Reklama

Z historii diecezji legnickiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mamy Biskupa

Radosnym wydarzeniem rozpoczął się ten rok dla naszej diecezji. W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, w bazylice św. Piotra w Rzymie, ks. dr Stefan Regmunt przyjął z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II święcenia biskupie i stał się nowym biskupem pomocniczym diecezji legnickiej. Tę posługę rozpoczął 25 stycznia podczas Mszy św. odprawionej w katedrze legnickiej. Odebrał wówczas gratulacje, życzenia i zapewnienia o modlitwie od biskupów, duchowieństwa, sióstr zakonnych i wiernych świeckich. Zaproszenie na uroczystość przyjęli przedstawiciele władz, rektorzy szkół teologicznych, biskupi z Polski i Niemiec.

Przed swoim wyjazdem do Rzymu Biskup Nominat w wywiadzie dla Niedzieli powiedział: "Kiedy oznajmiona mi została decyzja Ojca Świętego, byłem zażenowany, trochę zaniepokojony, czy podołam. Wkrótce jednak przyszła świadomość, że skoro Bóg powołuje, to i wspomoże. ( ...) Fakt mojego wzrastania w kręgu wielu środowisk: parafialnym, uczelnianym, ludzi ciężkiej pracy, osób duchownych i świeckich utwierdził mnie w przekonaniu, że jestem posłany przez Boga do wszystkich środowisk. Każdy człowiek w Kościele może mieć swój udział w budowaniu Bożego Królestwa" (Niedziela, 15 stycznia 1995 r., nr 3). I taką posługę - wśród różnych środowisk w Kościele - Ksiądz Biskup podejmuje już od 7 lat. Z ramienia Konferencji Episkopatu Polski jest delegatem ds. powołań, został także członkiem Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu. Na szczeblu diecezjalnym jego trosce zostały powierzone sprawy ewangelizacji i nauczania katolickiego, zagadnienia dotyczące kształcenia duchowieństwa i kadry świeckiej. Bp Tadeusz Rybak powierzył opiece biskupa pomocniczego także duszpasterstwo młodzieży oraz duszpasterstwo misyjne. Ksiądz Biskup jest również jednym z tych, którzy odpowiadali za tworzenie się struktur Akcji Katolickiej w naszej diecezji. A obok tego jest codzienna praca - wizytacje kanoniczne, bierzmowania, udział w ważnych uroczystościach w parafiach. Ksiądz Biskup spotyka się z wiernymi z różnych grup w Kościele - z młodzieżą i dziećmi, ludźmi pracy, członkami wspólnot religijnych, z chorymi i ubogimi. Z inicjatywy Księdza Biskupa w naszej diecezji od kilku lat odbywają się spotkania opłatkowe dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin będące owocem Kongresu Osób Niepełnosprawnych.

Reklama

Świeccy w życiu Kościoła

3 lata istnienia diecezji to już pewien odcinek historii. I znów okazją do wspomnień, refleksji i inicjatyw na przyszłość stała się rocznica utworzenia diecezji. Aby przygotować wiernych do rocznicowych uroczystości, Biskup Legnicki w liście na Wielki Post przypomniał krótko trzyletnie dokonania oraz zaprosił do udziału we Mszy św. 25 marca.

25 marca powołana została w diecezji legnickiej Biskupia Rada Społeczna złożona z ludzi świeckich, w jej skład wchodzi 15 przedstawicieli różnych środowisk społecznych. Rada w swojej pracy opiera się na społecznej nauce Kościoła. Zadaniem tego organu ma być pomoc biskupowi w rozeznawaniu sytuacji i problemów społecznych, jakie dotykają rodziny naszej diecezji. Członkowie Rady wspierają biskupa w podejmowaniu działań służących ochronie godności i praw osoby ludzkiej i poprawieniu warunków materialnych i moralnych rodzin w miastach i wsiach diecezji. Pierwsze posiedzenie Rady miało miejsce 26 czerwca 1995 r.

Kolejna inicjatywa z rocznicową datą 25 marca 1995 r. to wznowienie przez Biskupa Legnickiego działalności wspólnoty modlitewnej pod nazwą Bractwo św. Józefa z siedzibą w Krzeszowie. Początki tej wspólnoty sięgają XVII w. Choć powstała na Śląsku, szybko rozszerzała się na inne tereny - Czechy, Morawy, kraje niemieckie. Celem Bractwa było szerzenie chwały Boga, wysławianie imion Jezusa, Maryi i Józefa, troska o rozszerzanie się wiary katolickiej, modlitwa o pokój i jedność w Ojczyźnie. Powołanie na nowo Bractwa św. Józefa w naszej diecezji miało się przyczynić do odnowy życia religijnego nie tylko w naszych rodzinach, ale i w krajach sąsiednich. Dziś zadaniem Bractwa jest, poprzez praktykowanie ćwiczeń duchowych i w oparciu o przykład życia świętego Patrona, prowadzenie do wzrostu świętości jego członków.

24 maja 1995 r. tegoż roku bp Tadeusz Rybak powołał w naszej diecezji Akcję Katolicką. Dokonał tego w trosce o formację religijno-społeczną katolików i widząc potrzebę czynnego uczestnictwa świeckich w dziele nowej ewangelizacji. Wiele diecezjalnych inicjatyw podejmowanych jest z myślą o dzieciach i młodzieży. Co roku Biskup Legnicki zachęca młodych ludzi do uczestnictwa w modlitwie w Niedzielę Palmową w ramach Światowych Dni Młodzieży. Także Krzeszów stał się miejscem letnich spotkań młodzieży podczas diecezjalnej pielgrzymki do maryjnego sanktuarium kończącej rok szkolny. Te spotkania są okazją do wyciszenia, osobistego spotkania z Chrystusem, refleksji. Dają siły, by potem w ciągu roku młodzi ludzie mogli być prawdziwymi świadkami wiary i nadziei w swoich środowiskach. Szczególną formą włączenia młodzieży w modlitwę i pracę dla Kościoła stał się powołany w październiku 1995 r. Eucharystyczny Ruch Młodych, zwany Krucjatą Eucharystyczną. Do zadań tej wspólnoty należy szerzenie kultu Najświętszego Sakramentu, głębsze i bardziej świadome uczestniczenie młodych ludzi w Eucharystii, a poprzez ich częsty kontakt z Chrystusem w tabernakulum, zmiana życia i praca nad sobą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Katechizm Kościoła Katolickiego

Jednym z największych wydarzeń roku 1995 był w Kościele polskim nowy Katechizm Kościoła Katolickiego. 3 lata wcześniej Jan Paweł II zatwierdził ostateczną wersję Katechizmu i nakazał jego publikację.

Ukazanie się polskiego przekładu Katechizmu nie pozostało bez echa i w naszej diecezji. Podczas rocznicowej Eucharystii 25 marca po wyznaniu wiary bp Tadeusz Rybak przekazał Katechizm mieszkańcom diecezji. Wręczył po jednym egzemplarzu księżom dziekanom i przedstawicielom laikatu. W tym symbolicznym geście diecezja legnicka wyraziła gotowość kierowania się we wspólnotach rodzinnych i parafialnych nauką Kościoła zawartą w Katechizmie. Dla wielu wspólnot religijnych naszej diecezji Katechizm stał się podstawą formacji. Podejmowane w nim zagadnienia były omawiane przez Akcję Katolicką, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, stanowiły temat katechez dla dorosłych w parafiach.

Reklama

Ważne rocznice

Obok 3 rocznicy ustanowienia diecezji w sposób uroczysty obchodziliśmy w roku 1995 dwie inne rocznice - 50. rocznicę zakończenia II wojny światowej oraz 50 lat ustanowienia hierarchii kościelnej na ziemiach zachodnich. Biskup Legnicki przypominając o zakończeniu wojny, zachęcał do odprawienia we wszystkich parafiach 7 lub 8 maja Mszy św. w intencji ofiar wojny i o pokój na świecie. Z tą rocznicą związana była jeszcze tzw. akcja "Światło Altenbergu". Idea powstała wśród niemieckiej młodzieży w 1950 r. i symbolizuje przezwyciężenie wrogości i przezwyciężenie granic. Każdego roku 1 maja przed obrazem Matki Bożej w Altenbergu zapala się światło pokoju, które młodzież drogą sztafety pokoju zanosi do swych parafii. W 50. rocznicę zakończenia wojny miejscem, do którego miało dotrzeć światło z Altenbergu, była cela śmierci o. Kolbego w Oświęcimiu. Aby dotrzeć na miejsce, rowerowa sztafeta pokoju biegła przez naszą diecezję. Młodzi ludzie przejmowali światło pokoju w swoich miastach i podczas odprawianych dla nich Mszy św. modlili się o pokój na ziemi.

Okazją do wspólnej modlitwy Polaków i Niemców o pokój i pojednanie była też uroczystość Bożego Ciała. Uroczysta Eucharystia rozpoczęła się w Gorlitz, a wzięli w niej udział biskupi z Legnicy, Gorlitz, Berlina, Spayer i Schwerin. W homilii Biskup Legnicki wezwał do modlitwy, by nie było więcej okrucieństw wojny, rozdarć między narodami, aby zło zwyciężać miłością i życzliwością. Eucharystyczna procesja rozpoczęła się po stronie niemieckiej, przeszła przez most graniczny i zakończyła się w Zgorzelcu.

Inna uroczystość to 50. rocznica utworzenia w sierpniu 1945 r. hierarchii kościelnej na Ziemiach Zachodnich. Jako wyraz pamięci o tych, którzy oddali swe życie za Ojczyznę, i o tych, którzy ofiarnie służyli, została odprawiona 14 października w Zgorzelcu uroczysta Eucharystia. Wziął w niej udział ówczesny Prezydent RP Lech Wałęsa. Dziękczynne uroczystości odbywały się także we Wrocławiu i w Trzebnicy. Duchową łączność w dziękczynnej modlitwie zachowali pielgrzymi zgromadzeni w Legnickim Polu - sanktuarium św. Jadwigi.

Z wydarzeń różnych...

Niełatwo byłoby pogodzić nowemu Biskupowi pomocniczemu podejmowanie biskupiej posługi z pracą dydaktyczną i kierowaniem Seminarium. Dlatego w lutym 1995 r. legnicka uczelnia otrzymała nowego rektora. Został nim ks. dr Leopold Rzodkiewicz.

Od kilku lat mieszkańcy diecezji mogli dowiadywać się o wydarzeniach dziejących się w Kościele legnickim za pośrednictwem Katolickiego Radia Legnica. W 1995 r., na początku marca rozgłośnia ta otrzymała koncesję na nadawanie programów o charakterze społeczno-religijnym. Dwa dni po przyznaniu Radiu koncesji na stanowisko redaktora naczelnego został powołany Stanisław Obertaniec.

Do wydarzeń "medialnych" zaliczyć także należy majowe spotkanie redaktorów redakcji centralnej Niedzieli oraz redakcji poszczególnych edycji, jakie miało miejsce w Legnicy. Celem spotkania była wymiana doświadczeń związanych z pracą w konkretnych edycjach, poznanie specyfiki poszczególnych diecezji i omówienie sytuacji na katolickim rynku wydawniczym w Polsce. Niedzieli dotyczyła również pewna istotna zmiana, jaka miała miejsce od 1 stycznia 1995 r. Od tego dnia bowiem pojawiła się instytucja diecezjalnych kurierów, kolporterów. To oni stali się odpowiedzialni za dostarczanie gazety do poszczególnych parafii w diecezji.

Rok 1994 zapoczątkował w naszej diecezji ideę Kongresów diecezjalnych organizowanych w Legnicy i poświęconych aktualnym zagadnieniom społecznym i religijnym. Pierwszy Kongres otyczył problematyki alkoholizmu i trzeźwości. Drugi, który odbył się w listopadzie 1995 r., poruszał kwestie związane z niebezpieczeństwem narkomanii. Podczas Kongresu został także przedstawiony Raport o stanie zagrożenia na terenie diecezji.

O ile rok 1995 rozpoczęliśmy w wielkiej radości, o tyle zakończyliśmy go pełni oczekiwania i nadziei. W poprzednim roku bowiem Biskup Legnicki zaprosił Jana Pawła II do odwiedzenia naszej diecezji. W tym roku natomiast - 4 listopada - wystąpił z prośbą do Konferencji Episkopatu Polski o poparcie w Stolicy Apostolskiej starań o pozwolenie na koronację papieskimi koronami obrazu Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa. " Uroczysta koronacja łaskami słynącego Wizerunku Krzeszowskiego spełniłaby pragnienie wiernych: potwierdziłaby trwający wielowiekowy kult maryjny, przyczyniłaby się do jego rozwoju oraz prowadziłaby do dalszej integracji nowo powstałej diecezji legnickiej" - pisał Ksiądz Biskup. Odpowiedzi na te dwa pytania: czy będziemy gościć u siebie Papieża i czy Krzeszowski Wizerunek Matki Najświętszej zostanie ukoronowany - przyniosła niebawem historia.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie, wracajmy do jego nauczania

2024-04-25 12:59

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Krzysztof Tadej

Ks. prał. Paweł Ptasznik

Ks. prał. Paweł Ptasznik

„Powinniśmy starać się wracać przede wszystkim do nauczania Jana Pawła II, a odejść od jedynie sentymentalnego patrzenia na tamte lata" - podkreśla ks. prałat Paweł Ptasznik w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News przed 10. rocznicą kanonizacji Papieża Polaka. W sobotę, 27 kwietnia, w Bazylice św. Piotra w Watykanie z tej okazji będzie celebrowana uroczysta Msza Święta o godz. 17.00.

Organizatorem uroczystości jest Watykańska Fundacja Jana Pawła II, w której ksiądz Ptasznik pełni funkcję Przewodniczącego Rady Administracyjnej. Już w 2005 roku, podczas pogrzebu Papieża rozległy się okrzyki „santo subito". „Wszyscy mieliśmy to przekonanie o tym, że Jan Paweł II przez swoje życie, swoją działalność i nauczanie głosi Chrystusa, żyje Chrystusem i ta fama świętości pozostała po jego śmierci i została oficjalnie zatwierdzona przez akt kanonizacji" - podkreślił ksiądz Ptasznik. „Jako fundacja wystąpiliśmy z inicjatywą obchodów 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II, wsparci autorytetem kardynała Stanisława Dziwisza i została ona bardzo dobrze przyjęta w środowiskach watykańskich, a błogosławieństwa dla inicjatywy udzielił Papież Franciszek" - dodał. Rozmówca Radia Watykańskiego - Vatican News zaznaczył, że fundacja zgodnie z wolą Jana Pawła II promuje kulturę chrześcijańską, wspiera studentów, a także decyzją jej władz dokumentuje pontyfikat i prowadzi studium nauczania Papieża Polaka. W Rzymie pod jej auspicjami działa też Dom Polski dla pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Gietrzwałd: spotkanie rzeczników diecezjalnych

2024-04-24 11:09

[ TEMATY ]

rzecznik

BP KEP

W dniach 22-24 kwietnia br. w Gietrzwałdzie, w archidiecezji warmińskiej, spotkali się rzecznicy diecezjalni. Głównym tematem spotkania była dyskusja nad tworzeniem informacji o Kościele dla mediów oraz sposobem reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce.

Sesje robocze dotyczyły przede wszystkim sposobu reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce w zakresie komunikacji medialnej. Rzecznicy mieli również okazję zapoznać się szerzej z przepisami prawa prasowego dzięki ekspertom z tej dziedziny. Obrady odbywały się w Domu Rekolekcyjnym „Domus Mariae” w Gietrzwałdzie, przy Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

2024-04-25 13:08

[ TEMATY ]

Dni Krzyżowe

Karol Porwich/Niedziela

Z Wniebowstąpieniem Pańskim łączą się tzw. Dni Krzyżowe obchodzone w poniedziałek, wtorek i środę przed tą uroczystością. Są to dni błagalnej modlitwy o urodzaj i zachowanie od klęsk żywiołowych.

Czym są Dni Krzyżowe?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję