Reklama

Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela - Redemptoryści (3)

Od dwóch tygodni przypatrujemy się Ojcom Redemptorystom, którzy od kilkunastu lat posługują na terenie naszej archidiecezji. Poznajemy ich historię, duchowość oraz wszelkiego rodzaju poczynania duszpasterskie, które charakteryzują główną nić charyzmatu tego zakonu. Naszym natchnieniem ku szerokiemu spojrzeniu na redemptorystów jest o. Marek Mirus CSsR - proboszcz parafii Najświętszego Odkupiciela w Szczecinie. Powróćmy więc do tej niezwykle ciekawej rozmowy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z racji swego nadzwyczajnego wkładu i nieustannego wysiłku w to, żeby zwykli ludzie naśladowali Jezusa, św. Alfons został ogłoszony patronem moralistów i spowiedników. Zgromadzenie okazuje nieustanne zainteresowanie teologią moralną i cały czas poświęca się jej, kładąc szczególny nacisk na teologiczne dyscypliny tak na etapie formacji początkowej swoich seminarzystów, jak i formacji ciągłej członków. Niektórzy redemptoryści pracują jako doradcy stowarzyszeń katolickich szpitali, posługując się aktualnymi nowoczesnymi środkami w celu pomagania ludziom w formowaniu sumień. Kładzie się wielki nacisk na to, żeby byli dobrymi spowiednikami i dostępnymi dla wszystkich duchowymi kierownikami. Zgromadzenie prowadzi Instytuty Wyższych Studiów Teologii Moralnej, które przygotowują specjalistów w tej dyscyplinie spośród kapłanów, zakonników i osób świeckich. Redemptoryści mają nadzwyczajną okazję do prowadzenia pracy duszpasterskiej w kościołach, sanktuariach i miejscach tradycyjnych pielgrzymek. Do niektórych z tych miejsc przybywa rocznie ponad milion pielgrzymów; ma to miejsce np. w Brazylii, na Filipinach, w Singapurze, w Kolumbii, w Kanadzie i we Włoszech (Materdomini, Rzym). Nawet w krajach, gdzie dramatycznie osłabły praktyki życia religijnego, sanktuaria obsługiwane przez redemptorystów utrzymują ścisły związek z ludem. Ten rodzaj pracy duszpasterskiej pozwala redemptorystom docierać do tysięcy osób, przede wszystkim poprzez przepowiadanie oraz sprawowanie sakramentów pojednania i Eucharystii. Często w tych sanktuariach prowadzi się także formację katechetyczną, udziela rad, realizuje duchowe kierownictwo oraz pomoc społeczną.
- Od początku powstania zgromadzenia - dodaje o. Marek - redemptoryści udostępniali swoje domy ludziom, którzy pragnęli jakiś czas spędzić na odosobnieniu, z dala od codziennych zajęć i trosk, celem umocnienia i pogłębienia swojej więzi z Bogiem w atmosferze ciszy i modlitwy. W domach przeznaczonych na ten cel prowadzi się różnego rodzaju i dla różnych grup rekolekcje: dla kapłanów, dla zakonników i zakonnic, dla narzeczonych, dla osób samotnych i młodzieży, którzy cały tydzień albo koniec tygodnia pragną poświęcić w sposób szczególny na bliższy kontakt z Bogiem. Misjonarze redemptoryści, pracujący w tym sektorze duszpasterstwa, nieustannie poszukują nowych form i nowych sposobów dotarcia do ludzi, by im pomóc doświadczyć w swoim życiu pełnej miłości obecności Boga. Misjonarze redemptoryści podejmują również pracę na parafiach czy innych podobnych do parafii strukturach. Parafie prowadzone przez redemptorystów możemy spotkać zarówno w małych miastach, jak i w dużych aglomeracjach miejskich, a także na rozległych terenach wiejskich. Na ogół redemptoryści przyjmują parafie tam, gdzie diecezja nie jest w stanie zapewnić wiernym odpowiedniej obsługi duszpasterskiej. Apostolat parafialny obejmuje: przepowiadanie, nauczanie, gotowość do udzielania rad, obchodzenie świąt liturgicznych i sprawowanie sakramentów, odwiedziny chorych i pomoc społeczną. Oprócz zwyczajnej posługi duszpasterskiej ojcowie oraz bracia redemptoryści wykazują zawsze ogromny zapał w trosce o ludzi obojętnych, oddalonych od Kościoła.
- W roku 1866 Papież Pius IX powierzył zgromadzeniu oryginalną ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy - rozwija nową myśl o. Marek - prosząc redemptorystów, aby postarali się o to, by „była Ona znana”. Z tego wynika, aby redemptoryści starali się wspomnianą ikonę Maryi, czyli obraz Matki Bożej uczynić znanym na całym świecie. Obecnie na całym świecie, każdego tygodnia setki tysięcy wiernych uczestniczą w Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, czy to w kościele Redemptorystów, czy jakimś kościele diecezjalnym. Na prośbę Ojca Świętego i w odpowiedzi na konkretne zaproszenia biskupów miejscowych, misjonarze redemptoryści są wysyłani do krajów o różnych kulturach, innych niż te, z których się wywodzą, do bardzo trudnych miejsc i skomplikowanych sytuacji. W ten sposób redemptoryści konkretnie kontynuują i realizują marzenie św. Alfonsa o tym, by członkowie tego zakonu przepowiadali Ewangelię na całym świecie. Św. Alfons był fenomenalny w komunikowaniu się z innymi. Oprócz tego, że przepowiadał, napisał ponad 100 książek, które do dziś osiągnęły ponad 20 tys. wydań i zostały przetłumaczone na 70 języków. Niektóre z jego dzieł, takie jak: „Uwielbienia Marii”, „Droga Krzyżowa” i „Nawiedzenia Najświętszego Sakramentu” mają uniwersalne wartości jako chrześcijańskie dziedzictwo duchowości. Obecnie redemptoryści posługują się wszystkimi środkami społecznego komunikowania się do przepowiadania Bożego słowa: wydawnictwa, stacje i programy radiowe oraz telewizyjne, środki audiowizualne, a także Internet. Redemptoryści są przekonani, że zbawcza miłość Boga obejmuje całą osobę i wymaga przekształcenia się sprawiedliwości społecznej w szacunek dla godności wszystkich ludzi. W ten sposób redemptoryści są zaangażowani na różny sposób w problemy społeczne i problematykę dotyczącą sprawiedliwości w takich sprawach, jak: migracja ludności, uciekinierzy, bezdomni, ubóstwo, strajki, prawa robotników, promocja kobiet, wykorzystywanie do pracy dzieci, rasizm, ludobójstwo, problemy tubylców, ochrona środowiska naturalnego, wojny i gwałty, handel bronią i osobami. Chociaż redemptoryści zawsze chętnie pracowali z młodzieżą, to jednak w roku 1985 Zarząd Generalny przyjął jako swój priorytet duszpasterstwo młodzieżowe.
Spotkamy się jeszcze z ojcami redemptorystami, by wspomnieć o duszpasterstwie młodzieżowym i o siostrach redemtorystkach, a w szczególny sposób uwzględniając całokształt ich pracy w naszej archidiecezji. Mimo zaledwie kilkunastu lat tejże posługi, doświadczenia te są bardzo bogate. Przekonamy się o tym za tydzień.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. R. Kurowski: co oznaczałby wybór papieża z Azji dla tutejszych chrześcijan?

2025-05-06 10:17

[ TEMATY ]

azja

chrześcijanie

wybór papieża

PAP/EPA

Stephen Chow Sau-yan, biskup Hongkongu w drodze na kongregację

Stephen Chow Sau-yan, biskup Hongkongu w drodze na kongregację

„Wybór papieża z Azji dałby potężny zastrzyk dla chrześcijan i katolików żyjących na tym kontynencie, co by jednocześnie uszczęśliwiło niektóre azjatyckie kraje, ale niekoniecznie wszystkie” - powiedział ks. Remigiusz Kurowski. Pallotyn, filozof i poeta od 2012 r. prowadzący duszpasterstwo wspólnoty francuskiej w Hongkongu w rozmowie z KAI podkreślił, że papież przede wszystkim powinien być gwarantem jedności Kościoła: "Tak jak Pan Jezus mówił do Piotra i apostołów, aby byli jednością i nią promieniowali. Musi być papieżem, który będzie jednoczył. Nie ważne, czy będzie to Azjata. Afrykańczyk, Europejczyk, czy Amerykanin".

Ks. Kurowski pytany, czy widzi kardynała z Azji na papieskiej stolicy powiedział: „Wybór papieża z Azji dałby zastrzyk dla chrześcijan i katolików żyjących na tym kontynencie, co by jednocześnie uszczęśliwiło niektóre azjatyckie kraje, ale niekoniecznie wszystkie. Każdy kij ma dwa końce. Z jednej strony mogłoby to przyczynić się do rozwoju duchowości, praktyk religijnych, pielgrzymek, pogłębienia życia chrześcijańskiego oraz rozwoju charytatywnej działalności Kościoła. Na pewno papież z Azji przyczyniłby się to wzrostu powołań kapłańskich. Bez wątpienia wpłynęłoby to też na poprawę sytuacji finansowej azjatyckiego Kościoła. Ale z drugiej strony mogłoby to wywołać również efekt negatywny w formie jakiejś podejrzliwości i niechęci wśród niektórych państw azjatyckich, że Kościół mógłby się stać zbyt silny i tym samym zagrażać ich interesom.
CZYTAJ DALEJ

Grzegorz Braun spalił unijną flagę przed kopalnią Wujek

2025-05-06 15:10

[ TEMATY ]

Grzegorz Braun

PAP/Michał Meissner

Europoseł, kandydat na prezydenta Grzegorz Braun spalił we wtorek unijną flagę przed Krzyżem-Pomnikiem Dziewięciu z Wujka, znajdującym się przy kopalni Wujek w Katowicach. Krzyż-Pomnik upamiętnia śmiertelne ofiary krwawej pacyfikacji strajkującej załogi tego zakładu w 1981 r.

Wcześniej we wtorek Braun wraz z posłem Robertem Fritzem (niez.) uczestniczył w - jak to określili - "interwencji poselskiej" w Ministerstwie Przemysłu w Katowicach. Wywieszoną tam unijną flagę Braun zdjął, podeptał i zabrał ze sobą. Przedstawiciele resortu zapowiedzieli zawiadomienie ws. zniszczenia mienia.
CZYTAJ DALEJ

Portugalia: nowy rekord - 55 meczetów w całym kraju

2025-05-06 22:24

[ TEMATY ]

meczet

Portugalia

PackShot/Fotolia.com

Na terenie Portugalii działa rekordowa liczba meczetów - co najmniej 55, wynika z najnowszych statystyk władz tego kraju. Większość z muzułmańskich świątyń działa na terenie stolicy kraju, Lizbony, bądź na jej przedmieściach.

Jak odnotowują portugalskie media w zdominowanej przez katolików Portugalii, przybywa nie tylko wyznawców islamu, głównie imigrantów zarobkowych z Azji Środkowej, jak też muzułmańskich domów modlitewnych. Część z planowanych meczetów jest, jak odnotowują media, blokowane przez władze samorządowe w związku z brakiem odpowiednich decyzji urzędowych. Zaznaczono, że w niektórych gminach, jak np. w Samora Correia, w środkowej Portugalii, nasilają się protesty lokalnej społeczności, zdominowanej przez katolików, przeciwko budowie meczetu. Jedną z kontestowanych przez okoliczną ludność kwestii jest lokalizacja meczetu, który miałby stanąć naprzeciwko jednostki straży pożarnej, co zdaniem krytyków tej budowli, zagrozi bezpieczeństwu mieszkańców portugalskiej gminy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję