Reklama

Zasłużeni dla KUL

Eucharystią w Kościele Akademickim KUL, pod przewodnictwem bp. Andrzeja Dzięgi z udziałem bp. Artura Mizińskiego i księży profesorów, rozpoczęło się posiedzenie Rady Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji. 18 maja w Auli im. Stefana kard. Wyszyńskiego rektor ks. prof. Stanisław Wilk odznaczył medalami za zasługi dla KUL prof. Wiesława Chrzanowskiego, ks. prof. Henryka Misztala, prof. Adama Strzembosza i ks. prof. Mariana Stasiaka. Wręczył również księgę jubileuszową „Historia magistra vitae” prof. Jerzemu Fladze. Rektor dekorował jubilatów w obecności księży biskupów, wielkiego kanclerza KUL-u abp. Józefa Życińskiego i licznych gości.
Prof. Adam Strzembosz, wybitny specjalista prawa karnego, były prodziekan Wydziału i współtwórca sekcji prawa karnego, był wspaniałym wychowawcą, pamiętającym, że jeśli młodzi słuchają nauczycieli to dlatego, że są oni świadkami. Łączy go z KUL-em nie tylko umowa o pracę, ale więź duchowa - jak napisała w laudacji prof. Alicja Grześkowiak. Jest, jako prawnik, również człowiekiem sumienia, nigdy nie krył, jak ważne są dla niego wartości moralne, które promuje uniwersytet. Prof. Wiesław Chrzanowski to specjalista w zakresie prawa cywilnego, prodziekan u początków Wydziału, dydaktyk oddany kształtowaniu postaw moralnych i patriotycznych młodzieży. Ważną datą w bogatej biografii Profesora jest rok 1948, gdy został oskarżony o działanie w celu obalenia ustroju Polski Ludowej. Poznawał przez 6 lat stalinowskie więzienie. Rząd PRL nie pozwolił podjąć mu praktyki adwokackiej przez 21 lat. Od 1982 r. pracował na KUL-u. Znamienne, że nadany w 1984 r. tytuł profesorski zatwierdzono w ministerstwie dopiero w 1987 r.
Ks. prof. Misztal, urodzony we wsi Skubicha w parafii Motycz, od 1980 r. był kierownikiem Katedry Prawa Wyznaniowego i kuratorem Katedry Prawa Kanonizacyjnego. Jest wybitnym naukowcem i specjalistą w zakresie prawa kanonizacyjnego. Przeprowadził 7 procesów polskich kandydatów na ołtarze, zakończonych beatyfikacją; sprawuje nadzór naukowy w procesach kanonizacyjnych. Był prodziekanem i dziekanem Wydziału Prawa Kanonicznego i Nauk Prawnych. Ksiądz Profesor głęboko związał się z KUL-em, od studiów i doktoratu w 1968 r. przez habilitację w 1979 r. i lata dydaktyki. Reprezentował KUL w ośrodkach naukowych na świecie; organizował międzynarodowe sympozja naukowe z prawa kanonizacyjnego i wyznaniowego. Widzi siebie jako małą kroplę, w której odbija się światło uniwersytetu o znaczącej tradycji i historii. Imponująca jest lista jego publikacji. W książeczce „Dziękuję Ci, Panie” zawarł refleksje „pozanaukowe”. Jak podkreślił w laudacji prof. Wojciech Łączkowski, cechą wyróżniającą Księdza Profesora jest skromność i dobroć. Zachowuje dystans do własnej osoby. Odznacza się wyjątkową pogodą ducha, która udziela się otoczeniu. Życiem świadczy o Chrystusie. Pochyla się nad sprawami drobnymi, poświęca czas tym, którzy go o to proszą.
Okres posługi dziekańskiej ks. prof. Mariana Stasiaka (10 lat) był czasem szybkiego rozwoju Wydziału. „Jego wkład w rozwój struktur KUL wpisuje się w historię uniwersytetu” - mówił w laudacji ks. prof. Stanisław Tymosz. Rozpoczął pracę w 1974 r., 10 lat później habilitował się. Jego prace naukowe, nie tylko w języku polskim, dotyczą m.in. teologii prawa kanonicznego, teologicznej motywacji prawa kościelnego, normy prawnej, prawa małżeńskiego, prawa synodalnego. Zakres zainteresowań naukowych Księdza Profesora stale się poszerzał i aktualizował w kontakcie z ośrodkami naukowymi na świecie. „Wspólne korzenie chrześcijańskich narodów europejskich” to tytuł międzynarodowego kongresu, który organizował z ramienia władz KUL-u w 1981 r. w Rzymie. Wydarzenie to przyniosło rozgłos również lubelskiej uczelni. Współorganizował sympozja o problematyce sądownictwa kościelnego i pełnił szereg funkcji, których lista jest długa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Film „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" – oficjalnym filmem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 17:49

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

Materiał prasowy

- Chcieliśmy pokazać nie tylko młodego księdza, ale przede wszystkim młodego człowieka, który w czasie wojny spotyka się z dylematami zemsty i przebaczenia – mówił Tadeusz Syka, reżyser i producent podczas konferencji prasowej 3 sierpnia prezentującej kulisy powstania filmu fabularnego „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Film jest oficjalną produkcją przygotowaną na wrześniową beatyfikację Prymasa.

Film opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III". Jest biograficznym dramatem wojennym. Ukazuje nieznane fakty z życia przyszłego Prymasa, gdy jako młody ksiądz zaangażował się w Laskach pod Warszawą w działalność podziemną jako kapelan AK, a w czasie Powstania – kapelan szpitala powstańczego.

CZYTAJ DALEJ

Episkopat Włoch: Msze i nabożeństwa bez paszportów covidowych

2021-08-03 18:27

[ TEMATY ]

koronawirus

Karol Porwich /Niedziela

We Włoszech trwają ostatnie przygotowania do wejścia w życie w piątek obowiązku posiadania paszportu covidowego w wielu miejscach użyteczności publicznej. Episkopat Włoch zapewnił, że nie będzie on wymagany do udziału w Mszach, nabożeństwach i procesjach religijnych.

Tzw. Green Pass wchodzi w życie, gdy szczepienia zakończyło ponad 60 proc. Włochów. Sondaże mówią, że aż dwie trzecie społeczeństwa popiera wprowadzenie covidowych przepustek. Obowiązywać one będą m.in. przy wejściu do restauracji i barów w zamkniętych pomieszczeniach, teatrów, kin, muzeów i hal sportowych.

CZYTAJ DALEJ

Fundusz papieski wsparł ponad 2,5 tys. rzymskich ubogich

2021-08-04 15:57

[ TEMATY ]

Watykan

Halfpoint/fotolia.com

Ponad 2,5 tys. Rzymian wsparł utworzony rok temu przez Papieża Franciszka fundusz solidarności „Jezus Boski Robotnik”. Były to głównie osoby, które w wyniku pandemii straciły źródła dochodów. Ojciec Święty przeznaczył na pomoc dla nich milion euro, władze Rzymu i prywatne fundacje dołożyły pół miliona, a indywidualni darczyńcy ponad 200 tys. Wyniki funduszu zaprezentowano w siedzibie wikariatu diecezji rzymskiej.

Burmistrz Rzymu zaznaczyła, że dzięki inicjatywie Papieża powstał swoisty „spadochron”, który ocalił tysiące ludzi od gwałtownego upadku spowodowanego pandemią. Jej zdaniem fundusz stał się także skutecznym sposobem na uchronienie wielu osób przed konsekwencjami lichwy i przestępczości, która w takich wypadkach żeruje na ubogich. „Zrobiliśmy wiele, ale to dopiero początek. Skutki pandemii będą dawały o sobie znać jeszcze przez lata” – podkreśliła Virginia Raggi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję