Reklama

VI Europejski Odpust

Niedziela legnicka 45/2006

Kopaczów

Unia trzech miast: Hradka nad Nysą (Czechy), Zittau (Niemcy) i Bogatyni (Polska) funkcjonująca wcześniej dosyć luźno, od 6 lat nabrała nowego charakteru. Jej owocem stały się obchodzone w Kopaczowie od 6 lat Odpusty Europejskie. Tegoroczny odbył się w dniach 6-7 października i stanowił ukoronowanie 4-letnich starań dawnego mieszkańca Kopaczowa, obecnie wykładowcy Uniwersytetu w Lipsku, dr hab. Dietmara Brendlera, o budowę Pomnika Przestrogi.
Na uroczystości przybyła z Oldřichov w barwnym pochodzie grupa młodzieży i władz miast Zittau i Hradek. Gości witały poczty sztandarowe Sybiraków oraz okolicznych szkół i związków kombatanckich.
Jako pierwszy głos zabrał burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Gerard Świstulski, który zauważył m.in.: „To miejsce przypomina o historii, ale także skłania do refleksji nad dniem dzisiejszym, nad stanem naszej świadomości, że nie żyjemy sami; że wejście w struktury Unii Europejskiej otwiera nas także na tych, którzy żyjąc tak blisko nas, posługują się wprawdzie innym językiem, ale w wielu kwestiach myślą podobnie jak my”. Burmistrz miasta Hradek podkreślił wyjątkowy charakter unii trzech miast, który zaowocował w ostatnim czasie powstaniem trasy Zittau-Hradek. Przedstawiciel niemieckiej grupy gości, także nawiązał do wymiernych owoców współpracy na styku granic. Podkreślił, że „unia trzech miast” została zgłoszona do unijnego konkursu związków miast i zajęła miejsce w pierwszej dwudziestce zgłoszonych, otrzymując specjalne wyróżnienie, które ma zostać przeznaczone na tworzenie platformy internetowej, ułatwiającej wymianę myśli i poglądów mieszkańców naszych miast.
Gospodarz uroczystości, proboszcz parafii, ks. kan. Andrzej Burdziak, przedstawił z kolei historię wsi oraz inicjatywę Pomnika Przestrogi. Swoje przemówienie zakończył życzeniem, które stanowi treść wyrytą w trzech językach na pomniku: „Niech Pomnik ten połączy w jedno trzy narody i integruje społeczność w tym miejscu na styku granic Polski, Czech i Niemiec”. Po tych słowach burmistrzowie oraz przedstawiciel burmistrza Zittau, odsłonili Pomnik Przestrogi, który poświęcił dziekan Dekanatu Bogatynia, ks. kan. Maciej Wesołowski. Ten akt zakończył pierwszą część uroczystości.
Drugą stanowiło nabożeństwo ekumeniczne w kościele pw. św. Józefa w Kopaczowie. Jej przesłaniem były słowa Jezusa Chrystusa: „Wytrwajcie w miłości mojej” (J 15, 9), odczytane w trzech językach podczas Ewangelii. Ich zwieńczeniem stał się gest łamania i dzielenia chleba pojednania, w którym uczestniczyli dostojni goście i zgromadzone duchowieństwo. Moment ten upiększał śpiewem chór pod dyrekcją Petera Bartosza z Hradka oraz solistka Renata Mikołajów.
Po południu można było zjeść posiłek w kopaczowskiej świetlicy i dopingować drużyny Ołdrzychowa i Kopaczowa podczas meczu piłki nożnej. No i oczywiście… nie można było ominąć odpustowej zabawy, która trwała do 21.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziewica i męczennica o wypróbowanej wierze

Niedziela kielecka 40/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

święta

WD

Św. Tekla z kościoła w Krzyżanowicach

Św. Tekla z kościoła w Krzyżanowicach

Tekla to patronka czczona jako święta Kościoła katolickiego i prawosławnego, uznawana jest za pierwszą męczennicę Kościoła. W Polsce znana jest od wieków. W diecezji kieleckiej jej wezwanie noszą kościoły w Wolicy k. Gór Pińczowskich, w Gnojnie, gdzie patronuje kościołowi razem ze św. Janem, w Piotrkowicach – ze św. Pawłem i w Krzyżanowicach. W tej świątyni każdy odnajdzie ducha i charyzmat św. Tekli, ale i esencję klasycyzmu w architekturze oraz piękne malarstwo epoki stanisławowskiej

Parafia istniała tutaj już na przełomie XII i XIII wieku. Pierwszy kościół ufundował Benedykt Jaksa, ale konsekrowany był dopiero przez bp. Tomasza Oborskiego w 1626 r.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Wenezuela: zmarł na Covid-19 kardynał Jorge Urosa Savino

2021-09-24 07:16

[ TEMATY ]

kardynał

Episkopat.pl

W wieku 79 lat zmarł 23 września w jednej z klinik w Caracas arcybiskup-senior stolicy kard. Jorge Liberato Urosa Savino – podało 23 bm. biuro prasowe stołecznej archidiecezji. Od 27 sierpnia przebywał w szpitalu, gdyż stwierdzono u niego Covid-19. W trakcie jego choroby w mediach społecznościowych pojawiło się kilka fałszywych wiadomości (fake newsów), które obiegły kraj i były dementowane przez wenezuelskie media kościelne. Teraz jednak wiadomości o zgonie powszechnie szanowanego purpurata pokazały się prawdziwe.

Przyszły kardynał urodził się 28 sierpnia 1942 w Caracas. Filozofię studiował w stołecznym seminarium duchownym a teologię – w seminarium św. Augustyna w Toronto. Od 1965 uzupełniał naukę na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, uzyskując w 1971 doktorat z teologii dogmatycznej. W międzyczasie 15 sierpnia 1967 w Caracas przyjął święcenia kapłańskie z rąk metropolity stolicy kard. José Humberto Quintero (arcybiskup Caracas). Studia uzupełniał też w Papieskim Kolegium Latynoamerykańskim w stolicy Włoch.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję