Reklama

Niedziela Wrocławska

Apostolat Modlitwy „Dwunastka”

W ramach programu duszpasterskiego realizowanego w archidiecezji wrocławskiej w latach 2019-2022 pt. „Eucharystia daje życie” rusza szturm modlitewny za kapłanów.

Agnieszka Bugała

- Program duszpasterski na lata 2019-22 jest kontynuacją duszpasterskiej pracy nad sakramentami chrześcijańskiego wtajemniczenia. W programie pt. „Eucharystia daje życie” chodzi o umacnianie świadomości, że Msza św. jest sakramentalnym spotkaniem ze Zmartwychwstałym, który jako Baranek Boży daje swe życie, abyśmy je mieli w obfitości aż po życie wieczne – mówi ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Wrocławskiej Kurii Metropolitalnej.

Sakrament Eucharystii jest nierozłącznie związany z sakramentem kapłaństwa, bez kapłanów nie ma Mszy świętej, stąd pomysł, aby w pierwszym roku realizacji programu – zwłaszcza w odpowiedzi na kryzys powołań i coraz częstsze odejścia kapłanów – podjąć konkretne działania.

Co mogą zrobić wierni, aby wesprzeć kapłanów? Mogą włączyć się w nurt modlitwy.

Reklama

- Rodzący się Apostolat Modlitwy „Dwunastka” jest właśnie dla tych wszystkich, którzy mają świadomość, że bez modlitwy wiernych kapłani zostają sami i jest im coraz trudniej – wyjaśnia ks. Krziżok.

Wydział Duszpasterski zachęca księży proboszczów, aby organizowali w parafiach grupy 12 osób, które od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r. będą codziennie modlić się jedną krótką modlitwą w intencji kapłanów - o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne oraz za powołanych. Każdy z członków „Dwunastki” otrzyma obrazek z dwoma modlitwami do wyboru i wzbudzając następującą intencję modlitwy: prośba o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne oraz za powołanych – powinien ją odmawiać codziennie, o dowolnej porze i w dowolnym miejscu, przez okres jednego roku. W każdej parafii może powstać dowolna liczba „Dwunastek” – im więcej, tym lepiej. Czas deklaracji o przystąpieniu do Apostolatu Modlitwy trwa od 1 do 31 stycznia, ale można dołączyć również później, ważne, aby podjąć roczne zobowiązanie modlitewne i uczciwie je wypełnić. Chętni podjąć to zobowiązanie zostaną wpisani do powstającej Eucharystycznej Księgi Modlitwy. Wydział Duszpasterski zachęca, aby w skład tej modlitewnej grupy wszedł także kapłan (kapłani) z każdej parafii.

- Łatwo można obliczyć, że gdyby rzeczywiście każda parafia – a jest ich w naszej archidiecezji 298 – miała taki „oddział modlitewny”, to każdego dnia szturmowalibyśmy niebo armią ponad 3500 osób! – mówi ks. Krziżok.

2020-01-08 22:48

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Przybądź, o Panie, aby nas wybawić

2022-12-07 08:45

Niedziela Ogólnopolska 50/2022, str. 18

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia, które upamiętniają przyjście Syna Bożego w ciele, powinno towarzyszyć wzmocnienie naszej nadziei na Jego powtórne przyjście – w chwale. Czytanie z Księgi proroka Izajasza ilustruje radość starotestamentowych Izraelitów wyrażoną w przekonaniu, że materialne i duchowe wybawienie z niewoli egipskiej czy babilońskiej nie wystarczy. Potrzeba czegoś więcej, co przezwycięży zło pleniące się w świecie i grzechy popełniane przez ludzi. Odnowa ludu Bożego wybrania została przedstawiona w dwóch obrazach: pustyni, która po długiej porze suchej, otrzymawszy życiodajne deszcze, odżywa i kwitnie, oraz szczęścia niewidomych i głuchych, którzy przywróceni do zdrowia będą wielbić moc i dobroć Boga. Kościół, włączając to czytanie do mszalnej Liturgii Słowa, zachęca wiernych do pełnego zawierzenia Bogu i dlatego w psalmie responsoryjnym wspólnie prosimy: „Przybądź, o Panie, aby nas wybawić”.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Spotkanie Zespołu ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce

2022-12-09 20:36

[ TEMATY ]

Warszawa

prezbiterat

Fot. Karol Porwich

W Sekretariacie KEP w Warszawie odbyło się dziś pierwsze spotkanie Zespołu ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce. Gremium to zostało powołane przy Komisji Duchowieństwa przez abp. Wojciecha Polaka, Prymasa Polski. W Zespole, na czele którego stanął bp Damian Bryl, biskup kaliski i członek Komisji Duchowieństwa, będzie pracować w sumie 16 osób z różnych regionów Polski: prezbiterzy, osoby konsekrowane i świeckie.

Zadaniem Zespołu jest przede wszystkim to, aby – uwzględniając ducha i normy nowych zasad formacji kapłańskiej w Polsce, obowiązujące od 1 października 2021 roku, oraz aktualny kontekst społeczno-kulturowy – wypracować dalsze wskazania dotyczące formacji i posługi prezbiterów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję