstawiciele Pieszej Pielgrzymki, Radia Maryja, Koła Góralskie i Kluby Polonijne oraz osoby indywidualne, dla których - jak podkreślali - Jubilat jest kapłanem, przyjacielem i bratem. Całość uroczystości przygotował i prowadził ks. Władysław Pawlik, wraz z grupą ludzi zaangażowanych w duszpasterstwo salwatorianów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: rozpoczęły się XXVI Targi Wydawców Katolickich

2021-09-23 14:33

[ TEMATY ]

książka

targi

Magdalena Mścichowska

Ponad 100 wydawców zgromadziły tegoroczne, 26. już Targi Wydawców Katolickich, które otwarte zostały uroczyście w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Tegoroczna edycja, przesunięta ze względu na pandemię, odbywa się w dniach 23-26 września w Arkadach Kubickiego i w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie. „Potrzebujemy dziś książek wartościowych, budzących nadzieję, wzajemną życzliwość i poczucie wspólnoty” – napisał prezydent RP Andrzej Duda w specjalnym przesłaniu, które odczytane zostało podczas otwarcia Targów.

Targi zainaugurował bp Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, członek Papieskiej Rady Kultury. Odczytał też przesłanie, jakie na otwarcie Targów wystosował kard. Gianfranco Ravasi, prezydent Papieskiej Rady Kultury. Kard. Ravasi życzył wydawcom katolickim entuzjazmu w docieraniu do czytelników oraz czerpania inspiracji z takich postaci jak bł. kard. Wyszyński i Cyprian Kamil Norwid których dzielił i czas i charakter życiowego powołania ale łączyły głęboka wiara, patriotyzm i świadomość znaczenia kultury w życiu społeczeństw.

CZYTAJ DALEJ

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej chorobie nowotworowej na łamach "Niedzieli"

[ TEMATY ]

Niedziela

choroba

Bożena Sztajner/Niedziela

Z perspektywy bliskości śmierci inaczej patrzy się na życie – uważa bp Edward Janiak. O swojej chorobie nowotworowej, walce z nią i dojrzewaniu, biskup kaliski mówi w osobistym wywiadzie, jaki ukazał się na łamach najnowszej „Niedzieli” z datą 22 lutego.

- To był mój pierwszy pobyt w szpitalu w roli ciężko chorego człowieka. Do tej pory nie wiedziałem, co to słabość – i nagle takie doświadczenie kruchości życia... Można mówić piękne kazania, konferencje o sensie cierpienia, ale gdy sami stajemy wobec możliwej bliskiej śmierci, to dopiero wtedy widać tak naprawdę, jaką drogę przebyliśmy do tej pory, jaka jest nasza wiara – zauważa bp Janiak.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Już jutro rozpocznie się Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-24 11:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

małżeństwo

Adobe.Stock

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze odbędzie się w dniach 25-26 września 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowić będzie centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia. Będzie okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami.

Pielgrzymka rozpocznie się Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej w sobotę, 25 września o 15.30 Celebrować ją ma bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję