Reklama

Diecezjalne spotkanie Odnowy

W przeddzień obchodów Święta Bożego Miłosierdzia swój XIII dzień wspólnoty przeżywała Odnowa w Duchu Świętym z naszej diecezji. 14 kwietnia do kościoła farnego w Płocku przyjechali członkowie wspólnot parafialnych, ich duszpasterze i animatorzy.

Niedziela płocka 18/2007

Modlitwa i rozważania koncentrowały się wokół tajemnicy miłości Boga Ojca do człowieka. Tej tematyce poświęcone były katechezy wygłoszone przez Monikę i Marcina Gajdów, małżeństwo ze Szczecina od kilku lat prowadzące działalność terapeutyczno-rekolekcyjną. Jak opowiadała „Niedzieli Płockiej” Monika Gajda, oboje wyrośli właśnie ze wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym, która działa przy ich parafii. Jednak później, poszukując swojej drogi powołania, wraz z kilkoma innymi osobami zawiązali Wspólnotę Miłości Ukrzyżowanej, która z czasem zaczęła działać przy szczecińskiej parafii dominikanów. Teraz, jak przyznała Monika Gajda, wraz z mężem jest na kolejnym etapie swojej duchowej drogi. Od 3 lat prowadzą samodzielną działalność rekolekcyjną. Organizują wakacyjne, kilkudniowe warsztaty terapeutyczne, w których wykorzystują swoją duchową formację oraz kwalifikacje zawodowe terapeuty i pedagoga. Podczas warsztatów starają się łączyć wiedzę psychologiczną z duchowością, w czym pomaga im zawsze obecny na warsztatach kapłan.
Dzieląc się z uczestnikami dnia wspólnoty swoim doświadczeniem i przeżywaniem tajemnic wiary, wygłosili dwie katechezy, odnoszące się do przypowieści o Miłosiernym Ojcu oraz sceny spotkania Zmartwychwstałego z Marią Magdaleną. Monika Gajda w swojej refleksji wskazała na dysproporcję między postawą i uczuciami ojca a jego dwóch synów. Zauważyła, że serce żadnego z braci nie jest sercem kochającym. Pierwszy z synów wraca, ale nie dlatego, że kocha i chce zadośćuczynić ojcu za wyrządzoną krzywdę, lecz dlatego, że myśli tylko o swoich potrzebach. W domu zaś nie liczy już na status dziecka, ale chce być tylko sługą. W pozycji sługi postawił sam siebie także drugi syn. Jego praca nie wynika bowiem z miłości do ojca, lecz z poczucia obowiązku. Ojciec z tej przypowieści czuje i wie, że nie jest kochany. Tym bardziej jego postawa i miłość wydaje się szokująca, nielogiczna, wręcz niepedagogiczna. Jednocześnie ta miłość ojca, będąca obrazem miłości Boga do człowieka, jest wspaniała, bo bezwarunkowa i bezinteresowna - podkreśliła Monika Gajda.
Z kolei jej mąż, analizując ewangeliczną scenę po Zmartwychwstaniu Jezusa, zwrócił uwagę na moment, gdy Maria Magdalena stanęła przed pustym grobem i zapłakała. „Ta scena to jest katecheza dla tych wszystkich z nas, którzy już znają i kochają Jezusa, ale jednak gdzieś w swoim życiu osobistym, w życiu wewnętrznym, mają takie miejsce, sytuację, jak ten pusty grób - mówił gość spotkania. - To jest takie miejsce, z którym my nie możemy sobie wewnętrznie sami poradzić, przed którym stajemy i bezsilnie płaczemy”. Odnosząc się do tajemnicy miłości miłosiernej Boga, Gajda zauważył, że mamy kochać tych, którzy są dla nas trudni, tak jak ojciec kocha swoje dzieci. Miłość miłosierna wynosi bowiem do poziomu Ojca, uczy nas otwierać się na innych ludzi, czasami dziwnych i trudnych.
Wspólną modlitwę, rozmyślania i adorację Najświętszego Sakramentu zwieńczyła Msza św., której przewodniczył ks. Grzegorz Przybyłek, a koncelebrowali: ks. Sławomir Wądołek, który czuwał też nad transmisją internetową wydarzenia, ks. Sławomir Obrębski i wikariusz parafii farnej ks. Paweł Sprusiński, który mówił też kazanie. Od strony muzycznej XIII diecezjalne spotkanie Odnowy ubogacał zespół wspólnoty Miłość Miłosierna z Płocka.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

2021-08-04 09:35

[ TEMATY ]

Maryja

Matka Boża Nieustającej Pomocy

Foto: Monika Książek

Chyba każdy z katolików słyszał kiedyś o szczególnym nabożeństwie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jej obraz kojarzy większość z nas. Cały świat w środę ucieka się pod Jej obronę. Skąd tak właściwie wziął się ten wielki kult?

W ciągu ostatnich 150 lat obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy stał się drogi milionom chrześcijan, umacniając ich wiarę i modlitwę. Uważany jest nawet za jeden najbardziej znanych i kochanych obrazów Maryi na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zdobyły srebrny medal olimpijski

Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Jolanta Ogar (UKS Wiking Toruń) zdobyły srebrny medal igrzysk olimpijskich w Tokio w żeglarskiej klasie 470.

Zwyciężyły Brytyjki Hannah Mills i Eilidh McIntyre, a trzecie miejsce zajęły Francuzki Camille Lecointre i Aloise Retornaz.

CZYTAJ DALEJ

Fundusz papieski wsparł ponad 2,5 tys. rzymskich ubogich

2021-08-04 15:57

[ TEMATY ]

Watykan

Halfpoint/fotolia.com

Ponad 2,5 tys. Rzymian wsparł utworzony rok temu przez Papieża Franciszka fundusz solidarności „Jezus Boski Robotnik”. Były to głównie osoby, które w wyniku pandemii straciły źródła dochodów. Ojciec Święty przeznaczył na pomoc dla nich milion euro, władze Rzymu i prywatne fundacje dołożyły pół miliona, a indywidualni darczyńcy ponad 200 tys. Wyniki funduszu zaprezentowano w siedzibie wikariatu diecezji rzymskiej.

Burmistrz Rzymu zaznaczyła, że dzięki inicjatywie Papieża powstał swoisty „spadochron”, który ocalił tysiące ludzi od gwałtownego upadku spowodowanego pandemią. Jej zdaniem fundusz stał się także skutecznym sposobem na uchronienie wielu osób przed konsekwencjami lichwy i przestępczości, która w takich wypadkach żeruje na ubogich. „Zrobiliśmy wiele, ale to dopiero początek. Skutki pandemii będą dawały o sobie znać jeszcze przez lata” – podkreśliła Virginia Raggi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję