Reklama

Nowi szafarze Eucharystii

Nasza diecezja wzbogaciła się o 20 nowych szafarzy Najświętszego Sakramentu. 20 marca pobłogosławił ich bp Tadeusz Rakoczy podczas Mszy św. Krzyżma w katedrze św. Mikołaja

Ordynariusz diecezji wręczył szafarzom stosowne dokumenty zezwalające na pełnienie posługi w swoich parafiach.
- Jest to z pewnością wielkie przeżycie. To zaszczyt, że możemy służyć Bogu w czasie liturgii i pełnić posługę szafarzy. Oczywiście, takie wyróżnienie zobowiązuje. Jest się na świeczniku - trzeba zatem świecić przykładem i wciąż pracować nad sobą - powiedział po uroczystości Andrzej Borowski z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bronowie. - Jestem pierwszym szafarzem w historii naszej parafii, więc ludzie będą musieli przyzwyczaić się do nowej sytuacji i do mojej osoby - dodał.
Kandydaci do posługi przygotowywali się w czasie Wielkiego Postu. Przygotowanie miało zarówno duchowy, jak i intelektualny charakter. W serii wykładów kandydaci do posługi szafarzy poznawali podstawy teologii oraz liturgiczne przepisy związane z celebracją Eucharystii. Kurs zakończył się egzaminem i zatwierdzeniem kandydatur przez Biskupa Ordynariusza. - Egzaminem będzie życie - podkreślił szafarz z Bronowa. - To wybór, który potwierdzać będziemy własnym postępowaniem.
Przepisy kościelne dotyczące posługi nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii określa Instrukcja „Redemptionis Sacramentum” Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Według tego dokumentu, „biskup diecezjalny zgodnie z przepisami prawa może do tej posługi wyznaczyć również innego wiernego świeckiego jako szafarza nadzwyczajnego albo jednorazowo, albo na czas określony, wykorzystując w tym celu stosowną formułę błogosławieństwa”.
W naszej diecezji po raz pierwszy bp Tadeusz Rakoczy ustanowił 32 nadzwyczajnych szafarzy Najświętszego Sakramentu w 1997 r. Na przestrzeni 11 lat liczba ta zwiększyła się trzykrotnie. Obecnie posługę szafarza pełni 107 mężczyzn. W większości przypadków rozdzielają oni Komunię św. podczas niedzielnych lub świątecznych Mszy św. Coraz częściej zanoszą Chrystusa do chorych pozostających w domach, niektórzy spełniają swoją posługę w szpitalach. Duchowym opiekunem świeckich szafarzy Eucharystii jest ks. prał. Krzysztof Ryszka, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej.

PB

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Niedziela Ogólnopolska 5/2008, str. 24

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Czy może ksiądz napisać odezwę do dorosłych, aby nie zmuszali młodych do modlitwy? Uważam, że modlitwa jest pragnieniem serca i nie powinno się do niej nikogo zmuszać. Mam nadgorliwą babcię, która co parę dni strofuje mnie, że się nie modlę, a niekiedy wręcz klęka przy mnie, żebym się modlił. Przyznam się szczerze, że bardzo mnie to irytuje i przynosi odwrotny skutek. Nie mam najmniejszej ochoty na modlitwę. Uważam, że wiara w Boga jest tylko wtedy prawdziwa, gdy człowiek jest w tym wolny.
Mateusz

CZYTAJ DALEJ

Maria czy Maryja?

Którym imieniem powinniśmy zwracać się do Matki Bożej? Która forma jest poprawna? – pyta czytelnik.

Naszą miłość do Matki Bożej i cześć dla Niej wyrażamy modlitwą, pieśnią, a przede wszystkim naśladowaniem Jej w wierze i zaufaniu Bogu. Myślę, że jeszcze bliższa staje się nam Matka Najświętsza dzięki zgłębianiu mariologii, a więc tego, czego uczy nas Kościół o Matce Chrystusa. W tym wszystkim ważne jest, abyśmy poprawnie mówili o Maryi. Przede wszystkim w sensie teologicznym, ale co też ważne – i językowym. Pytania zadane wyżej często pojawiają się w rozmowach tych, którzy przyzywają orędownictwa Matki Bożej. Czy w naszych modlitwach, np. wypowiadając słowa Pozdrowienia Anielskiego, powinniśmy zwracać się do Bożej Rodzicielki: „Mario” czy „Maryjo”?

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: święto seminarium oraz zebranie oddziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego

2022-12-08 19:31

[ TEMATY ]

seminarium

Towarzystwo Teologiczne

Elbląg

WSD w Częstochowie

Msza święta, wykład, prezentacja najnowszego numeru „Studiów Elbląskich” złożyły się na obchody uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - święta patronalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu. Z wydarzeniem związane zostało także zebranie elbląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego.

W wygłoszonej podczas Mszy św. homilii bp Jacek Jezierski przypomniał, że rozumienie prawdy o Niepokalanym Poczęciu Maryi dojrzewało w Kościele przez stulecia. - Na Wschodzie w wieku VII, a na Zachodzi około IX w. zaczęto w liturgii obchodzić święto Poczęcia Maryi. Używano wobec Niej różnych określeń: niepokalana, cała święta, nieskażona żadnym grzechem – mówił kaznodzieja. Zauważył też, że w Kościele zachodnim wieków średnich dominowała Augustyńska myśl o grzechu pierworodnym i jego skutkach. Wybitni teologowie: Bernard z Clairvaux, Anzelm z Aosty, Piotr Lombard, Tomasz z Akwinu, Bonawentura, czy też Antoni z Padwy nie mogli pogodzić się z wyjątkowym statusem Maryi, z Jej niepokalanym poczęciem. – Przełomowa była tu myśl franciszkanina Dunsa Szkota († 1308), który uczył, że Maryja została odkupiona uprzednio, przed poczęciem. Bóg uczynił Ją sprawiedliwą i świętą ze względu na Jej przewidziane Boże macierzyństwo, na macierzyństwo wobec Odkupiciela – wskazał bp Jezierski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję