Reklama

Zlot orłów KSM

Niedziela przemyska 45/2006

Dubiecko-Wybrzeże

Na przełomie września i października odbyła się Ogólnopolska Sesja Zarządów Diecezjalnych oraz spotkanie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Uczestnicy spotkali się w ośrodku KSM Archidiecezji Przemyskiej „Nadzieja” w Dubiecku-Wybrzeże. Na Sesję przyjechała młodzież z trzydziestu Zarządów Diecezjalnych, wraz z 20 księżmi asystentami diecezjalnymi oraz generalnym asystentem ks. prał. Antonim Sołtysikiem z Krakowa. Łącznie w Sesji uczestniczyło ponad 100 osób. Było to pierwsze spotkanie, któremu przewodniczyły wybrane na początku bieżącego roku nowe krajowe władze Stowarzyszenia.
Sesja rozpoczęła się uroczystym wprowadzeniem sztandaru KSM oraz odśpiewaniem Hymnu naszej organizacji. Słowa powitania skierował druh przewodniczący Marcin Szczęsny oraz ks. prał. Antoni Sołtysik. Następnie zastępca przewodniczącego Jędrzej Rams przedstawił sposoby Nowej Ewangelizacji oraz narzędzia, które powinniśmy wykorzystywać, m.in. media w tym także „Wzrastanie”. W tym kontekście został także przedstawiony Biuletyn KSM, jako środek docierania do młodych ludzi z KSM. Pierwszy dzień Sesji zakończył się adoracją Najświętszego Sakramentu.
Wydarzenia drugiego dnia zostały rozpoczęte podsumowaniem ogólnopolskiej „Akcji Lato 2006 - Wakacje z wartościami”. Gościem zjazdu był dr Antoni Spyra, który wygłosił konferencję „Szkolenie się, a efektywność”. Ukazał jak ważne w życiu każdego z nas są cele na rok, dwa oraz ustalenie ich ważności. Odpowiedzią na to była praca w grupach, w których wypracowaliśmy wzór kaesemowicza oraz omawialiśmy, jaka jest rola i jakie zadania stoją przed Zarządem Diecezjalnym, aby ów wzór osiągnąć. Z uwagą wysłuchaliśmy Haliny Szydełko, prezes Akcji Katolickiej na Polskę, która zwróciła uwagę na pogłębianie współpracy między KSM a Akcją Katolicką. O ważności współdziałania mówił także Marcin Szczęsny, przewodniczący Prezydium KSM.
Najważniejszym gościem Sesji był abp Józef Michalik. W swoim przemówieniu do zarządów, Ksiądz Arcybiskup podkreślał jak ważne jest zaangażowanie ludzi świeckich w życie Kościoła i Ojczyzny. Powrócił do historii KSM sprzed II wojny światowej, kiedy to Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży było częścią składową Akcji Katolickiej.
Wieczorem towarzyszyła nam bł. Karolina Kózkówna, patronka naszego Stowarzyszenia. Jej drogę do świętości ukazał ks. Zbigniew Szostak, kustosz Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie. Zaprosił nas do udziału w uroczystościach związanych z 20. rocznicą beatyfikacji Karoliny Kózkówny przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Odpowiadając na zaproszenie ustaliliśmy, że w wigilię uroczystości 9 czerwca 2007 r. odbędzie się Ogólnopolska Pielgrzymka KSM do grobu Patronki.
Znalazła się też chwila do refleksji podczas konferencji „Jan Paweł II przewodnikiem młodzieży KSM”, którą wygłosił Asystent Generalny. Przywołane zostały słowa, które wypowiedział Ojciec Święty 15 kwietnia 1995 r.: „Chrystus na was liczy i wzywa was do wielkich rzeczy. Nie wstydźcie się waszych ideałów - wręcz przeciwnie, głoście je i brońcie ich!... Liczy na was i potrzebuje was Polska! Właśnie jako KSM”.
Uczestnicy Sesji w Dubiecku, ze słowem GOTÓW! na ustach wkroczyli w kolejny rok formacyjny, by razem z bł. Karoliną Kózkówną i św. Stanisławem Kostką - patronami Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży podążać w stronę świętości.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Kościół jest mądry

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 25

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązuję do tego, że stawiane przez Kościół diagnozy, sygnalizowane zagrożenia okazują się trafione. Weźmy pierwsze dwa przykłady z brzegu. Kościół w Polsce, ale nie tylko, przynajmniej od trzech dekad alarmował o kryzysie rodziny i kryzysie demograficznym z nim związanym. Niestety, jego słowa nie były przyjmowane z dostateczną uwagą. Były przez decydentów bagatelizowane, puszczano je mimo uszu jako „takie kościelne gadanie”. Skutek tego – mamy to, co mamy. Dziś wszyscy piszą już o tykającej bombie demograficznej w Europie i w innych najbardziej rozwiniętych krajach świata. W niektórych – np. w Korei Płd. czy we Włoszech jest gorzej, w innych – trochę lepiej, ale nigdzie nie jest dobrze. Podejmowane przez rządy działania prorodzinne i proprokreacyjne, przygotowane na szybko i realizowane jeszcze szybciej, w które wpompowywane są olbrzymie środki, nie przynoszą zamierzonego skutku. Dzieci rodzi się coraz mniej, a skalę problemu, z którym już wkrótce przyjdzie nam się mierzyć, spotęgowała jeszcze pandemia COVID-19. Kolejny raz okazuje się, że pieniądze wszystkiego nie załatwią.

CZYTAJ DALEJ

Radomsko dziękuje za beatyfikację

W najbliższą niedzielę 26 września o godz. 18 w kościele św. Lamberta w Radomsku abp Wacław Depo będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. dziękczynnej za dar beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

Po Eucharystii odbędzie się koncert w wykonaniu Chóru Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki w Radomsku, Zespołu Kameralnego Filharmonii Częstochowskiej oraz solistów Teatru Wielkiego w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję