Reklama

Historia nie toczy się gdzieś daleko

Niedziela płocka 14/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przechowywanie i przekazywanie z pokolenia na pokolenie wiedzy o ważnych wydarzeniach i postaciach z przeszłości lokalnej wspólnoty i najbliższej, rodzinnej okolicy posiada niezwykłą wagę dla zachowania tożsamości narodowej. Historia Polski i Polaków nie toczy się bowiem gdzieś daleko, lecz składają się na nią tysiące drobnych zdarzeń, w których sami na co dzień uczestniczymy. Takim właśnie elementem dramatycznych zmagań z komunistycznym reżimem o prawa i swobody obywatelskie oraz godność każdego człowieka była działalność drugoobiegowej drukarni, której Państwo Dmochowscy udzielali schronienia w swoim domu w Popowie - napisał prezydent RP Lech Kaczyński do uczestników uroczystości, która odbyła się ku ich czci w kościele w Popowie w niedzielę 25 marca.
„Poczytuję sobie za zaszczyt, iż mogę przyczynić się do należytego docenienia Aleksandry i Mariusza Dmochowskich (…). Przyznane im wysokie odznaczenia państwowe są symbolem hołdu Rzeczypospolitej dla tych, którzy własnym życiem dowiedli, jak wielkoduszne może być ludzkie serce, skoro starczy w nim miejsca dla sztuki i dla rodziny, dla ojczyzny i dla każdego człowieka potrzebującego wsparcia” - napisał Prezydent.
Aleksandra i Mariusz Dmochowscy zostali odznaczeni Krzyżami Oficerskimi Orderu Odrodzenia Polski za wkład w odzyskanie niepodległości i działalność w „Solidarności”. Uroczystość zbiorowa miała miejsce 13 grudnia ub.r. we Wrocławiu; nie wzięła w niej jednak udziału córka państwa Dmochowskich, Elżbieta, która w ich imieniu miała odznaczenie odebrać. Dlatego też trzy miesiące później w imieniu prezydenta RP odznaczenia wręczyła minister Elżbieta Jakubiak, szefowa gabinetu Prezydenta. Uroczystość miała miejsce w Popowie, z którym Aleksandra i Mariusz Dmochowscy byli bardzo związani. Tu bowiem mieli swą działkę i domek letniskowy przy ulicy noszącej dziś ich imię. Tutaj mieli tajną drukarnię, która po donosie została zlikwidowana przez służby bezpieczeństwa.
W uroczystości wzięli udział m.in.: wicemarszałek Sejmu RP Jarosław Kalinowski, poseł Jan Ołdakowski, Paweł Kowal - sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Tomasz Merta - podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uroczystej Mszy św. przewodniczył proboszcz parafii ks. dr Cezary Siemiński, zaś patriotyczne kazanie, w którym przypomniał także działalność odznaczonych, wygłosił jako świadek historii ówczesny proboszcz Popowa ks. kan. Józef Gawlik. Wspomnienia wytworzyły bardzo ciepłą, rodzinną atmosferę, którą dodatkowo ociepliły przywiezione przez kaznodzieję zdjęcia z tamtych lat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Barcelonie beatyfikacja Lycariona Maya. Chciał być bratem wszystkich

2025-07-11 17:18

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Barcelona

Vatican Media

Brat Lycarion May, marysta

Brat Lycarion May, marysta

Kardynał Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, będzie przewodniczył jutro, 12 lipca, Mszy Świętej, podczas której młody szwajcarski zakonnik, wychowawca ubogich w Hiszpanii, zamordowany w czasie rewolt ludowych w 1909 roku, zostanie wyniesiony na ołtarze. Głosił braterstwo w świecie pełnym konfliktów.

„Aby udać się do Pueblo Nuevo, trzeba być gotowym oddać życie”. Tak mawiał Lycarion May (z domu François Benjamin), brat marysta, który 12 lipca, zostanie beatyfikowany w Barcelonie, w Hiszpanii. Uroczystość odbędzie się w południe w kościele św. Franciszka Salezego i będzie jej przewodniczył w imieniu Papieża kardynał Marcello Semeraro.
CZYTAJ DALEJ

Odnalezione relikwie?

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 12/2021, str. IV

[ TEMATY ]

relikwie

relikwiarz

Brunon z Kwerfurtu

Ks. Adrian Put

Srebrny relikwiarz św. Bonifacego Brunona z Kwerfurtu

Srebrny relikwiarz św. Bonifacego Brunona z Kwerfurtu

W większości publikacji na temat św. Brunona, towarzysza św. Benedykta i św. Jana w misji do Polski Chrobrego, można znaleźć informację, że jego relikwie zaginęły. Ich brak był m.in. jednym z powodów nieobecności brunonowego kultu w naszej ojczyźnie w wiekach średnich. Okazuje się jednak, że jego relikwie są. Być może nawet nie zaginęły?

Święty Brunon z Kwerfurtu jest autorem niezwykle ważnych dla polskiej historii i kultury dzieł: Żywot Świętego Wojciecha, List do cesarza Henryka II i Żywot Pięciu Braci Męczenników. Kim jest i jak to było z jego relikwiami?
CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Papieża w Castel Gandolfo z przedstawicielami kapituł generalnych

2025-07-12 11:42

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

W przesłaniu do przełożonych generalnych i członków rad niektórych kapituł i zgromadzeń zakonnych Papież Leon XIV mówił o potrzebie odnowienia ducha misyjnego, przyswojenia sobie uczuć „jakie miał Chrystus Jezus” oraz szerzenia na całej ziemi światła Chrystusa.

Przebywający w Castel Gandolfo Leon XIV przyjął na dziedzińcu Pałacu Apostolskiego przełożonych generalnych oraz członków ośmiu rad kapituł i zgromadzeń zakonnych, którzy zebrali się aby nakreślić dalszy program działania swoich instytutów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję