Reklama

Kraków pamięta o zmarłym Biskupie

Podczas Mszy św. pogrzebowej odprawionej 11 sierpnia w intencji śp. bp. Stanisława Smoleńskiego kard. Franciszek Macharski wezwał mieszkańców Krakowa do wiernej pamięci i modlitwy za Zmarłego: „Musimy trwać przy nim, pamiętając. Trwać przy tym znaku pamięci, którym będzie krypta Świętych Piotra i Pawła. Trzeba trwać na znak tego, że się jest po Jezusowej stronie, blisko tych, którzy teraz jednym żyją: aby świat uwierzył”. Kilka dni wcześniej bp Albin Małysiak powiedział: „Tradycja chrześcijańska od samego początku każe nam modlić się za tych, którzy od nas odchodzą, chociażby odchodzili w opinii największej świętości...”.
W bazylice Świętych Piotra i Pawła, w miejscu, gdzie został pochowany śp. bp Stanisław Smoleński, pali się dzisiaj kilkadziesiąt malutkich świeczek. Wokół płyty ustawione są wazony z kwiatami, z boku na stoliku leży księga pamiątkowa. Pani Katarzyna, która pięć dni w tygodniu pracuje w kościele, obserwuje ludzi modlących się przy grobie zmarłego Biskupa. - Od dnia pogrzebu wierni przychodzą tutaj codziennie - mówi - jednego dnia nawiedzających kryptę jest więcej, innego mniej, ale zawsze ktoś jest. I są to nie tylko osoby duchowne, ale także świeccy, w różnym wieku.

O tym, że grób jest często nawiedzany, świadczą również liczne wpisy do księgi pamiątkowej. Ludzie przychodzą, aby podziękować Bogu za Biskupa Stanisława i samemu Biskupowi za długoletnią posługę duszpasterza, wykładowcy i spowiednika, a także by wyrazić swój smutek po jego odejściu. „Czcigodny i Kochany Księże Biskupie, serdecznie dziękuję za Twoje oddanie Bogu i Kościołowi, za nauczanie nas w seminarium teologii moralnej i sztuki spowiadania, za pasterską troskę i życzliwe zainteresowanie pracą duszpasterską, za ofiarną służbę i obronę życia i godności człowieka i rodzin...” - napisał w księdze pamiątkowej jeden z kapłanów. A trzynastoletni Daniel, który często nawiedza kryptę, pisze: „Znowu przybyłem na grób twój, ks. Stanisławie, ponieważ czuję pustkę i brak jednego bardzo dobrego duchowego przewodnika...”. Każdy, komu Biskup Stanisław był bliski, chce pozostawić ślad swojej pamięci: „Kochany Ojcze. Wszystko jest łaską Boga, sama nie posiadam wiele, racz więc przyjąć tę skromną różę. Wiem, że ona zwiędnie, lecz pamięć moja i wdzięczność zawsze będą trwały. Racz orędować za mną w niebie”.
Oprócz osobistych zapewnień o modlitwie, każdego ósmego dnia miesiąca w bazylice Świętych Piotra i Pawła będzie odprawiana Msza św. w intencji Księdza Biskupa, o czym informuje ks. Marek Głownia, proboszcz parafii Wszystkich Świętych.
Biskup Smoleński był autorytetem dla wielu mieszkańców Krakowa. Przyciągał ich swoją serdecznością i spokojem. Ks. Robert Nęcek - jeden z bierzmowanych bp. Smoleńskiego - do dzisiaj pamięta relacje swojego taty, który wracając ze spotkań z Księdzem Biskupem, mówił, że emanuje od niego ciepło. Również teraz wierni przychodzą do grobu Biskupa Stanisława, aby doświadczyć tego spokoju i ciepła, tej równowagi psychicznej - jak określił to bp Albin Małysiak - która w połączeniu z wielką pobożnością sprawiła, że Biskup Stanisław zmarł w opinii świętości. Dlatego coraz więcej ludzi przychodzi do bazyliki, aby nie tylko modlić się za Zmarłego, ale także prosić go o wstawiennictwo u Boga.
Bp Małysiak jest przekonany, że modlitewna pamięć o śp. bp. Stanisławie Smoleńskim będzie rozwijała się nadal, zwłaszcza wśród tych, którzy znali go osobiście. Podobnego zdania jest ks. Robert Nęcek i dodaje: - Z biegiem czasu, gdy rozpocznie się proces beatyfikacyjny, z pewnością przybędzie wiernych modlących się za i do Księdza Biskupa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

2021-09-25 16:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymka kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Nie boją się dawać świadectwa

2021-09-25 15:05

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Karolina Krasowska

Mężczyźni podczas Eucharystii

Mężczyźni podczas Eucharystii

Słowa św. Jana Pawła II „Nie bójcie się dawać świadectwa” były hasłem IX Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza. 25 września do Kolebki Chrześcijaństwa i Polskości przybyli mężowie, ojcowie, synowie, dziadkowie oraz kapłani

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza to była propozycja dla tych, którzy "Nie boją się dawać świadectwa". Spotkanie rozpoczęło się na międzyrzeckim Zamku Piastowskim powitaniem uczestników. Były pieśń „Bogarodzica", okolicznościowe przemówienia, wspólna modlitwa, wspomnienie bohaterów walk o niepodległość, salwy honorowe, pieśń „Rota". Dr hab. Grzegorz Kucharczyk wygłosił  wykład zatytułowany„Zachować dziedzictwo Narodu Ochrzczonego. Nauki z historii” oraz „Nowe czasy, nowe zadania”. Z Zamku mężczyźni przemaszerowali do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego z homilią bp. Henryka Wejmana ze Szczecina.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Zakończenie pierwszej edycji Ekumenicznej Szkoły Biblijnej

2021-09-25 16:23

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jak dobrze, że Pan Bóg swoje Słowo zapisuje w takich chropowatych ludziach jak my, w takich niedoskonałych ludziach jak my, w takich niedoskonałych wspólnotach jak my! Pewnie każdy z nas chciałby inaczej, chciałby być lepszym materiałem do tego zapisu, pewnie marzyłby się nam lepszy Kościół, lepsza wspólnota miedzy nami, żeby lepiej wyrażała Słowo Boże, ale Pan Bóg ma dość pokory, by zapisywać swoje Słowo w nas, w takich, jakimi jesteśmy! - mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję