Reklama

Przed Światowym Kongresem Rodzin

Niedziela płocka 17/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sali konferencyjnej płockiego ratusza 30 marca odbyła się konferencja zatytułowana „Rodzina - Sanktuarium Życia i Miłości - Ostoja Narodu i Świata”. Analogiczna konferencja odbyła się w sobotę 31 marca w Ciechanowie, w auli Instytutu Ochrony Zdrowia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Konferencje zostały zorganizowane z inicjatywy senator Janiny Fetlińskiej, jako przygotowanie do mającego się odbyć w Warszawie IV Światowego Kongresu Rodzin.
Po uroczystym otwarciu obrad i przywitaniu gości przez senator Felińską słowa pozdrowienia od patronującego konferencji administratora diecezji płockiej bp. Romana Marcinkowskiego odczytał delegat administratora diecezji ds. administracyjnych ks. prał. Kazimierz Ziółkowski.
Program obrad był bardzo bogaty, gdyż organizatorzy pragnęli wieloaspektowo naświetlić problemy, z jakimi boryka się współczesna polska rodzina. Większość prelegentów posługiwała się również przygotowanymi slajdami, aby ułatwić zapamiętanie prezentowanych treści. Jako pierwszy głos zabrał marszałek Senatu Krzysztof Putra. Zgodnie z łacińską maksymą, że słowa pouczają, a przykłady pociągają, jego świadectwo o własnej, tradycyjnej rodzinie, w której wychowuje ośmioro dzieci, zebrani nagrodzili gromkimi brawami.
Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej ks. kan. dr Janusz Kochański w komunikacie zatytułowanym „Duszpasterska troska Kościoła o rodzinę” określił zadania, jakie stoją przed duszpasterstwem rodzin. Są nimi: prowadzenie przygotowania narzeczonych do małżeństwa, prowadzenie poradnictwa rodzinnego, prowadzenie domów samotnej matki czy telefonów zaufania oraz formacja rodzin do podejmowania zadań apostolskich.
Ks. kan. dr Bogusław Daniel Kwiatkowski przybliżył temat „Godność człowieka, małżeństwa i rodziny w nauczaniu Jana Pawła II”. Opierając się na wielu dokumentach, w których Papież Polak mówił o rodzinie, prelegent stwierdził, że Jan Paweł II źródeł kryzysu rodziny upatruje w kryzysie wartości. Chcąc przezwyciężyć kryzys społeczeństwa, trzeba zająć się najpierw jego źródłami: kryzysem wartości i wynikającym zeń kryzysem rodziny.
Dyrektor Gimnazjum w Regiminie Anna Cicholska zaprezentowała wyniki badań nt. postrzegania wartości przez młodzież. Badania prowadzone na przełomie lutego i marca w 3 gimnazjach (2 wiejskie i 1 miejskie) i 1 klasie liceum, objęły 94 uczniów. Wynika z nich, że 94, 7% respondentów postrzega rodzinę jako najwyższą wartość w społeczeństwie. 82% chciałoby mieć poczucie bezpieczeństwa w rodzinie, swoisty azyl, w którego tworzeniu większą rolę przypisuje ojcu. Młodzież zwraca jednak uwagę na duchową nieobecność ojca, zajętego troską o materialny byt rodziny.
Dr Halina Zarzecka mówiła nt. „Współczesna rodzina w zdrowiu i chorobie”. Zwróciła ona uwagę, że rodzina dziś jest coraz mniej liczna, coraz mniej trwała, rozrasta się sfera „prywatności” jednostki. Rodzice traktują swoją rolę jak zawód, w rodzinach daje się zauważyć niedostatek bezinteresownej miłości. W tym kontekście prelegentka zwróciła uwagę na uzdrawiające właściwości bliskości, dającej członkom rodziny ufność i poczucie bezpieczeństwa.
Prezes ciechanowskiego oddziału ZLP Teresa Kaczorowska, pisarka i dziennikarka, przedstawiając „Polskie rodziny na obczyźnie”, skupiła się na jednostkowych losach emigrantów przedstawianych w reportażach, zamieszczonych w wydanych przez siebie książkach.
Etnolog dr Irena Kotowicz-Borowy, mówiąc nt. wpływu etosu drobnoszlacheckiego na charakter rodziny polskiej, dostrzegła, że to właśnie w tej grupie społecznej narodził się stereotyp Polaka katolika, model patriarchalny, w którym jednak nośnikiem tradycji jest kobieta. Wyniesione z tej tradycji silne więzi rodzinne, poczucie honoru, dbałość o rodziców, chęć awansu społecznego do dziś kształtują życie wielu rodzin.
O związanych z rodziną tradycjach można było podczas konferencji nie tylko usłyszeć, ale też je zobaczyć. W przerwie studenci Instytutu Kulturoznawstwa PWSZ w Ciechanowie pod kierunkiem mgr Teresy Dworeckiej przedstawili tradycyjne oczepiny na Mazowszu, prezentując także regionalną muzykę weselną.
Pomocą rodzinie służy wiele organizacji pozarządowych, o czym mówił pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Organizacji Pozarządowych mgr Kazimierz Cieślik w prelekcji „Płockie organizacje pozarządowe w służbie rodziny”. Jako miasto niespełna 130-tysięczne Płock ma 288 organizacji pozarządowych, z których wiele służy rodzinie. Specyfiką Płocka jest powołane przez Prezydenta Miasta centrum, które je wspomaga i koordynuje współpracę z nimi. Płock ma też chlubne karty na polu podejmowanych pionierskich inicjatyw prorodzinnych: to tu zostało jako pierwsze w kraju zarejestrowane Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej (14.12.1989). To tu z inicjatywy SRK DP jako pierwsza powstała przy Urzędzie Miasta Komisja ds. Rodziny (30.03.1993), potem na szczeblu wojewódzkim Rada ds. Rodziny przy Wojewodzie Płockim (8.06.1993), w Płocku także zarejestrowana została Polska Federacja Stowarzyszeń Rodzin Katolickich (8.11.1993), która tu też przez 2 lata miała swą siedzibę.
Zwieńczeniem konferencji była dyskusja panelowa, którą poprowadziła Katarzyna Mazela - przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego IV Światowego Kongresu Rodzin. Mówiąc o owocach wierności i harmonii małżeńskiej w życiu rodziny, psycholog ks. kan. dr Romuald Jaworski zwrócił uwagę na różne rozumienie przysięgi małżeńskiej przez narzeczonych, małżonków z małym i z dużym stażem. Mgr Celina Jaroszewska z PWSZ w Ciechanowie, wypowiadając się na temat komunikacji w rodzinie, stwierdziła, że klucz do właściwego traktowania komunikacji leży w tym, żeby zrozumieć, że rodzice to istoty ludzkie, które mają problemy, ale również dzieci to istoty ludzkie, które mogą mieć, i najczęściej mają problemy. Sztuka komunikowania polega na... słuchaniu.
Dyrektor płockiej Delegatury Kuratorium Oświaty Wojciech Rygalski zwrócił uwagę na wspomaganie rodziny przez szkołę, mówiąc, iż rodzina jest pierwszą, najbardziej naturalną szkołą wychowania. Dr hab. Grażyna Maria Skotnicka-Klonowicz z PWSZ w Ciechanowie mówiła o problemach związanych z pojawieniem się w rodzinie niepełnosprawnego dziecka, wyróżniając dwa typy reakcji rodzin: tych, w których rodzina konsoliduje się, dając dziecku wsparcie, oraz tych, w których dziecko zostaje pozostawione samemu sobie, bo rodzice nie potrafią unieść ciężaru. O prawie własności mieszkania jako zabezpieczenia materialnego bytu rodziny mówił Tadeusz Borowicki, założyciel Stowarzyszenia Obrony Spółdzielców w Płocku. Senator Ewa Tomaszewska omówiła inicjatywy prorodzinne w legislacji oraz możliwości takich zmian prawa, aby rodzina była bardziej chroniona. Działania pomagające walczyć z problemami społecznymi, takimi jak np. wysoka stopa bezrobocia, przedstawiła Monika Pilzak z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. O zagrożeniach dla współczesnej rodziny ze strony mediów mówił dyrektor Katolickiego Radia Ciechanów ks. dr Krzysztof Stępniak, wskazując, że często oglądanie telewizji wypiera wspólne spędzanie czasu przez rodzinę, Internet zaś poprzez szukanie w nim nie tylko informacji, ale także rozrywki, nowych znajomości czy przyjaźni, może stać się przyczyną rozpadu małżeństw, nie sprzyjając wierności małżeńskiej. Zagrożeniem mogą stać się silnie lansowane przez media wzorce zachowań.
Podsumowując konferencję, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego IV Światowego Kongresu Rodzin Katarzyna Mazela podziękowała prelegentom oraz uczestnikom i wyraziła nadzieję, że wiele z wniosków, do których doszli jej uczestnicy, znajdzie się w dokumentach końcowych Kongresu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Beata Kempa dla portalu niedziela.pl: Przyglądałam się temu szaleństwu Zielonego Ładu z niedowierzaniem

2024-04-25 10:01

[ TEMATY ]

Łukasz Brodzik

Beata Kempa

Archiwum Beaty Kempy

Beata Kempa

Beata Kempa

Ostatnia kadencja Parlamentu Europejskiego obfitowała w szereg absurdalnych dyskusji - powiedziała portalowi niedziela.pl Beata Kempa. Jak podkreśliła europoseł Suwerennej Polski kompletną aberracją było m.in. ponad sto debat, które łajały Polskę tylko dlatego, że w naszym kraju były konserwatywne rządy.

Beata Kempa dodaje, że w Europie jest sporo problemów gospodarczych spowodowanych nie tylko wojną na Ukrainie, ale także Zielonym Ładem. A to pcha elity europejskie, bojące się teraz własnych wyborców, do debat, które mocno elektryzują społeczeństwa ideologicznie.

CZYTAJ DALEJ

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” w Akademii Katolickiej w Warszawie

2024-04-24 17:41

[ TEMATY ]

Kościół

prawo

konferencja

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”. Wzięło w niej udział ponad 140 osób. Celem tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Konferencja w takim kształcie odbyła się po raz pierwszy. W murach Akademii Katolickiej w Warszawie blisko czterdziestu prelegentów – nie tylko uznanych profesorów, ale także młodych naukowców – prezentowało owoce swoich badań. Wystąpienia dotyczyły zarówno zagadnień z zakresu kanonistyki i teologii, jak i prawa polskiego, międzynarodowego oraz wyznaniowego. To sprawiło, że spotkanie miało niezwykle ciekawy wymiar interdyscyplinarny.

CZYTAJ DALEJ

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

2024-04-25 13:08

[ TEMATY ]

Dni Krzyżowe

Karol Porwich/Niedziela

Z Wniebowstąpieniem Pańskim łączą się tzw. Dni Krzyżowe obchodzone w poniedziałek, wtorek i środę przed tą uroczystością. Są to dni błagalnej modlitwy o urodzaj i zachowanie od klęsk żywiołowych.

Czym są Dni Krzyżowe?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję