Reklama

Pasterska miłość

W Wielki Czwartek o godz. 10 w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej bp Tadeusz Rakoczy i bp Janusz Zimniak celebrowali Mszę św. Krzyżma. W uroczystej Eucharystii wzięło udział prezbiterium naszego Kościoła lokalnego. W dzień ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa katedrę wypełniło ponad 200 kapłanów, którzy w ten sposób wyrazili więź z Biskupem Ordynariuszem i celebrowali tajemnicę powołania do służby w kapłaństwie.
Homilia bp. Tadeusza Rakoczego w całości była poświęcona tajemnicy kapłaństwa nierozerwalnie związanego z tajemnicą Eucharystii. Ksiądz Biskup wezwał prezbiterów, by nie stawali się „orędownikami przejściowych mód, konsumpcyjnych upodobań, sielankowych usposobień i bałwochwalczych tendencji współczesnego świata”. Przypomniał, że kapłan winien być człowiekiem modlitwy i kontemplacji oraz wcieleniem pasterskiej miłości i służby wobec człowieka. Biskup Tadeusz przywołał także na pamięć zmarłych w ubiegłym roku kapłanów naszej diecezji.
Po homilii wszyscy prezbiterzy odnowili swoje kapłańskie przyrzeczenia wierności, uczciwości, pokory i ducha służby, złożone w dniu święceń wobec biskupa i Kościoła.
W czasie wielkoczwartkowej Mszy św. zostały poświęcone oleje Krzyżma św. i chorych. Jeszcze tego samego dnia trafiły one do wszystkich parafii naszej diecezji. Przedpołudniowa Eucharystia w katedrze była ważnym wydarzeniem dla 20 mężczyzn, którzy przez biskupie błogosławieństwo dołączyli do grona świeckich szafarzy Najświętszego Sakramentu. Ponadto bp Rakoczy pobłogosławił i wręczył animatorskie krzyże 114 lektorom. Nowi animatorzy służby liturgicznej pochodzą z 37 parafii naszej diecezji. Po otrzymaniu biskupiego błogosławieństwa będą pomagać kapłanom w organizowaniu życia liturgicznego parafialnych wspólnot i w pracy z młodszymi ministrantami.
Tradycyjnie na zakończenie uroczystości w imieniu wszystkich księży życzenia biskupom Tadeuszowi Rakoczemu i Januszowi Zimniakowi złożył ks. dr Franciszek Płonka, diecezjalny ojciec duchowny kapłanów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Andrzej Duda z nagrodą od Rycerzy Kolumba

2022-12-03 08:36

[ TEMATY ]

prezydent

Rycerze Kolumba

Andrzej Duda

Rycerze Kolumba

Pan Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim Patricka Kelly’ego, Najwyższego Rycerza, przywódcę międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba. W trakcie spotkania odebrał z rąk Patricka Kelly’ego symboliczne wyróżnienie – Nagrodę Caritas, przyznaną jako wyraz uznania dla całego społeczeństwa polskiego za bezinteresowną postawę wobec potrzebujących i poszkodowanych przez wojnę w Ukrainie.

Nagroda Caritas to odznaczenie, jakim Rycerze wyróżniają tych, którzy w sposób szczególny realizują najważniejszą Zasadę Zakonu – Miłosierdzie – w służbie i poświęceniu dla innych. Po raz pierwszy w historii Nagroda została wręczona jako uhonorowanie dla Głowy Państwa i zarazem całego narodu.

CZYTAJ DALEJ

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane

2022-12-02 09:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pedofilia

Zdzisław Sowiński

„Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia. List dziennikarze „Rzeczpospolitej” - Tomasz Krzyżak i Piotr Litka – znaleźli w archiwach IPN. Wraz z innymi materiałami do jakich dotarli rzuca on – jak twierdzą w dzisiejszym wydaniu gazety - światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”.

We wcześniejszym tekście - „Kościelne peregrynacje seksualnego drapieżcy” [„Plus Minus” z 26-27 listopada], dziennikarze opisali historię ks. Eugeniusza Surgenta oraz decyzje kilku biskupów, którzy „wiedzieli lub mogli wiedzieć o jego przestępczych działaniach”. „I choć jakieś ograniczenia na niego nakładano, to jednak duchowny wędrował między diecezjami i wciąż krzywdził dzieci […]. Decyzje w sprawie ks. Surgenta podejmował też kard. Karol Wojtyła. Można się zastanawiać, czy były one wystarczające, ale wydaje się, że dość przekonująco udowodniliśmy, że działał w zakresie swoich kompetencji i ostateczne słowo w sprawie ewentualnej kary dla duchownego pozostawił jego ordynariuszowi, którym był biskup lubaczowski. Na to, że Surgent po wyjściu z więzienia pracował jeszcze w dwóch innych diecezjach, ówczesny metropolita krakowski nie miał żadnego wpływu" - przypominali Krzyżak z Litką.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

[ TEMATY ]

rozważanie

rozważanie Słowa Bożego

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

1. Wystąpił Jan Chrzciciel

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję