Reklama

Przeczytane, zasłyszane

"Światłość symbolizuje w tradycji chrześcijańskiej Jezusa Chrystusa, który mówi sam o sobie: ´Ja jestem światłością świata´ ( J 8, 12 ). Światłość to także symbol królestwa Bożego i dobra - powiedział bp Ireneusz Pękalski do przedstawicieli harcerek i harcerzy podczas nabożeństwa w bazylice archikatedralnej, inaugurującego dystrybucję Betlejemskiego Światełka Pokoju. - Łatwo jest wziąć to światełko i zanieść innym, ale będzie to pusty gest, jeśli nie oznacza zaniesienia drugiemu Chrystusa, Jego pokoju, Jego Królestwa. Nie będzie prawdziwego pokoju na świecie, jeśli nie będzie najpierw pokoju w ludzkich sercach. Z serca opanowanego niepokojem grzechu i zła, nie może wydobyć się pokój. Pytamy, skąd się bierze zło tak widoczne w otaczającym nas świecie. Ono nie przybywa z kosmosu. Ono najpierw powstaje w ludzkim sercu, zanim pojawi się między ludźmi. Pragnąc pokoju w otaczającej nas rzeczywistości, zechciejmy ponowić pragnienie Bożego pokoju w naszych sercach. I tak niech świeci nasze światło przed ludźmi, aby widzieli nasze dobre czyny i chwalili Ojca naszego, który jest w niebie" (por. Mt 5, 16).

Nie było pełni pokoju podczas tradycyjnego opłatka w Radzie Miasta Łodzi, mimo że harcerze przynieśli i tam Betlejemskie Światełko, śpiewano kolędy i dzielono się opłatkiem. "Nie byłoby dobrze, gdybyśmy w Boże Narodzenie nie wyciągnęli ręki ze staropolskim opłatkiem" - powiedział obecny na spotkaniu abp Władysław Ziółek do przedstawicieli urzędów, służb miejskich, radnych SLD i UW. Szkoda, że nie mogli tego usłyszeć inni radni, którzy nie skorzystali z zaproszenia Przewodniczącego Rady Miejskiej.

Koncert, jakiego nie było jeszcze w Łodzi, odbył się w przedświąteczny piątkowy wieczór w ewangelickim kościele św. Mateusza. Sześć połączonych chórów z Filharmonii Łódzkiej, szkół i towarzystw muzycznych oraz dwa zespoły wokalne: "All´Antico" i "Alla Camera", z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej, wykonali koncert najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek. Solistką wieczoru była Aleksandra Zamojska. Recenzja z koncertu ukaże się w jednym z kolejnych numerów Niedzieli Łódzkiej.

Od nowego roku zdrożały w Łodzi bilety MPK, okresowe i dziesięciominutowe. Wzrosły także ceny wody o 17%. A z nią chyba coś jest w Łodzi niedobrze, skoro Sanepid wprowadził obowiązkowe badanie jakości wody z wodociągów miejskich w łódzkich szkołach. Badanie kosztowało 300 zł. Szkoły nie chciały płacić, bo nie mają pieniędzy. Sanepid groził zamknięciem stołówek. Mamy nadzieję, że w nowym roku i w tej sprawie zapanuje pokój i porozumienie.

Wiele jest obszarów naszej codzienności, gdzie pokój jest oczekiwany dla dobra wszystkich, np. sprawa bezdomnych kotów na osiedlach. Zwolennicy ich obecności w piwnicach bloków dokarmiają je i chronią, argumentując, że kot to stworzenie w mieście niezbędne i pożyteczne. Przeciwnicy twierdzą, że bezpańskie koty przenoszą choroby i nieładnie pachną, a więc trzeba przed nimi zamykać piwnice. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami donosi na lokatorów do prokuratury. A postronnemu obserwatorowi wydaje się, że trzeba się po prostu porozumieć i wprowadzić rozsądne przepisy regulujące tę sprawę.

Bp Ireneusz Pękalski był gościem Wigilii strażaków w Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi 19 grudnia 2001 r.

W ramach akcji "Żak dzieciom" czarnoskóry św. Mikołaj z Kamerunu rozdawał prezenty małym pacjentom w Szpitalu Dziecięcym im. Korczaka w Łodzi.

Nowa świetlica środowiskowa dla ponad dwudziestu dzieci z rodzin dysfunkcyjnych i patologicznych została otwarta 20 grudnia 2001 r. przy ul. Księży Młyn 1. Świetlicę zorganizowało Stowarzyszenie KARAN. Poświęcenia nowej świetlicy dokonał ks. Henryk Krzosek z parafii św. Anny. Cenna inicjatywa. Marzymy, aby w nowym roku świetlice dla dzieciaków i młodzieży rosły jak grzyby po deszczu w naszych parafiach i na naszych osiedlach. Oby istniały i stawały się miejscami, gdzie światełka pokoju i dobra nigdy nie gasną.

Ferie dla uczniów z województwa łódzkiego tej zimy będą w dniach 4-17 lutego.

Nałóg palenia tytoniu jest bardzo szkodliwy dla zdrowia i... niszczący dla kieszeni. Obciąża budżety domowe, a także czyni spustoszenie w kasach pracodawców, służby zdrowia i całego państwa poprzez kosztowne następstwa długotrwałego palenia papierosów. Natomiast bardzo opłacalne na całym świecie są skuteczne działania mające na celu pomoc uzależnionym w odzyskaniu wolności od nałogu. Na podstawie przeprowadzonych w 1999 r. badań wiadomo, że pali lub paliło 56% uczniów VIII klas szkół podstawowych. Od 1995 r. odsetek palących uczniów wzrósł o 5%. Czy w szkołach istnieje program ochrony dzieci przed nałogiem palenia tytoniu?

W łódzkim Wydawnictwie Literatura ukazała się ciekawa książka nie tylko dla młodych mieszkańców naszego miasta. Jest to zbiór kilkunastu legend i baśni o Łodzi. Poprzedza je krótka historia regionu łódzkiego, według badań archeologicznych, napisana przez Elżbietę Ostrych i Pawła Zawilskiego oraz baśniowy opis dziejów miasta pióra Jacka Jordana. Wydanie zamykają rysunki herbów, godeł i pieczęci miejskich. Wśród osób, które cytowane legendy o Łodzi spisały, znalazła się stale z nami współpracująca Celina Jaworska-Maćkowiak (Łódź w baśni i legendzie, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2001 r.)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łukaszenka: Białorusini będą musieli nostryfikować dyplomy polskich uczelni

2020-09-25 13:56

[ TEMATY ]

Białoruś

Aleksandr Łukaszenka

Wikipedia

Aleksander Łukaszenko

Aleksander Łukaszenko

Studenci z Białorusi, którzy uczą się w Polsce, będą musieli nostryfikować dyplom, by podjąć pracę w kraju – oświadczył w piątek nieuznawany przez Zachód białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka.

Słowa te padły podczas spotkania Łukaszenki z gubernatorem rosyjskiego obwodu irkuckiego - poinformowała agencja TASS.

W 2019 r. w Polsce studiowało ok. 7 tys. Białorusinów - wynika z informacji PAP otrzymanych w lutym na targach edukacyjnych w Mińsku.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ adj/ akl/

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie patriotyczne

2020-09-25 23:23

archiwum parafii

W najbliższą niedzielę 27 września w parafii pw. św. Bartłomieja w Morawicy odbędą się uroczystości wpisujące się w upamiętnienie 100- lecia Bitwy Warszawskiej.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 15. 00 Mszą św. w intencji obrońców Ojczyzny oraz za Prezydenta RP. Z kolei o 16. 00 nastąpi odsłonięcie pamiątkowych tablic na pomniku „Niezłomnym – Ojczyna” połączone ze złożeniem kwiatów. Na 16. 15 jest zaplanowane spotkanie z prof. Andrzejem Nowakiem, który w parafialnej sali gimnastycznej wygłosi wykład „Bitwa Warszawska a współczesna sytuacja geopolityczna.

Do Morawicy, na patriotyczne wydarzenie, które zakończy się spotkaniem przy kawie i ciastku, w imieniu wspólnoty parafialnej zaprasza proboszcz – ks. Władysław Palmowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję