Reklama

500 lat parafii Ceranów

Ceranów w ostatnim czasie stał się miejscem, o którym wiele można było usłyszeć, a to za sprawą wielkich uroczystości, które obchodzono w tej parafii

Niedziela podlaska 37/2008

W kwietniu tego roku w Ceranowie odbyło się sympozjum z racji 100. rocznicy śmierci hrabiego Ludwika Górskiego, fundatora ceranowskiej świątyni. Miesiąc później, w maju, nadano Zespołowi Szkół w Ceranowie imię tego wielkiego Polaka. Główną i największą uroczystością, na którą czekali parafianie wraz z miejscowymi duszpasterzami ks. kan. Jerzym Zychorą i ks. mgr lic. Grzegorzem Jabłońskim, był jubileusz 500-lecia parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Ceranowie. Obchodzono go 16 sierpnia we wspomnienie św. Rocha, który jest patronem parafii.
Przygotowania do obchodów tego wielkiego jubileuszu trwały już od kilku lat, jednak bezpośrednim przygotowaniem i wprowadzeniem w świętowanie były misje święte, którym przewodniczyli ojcowie redemptoryści Stanisław Kiełbasa z Tuchowa oraz Aleksander Drogoś z Białorusi. Hasło misji brzmiało: „Jezus Chrystus - wczoraj, dziś, ten sam na wieki”. Wszyscy parafianie mieli okazję do odnowy swojego życia, aby móc stać się nowym człowiekiem. Ojcowie głosili kazania stanowe dla dorosłych, młodzieży oraz dzieci. Codziennie wszyscy spotykali się także na modlitwie apelowej o godz. 21. Zgodnie z tradycją, na pamiątkę misji świętych postawiony został ogromny krzyż przy świątyni.
Uroczystość 500-lecia parafii rozpoczęła się od akademii, podczas której Ksiądz Proboszcz przybliżył dzieje parafii Ceranów. Została ona erygowana w 1508 r. przez biskupa łuckiego Pawła Holszańskiego z części parafii Zuzela i z części parafii Kosów Lacki. Pod koniec XV wieku został wzniesiony drewniany kościół pw. Znalezienia Krzyża Świetego, Wszystkich Świętych i Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, który przetrwał do 1872 r. Wtedy to ówczesny właściciel Ceranowa Ludwik Górski razem z żoną Pauliną ufundowali nową, obecną świątynię w stylu neogotyckim, której konsekracji dokonał 5 października 1890 r. ks. Franciszek Jaczewski, biskup lubelski i administrator diecezji siedleckiej. Ludwik Górski sprowadził również do Ceranowa Siostry Felicjanki, które do dnia dzisiejszego posługują w parafii. Wspomnienia były przeplatane śpiewem chóru z parafii konkatedralnej z Sokołowa Podlaskiego, który zadbał o oprawę muzyczną całej uroczystości.
Uroczystej Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Henryk Tomasik, natomiast homilię wygłosił bp Antoni Dydycz - pasterz Kościoła drohiczyńskiego. Ksiądz Biskup podkreślił, iż oficjalne rozpoczęcie działalności parafii i 500 lat jej istnienia to znak, że Pan Bóg dotrzymuje Przymierza, chociaż lud nie zawsze jest wierny Bogu i służy ziemskim bożkom. Odwołując się do słów Jana Pawła II, przypomniał, iż parafia jest wspólnotą duchową opartą i wyrosłą z wiary w Boga, jest niejako „wspólnotą wspólnot”. Dlatego też zachęcał, aby tworzyć i troszczyć się o wspólnoty w parafiach, bo one są siłą i motorem Kościoła. Jako pierwszą wspólnotę wymienił rodzinę, dlatego apelował o poważne traktowanie sakramentu małżeństwa, miłości oraz o troskę o życie. Ksiądz Biskup poświęcił także tablicę pamiątkową z racji 500-lecia istnienia parafii, umieszczoną na frontonie kościoła. Na uroczystość przybyło wielu księży z diecezji siedleckiej, łomżyńskiej i drohiczyńskiej, a także siostry zakonne, przedstawiciele władz samorządowych i państwowych na czele z Waldemarem Kraską, senatorem RP, oraz wielu gości i parafian. Obecne były również Radio Maryja oraz Telewizja Trwam, które transmitowały na żywo przebieg uroczystości.
Po skończonej Eucharystii wszyscy zasłużeni dla parafii Ceranów otrzymali Honorowe Medale Jubileuszowe, na których umieszczono herb Górskich i napis: „Ad perpetum rei memoriam” oraz przedstawiono symbolicznie scenę ofiarowania kościoła ceranowskiego Matce Bożej przez Ludwika Górskiego. Z okazji 500-lecia parafii powstały też dwa tomiki wierszy pt. „Powroty do gniazda”, których autorem jest pochodzący z Ceranowa prof. zw. SGGW w Warszawie Franciszek Kobryńczuk.

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ponad 100 tys. osób codziennie modli się różańcem on-line na „TeoBańkologii”

2020-04-06 09:07

[ TEMATY ]

różaniec

youtube.com

Statystyki wieczornych modlitw różańcowych na facebookowym profilu i kanale YouTube „TeoBańkologia” wskazują, że wierni coraz mocniej angażują się w nabożeństwa on-line. W rocznicę śmierci św. Jana Pawła II różaniec z ks. Teodorem Sawielewiczem z Oleśnicy zgromadził blisko 200 tys. osób.

Duchowny, który działa na portalach społecznościowych, m.in. prowadząc na profilu facebookowym „TeoBańkologia” modlitwy on-line czy zamieszczając grafiki z codziennym błogosławieństwem kapłańskim, ocenia, że to widoczny znak czasu. - Ludzie, którym pandemia ograniczyła realną możliwość pójścia do kościoła, zaczynają szukać innych przestrzeni rozwoju duchowego. Taką amboną staje się Internet, w którym wierni zyskują mocne poczucie wspólnoty - podkreśla ks. Sawielewicz.

Kapłan od kilku tygodni prowadzi na facebookowym i youtubowym profilu „TeoBańkologia” różaniec w intencji ustania trwającej epidemii koronawirusa, czy to formie odmawianej, czy to śpiewanej. Codziennie dołącza do niego około 2-3 tysiące nowych osób, które włączają się w modlitwę podczas trwania transmisji.

- Kolejne tysiące oglądają re-transmisję. Swoisty rekord padł w ostatni czwartek, kiedy w rocznicę śmierci papieża Polaka na „TeoBańkologii”, jak i innych kanałach YouTube, do których wysyłany jest sygnał transmisji modlitwy, czyli „Serce z nieba”, „Ku Bogu” i „EWTN Polska” zebrało się blisko 200 tys. osób! To wyraźnie pokazuje, że w sytuacji kryzysu modlitwa rodzinna prowadzona on-line zaczyna odgrywać bardzo istotną rolę - opisuje kapłan.

Potwierdzają to także uczestnicy modlitw. - Praktycznie codziennie odmawiamy on-line z różaniec i przeżywamy to bardzo mocno. Czuję, że to zbliża do siebie jeszcze bardziej całą rodzinę. Słowa księdza jakby dotyczyły bezpośrednio życia mojego i moich bliskich - brzmi jedno ze świadectw nadesłanych do ks. Sawielewicza.

Ks. Sawielewicz zaprasza serdecznie do wspólnej modlitwy na youtube oraz facebook. Zazwyczaj na „TeoBańkologii” odmawiany jest różaniec, ale w środę zebrani proszą o łaski za przyczyną św. Rity, a w piątki odprawiają Drogę Krzyżową.

Kapłan z Oleśnicy w diecezji wrocławskiej prowadzi także akcję „Zalewamy Facebooka błogosławieństwem!” na fanpejdżuZobacz. Przygotował dla księży specjalne grafiki, które mogą oni udostępniać na profilach, które prowadzą w mediach społecznościowych. Duchowny prowadzi również Internetowe Rekolekcje Nieparafialne pod wymownym tytułem „Pozbądź się wirusa…”.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwa członków DDL o Wielkim Poście w czasie pandemii

Członkowie Diecezjalnej Diakonii Liturgicznej dzielą się swoimi świadectwami nt. Wielkiego Postu w czasie pandemii koronawirusa.

Świadectwa można przeczytać na stronie https://bit.ly/2USNp5A

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję