Reklama

Konsekrowani

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ci, którzy idą drogą rad ewangelicznych, choć dążą do własnego uświęcenia, zarazem ukazują ludzkości (...) drogę „duchowej terapii”
„Vita consecrata”, Jan Paweł II

Święto Ofiarowania Pańskiego (2 lutego) Jan Paweł II w 1997 r. ustanowił Światowym Dniem Życia Konsekrowanego. To szczególna okazja do refleksji nad tajemnicą życia, tych których Bóg wybrał i powołał na wyłączną własność. Swoje powołanie realizują na drodze rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Osoby konsekrowane są powołane do szczególnej zażyłości z Jezusem i oddania się Mu w sposób „niepodzielny” - co podkreśla Jan Paweł II w „Vita consecrata”. Adhortacja ta rozróżnia pięć form życia radami ewangelicznymi: instytuty zakonne oddane całkowicie kontemplacji, instytuty zakonne oddane dziełom apostolskim tzw. czynne, instytuty świeckie, stowarzyszenia życia apostolskiego oraz stan dziewic, pustelników i wdów poświęconych Bogu. Na terenie naszej diecezji odnajdziemy kilka z tych form. Najstarszym Zakonem jest Zakon Braci Mniejszych (franciszkanie) w Pilicy-Biskupicach i Dzwono-Sierbowicach. Franciszkanie konwentualni, czyli Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych mają swój klasztor w Dąbrowie Górniczej-Gołonogu. Wymowną placówką zakonną w diecezji jest Dom Zakonny Ojców Kamilianów (Zakon Kleryków Regularnych Posługujących Chorym) przy Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Bolesławiu. W diecezji istnieje także 6 placówek męskich zgromadzeń zakonnych związanych z prowadzeniem duszpasterstwa parafialnego: Zgromadzenie Księży Najświętszego Serca Jezusowego (sercanie) w Sosnowcu; Towarzystwo Świętego Franciszka Salezego (salezjanie) w Sosnowcu, i Dąbrowie Górniczej; Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (pallotyni) w Sosnowcu; Zgromadzenie Oblatów św. Józefa w Będzinie; Zgromadzenie Zmartwychwstania Pana Jezusa w Sosnowcu oraz pierwsza placówka w Polsce Zgromadzenia Misjonarzy z Marianhill w Czeladzi. Na terenie diecezji swoje placówki ma 12 zgromadzeń żeńskich: Zgromadzenie Sióstr św. Karola Boromeusza w Dąbrowie Górniczej; Zgromadzenie Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo III Zakonu Regularnego św. Franciszka (felicjanki) w Gieble; Zgromadzenie Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi (honoratki) w Będzinie; Zgromadzenie Sióstr św. Jadwigi od Niepokalanej Dziewicy i Bogarodzicy Maryi (jadwiżanki) w Chechle i Sosnowcu; Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego w Sułoszowej; Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Czeladzi i Sosnowcu; Zgromadzenie Sióstr Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa (pasjonistki) w Będzinie i Dąbrowie Górniczej; Zgromadzenie Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Bukownie; Zgromadzenie Sióstr Najświętszego Serca Jezusa (Sacre Coeur) w Sosnowcu; Zgromadzenie Córek Matki Bożej Bolesnej (serafitki) w Jaworznie-Byczynie i Sosnowcu; Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej (służebniczki starowiejskie) w Jaworznie, Olkuszu, Będzinie i Siewierzu oraz Zgromadzenie Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej w Pilicy. W sumie na terenie diecezji działa 21 żeńskich i męskich wspólnot życia konsekrowanego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy jałmużnik papieski: abp Luis Marín de San Martín, O.S.A

2026-03-12 12:40

[ TEMATY ]

papieski jałmużnik

Abp Luis Marín de San Martín OSA

Vatican Media

Ojciec Święty mianował bp. Luisa Marína de San Martín O.S.A. nowym papieskim jałmużnikiem i prefektem Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia.

Hiszpański augustianin był dotychczas podsekretarzem Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów. Papież nadał mu również godność arcybiskupa. Zastąpi kard. Konrada Krajewskiego, którego Leon XIV mianował dziś metropolitą łódzkim.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

2026-03-04 09:02

[ TEMATY ]

modlitwa

Królowa Pokoju

Adobe Stock

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore
Maryjo, Królowo Pokoju,
CZYTAJ DALEJ

40 pytań Jezusa: „Tak, jednej godziny nie mogliście czuwać ze Mną?”

Każdego dnia Wielkiego Postu podamy Ci jedno konkretne pytanie, które Jezus zadaje w Ewangeliach (np. „Czy wierzysz?”, „Czego szukacie?”, „Czy miłujesz Mnie?”). Bez moralizowania. Niech to będzie zaproszenie do osobistej konfrontacji i zmierzenie się z własnymi trudnościami w czasie tegorocznej wielkopostnej drogi.

Czuwanie to obecność przy Bogu. Nie zawsze łatwa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję