Reklama

Podziękować za owoc ziemi i pracy

W tym roku diecezjalne dożynki odbędą się w Wałbrzychu w niedzielę 14 września. Odbędą się w miejscu wyjątkowym - w sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Wałbrzychu, które będzie właśnie obchodzić 2. rocznicę podniesienia podzamczańskiej świątyni do tej godności.

Bardzo serdecznie zapraszam na świętowanie nie tylko rolników, ale wszystkich chętnych, którzy czują się uczniami Chrystusa. Przybądźcie licznie na to modlitewne spotkanie - apeluje ordynariusz świdnicki bp Ignacy Dec.
Dobiegają końca tegoroczne wakacje, czas urlopów i letniego wypoczynku. Zwykle w drugim miesiącu wakacyjnym rolnicy intensywnie pracują przy zbiorze zboża, z którego będziemy mieć chleb.
- Gdy zbieramy zboże z pól i inne płody rolne, uświadamiamy sobie, że ziemia jest naszą karmicielką. Człowiek sieje, sadzi, ale Pan Bóg daje odpowiednią pogodę i powoduje wzrost i owocowanie roślin, krzewów i drzew rosnących na ziemi - mówi bp Dec. - Rolnicy dobrze wiedzą, jak wiele zależy od ich ofiarnej pracy, ale także doświadczają, jak wiele zależy od Pana Boga, który kieruje pogodą, daje zdrowie, chęci i siły do pracy. Stąd też nasi praojcowie w chwilach niepogody, wznosili modły o słońce lub deszcz, śpiewając: „Królu, Boże Abrahama, w Tobie moc i dobroć sama. Wejrzyj na to ludzkie plemię, a pogodę (a deszcz żyzny) daj na ziemię. Niechaj zna lud prawowierny, żeś jest Pan Bóg miłosierny. A my Cię za ten dar wielki, wielbić będziem na czas wszelki”.
Jak podkreśla Ordynariusz Świdnicki, teraz, gdy zboże zostało zebrane, gdy także inne płody ziemi gromadzimy na czas nadchodzącej zimy i wiosny, pragniemy Panu Bogu podziękować „za owoc ziemi i pracy rąk ludzkich”.
- W wielu naszych parafiach i gminach, powiatach i dekanatach, diecezjach i województwach organizowane są uroczystości dożynkowe. W naszej młodej diecezji od pięciu lat spotykamy się na wspólnym dożynkowym dziękczynieniu - dodaje Ksiądz Biskup.
W tym roku diecezjalne dożynki odbędą się w niedzielę 14 września w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu, w diecezjalnym sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Uroczystość dożynek będzie połączona z odpustem parafialnym. Uroczysta Msza św. rozpocznie się o godz. 13.
Po wspólnej dziękczynnej modlitwie odbędzie się konkurs wieńców dożynkowych i przegląd zespołów ludowych z naszej diecezji. - Wałbrzyski Zespół Pieśni i Tańca przygotował z tej okazji specjalny program, który przedstawi na scenie przygotowanej obok kościoła. Zaplanowany jest również przegląd wieńców dożynkowych, które przywiozą rolnicy - mówi ks. prał. Andrzej Raszpla, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.
- Zachęcam, by ze wszystkich dekanatów diecezji, a nawet ze wszystkich parafii przybyły delegacje wiernych - dodaje Ordynariusz Świdnicki. - Raz jeszcze gorąco zapraszam wszystkich na to dożynkowe, modlitewne spotkanie i wszystkim udzielam z serca pasterskiego błogosławieństwa.
Dla księdza proboszcza i parafian będzie to również wyjątkowy dzień ze względu na przypadającą rocznicę nadania świątyni tytułu sanktuarium. - Dokonało się to dwa lata temu, 17 września 2006 r. - wspomina ks. Andrzej Raszpla. - W dniu dożynek Biskup Świdnicki poświęci również tablicę upamiętniającą to wydarzenie.
14 września mija również równo 8 lat od momentu, kiedy na prośbę ks. prał. Raszpli biskup legnicki Tadeusz Rybak rozpoczął starania w Rzymie o przekazanie do wałbrzyskiej parafii Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.
- Prośby nasze zostały spełnione. Wraz z specjalnym dokumentem Stolicy Apostolskiej potwierdzającym autentyczność Relikwie Drzewa Krzyża Świętego przywiózł z Rzymu ks. prał. Józef Lisowski, kanclerz Legnickiej Kurii Biskupiej - opowiada ks. Andrzej Raszpla. - Święte Relikwie uroczyście zostały wniesione do kościoła w dzień odpustu parafialnego i umieszczone w przygotowanym ołtarzu. Od tej chwili otaczane są one wielkim kultem wiernych. 17 września 2006 r. bp Ignacy Dec - pierwszy ordynariusz świdnicki, nadał naszej parafialnej świątyni tytuł sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego Diecezji Świdnickiej.
Do udziału w Diecezjalnych Dożynkach 2008 zaproszone zostały również zespoły folklorystyczne z terenu diecezji. Zespoły ludowe będą mogły zaprezentować swój repertuar podczas Przeglądu Zespołów Folklorystycznych.
- Wystąpią na pewno „Żarowianie” z Żarowa, „Filipinki” z Imbramowic, „Róża” z Różanki, „Wilczanie” z Wilkanowa i zespół Koła Gospodyń Wiejskich z Włodowic - wylicza diecezjalny duszpasterz rolników diecezji świdnickiej ks. dziekan Marian Kujawski. - Być może dojadą też do Wałbrzycha inne grupy.
Jak mówi ks. Marian Kujawski, tegoroczne zbiory rolnicy oceniają jako dobre.
- Nie było - dzięki Bogu - żadnej powodzi, nie dotknęła nas też specjalnie susza - ocenia ksiądz dziekan. - Plony dopisały, ale przez urodzaj ceny w skupach zbóż są niższe. Jak nie z jednej to z drugiej strony rolnicy dostają cięgi od losu.
W dożynkach w Wałbrzychu wezmą udział delegacje z całej diecezji.
- Spodziewamy się kilkuset rolników i 30-40 wieńców - zapowiada ks. Marian Kujawski. - Druga niedziela września to już tradycyjny termin diecezjalnych dożynek. W ubiegłym roku spotkaliśmy się w Parku Zdrojowym w Kudowie-Zdroju.
Przed dożynkami w Wałbrzychu rolnicy spotkali się na Jasnej Górze w Częstochowie. Wierni przybyli przed Szczyt Jasnogórski z wieńcami dożynkowymi, by podziękować Bogu za plony. Uroczystej Sumie z błogosławieństwem płodów ziemi przewodniczył abp Stanisław Gądecki. Tradycyjne Dożynki Jasnogórskie poprzedziła Ogólnopolska Pielgrzymka Rolników.
Hasłem tegorocznego dziękczynienia za plony było wezwanie: „Do Matki Dobrego Pasterza”.
- Jezus Chrystus jest naszym Pasterzem, który nas prowadzi, karmi słowem i chlebem życia, poszukuje i wprowadza do swej Owczarni-Kościoła - podkreśla bp elbląski Jan Styrna, odpowiedzialny za duszpasterstwo rolników z ramienia Episkopatu.
W kulturze religijnej wsi wymiar maryjny jest bardzo wyraźny. Rytm pracy na roli został w szczególny sposób złączony z kultem Matki Bożej. W uroczystość Wniebowzięcia NMP, tradycyjnie zwaną Matką Bożą Zielną, w kościołach święci się płody ziemi, zioła i kwiaty, dojrzałe zboża i owoce. Z kolei uroczystość Narodzenia NMP (8 września), zwana dniem Matki Bożej Siewnej, rozpoczyna siewy zbóż ozimych i jesienne orki. Rolnicy czczą też Matkę Bożą Kwietną, Jagodną i Śnieżną, która strzeże przed upałami w lecie. Przy przydrożnych krzyżach i kapliczkach odbywają się nabożeństwa majowe, a w kościołach odmawia się godzinki ku czci Maryi Niepokalanie Poczętej.
- W naszym duszpasterzowaniu wpatrujemy się w Dobrego Siewcę z ewangelijnej przypowieści. Siejąc obficie ziarno Słowa Bożego, musimy starać się o dobrą uprawę gleby ludzkich serc - wyjaśnia bp Styrna.
Krajowy Duszpasterz Rolników podkreśla, że w głoszeniu „Ewangelii pracy” rolnikom zawsze trzeba ukazywać ich szczególną rolę i miejsce w Bożej Opatrzności.
Z tego wynika godność zawodu i pracy rolnika, wymiar posłannictwa i służby, realny wymiar ich patriotyzmu na co dzień - mówi bp Styrna. - Nie wolno nie uwzględniać oczywistej konieczności bytowania, godnych warunków życia i rozwoju, opłacalności rolniczego trudu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z Jasnej Góry

2020-03-30 13:51

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Transmisje liturgii Triduum Paschalnego z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze przeprowadzi Telewizja Polska. Liturgie w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę rozpoczną się o godz. 18.00. Transmisje zostaną przeprowadzone na antenie TVP3 w paśmie ogólnopolskim.

W sobotę, 4 kwietnia, przed Niedzielą Palmową, w TVP1 o godzinie 20:00 zostanie nadane Orędzie okolicznościowe abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

W Wielki Piątek, 10 kwietnia, TVP1 o godz. 20.50 przeprowadzi transmisję Drogi Krzyżowej z udziałem papieża Franciszka.

W Niedzielę Wielkanocną, 12 kwietnia o godz. 7.00 TVP1 będzie transmitować Mszę św. z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, a o godz. 11.00 - Mszę św. Zmartwychwstania Pańskiego i błogosławieństwo Urbi et Orbi z Watykanu.

W Poniedziałek Wielkanocny, 13 kwietnia, o godz. 7.00 w TVP1 będzie transmitowana Msza św. z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, o godz. 11.00 Msza św. z Jasnej Góry, a o godz. 12.00 na tej samej antenie - modlitwa Regina Coeli z Watykanu.

W Wielką Sobotę 11 kwietnia, o godzinie 20.00 w TVP1, Orędzie Wielkanocne wygłosi abp Stanisław Gądecki.

W Niedzielę Wielkanocną o 9.00 w TVP1 pokazany zostanie program "Ziarno", zatytułowany "Z miłości za nas wszystkich!" a o 9.30 - reportaż "Wielkanocna radość śpiewania z Arką Noego".

Redakcja Programów Katolickich TVP rekomenduje także inne pozycje. W Wielką sobotę w TVP1 o godz. 9.00 pokazane zostaną świąteczne wydania Studia Raban i Rodzinnego Ekspresu - kolejno o 9.00 i 9.30 - oraz dwa filmy fabularne: o godz. 10.00 "Bernadetta. Cud w Lourdes" a o 21.30 - "Niebo istnieje naprawdę".

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolskie Rekolekcje Wielkopostne dla Niesłyszących

2020-03-30 21:03

Duszpasterstwo Niesłyszących Archidiecezji Wrocławskiej

Przewodzi im hasło „Nowe życie” nawiązujące do życia, które Łazarz otrzymał ponownie od Jezusa.

Rekolekcje w języku migowym odbywają się online na kanale Youtube Effatha24 com. Prowadzi je ks. Tomasz Filinowicz. Rozpoczęły się w niedzielę 29 marca od transmisji Mszy św. z Duszpasterstwa Niesłyszących we Wrocławiu. Nauki rekolekcyjne są publikowane na kanale Youtube codziennie. Ćwiczenia zakończą się w środę 1 kwietnia.

– Trudno rozpocząć rekolekcje od innego tematu niż koronawirus – zaznaczył na początku ks. Filinowicz i podał najnowsze statystyki zachorowań, wzywając jednocześnie do codziennej modlitwy różańcowej o godz. 20.30 w intencji ustania epidemii.

Rekolekcjonista przywołał biblijną historię burzy na morzu, podczas której przestraszeni Apostołowie prosili Jezusa, by ich ratował przed bliską śmiercią. – Podobnie my dzisiaj się modlimy, aby Pan Bóg wyciszył tego wirusa. Ale wygląda, że Pan Bóg nam nie pomaga. Chociaż coraz więcej osób się modli i prosi: „Uratuj!”, to mamy coraz więcej chorych i coraz więcej osób umiera. Dlaczego? Nie wiem. Na pewno jedno wiem – Pan Bóg nie chce grzechu, Pan Bóg nie chce zła, Pan Bóg nie chce cierpienia (…) Ale czasami zgadza się na śmierć i cierpienie. Podobnie jak w dzisiejszej Ewangelii – pozwolił na śmierć swojego przyjaciela Łazarza. Wiemy, że Jezus uzdrawiał chorych, którzy się z Nim spotykali. A tutaj mamy trochę dziwną sytuację. Ludzie przychodzą zawiadomić Jezusa: „Twój przyjaciel Łazarz jest chory, przyjdź, uratuj go”. Co robi Jezus? Nie idzie. Zostaje jeszcze 2 dni. Nie pobiegł natychmiast, żeby ratować swojego przyjaciela.

Rekolekcjonista przywołał też historię św. Jana Chrzciciela, który został ścięty i historię śmierci Jezusa na krzyżu. – Śmierć była złem, była grzechem, ponieważ ludzie, którzy skazali i zabili Jezusa, dopuścili się grzechu. Ale z tego grzechu Jezus wyprowadza Zmartwychwstanie i życie. Podobnie w przypadku Łazarza – jego śmierć doprowadziła do objawienia chwały Bożej. Czy nie można inaczej, bez śmierci, bez cierpienia? Pewnie Bóg mógłby tak zrobić. Ale dlaczego tego nie robi? Nie wiem. Jedno jest pewne – z każdego cierpienia Bóg może wyprowadzić dobro – mówił ks. Filinowicz.

Tematem kolejnych rozważań będą 3 inne postaci biblijne: Nikodem, Jan Chrzciciel oraz św. Paweł.

Ogólnopolskie Duszpasterstwo Niesłyszących „Effatha24”, poza rekolekcjami, przygotowało także specjalną mobilną aplikację dla osób mających problemy ze słuchem a na facebookowym profilu organizacji na bieżąco publikowane są informacje i tłumaczenia komunikatów Episkopatu na język migowy. Więcej informacji na stronie: www.effatha24.com.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję