Reklama

Uczta dla melomanów

Koncert Krzysztofa Pendereckiego zakończył trwający od 7 marca Festiwal „Dni Muzyki nad Odrą”. Kompozytor zaliczany do grona najwybitniejszych twórców muzyki współczesnej na świecie wystąpił 19 marca w kościele pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze

Krzysztofowi Pendereckiemu, który w Zielonej Górze zagrał po raz pierwszy, towarzyszyły Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej, Chór Polskiego Radia z Krakowa, zespół śpiewaczy „Camerata Silesia” z Katowic oraz czworo solistów.

Niezwykły wieczór

Koncert rozpoczęto stworzonym na początku lat 60. utworem „Stabat Mater” na trzy chóry mieszane a cappella z „Pasji wg św. Łukasza”. Zaprezentowano również obszerne fragmenty „Polskiego Requiem”.
Występ Krzysztofa Pendereckiego to jeden z najważniejszych koncertów w województwie lubuskim. Docenili to zgromadzeni w kościele melomani, którzy przez ponad półtorej godziny z uwagą słuchali muzyki, a pod koniec wieczoru nie chcieli rozstać się z kompozytorem - owacje na stojąco trwały przeszło dziesięć minut, zaś Maestro kilkakrotnie wracał do publiczności.

Requiem poświęcone

Wykonane podczas koncertu „Polskie Requiem” kompozytor tworzył w latach 1980-84, w 1993 r. powstała ostatnia część „Sanctus”. Dzieło napisane na 4 głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną dzieli się na osiem części i przedstawia najnowszą historię naszego kraju, a właściwie jej najtragiczniejsze momenty i heroiczne postawy pojedynczych ludzi. Skomponowana jako pierwsza „Lacrimosa” (dla Lecha Wałęsy i „Solidarności”) zadedykowana jest pamięci poległych w grudniu 1970 r. Inne części Penderecki poświęcił m.in. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, św. Maksymilianowi Kolbemu, powstaniu warszawskiemu czy ofiarom Katynia. Refleksja nad tematem śmierci to motyw wielu innych dzieł 75-letniego kompozytora. Pojawia się on również w „Stabat Mater”.
„Polskie Requiem” - określane jako oratorium dramatyczne - skupia się przede wszystkim na postawie człowieka wobec śmierci oraz jego rozdarciu między wiarą i nadzieją a rozpaczą i zwątpieniem. Penderecki szuka uniwersalnych wartości i pyta o sens istnienia. W requiem Pendereckiego odnaleźć można nawiązania do innych dzieł tego gatunku, autorstwa choćby Mozarta, Berlioza, de la Rue, Verdiego czy Strawińskiego - mimo to znawcy podkreślają, że kompozytor zdołał odnaleźć swoją własną drogę i tak naprawdę nie identyfikuje się z nikim.

Perła festiwalu

Koncert Krzysztofa Pendereckiego to niewątpliwie perła tegorocznej edycji „Dni Muzyki nad Odrą”. Festiwal istnieje od 2000 r. Nastąpiło wtedy połączenie dwóch niezależnych festiwali: Frankfurckich Dni Muzyki, które odbywały się we Frankfurcie nad Odrą, i Międzynarodowych Spotkań Muzycznych Wschód-Zachód, które miały miejsce w Zielonej Górze. Podczas tegorocznych „Dni Muzyki nad Odrą” usłyszeć można było m.in. dzieła Mozarta, Straussa, Czajkowskiego, Wagnera i Strawińskiego. Berliński zespół „Nylon” zaprezentował swoje jazzowo-elektroniczne aranżacje piosenek Marleny Dietrich w sali kameralnej Filharmonii Zielonogórskiej. Kwartet saksofonowy (również z Niemiec) wykonał koncerty „Saksofon - muzyka od Bacha do Beatlesów” oraz „Od Bach do jazzu”. Imprezy odbywały się po obu stronach Odry - w Zielonej Górze, Słubicach, Sulechowie, Kożuchowie, Nowej Soli, Frankfurcie nad Odrą, Eisenhuettestadt, Beeskow i Berlinie. Na tegoroczny festiwal złożyły się 24 imprezy. Oprócz koncertów symfonicznych, oratoryjnych, kameralnych i jazzowych przygotowano również wieczory literacko-muzyczne (m.in. z baśniami Andersena) oraz projekcje filmowe. Wystąpili artyści z czterech krajów: Polski, Niemiec, Białorusi i Ukrainy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Potrzebują naszej modlitwy

2022-12-06 13:19

plakat organizatorów

    W najbliższą niedzielę 11 grudnia w sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie na Białych Morzach odbędą centralne obchody II Dnia Modlitw o dar Potomstwa „Umacniajmy wzajemnie serca nasze”.

    W ramach obchodów centralnych o godz. 12. 30 w górnym kościele zostanie odprawiona Msza św.,pod przewodnictwem bp. Jan Zająca, a o 13.45 w białej sali jest zaplanowana krótka konferencja „O duchowym towarzyszeniu parom, które nie mogą doczekać się dziecka” . O istniejących Duszpasterstwach Małżeństw Niepłodnych opowiedzą duszpasterze: ks. Mirosław Czapla (Kraków) i ks. Kazimierz Musioł (Rybnik), siostry nazaretanki opiekujące się wspólnotą oraz małżonkowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję