Zatrzymujemy sie przed kościołem w Strzelcach Wlk. w kwietniowy, pochmurny dzień. Pierwsze kroki kierujemy do zadbanego budynku plebanii, gdzie oczekuje mnie proboszcz - ks. Andrzej Chwał. Rozmawiamy o tutejszym kościele i parafii. Ksiądz Proboszcz ze skromnością usuwa się w tej opowieści na drugi plan. Podkreśla oddanie i zasługi parafian, dzięki którym rozwija się kościół materialny, ale i ten duchowy. Kiedy mówi o swych wiernych ożywia się widocznie i nie daje się długo namawiać na opowieść. Kiedy przychodzi wspomnieć coś na temat własnych zasług cichnie i uśmiecha się z pewnym zażenowaniem.
Mało ich a dali radę
Uroczystość, jaką parafia przeżywa w niedziele 18 maja jest zwieńczeniem przebudowy rozpoczętej w 2004 r. Odnowienie prezbiterium było możliwe dzięki wielkiej otwartości i ofiarności parafian. Nie było to dzieło łatwe, zważywszy na olbrzymie koszty prac konserwatorskich - z jednej strony, z drugiej na niewielką liczebnie parafię - 2200 osób. Podołali jednak temu zadaniu. Wielka to zasługa Księdza Proboszcza, iż potrafił tę garstkę ludzie porwać za sobą. Widać wyraźnie, że ks. Andrzej Chwał zaskarbił sobie względy i zaufanie parafian swoją gospodarnością i oddaniem sprawom lokalnego Kościoła.
- Zmiany jakich dokonano mogą ocenić ci, którzy pamiętają stan sprzed remontu - podkreśla Ksiądz Proboszcz, pokazując stare zdjęcia świątyni.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Proboszcz odnowiciel
Reklama
Odnowione ołtarze i prezbiterium to nie jedyne dzieła Księdza Proboszcza i oddanych swemu kościołowi parafian. Ks. Chwał, który w latach 1996-99 administrował parafią, a od 1999 r. jest jej proboszczem, podjął się w tych latach wielu zadań. Przebudowano i wyremontowano plebanię, uporządkowano i wykarczowano ogród, zainstalowano witraże (przygotowywane są kolejne 4), przeprowadzono kapitalny remont organów, remont wieży i dachu kościoła, wybudowano kaplicę przedpogrzebową i uporządkowano cmentarz.
- Nie robi się tego dla osiągnięć, ale dlatego, że widzi się, że jest taka potrzeba. Nigdy wszystkiego się nie przerobi, zawsze będzie robota. - ks. Andrzej Chwał mówi zwyczajnie, po gospodarsku. Pewnie dlatego okoliczni gospodarze nie odmawiają mu pomocy. Prace kamieniarskie czy sztukatorskie prowadzili w kościele specjalistyczne firmy, parafianie oferowali jednak pracę w miarę swych możliwości. - W ten sposób powstały m.in. wylewki. Nad projektem czuwa stale s. Maria Stella.
Tego kwietniowego dnia, na kilka tygodni przed uroczystością, Ksiądz Proboszcz dzieli się swoją troską: - Czekamy na anioły, które będą zdobić tabernakulum. Nie wiem czy zdążę je zrobić przed poświęceniem. Przy jednym z ołtarzy bocznych, jeszcze z boku stoi figura Jan Pawła II. - Jan Paweł II czeka na wejście - uśmiecha się Ksiądz Andrzej. W niszy ołtarza przeznaczonej na jego figurę póki co znajduje się modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego. Moją uwagę zwraca figura św. Tekli, patronki kościoła, znajdującą się w drugim z bocznych ołtarzy. Ksiądz Proboszcz nie kryje dumy, że figury z ołtarzy to nie zwyczajne odlewy, ale prawdziwe rzeźby. W każdym miejscu świątyni widać dbałość o szczegóły.
Duszpasterski fenomen
Proboszcz Strzelec Wlk. to proboszcz „samotnik”. W parafii nie ma wikariusza, który pomógłby mu w pracy, ale i bez niego świetnie daje sobie rade.
- Środowisko wiejskie nie jest łatwym terenem duszpasterskim, choćby ze względu na duże odległości od kościoła. - wyjaśnia ks. Andrzej Chwał i dodaje, że tym, co jest charakterystyczne dla Strzelec Wlk. to 18 kół Róż Różańcowych, które w każdą 1. niedzielę miesiąca spotykają się na wspólnej modlitwie. Sporym wydarzeniem jest pielgrzymka parafialna na Jasną Górę, której uczestniczy… ok. 500 osób!
W parafii działa także Akcja Katolicka, śpiewa schola młodzieżowa, wspólnota cieszy się dużą i aktywną grupą ministrantów i lektorów. Cieszy też 50 procentowa frekwencja na niedzielnych Mszach św. Piękną tradycją w parafii jest obrzęd poświęcenia pól, sprawowany przy kapliczkach czy krzyżach i połączony z nabożeństwem majowym. Kolejnym fenomenem jest liczba intencji mszalnych.
Strzelce Wlk. To niezwykle gościnna parafia. - Przez cały sierpień przez parafię przechodzą pielgrzymki zdążające na Jasną Górę - opowiada Ksiądz Proboszcz. - Jest taki dzień, w którym przez kilka godzin podejmujemy na plebanii obiadem 120 księży, kleryków i sióstr zakonnych. Na terenie parafii nocuje pielgrzymka elbląska.
Pasje Księdza Proboszcza
Reklama
Pracy w parafii wiele, bo oprócz zwykłej posługi w kościele Ksiądz Andrzej odwiedza chorych, katechizuje w gimnazjum, dogląda wszystkiego gospodarczym okiem. Nic dziwnego więc, że coraz mniej czasu ma na swoją pasję - wędkarstwo. Na co dzień trzeba bowiem łowić dusze ludzkie. Dlatego długo toczy się nasza rozmowa na temat kolejnych parafialnych wydarzeń, w tym festynów, pielgrzymek autokarowych, comiesięcznych czuwań na Jasnej Górze. Gospodarz parafii, jak widać, potrafi porwać za sobą ludzi do starań nie tylko o stan materialny wspólnoty, ale nade wszystko duchowy.
Ekspozytura w Strzelcach Wielkich
powołana została przez bp. Teodora Kubinę 30 lipca 1937 r. Dwadzieścia lat później, 4 marca 1957 r., bp Zdzisław Goliński erygował na jej terenie parafię pw. Opatrzności Bożej.
Pierwszy drewniany kościół pw. św. Tekli wybudowany został w 1641 r. Spłonął w XVIII wieku i w roku 1766 został odbudowany. Spłonął ponownie w 1920 r. Po utworzeniu w Strzelcach Wlk. Ekspozytury, na kaplicę adaptowano remizę strażacką. Budowę obecnego kościoła zakończono w 1959 r. Jego konsekracji dokonał bo. Zdzisław Goliński w 1961 r.
Dotychczasowi Proboszczowie:
ks. Witalis Banasiewicz (1937-41)
ks. Bolesław Lis (1945-55)
ks. Andrzej Mysłek (1955-67)
ks. Jan Nowak (1967-83)
ks. Kazimierz Grzegorczyk (1983-99)
ks. Andrzej Bogusław Chwał (1996-99 adm., proboszcz: od 1999)
Z parafii pochodzą księża:
Jerzy Kuchciński (1967)
Roman Perczak (1977)
Andrzej Górnik CSMA (1991)
Ryszard Wojciechowski MIC (1995)