Reklama

Zimowy wypoczynek

Choć do rozpoczęcia ferii zimowych zostało jeszcze trochę czasu, to już trzeba myśleć, jak zorganizować wypoczynek sobie i naszym maluchom. Wspólnoty i organizacje kościelne mają kilka ofert. Wyjazd zwykle połączony jest z programem wychowawczym.

Caritas Diecezji Sosnowieckiej przygotowała ponad 100 miejsc wypoczynkowych. "Ferie organizujemy jak zwykle w Szczawie k. Krościenka. Na dziś mamy już 45 chętnych" - powiedział Niedzieli ks. Stefan Wyporski, dyrektor Caritas. Oferta skierowana jest do wszystkich zainteresowanych. Koszt tygodniowego wyjazdu wynosi 250 zł. "Jeśli rodziców nie będzie stać na sfinansowanie wypoczynku swoich dzieci, oczywiście z przyczyn niezależnych od nich, Caritas dopłaci do wyjazdu" - zapewnia ks. Wyporski. Przez cały czas będą również działać świetlice współpracujące z Wydziałem Charytatywnym Kurii Diecezjalnej, czyli w parafii katedralnej, Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu, Najświętszego Ciała i Krwi w Dąbrowie Górniczej. Otwarte również będzie Centrum Młodzieżowe "Tlen" w Wojkowicach.

W tym roku szkolnym duszpasterstwo ministrantów proponuje swoim podopiecznym tygodniową szkółkę narciarską. Ks. Janusz Stach, diecezjalny duszpasterz liturgicznej służby ołtarza, przygotował propozycje wspólnych wyjazdów. I tak dla ministrantów z województwa śląskiego od 4 do 9 lutego lub od 11 do 16 lutego. Dla uczniów z małopolskiej części diecezji od 28 stycznia - 2 lutego. Koszt wyjazdu wynosi 280 zł i zawiera przejazd, ubezpieczenie, wyżywienie i noclegi. Duszpasterz ministrantów zamierza zorganizować także turniej szachowy oraz zawody pływackie. Zgłoszenia są przyjmowane pod nr. tel. 032/261-62-30.

Do udziału w kursie wychowawcy kolonijnego zachęca ks. Zygmunt Skipirzepa, diecezjalny opiekun Ruchu Dzieci Maryi. Kurs organizuje wspólnota od 8 do 14 lutego w Kroczycach. Koszt zamknie się w kwocie 200 zł. Prowadzący zajęcia jest uprawniony do wystawiania certyfikatu wychowawcy kolonijnego. W kursie mogą wziąć udział również osoby nie związane z Ruchem Dzieci Maryi. Zgłoszenia będą przyjmowane do końca stycznia. Kurs dla animatorów wspólnoty Światło-Życie odbędzie się od 2 do 10 lutego w Domu Rekolekcyjnym Ojców Franciszkanów w Pilicy-Biskupicach. Koszt 200 zł.

Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży, podobnie jak w latach ubiegłych, w czasie ferii zimowych organizuje rekolekcje dla maturzystów. W województwie śląskim dla dziewcząt proponowane są dwa turnusy: 3-6 lutego i 7-10 lutego. Maturzyści z województwa śląskiego zaproszeni są na rekolekcje od 4 do 7 lutego. Maturzystki z Małopolski mają swoje rekolekcje od 29 stycznia do 1 lutego, maturzyści od 4 do 7 lutego. Koszt trzydniowego pobytu z wyżywieniem wynosi 50 zł. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 stycznia razem z 25-złotową zaliczką.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łukaszenka: Białorusini będą musieli nostryfikować dyplomy polskich uczelni

2020-09-25 13:56

[ TEMATY ]

Białoruś

Aleksandr Łukaszenka

Wikipedia

Aleksander Łukaszenko

Aleksander Łukaszenko

Studenci z Białorusi, którzy uczą się w Polsce, będą musieli nostryfikować dyplom, by podjąć pracę w kraju – oświadczył w piątek nieuznawany przez Zachód białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka.

Słowa te padły podczas spotkania Łukaszenki z gubernatorem rosyjskiego obwodu irkuckiego - poinformowała agencja TASS.

W 2019 r. w Polsce studiowało ok. 7 tys. Białorusinów - wynika z informacji PAP otrzymanych w lutym na targach edukacyjnych w Mińsku.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ adj/ akl/

CZYTAJ DALEJ

Patronka Warszawy i strażniczka Polski jednoczy wszystkich

Papież Franciszek otrzymał w prezencie od Andrzeja Dudy obraz Matki Bożej Łaskawej, patronki Warszawy. W 1652 r. Polacy modlili się do Matki Bożej Łaskawej o ustanie epidemii. Po ustaniu zarazy ogłoszono Matkę Bożą Łaskawą patronką Warszawy.

- Matka Boża Łaskawa jednoczy wszystkich w modlitwie - podkreśla ks. Krzysztof Ziółkowski, kustosz powstającego sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie, przy którym stanie pomnik będący wotum za pomoc Matki Bożej w obronie Warszawy w 1920 roku.

Duchowny opowiada, w jaki sposób do radzymińskiej parafii trafił obraz Matki Bożej Łaskawej. - Nieznana nam pani przekazała nam obraz Matki Bożej Łaskawej, który pierwotnie miał być feretronem. Obraz oprawiony był w bogato zdobione złote ramy. Okazał się jednak zbyt ciężki, żeby nosić go w procesjach. Miesiąc później biskup Romuald Kamiński wyszedł z inicjatywą, aby przy powstającym Sanktuarium postawić figurę Matki Bożej Łaskawej, a obraz umieścić w głównym ołtarzu - mówi ks. Ziółkowski.

Szczegółowe informacje na temat wsparcia budowy pomnika Matki Bożej Łaskawej można znaleźć tutaj.

Od początku pandemii w diecezji warszawsko-praskiej każdego wieczora prowadzona jest modlitwa różańcowa przed obrazem Matki Bożej Łaskawej, który towarzyszy męskim wspólnotom na Starym Mieście podczas publicznego różańca w pierwsze soboty miesiąca. Biskupi warszawsko-prascy, którzy zainicjowali tę modlitwę, słowami Jana Pawła II zawierzyli przed obliczem Łaskawej Pani Warszawę i Polskę.

Przed Jej wizerunkiem modlili się wierni stolicy w XVII w. podczas panującej wtedy zarazy, a Rada Miasta ogłosiła Matkę Bożą Łaskawą patronką stolicy. Maryja zasłynęła z interwencji podczas „Cudu nad Wisłą” i dwukrotnego pojawienia się w 1920 r. na polach Bitwy Warszawskiej, między Radzyminem a Ossowem.

24 marca 1651 r. obraz został koronowany (była to pierwsza koronacja w Polsce maryjnego obrazu), a Matka Boża Łaskawa stała się nie tylko patronką stolicy, ale i Strażniczką Polski.

Dziś w Radzyminie dzięki licznym darczyńcom powstaje sanktuarium św. Jana Pawła II jako wotum wdzięczności za Cud nad Wisłą. Parafia chce zdążyć z ukończeniem prac związanych z budową świątyni przed 100. rocznicą „Cudu nad Wisłą”. Budowę sanktuarium można wspierać poprzez przekazywanie datków.

W XVII wieku na Mazowszu nie było niemal domu bez malowanego czy drukowanego obrazka wybawicielki od zarazy i wszelkiego utrapienia. „Trudno byłoby, nie tylko w czasie zarazy, znaleźć kogoś, kto by nie miał medalika Madonny od zarazy. Nosili je wszyscy, nie tylko katolicy, lecz także innowiercy! Panowało powszechne przekonanie, że Najłaskawsza temu, kto prosi, opieki nie odmawia, nie patrząc na wyznanie petenta!” – pisze Ewa J. P. Storożyńska w książce „Matka Boża Łaskawa a Cud nad Wisłą”.

Autorka wznowionego wydania publikacji przypomina, że „do Madonny o Łaskawym Obliczu coraz liczniej przyjeżdżali wierni z innych miast, by się pokłonić i wzywać Jej protekcji”. Współautor książki, ks. Józef Bartnik wskazuje: „Do Maryi, naszej Mamy możemy mieć pełne zaufanie i pewność, że powierzonymi osobami, sprawami się zaopiekuje, trudnościom zaradzi, problemy rozwiąże”. Duchowny zachęca do zawierzenia Matce Bożej swoich problemów, bolączek, oczekiwań czy niespełnionych marzeń. „Maryja nie tylko Was wysłucha, ale miejcie pewność, że wszystkie powierzone Jej problemy sama rozwiąże” - zaznacza kapłan, który otrzymał liczne świadectwa osób wskazujących na szczególne wstawiennictwo Matki Bożej w sytuacjach po ludzku beznadziejnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję