Reklama

Odnowimy w sobie entuzjazm wiary

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 18/2007

Ks. Dariusz Gronowski: - Kim był Jan Paweł II dla Księdza Biskupa?

Bp Paweł Socha: - Opatrznościowym przewodnikiem ludzkości na trudne czasy przemian duchowych, politycznych i gospodarczych w Europie i w świecie. Jan Paweł II był też widzialnym znakiem zbawczej obecności Chrystusa Pana w Kościele i w świecie przez wierność dla Ewangelii i gorliwe jej głoszenie, a zwłaszcza osobiste świadectwo świętości życia.

- Jak Ksiądz Biskup wspomina dzień pobytu Jana Pawła II w naszej diecezji 2 czerwca 1997 r.?

- To był dzień spełnienia oczekiwań na przybycie Ojca Świętego do diecezji, a także spełnienia pokładanych w tej wizycie nadziei. A spodziewaliśmy się umocnienia w wierze i ponownego zjednoczenia rodziny diecezjalnej wokół Chrystusa i Jego pasterzy. Otrzymaliśmy też dary entuzjazmu wiary i świadectwa miłości Bożej w wielkim zgromadzeniu wiernych.

Reklama

- Czy po 10 latach od tamtego pamiętnego dnia nasza wiara jest mocniejsza?

- Raczej od czasu wizyty Ojca Świętego w Gorzowie bardziej uświadamiamy sobie, że wiarę trzeba ustawicznie wzmacniać, odnawiać przez życie modlitwy i działanie w duchu Ewangelii. Na przykładzie Jana Pawła II i jego działalności ewangelizacyjnej uczymy się dynamizmu wiary i jej skuteczności w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym.

- Jan Paweł II mówił wówczas: „Staną przed wami nowe zadania. Miejcie odwagę je podejmować”. Jakie zadania stoją przed nami dzisiaj?

- Najważniejszym zadaniem jest duchowa formacja w wierze i miłości chrześcijańskiej. Bowiem Jan Paweł II z własnego doświadczenie był przekonany, że w obecnych warunkach wojującego laicyzmu można żyć według ducha Ewangelii, jedynie opierając się na mocy i mądrości Boga.

- Czy nasz słynny okrzyk: „Pomożemy” znaczy dziś coś jeszcze?

- Ten okrzyk jest zawsze aktualny. Jest bowiem osobistym zobowiązaniem się do modlitwy za Kościół święty, a szczególnie za Ojca Świętego. Ale także jest zobowiązaniem do dawania świadectwa wierze odważnej i żywej.

Reklama

- Osobiście podjął się Ksiądz Biskup opracowania czytanek na tegoroczne nabożeństwa majowe. Co zawierają te czytanki?

- Czytanki mają być duchowym przygotowaniem do 10. rocznicy pobytu Jana Pawła II w naszej wspólnocie diecezjalnej. Przez teksty czytanek pragniemy przypomnieć i rozważyć różnego rodzaju wypowiedzi, jakie sługa Boży Jan Paweł II kierował do poszczególnych osób lub do całej wspólnoty diecezjalnej. Okazuje się, że wypowiedzi takich jest bardzo wiele i niosą one z sobą przesłanie ewangeliczne, które powinniśmy odbierać jako zadanie do realizacji.

- Czego spodziewa się Ksiądz Biskup po obchodach rocznicowych?

- Myślę, że nie ograniczymy się jedynie do wspomnień, ale odnowimy w sobie entuzjazm wiary, który nam wówczas towarzyszył. Mam nadzieję, że za tym entuzjazmem pójdzie także życie zgodne z wiarą, a tym samy świadectwo chrześcijańskiego życia w czynach.

- Dlaczego powinniśmy przyjechać 2 czerwca do Gorzowa?

- Osobisty udział w uroczystościach rocznicowych jest doskonałą okazją do duchowego umocnienienia. Ponadto młode pokolenie diecezjan, które nie brało udziału w spotkaniu z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, potrzebuje naszego świadectwa trwania w wierze. Zaplanowany przez organizatorów udział młodych i dzieci w uroczystościach rocznicowych zobowiązuje nas do przekazania im bogatego dziedzictwa wiary.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Refleksje ojca Leona Knabita o alkoholizmie

2021-08-03 15:56

[ TEMATY ]

trzeźwość

alkoholizm

alkoholicy

Apostolstwo trzeźwości

Karol Porwich

Alkoholizm to jest plaga. Jak się z tym czegoś nie zrobi, to część społeczeństwa będzie zmarnowana. Już jest zmarnowana.

Wiemy o naszym Wielkim Bracie ze wschodu. Mówiło się kiedyś, czy oni sami mówili, że radością Rosji jest picie alkoholu. I tam pije się niezmierzone ilości. Kiedyś było spotkanie takiej grupy „ekumenicznej” różnych zakonów na terenie Białorusi. Więc to byli zakonnicy i zakonnice, dla których Grodno czy inne tamtejsze okolice to były miejsca bardzo egzotyczne. Kiedy goście z Zachodu weszli do swoich pokojów w rozmaitych hotelach, to podobno w każdym stała uczciwa butelka alkoholu – wódki chyba, nie czystego spirytusu. Goście patrzyli ze zdumieniem.

CZYTAJ DALEJ

Wojciech Nowicki mistrzem olimpijskim w rzucie młotem, Paweł Fajdek brązowym medalistą

2021-08-04 14:33

[ TEMATY ]

Igrzyska Olimpijskie

Igrzyska Olimpijskie w Tokio

PAP

Wojciech Nowicki

Wojciech Nowicki

Wojciech Nowicki rzucił młotem 82,52 i zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Brąz wywalczył Paweł Fajdek, który uzyskał 81,53. Biało-czerwoni w Japonii zdobyli cztery medale w tej konkurencji - w tym oba złote.

32-letni Nowicki swój najlepszy rezultat w konkursie finałowym uzyskał w trzeciej kolejce. Jego rówieśnik Fajdek posłał młot najdalej w piątej próbie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję