Reklama

Ostatni Przystanek (?)

Adam Wołyński
Edycja zielonogórsko-gorzowska (Aspekty) 31/2007

Od wielu lat podążają za festiwalem Jerzego Owsiaka. Byli w Żarach, dziś jeżdżą do Kostrzyna nad Odrą. Ewangelizatorzy z Przystanku Jezus są zawsze wśród tych, z którymi mogą się dzielić doświadczeniem Boga. Jednak czy w tym roku spotkają się po raz ostatni?

Cały czas napływają kolejne zgłoszenia, coraz więcej pracy w biurze, powoli organizujemy całe zaplecze gospodarcze. Uaktywniło się sporo sponsorów, wiele osób już za nas się modli, wielu nam pomaga - wszystkim bardzo dziękujemy. Co można zrobić jeszcze przed PJ? - pisze na stronie internetowej ks. Tomasz Matyjaszczyk, odpowiedzialny za organizację tegorocznego Przystanku Jezus. Każdego roku bezpośrednio przed pojawieniem się na placu Przystanku Woodstock, ewangelizatorzy uczestniczą w kilkudniowych specjalnych rekolekcjach. W tym roku, podobnie zresztą jak i w ubiegłym, mogli również wziąć udział w warsztatach organizowanych przez Wspólnotę św. Tymoteusza z Gubina. Na tydzień przed Przystankiem Jezus w gubińskim domu Wspólnoty rozpoczęły się warsztaty muzyczne i teatralne. - Celem warsztatów teatralnych jest przygotowanie scen teatralnych, które będą wykorzystywane w czasie rekolekcji i na polu woodstockowym - tłumaczy ks. Tomasz. - Warsztaty muzyczne organizujemy po to, by ostatecznie przygotować zespół muzyczny. Głównie pod kątem posługi w kościele - wyjaśnia.
Jednak Przystanek Jezus, to nie tylko przygotowanie ewangelizatorów. Przystanek to także ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Bardzo dużo wysiłku wymaga przygotowanie pracy biura i obsługi medialnej. Tradycyjnie już prowadzona będzie strona internetowa i, podobnie jak w ubiegłym roku, bezpośrednia transmisja poprzez radio internetowe. - Będą transmisje z Mszy św., nabożeństw, wydarzeń na placu Woodstock, liczne serwisy informacyjne, wywiady, rozmowy i audycje, a także dużo dobrej muzyki - wymieniają przedstawiciele DDM-Radia, które po raz kolejny współpracuje przy realizacji transmisji. - Od trzech lat Diecezjalny Portal Młodych współorganizuje całą obsługę medialną Przystanku Jezus - mówi Bartłomiej Dobrzyński, administrator DDM-Portal. - Na stronie internetowej znajdą się najświeższe zdjęcia i newsy z przystankowych wydarzeń. Dzięki radiu, na naszej stronie będzie też można wrócić do archiwalnych homilii i konferencji, jakie będą wygłaszane w trakcie tegorocznego Przystanku - wymienia Bartłomiej.
- Całe przygotowania do tegorocznego Przystanku rozpoczęły się jakieś pół roku temu - opowiada Paweł Wróbel, odpowiedzialny za biuro Przystanku Jezus - Zaczęło się od szukania strategii, pomysłów, co nowego wprowadzić na Przystanek. Później był podział obowiązków i gdzieś tam każdy swoją, że tak powiem, działkę przygotowywał. Im bliżej wydarzenia, tym większe natężenie prac, ale dajemy radę - dodaje z uśmiechem.
Pierwszy Przystanek Jezus zorganizowano dlatego, że odbywał się Przystanek Woodstock, ale czy ostatni Woodstock będzie przyczyną zakończenia organizacji Przystanku Jezus? Kilka dni temu Jerzy Owsiak zapowiedział, że w takiej formie Woodstock odbywa się po raz ostatni. Co w takim razie stanie się z największą w naszym kraju akcją ewangelizacyjną? Kilka lat temu w wywiadzie dla DDM-Portal ks. Andrzej Draguła powiedział, że nawet gdyby nie było Przystanku Woodstock, to trzeba będzie organizować Przystanek Jezus, bo ci ludzie, którzy tutaj przyjeżdżają, przeżywają bardzo mocny tydzień pogłębienia swojej relacji z Bogiem.
Tegoroczny Przystanek Jezus trwa od 30 lipca do 8 sierpnia.

Według Słowa

2019-12-04 07:07

O. Stanisław Jarosz OSPPE
Niedziela Ogólnopolska 49/2019, str. 25

wikipedia.org

Teksty czytań mszalnych dzisiejszej niedzieli mówią o mnie i o tobie. To ja jestem Adamem, to ja jestem Ewą, to jest nasza historia. Kościół, nasza matka, podaje nam te teksty „dla naszego pouczenia”, jak mówi drugie czytanie.

Nie jest tak, że nasi pierworodni rodzice zgrzeszyli, a my tylko nosimy tego konsekwencje; owszem, jeżeli dziadek przepił młyn, to wnuki go nie odziedziczą. Grzech pierworodny jest „matrycą” każdego grzechu. Każdy z nas przez swój grzech uczestniczy czynnie w grzechu Ewy i Adama. Słuchamy upadłego anioła, który prowokuje: Czy to prawda, że Bóg wam wszystkiego zabrania? Nie możecie jeść ze wszystkich drzew tego ogrodu? Jakby was Bóg kochał, pozwoliłby wam na wszystko. Bóg ciebie nie kocha, ponieważ ci czegoś zabrania. Drugi element tej pokusy jest taki: Ty zadecydujesz, co dla ciebie będzie dobre. Dlaczego masz słuchać Boga, który będzie decydował o tym, co dobre jest dla ciebie? Ty stań w miejscu Boga, ty decyduj, jak będzie wyglądało twoje życie, co przyniesie ci szczęście, co będzie dla ciebie dobre. Przecież liczysz się tylko ty i twoje szczęście.

Efekt grzechu, który polega na odłączeniu się od Boga, powoduje lęk i samotność. Człowiek ucieka i kryje się. Bóg nie przestał go kochać i szuka go. Odłączenie się od Boga powoduje też rozdział między ludźmi. Zaczynają się nawzajem oskarżać, obwiniać, zostaje zburzona jedność i miłość.

Maryja – Nowa Ewa w scenie Zwiastowania daje nam inne pouczenie. To Boga trzeba słuchać bardziej niż wszystkich innych, bardziej niż siebie samego. Bóg kocha mnie najmocniej i On wie, co dla mnie będzie dobre. Ja chcę dobrze, a wychodzi źle. Czynię to, czego nie chcę. Pragnę dobra, a czynię zło, którego nie chcę (por. Rz 7, 19). Maryja uwierzyła Bogu, Jemu zaufała, Jemu była posłuszna. Na słowo posłańca Boga odpowiedziała: „Niech mi się stanie według twego słowa”. Dzięki wierze Maryi Bóg sprawił cud poczęcia naszego Zbawiciela. W Jezusie Chrystusie spełniła się obietnica: „Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę”. Chrystus zwyciężył szatana, zmartwychwstał. Maryja i jej potomstwo zmiażdży łeb węża, którym jest diabeł.

Potomstwem Maryi jest lud Boży, Kościół, a więc my wszyscy ochrzczeni i trwający z Jezusem przez modlitwę i życie w łasce uświęcającej mocą przyjmowanych sakramentów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Franciszek: niech Maryja uczy nas zawsze mówić Bogu „tak”

2019-12-08 12:23

st (KAI) / Watykan

Do wielkodusznego odpowiadania Bogu na Jego plany i propozycje na wzór Niepokalanej Maryi Dziewicy zachęcił Franciszek wiernych w swoim rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” 8 grudnia na Placu św. Piotra w Watykanie.

Vatican Media

Papież zauważył, że uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jest umieszczona w kontekście Adwentu, który jest okresem oczekiwania na wypełnienie się Bożych obietnic. Jednak w dzisiejszej uroczystości rozważamy już część tego, co z Bożych obietnic się wypełniło w życiu Maryi Panny. Zanim się zaczęła poruszać w łonie swej matki, była już tam obecna uświęcająca miłość Boga, chroniąc ją przed skażeniem złem, które jest wspólnym dziedzictwem rodziny ludzkiej.

Franciszek nawiązał do czytanego dziś fragmentu Ewangelii według św. Łukasza (Łk 1, 26-38), opisującego scenę zwiastowania. Podkreślił pełne zaufanie Maryi Bogu i całkowite oddanie się Jemu do dyspozycji. „Odpowiadając doskonale na plan Boga względem niej, Maryja staje się «cała piękna», «cała święta», bez najmniejszej oznaki samozadowolenia. Jest arcydziełem, ale pozostając pokorną, maluczką, ubogą. Odzwierciedla się w Niej piękno Boga, który cały jest miłością, łaską, darem siebie” – podkreślił Ojciec Święty.

Zauważył, że dyspozycyjność Maryi wobec Boga znajduje swój wyraz w Jej postawie dyskretnej służby i nawiedzeniu Elżbiety. „Również w naszych wspólnotach jesteśmy wezwani do podążania za przykładem Maryi, praktykując styl dyskrecji i ukrycia” – wskazał Franciszek. „Niech uroczystość naszej Matki pomoże nam uczynić z całego naszego życia «tak» dla Boga, «tak» składające się z adorowania Go i codziennych gestów miłości i służby” – powiedział Ojciec Święty przed odmówieniem modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniem apostolskiego błogosławieństwa.

(Rozszerzymy)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem