Reklama

Potencjał dobra jest ogromny

Niedziela podlaska 29/2008

Edyta Hartman: - Jest Ksiądz dyrektorem Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Jakie obowiązki łączą się z tą funkcją?

Ks. Krzysztof Kisielewicz: - Nawet się nie spodziewałem, że zakres obowiązków jest tak szeroki. Dziś Caritas jest organizacją charytatywną, która działa na wielu płaszczyznach, zaczynając od formacyjnej, przez realizację licznych programów pomocowych i projektów, po organizowanie doraźnej pomocy oraz prowadzenie instytucji opiekuńczo-terapeutycznych. Obowiązki dyrektora to koordynacja tych wszystkich działań na terenie diecezji.

- Jakie są zadania Caritas, które z nich należy uznać za najistotniejsze? Jakie wyzwania stoją przed Caritas diecezjalną i oddziałami parafialnymi?

- Caritas jest organizacją kościelną. Jest to ta część działalności Kościoła, która odnosi się do realizacji przykazania miłości w konkretnym czynie miłosierdzia. Źródłem tej działalności są przykazanie miłości bliźniego i słowa Chrystusa, który utożsamia się z każdym człowiekiem, a szczególnie tym „najmniejszym”, najuboższym, najbardziej potrzebującym pomocy. Inspiracją działań Caritas są więc słowa Jezusa: „Zaprawdę, powiadam wam: Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych moich braci, Mnie uczyniliście” (por. Mt 25, 40). To odróżnia Caritas od innych organizacji filantropijnych, których celem jest pomaganie ludziom potrzebującym pomocy. Motywem i źródłem działań Caritas jest to, co głosił i czego przykład dał Chrystus.

Reklama

- Od kiedy Caritas istnieje na terenie diecezji drohiczyńskiej i jak dużo osób jest zaangażowanych w jej działalność?

- Caritas Diecezji Drohiczyńskiej powołał bp Antoni Pacyfik Dydycz w 1994 r. Dziś niemal przy każdej parafii działa parafialny oddział Caritas, który w swoim środowisku lokalnym podejmuje zarówno ogólnodiecezjalne akcje Caritas, jak i doraźną pomoc w konkretnych sytuacjach. Przy okazji świąt i uroczystości można spotkać w parafiach wolontariuszy Caritas kwestujących, prowadzących loterie, rozprowadzających znicze, świece itp. Szczególną formą działalności Caritas są szkolne koła Caritas. Działają one na terenie szkoły, wypełniając potrzebę wychowania dzieci i młodzieży do „wyobraźni miłosierdzia”, o której mówił sługa Boży Jan Paweł II. Pomysłowość dzieci i młodzieży w niesieniu pomocy kolegom i koleżankom w szkole oraz propagowaniu idei miłosierdzia jest naprawdę zaskakująca. W młodym człowieku drzemie potrzeba bycia miłosiernym, trzeba tylko umożliwić jej realizację, tak jak to ma miejsce w SKC.

- Jak Caritas naszej diecezji prezentuje się na tle Caritas w całej Polsce?

- Diecezja drohiczyńska to przeważnie teren wiejski i małe miasteczka. Inne są więc problemy, zakres działań i możliwości niż w dużych miastach. Naszym największym skarbem są ludzie. Tu, na Podlasiu, wolontariusze są wrażliwi na potrzeby innych. Często nie potrzeba wielkich środków materialnych, żeby działy się rzeczy wielkie. Potencjał dobra, jaki drzemie w ludziach z Podlasia, jest ogromny. Caritas może pomagać go wyzwalać i ukierunkowywać.

- Co istotnego dzieje się obecnie w Caritas diecezjalnej, jakie podejmuje wyzwania?

- Caritas naszej diecezji, działając na rzecz ubogich i potrzebujących, podejmuje ogólnopolskie akcje, takie jak: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, zbiórki wielkanocne dla potrzebujących, projekty rehabilitacji niepełnosprawnych, a także rozdawanie żywności. Coraz bardziej rozwija się program „Skrzydła”, który polega na pozyskiwaniu sponsorów dla dzieci z rodzin ubogich i potrzebujących pomocy. Mamy już ok. 70 dzieci, które są wspierane finansowo w nauce przez indywidualnych darczyńców, jak i duże firmy.
Wyraźnym znakiem-pomnikiem poświęconym Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II jest Dom Miłosierdzia Caritas jego imienia w Sokołowie Podlaskim. Jest to dzieło miłosierdzia, które swoją działalnością obejmuje coraz szersze kręgi. Odbywają się tu formacja dzieci, młodzieży, katechetów, rekolekcje różnych ruchów i kolonie Caritas. Współpraca z KSM-em owocuje organizacją warsztatów muzycznych, językowych, tanecznych. Dzieci z pobliskich osiedli korzystają ze świetlicy środowiskowej w Domu Miłosierdzia. W tym roku gościliśmy 30 dzieci z polskiej szkoły w Jekabpils z Łotwy. Tutaj ok. 200 niepełnosprawnych z całej diecezji uczestniczyło w projekcie „Indywidualne ścieżki kariery zawodowej”. Emeryci i renciści również na stałe zagościli w Domu Miłosierdzia. Regularnie odbywają się tu spotkania o charakterze duchowo-kulturalno-rozrywkowym. Przychodzą również potrzebujący, którzy otrzymują dary żywnościowe, odzież i inną potrzebną pomoc.

Reklama

- Gdzie ludzie potrzebujący mają szukać pomocy? W jaki sposób mogą trafić do Caritas?

- Caritas diecezjalna ma swoje oddziały parafialne. To ich członkowie najlepiej znają sytuację potrzebujących w swoim środowisku. Wszędzie tam, gdzie istnieje parafialny oddział Caritas, potrzebujący mogą otrzymać pomoc. Na naszej stronie internetowej www. drohiczyn.caritas.pl można znaleźć informacje o formach pomocy i możliwościach zaangażowania w dzieła prowadzone przez Caritas.

- Jakie propozycje ma Caritas dla młodzieży na wakacje?

- W czasie wakacji organizujemy letni wypoczynek dla dzieci z rodzin ubogich i dysfunkcyjnych, w czasie którego oprócz wypoczynku realizowany jest program profilaktyczny. Chcemy dać trochę radości dzieciom i przeciwdziałać uzależnieniom, a pomagają nam w tym lokalne ośrodki pomocy społecznej, KRUS i indywidualni darczyńcy. W tym roku ok. 1000 dzieci wyjedzie na wypoczynek do Bacik i Sokołowa Podlaskiego na terenie naszej diecezji oraz nad morze i w góry.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Franciszek podziękował Polakom za modlitewne wsparcie ostatniej pielgrzymki

2021-09-22 10:02

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican News

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Za modlitewne wsparcie swej pielgrzymki do Budapesztu i na Słowację podziękował papież Polakom podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Qulturalne Bierzmowanie - Scena chrześcijańska łączy siły dla młodych

2021-09-23 08:09

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Karol Porwich/Niedziela

Już ponad pół roku, raz w miesiącu, muzycy chrześcijańscy z całej Polski spotykają się online by rozmawiać na temat nowej inicjatywy ewangelizacyjnej Qulturalne Bierzmowanie.

Jest to formuła spotkań ewangelizacyjnych będących uzupełnieniem przygotowania do sakramentu bierzmowania. Podczas takiego spotkania ma miejsce koncert, a także świadectwa i zaproszenie do lokalnych wspólnot. Zasięgiem wydarzenie obejmuje jeden dekanat, a organizowane jest na profesjonalnych scenach dzięki uprzejmości lokalnych domów kultury.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję