Reklama

W zdrowym ciele, zdrowy duch

Wszyscy znamy sentencję: „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Wierzę, że każdy z nas skwapliwie przyzna rację jej autorowi. Nie trzeba dowodzić, że forma fizyczna ma wpływ na formę psychiczną, a i na życie duchowe. Doświadczamy tego na co dzień. Wysiłek, praca nad sobą, sumienność, determinacja, zdobywane na boiskach, siłowni, basenie - wszystko to rzeźbi nasz charakter i pozwala dojrzewać do pełnego człowieczeństwa, jeśli zechcemy przenieść wypracowane w pocie czoła wzorce na płaszczyznę duchową. Jeżeli zaś tak się sprawy mają, to mieszkańcy, a w szczególności młodzież Grabowca, powinna się stać w niedługim czasie gigantami duchowymi. Warunki ku temu są. dowód? - nowoczesna hala sportowa otwarta 14 października.
Było to święto jakich mało. Przyjechali goście z całego województwa, reprezentujący różne środowiska i urzędy. Doktorowie Piotrowie dzisiejszych czasów poświęceni bez reszty sprawie. Trzeba było ogromnej determinacji, by w ciągu dwóch lat stanął obiekt nowoczesny, zgodny ze standardami europejskimi, przyciągający oko i wywołujący podziw, a nawet i zazdrość. Ogromne koszty, wysiłek budowniczych i oczekiwanie... Mieszkańcy z niedowierzaniem patrzyli, jak z dnia na dzień rośnie szkielet gmachu, jak nabiera kształtów... Aż stało się! W drugą sobotę października mogli osobiście przekroczyć próg hali i na własne oczy ocenić efekty 24-miesięcznej pracy. Uroczyste otwarcie obiektu sportowego poprzedziła Msza św. odprawiona w miejscowym kościele pw. św. Mikołaja, której przewodniczył kanclerz Kurii Zamojskiej ks. dr Adam Firosz. Nawiązując do Ewangelii, uczulał obecnych na konieczność rozwijania talentów i wskazywał na źródła prawdziwego szczęścia. Pamiętając o Dniu Nauczyciela, podziękował obecnym słowami Jana Pawła II za wysiłek włożony w wychowywanie i kształcenie młodego pokolenia Polaków. Młodych zaś zachęcił do pełnej zaangażowania odpowiedzi na powołanie.
Po Mszy św. nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi. Poświęcając halę i krzyże, Ksiądz Kanclerz wyraził nadzieję, że będą one inspirowały do przebaczenia, gdy wezmą górę sportowe emocje. Głos zabierali kolejno: wójt gminy Grabowiec, który podziękował za wysiłek włożony w realizację marzenia mieszkańców gminy, działacze sportowi i przedstawiciele władz lokalnych i wojewódzkich.
Spotkanie zakończył program artystyczny, przygotowany przez dzieci i młodzież. Punktem kulminacyjnym uroczystości był wspólny obiad, podczas którego gospodarze i goście dzielili się wrażeniami, wymieniali spostrzeżenia i nawiązywali cenne kontakty.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: w niedzielę beatyfikacja Jana Fornasiniego – kapłana, męczennika II wojny światowej

2021-09-24 12:25

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Jan Fornasini

pl.wikipedia.org

Giovanni Fornasini

Giovanni Fornasini

W niedzielę 26 września w bazylice katedralnej św. Petroniusza w Bolonii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionym Jana Fornasiniego – pochodzącego z tych stron kapłana, który zginął jako męczennik pod koniec 1944 roku. Miał wówczas zaledwie 29 lat, z których jedynie 3 przeżył w stanie duchownym. Ze względu na jego zaangażowanie na rzecz ofiar wojny nazywano go "aniołem z Marzabotto".

Przedstawiamy krótki życiorys Jana Fornasiniego:

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Zawieszono ruch lotniczy w La Palmie; ewakuacja ludności po nasileniu erupcji wulkanu

2021-09-24 20:28

[ TEMATY ]

Hiszpania

wybuch

wulkan

PAP

Władze Wysp Kanaryjskich nakazały w piątek zawieszenie ruchu powietrznego nad wyspą La Palma, gdzie w niedzielę doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja. Nasilona erupcja doprowadziła do ogłoszenia ewakuacji kolejnych miejscowości na hiszpańskiej wyspie.

W opublikowanym w piątek po południu komunikacie rząd regionalny Wysp Kanaryjskich podał, że ruch lotniczy na wyspę został wstrzymany z powodu nasilenia się emisji gazów wydostających się z wulkanu. Sięgają one już wysokości 4500 metrów.

CZYTAJ DALEJ

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję