Reklama

Popielcowy zaczyn

Niedziela lubelska 6/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jeszcze ziąb doskwiera i przestrzenie pogrążone w śniegach, a już jawi się nadzieja. I pociecha wynurza się z utajonej tęsknoty za wiosną. Bowiem pokutna zaduma popielcowej środy zwiastuje czas zbawienny. Tylko trzeba najpierw przeżyć smutek wielkopostnych doznań. Zanim Bóg uwieńczył swój majestat triumfem zmartwychwstania Syna, była Męka Pańska na Drodze Krzyżowej. Ileż miłości i miłosierdzia otrzymali ludzie w darze Chrystusowego cierpienia. Jakiż strumień szczęścia płynie z głębi Bożych przesłań, z bolesnych wydarzeń na jerozolimskiej Kalwarii. Cóż zatem godzi się czynić, by czas dany przez Stwórcę owocował w skołatanym sercu, w zatroskanych myślach, w obolałej duszy. Oto na misyjnym krzyżu przy parafialnym kościele cieśla dłutem utrwalił napis: "Nawróćcie się". Szczęściodajna mądrość ukryta w prostym zawołaniu.

Wielki Post to czas opamiętania. Pewien nawrócony chrześcijanin tak po latach wspomina swój powrót do Boga: "Nad Polską wisiała czerwona pomroka. Coraz bardziej pienił się nurt kłamstwa. Wzbierał jazgot pustosłowia. Po krętych, śliskich ścieżkach codzienności spieszono donikąd. A w głębi majaczyła gwiazda jak krwawiąca rana. Wielu dreptało w tym żałosnym pochodzie. Sam, także schlebiając bałamutom i gawiedzi, z wolna zatracałem wiarę, skarb otrzymany na chrzcie świętym. Jak można było wyrzec się Boga? Przecież to On miłością swoją powołał do życia moje serce i obdarował duszą nieśmiertelną. Odkupił mnie na Krzyżu i przygotował szczęście wieczne. Dał mi rodziców, otoczył przyjaciółmi i wprowadził w bogate, ojczyste dziedziny. I jeszcze zdrowiem obdarzył, rozumem i wrażliwością. A ty co z życiem uczyniłeś, niewdzięczny, marnotrawny synu? - dręczyła zgryzota. Z pomocą przyszła Matka Boża. Weszła w kopii Jasnogórskiej Ikony do naszego domu. Wpatrując się w cudowną twarz Maryi widziałem ślady cięć zadanych obliczu Częstochowskiej Pani. Czyżbym winien był tych zabliźnionych ran? Wysłuchała mnie Bogurodzica. A potem już w kościele, przed Najświętszym Sakramentem do reszty skruszało moje sumienie. Tak więc znów po ćwierćwieczu klęknąłem przed spowiednikiem u kratek konfesjonału. Zaczynał się wtedy Wielki Post".

Niby nie ma nic nadzwyczajnego w przytoczonych życiowych epizodach. Przecież ciągle marnotrawni wracają do Ojca, a w wielu pojednaniach z Bogiem Najświętsza Matka pośredniczy. Oby teraz znowu wielkopostny okres obfitował w nowe, szczęśliwe powroty do Boga.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Klinikę Budzik dla dorosłych opuszcza dwoje pacjentów!

2024-04-18 14:19

[ TEMATY ]

klinika

PAP/Albert Zawada

Dyrektor Kliniki Budzik dla dorosłych prof. Wojciech Maksymowicz przekazał w czwartek, że dwoje chorych, po ponad rocznym leczeniu i rehabilitacji, opuszcza klinikę. 18 kwietnia w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pacjenta w Śpiączce.

Narodowy Dzień Pacjenta w Śpiączce ma na celu lepsze zrozumienie problemów pacjentów w stanie śpiączki, a także pomoc w stworzeniu systemu, pozwalającego na wybudzanie pacjentów ze śpiączki w każdym możliwym przypadku. Ponadto obchody Dnia Pacjenta w Śpiączce mają przyczynić się do zwiększenia społecznej świadomości istnienia problemu pacjentów znajdujących się w tym stanie.

CZYTAJ DALEJ

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Niedziela łowicka 51/2004

Sławny - u nas mało znany

CZYTAJ DALEJ

Rozmowa z Ojcem - Niedziela Dobrego Pasterza

2024-04-19 13:26

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję