Reklama

„Dopokąd idę”

Rynek jest tym miejscem, na którym chwalimy się różnymi aspektami życia wrocławskiego, przestrzenią, na której prezentujemy ważne dla wrocławian sprawy. Pielgrzymka jest tym wydarzeniem - mówił 26 maja prezydent Rafał Dutkiewicz podczas otwarcia wystawy fotografii pt. „Dopokąd idę” dokumentującej Wrocławską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Wystawę zorganizowało Stowarzyszenie Przyjaciół DA. „Wawrzyny”. Wszystkie prace koordynował Wiesław Wowk, nazywany „Kuzynem”, prawą ręką ks. Orzechowskiego. Autorem zdjęć wybranych do ekspozycji jest Jonatan Nowakowski, tegoroczny maturzysta. Komentarze do zdjęć napisała jego mama, dziennikarka i pisarka, Violetta Nowakowska.
- Ta ekspozycja ma zachęcić do pielgrzymowania. Ma ukazać trud i zmaganie ludzi, którzy już od ponad ćwierć wieku wybierają się w drogę z Wrocławia na Jasną Górę - mówił Wiesław Wowk.
- Sięgam pamięcią 30 lat wstecz, do czasu, kiedy byłem studentem i kiedy wraz z ks. Stanisławem Orzechowskim pielgrzymowaliśmy z Warszawy do Częstochowy. Wtedy zrodziła się idea przeniesienia idei pielgrzymowania na grunt archidiecezji wrocławskiej. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć jak wielki owoc pielgrzymowanie przynosi zarówno zewnętrzny jak i wewnętrzny, w sercu. Z pielgrzymki wrocławskiej wyrosły pielgrzymki legnicka i świdnicka, a wymiar wewnętrzny można podpatrzeć na wystawionych zdjęciach - mówił bp Andrzej Siemieniewski, otwierając wystawę - ponieważ wystawy się nie poświęca, ale otwiera, poprzedźmy to otwarcie modlitwą.
W otwarciu wystawy wzięli udział przedstawiciele władz miasta, wszystkich służb pielgrzymkowych, a także sami pielgrzymi. Studenci z DA „Wawrzyny” przez wiele godzin rozdawali ulotki informujące o pielgrzymce i poświęconej jej wystawie. Rynek to dobre miejsce - mówili przechodnie zatrzymujący się pod antyramami. - O pielgrzymce wśród pielgrzymujących codziennie do pracy, do pubów, trzeba mówić.
Odwiedzający wrocławski Rynek będą mogli oglądać zdjęcia do 8 czerwca, później ekspozycja zostanie przeniesiona do gmachu Dworca Głównego.
28 Wrocławska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszy na szlak 2 sierpnia z archikatedry wrocławskiej i dotrze do Częstochowy 10 sierpnia. Więcej informacji o pielgrzymce na stronie www.pielgrzymka.pl

Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia:
Chodziłem na pielgrzymki wcześniej, nie tylko z Wrocławia, ale tu nie ma co się chwalić. Poszedłem w pielgrzymce również w czasie, gdy kandydowałem i zobowiązałem się wtedy, że gdy będę prezydentem, również będę w pielgrzymkach brał udział po to, aby się modlić, aby pobyć z innymi pielgrzymami. Jeśli jest kilka tysięcy wrocławian, którzy idą przez tyle dni, to moim obowiązkiem jest, chociaż przez chwilę, być z nimi. W tym roku również postaram się wziąć udział w tej modlitwie chociaż przez jeden dzień.

Ks. Stanisław Orzechowski, główny przewodnik wrocławskiej pielgrzymki:
Pomysł na wystawę jest oddolny. Ja należę do pokolenia, które żyło dosyć oddolnie, ja mam w psychice ideę ukrywania. Młode pokolenie nie ma tych zahamowań i to oni, młodzi studenci, księża, zachęcali, aby wyjść z podziemia. Ja w najśmielszych swoich oczekiwaniach nie miałem takiego, że w najpiękniejszym miejscu Wrocławia, na Rynku, będzie się promowała pielgrzymka. To nie jest moja zasługa, ale cieszę się, że to się udało. Spodziewam się, że będzie w tym roku więcej pielgrzymów, że rzeczywiście wystawa przyniesie spodziewane owoce. Spodziewam się 6 tysięcy pielgrzymów i zapraszam!

Wysłuchał Karol Białkowski

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV do powołanych: Trzeba głosić pierwszeństwo Chrystusa

2025-12-12 13:22

[ TEMATY ]

Watykan

Leon XIV

Vatican Media

Ponieważ żyjemy w społeczeństwie hałasu, który wprowadza zamieszanie, dziś potrzebni są słudzy i uczniowie, którzy głoszą absolutne pierwszeństwo Chrystusa – wskazał Leon XIV w przesłaniu do księży, sióstr i braci zakonnych oraz seminarzystów latynoamerykańskich studiujących w Rzymie.

Papież przypomniał odbiorcom, że Jezusowe „Pójdź za mną”, czyli powołanie, to „absolutna inicjatywa Pana”, który powołuje uczniów bez ich żadnych wcześniejszych zasług, a patrzy przede wszystkim na to, aby powołanie, do którego ich zaprasza, było okazją do niesienia ewangelicznego przesłania grzesznikom i słabym.
CZYTAJ DALEJ

Co wiemy o życiu Chrzciciela?

2025-12-10 09:38

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Bożena Sztajner/Niedziela

Są sytuacje, które zapraszają do poważnych rozważań. Zmuszają człowieka do zastanowienia się nad tym, co było i co może się stać, co robił i czy miało to sens, a jeśli miało, to jaki. Pyta się też, czy nie utracił talentów otrzymanych od Boga, czy dobrze wykorzystał swój czas, czy życia nie zmarnował. Czy wykorzystał wszystkie możliwości, by czynić dobro, podnosić na duchu, pocieszać, umacniać tych, którzy byli w potrzebie?

Gdy Jan usłyszał w więzieniu o czynach Chrystusa, posłał swoich uczniów z zapytaniem: «Czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać?» Jezus im odpowiedział: «Idźcie i oznajmijcie Janowi to, co słyszycie i na co patrzycie: niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci zostają oczyszczeni, głusi słyszą, umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię. A błogosławiony jest ten, kto nie zwątpi we Mnie».Gdy oni odchodzili, Jezus zaczął mówić do tłumów o Janie: «Co wyszliście obejrzeć na pustyni? Trzcinę kołyszącą się na wietrze? Ale co wyszliście zobaczyć? Człowieka w miękkie szaty ubranego? Oto w domach królewskich są ci, którzy miękkie szaty noszą. Po co więc wyszliście? Zobaczyć proroka? Tak, powiadam wam, nawet więcej niż proroka. On jest tym, o którym napisano: „Oto Ja posyłam mego wysłańca przed Tobą, aby przygotował Ci drogę”. Zaprawdę, powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela. Lecz najmniejszy w królestwie niebieskim większy jest niż on».
CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie rzecznika diecezji pelplińskiej w związku z informacją o aresztowaniu ks. Waldemara P.

2025-12-12 23:19

[ TEMATY ]

diecezja pelplińska

Adobe Stock

W związku z informacją o aresztowaniu ks. Waldemara P., Diecezja Pelplińska wyraża zdecydowany brak zgody na jakąkolwiek krzywdę, a zwłaszcza na wykorzystanie małoletnich. Osoby pokrzywdzone i ich najbliżsi otrzymali i otrzymają wsparcie w dialogu z ich potrzebami i oczekiwaniami - brzmi początek oświadczenia.

W związku z informacją o aresztowaniu ks. Waldemara P., Diecezja Pelplińska wyraża zdecydowany brak zgody na jakąkolwiek krzywdę, a zwłaszcza na wykorzystanie małoletnich. Osoby pokrzywdzone i ich najbliżsi otrzymali i otrzymają wsparcie w dialogu z ich potrzebami i oczekiwaniami.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję