Reklama

Temat tygodnia

Bazę dał Kościół

Minione IV Dni Kultury Chrześcijańskiej w Częstochowie skłaniają do refleksji i wspomnień. Ich początek sięga lat 80. XX wieku i ówczesnego, prowadzonego przeze mnie, duszpasterstwa akademickiego oraz duszpasterstwa inteligencji. Z tamtych Dni rodziła się redakcja „Niedzieli”, tam należy upatrywać pierwszych kontaktów publicystycznych z ludźmi tej miary, co Stefan Kisielewski, Bohdan Cywiński, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”, środowisko ODiS-u, warszawscy pisarze, poeci, aktorzy czy wielu późniejszych działaczy społeczno-politycznych. Stefan Kisielewski, napisał pierwszy tekst do „Niedzieli” - o zmarłym kard. Stefanie Wyszyńskim. Takich ludzi było więcej, przybywali do Częstochowy na Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej. Gościliśmy ich, płaciliśmy honoraria, bo nie mieli z czego żyć, zwalczani przez reżim. Konferencje były głoszone przeważnie w kościołach. Ogłoszenia sami wypisywaliśmy na afiszach i rozwoziliśmy. Prasa częstochowska, jak i miasto milczały na ten temat, jakby nic się nie działo. My ciężko pracowaliśmy, tworzyliśmy środowisko inteligencji katolickiej, wnosiliśmy twórczy niepokój w komunistyczną - quasi stabilizację.
Różnica między programem obecnych Dni Kultury a tamtych polega na tym, że stawialiśmy na mocne wykłady, naświetlające sytuację społeczno-polityczną i obnażające skrywane prawdy tamtego okresu. Wiadomo, że prześladował nas aparat SB, nagrywano wystąpienia prelegentów, fotografowano słuchaczy wykładów. Mimo to ludzie przychodzili tłumnie, a po wykładach miały miejsce ciekawe dyskusje. Tygodnie były wydarzeniem religijnym, społecznym i kulturalnym.
Ważny był również kontakt z ATK w Warszawie. Wraz z ks. prof. Stanisławem Grzybkiem byłem organizatorem studiów teologicznych dla świeckich. Raz w miesiącu przyjeżdżali profesorowie i moi studenci z DA także podejmowali te studia, otrzymywali indeksy, co było również powodem prześladowań SB. Po dwóch latach Urząd ds. Wyznań zabronił rektorowi ATK i jego profesorom przyjazdów z wykładami do Częstochowy. Nawiązaliśmy wtedy kontakt z Seminarium Duchownym w Krakowie i sprawy związane z późniejszym częstochowskim Instytutem Teologicznym przejęła ta krakowska uczelnia.
Uczestnictwo w spotkaniach Dni Kultury Chrześcijańskiej, to wyraz solidarności katolików, chcących wcielać w życie wartości ewangeliczne. Jedni dzielą się wiedzą i doświadczeniem, inni są otwarci na rady i podpowiedzi, jak nie stracić swego życia. Dzisiaj, patrząc na program, który przed laty realizowaliśmy, który przekładał się na prelekcje wygłaszane podczas pielgrzymek akademickich, który realizował się we wskrzeszanych później katolickich pismach - trzeba stwierdzić, że Kościół uczył zasad demokracji, co miało wpływ na późniejszą działalność społeczną oraz tworzenie Solidarności. Powinni o tym wiedzieć szczególnie młodzi, którzy sięgając do korzeni, powinni pamiętać, kto tworzył podwaliny tego, co dziś tak szumnie zwie się gospodarką rynkową i demokratycznym zarządzaniem.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Misja dziennikarska to wzięcie odpowiedzialności za prawdę

Misja dziennikarska musi być traktowana nie jako zawód, ale wzięcie odpowiedzialności za prawdę, za siebie, rodziny, Ojczyznę i Kościół. Największym wrogiem prawdy jest zamęt – mówił w homilii w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. 18 września odbyła się jubileuszowa 25. Pielgrzymka Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”na Jasną Górę, pod hasłem: „Zaszczytna jest służba Słowu” (bł. kard. Stefan Wyszyński).

Na początku Mszy św. o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry podziękował „Niedzieli” za szerzenie kultu Jasnogórskiej Pani. – Dziękujemy za obecność w Kościele Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Cieszymy się, że u Tronu Jasnogórskiej Pani czerpiecie siłę i moc do przekazywania słowa Bożego. To niezwykle wielka odpowiedzialność za głoszenie Ewangelii, która spoczywa na wszystkich redaktorach, ale także na nas czytelnikach. Chcemy, aby słowo Boże owocowało w naszym codziennym życiu – mówił o. Pastusiak.

CZYTAJ DALEJ

Stygmaty św. Franciszka odpowiedzią na prośbę Mahometa

2021-09-18 22:40

Norbert Polak

Wspólnota parafialna Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach obchodziła święto patronalne i przyjazd wicekomisarza Ziemi Świętej. o. Dariusza Sambora.

Wspólnota parafialna Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach obchodziła święto patronalne i przyjazd wicekomisarza Ziemi Świętej. o. Dariusza Sambora.

    W kościele Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach 17 września odbył się odpust parafialny i przywitanie wicekomisarza Ziemi Świętej, o. Dariusz Sambora.

    Na początku wydarzenia franciszkanie świeccy, rada parafialna i seminarzyści złożyli podziękowania na ręce jubilata. Następnie przemówienie wygłosił proboszcz świątyni, o. proboszcz Eligiusz Dymowski. Duchowny zauważył, że Krzyż Jerozolimski i stygmaty św. Franciszka z Asyżu łączą się ze sobą w sposób szczególny. - Dzisiaj dwa miejsca szczególne łączą się ze sobą — miejsce w Jerozolimie, bazylika Bożego Grobu, Góra Kalwaria i drugie miejsce w Europie, we Włoszech, góra La Verna. Dwa miejsca związane ze znakiem Zbawienia, jaki każdego dnia czynimy poprzez znak Krzyża. Tam, w Jerozolimie, Chrystus oddał swoje życie za każdego człowieka. Na górze La Verna Swojego wiernego ucznia, św. Franciszka z Asyżu obdarzył darem stygmatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję