Reklama

Wdzięczni Polonii

Zielona Góra gościła jednego ze swych Honorowych Obywateli - Ryszarda Kaczorowskiego, byłego prezydenta RP na uchodźstwie. Ryszard Kaczorowski był gościem specjalnym II Sesji Plenarnej „Rola Polonii w uzyskaniu pomocy przez naród polski od społeczności międzynarodowej w latach 1981-1989”, która trwała od 1 do 3 września

Do Zielonej Góry zjechali się przedstawiciele Polonii z Niemiec, Szwecji, Węgier i Norwegii. Konieczność przypominania zasług Polonii w procesie odzyskiwania przez Polskę niepodległości to kwestia, którą wielokrotnie poruszano w trakcie konferencji. Podczas obrad zwracano szczególną uwagę na pomoc, której rodacy z zagranicy udzielali środowiskom solidarnościowym.
- Chcemy wyrazić naszą wdzięczność i szacunek dla Polonii, która odegrała ogromną rolę w tym trudnym dla Polski okresie - mówił marszałek lubuski Marcin Jabłoński. - Myślę, że ten czas będzie również wspaniałą lekcją historii dla tych, którzy tamtych czasów nie znają, bo są za młodzi - dodał.
Prezydent Kaczorowski przyznał, że zarówno temat sesji, jak i fakt, że przed 10 laty został Honorowym Obywatelem Zielonej Góry, sprawiły, że tym chętniej przyjął zaproszenie. - Śledziliśmy wydarzenia w kraju, staraliśmy się na to wpływać. I ludzie, którzy walczyli o niepodległość w kraju, i ci, którzy walczyli za granicą, przyczynili się do tego, że w 1989 r. wreszcie tę niepodległość osiągnęliśmy - mówił. Podawał również przykłady działalności Polonii: - Ta pomoc była różnoraka, nie tylko finansowa. Staraliśmy się np. wpływać na środowiska opiniotwórcze i tłumaczyć im, o co w Polsce chodzi. Natychmiast po 13 grudnia urządziliśmy wielki wiec protestacyjny w Institute of Education w Londynie i podjęliśmy uchwałę, że stworzymy fundusz pomocy studentom polskim, którzy wtedy zostali w Anglii i nie mogli wracać do kraju. Od razu znaleźliśmy miejsca na uczelniach brytyjskich dla 200 studentów.
Sesja zainicjowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego odbyła się w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Wśród witających prezydenta Kaczorowskiego podczas uroczystej inauguracji był bp Paweł Socha, przedstawiciele władz miasta i województwa oraz posłowie i senatorowie. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbało Lubuskie Trio Fortepianowe.
W poniedziałkowy wieczór uczestnicy sesji przybyli na Mszę św. do kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela. Bp Stefan Regmunt sprawował Eucharystię w intencji pokoju i obrony podstawowych praw człowieka w 68. rocznicę wybuchu II wojny światowej i 28. rocznicę porozumień sierpniowych. Homilię wygłosił o. prof. dr hab. Eustachy Rakoczy z Zakonu Paulinów, jasnogórski kapelan żołnierzy niepodległości.
Po Mszy św. wierni udali się pod pomniki Robotników Sierpnia 80 i Ofiar Katynia, gdzie złożyli wiązanki kwiatów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dom Pielgrzyma na Jasnej Górze bezpłatnie udostępni 110 pokoi częstochowskim służbom medycznym

2020-04-03 10:29

[ TEMATY ]

Jasna Góra

koronawirus

BPJG

Dom Pielgrzyma na Jasnej Górze bezpłatnie udostępni 110 pokoi częstochowskim służbom medycznym, które w trosce o najbliższych muszą pozostać poza domem.

To reakcja paulinów na konkretne potrzeby w czasie epidemii. Miejsce nosi imię Jana Pawła II i jest trwałą pamiątką I pielgrzymki do Polski papieża z 1979 r.

„Jesteśmy gotowi na przyjęcie tych osób, które będą tego potrzebowały w tym szczególnym czasie epidemii, chodzi przede wszystkim o lekarzy, pielęgniarki, ratowników” - zaznacza o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

„Podejmujemy pewne kroki, żeby po prostu, zwyczajnie pomóc - w takim wymiarze, w jakim możemy - podkreśla przeor Jasnej Góry - Jesteśmy miejscem, które oczywiście modlitewnie wspiera całą Ojczyznę, i tych, którzy łaczą się z nami duchowo. Jest Punkt Pomocy Charytatywnej, który też wspiera osoby, które potrzebują pomocy również z tym czasie”.

Z pokoi w Domu Pielgrzyma mogą korzystać pracownicy trzech placówek medycznych w Częstochowie: Miejskiego Szpitala Zespolonego, Pogotowia Ratunkowego i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Chodzi o osoby, które z uwagi na charakter swojej pracy, w tym częsty kontakt z osobami podejrzanymi o możliwość zakażenia koronawirusem lub zakażonymi nie chcą lub nie mogą wracać do domów w obawie o życie i zdrowie swoich najbliższych.

Do inicjatywy 'Adoptuj medyka' wciąż zaprasza Radio Jasna Góra. Chodzi o dowolną formę modlitwy za znanego Bogu pracownika służb medycznych. To oni są najbardziej zaangażowani w walkę z wirusem.

CZYTAJ DALEJ

Rzecznik KEP: akcja #Palma - stwórzmy wirtualną procesję

Rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik zaprasza do publikowania w mediach społecznościowych zdjęć naszych palm wielkanocnych z hasztagiem #Palma. W tym roku epidemia uniemożliwia nam udział w procesjach, które w Niedzielę Palmową odbywały się w parafiach, ale możemy stworzyć ich wirtualną formę.

W informacji przekazanej PAP, rzecznik Episkopatu Polski podkreślił, że w obecnej trudnej sytuacji rola mediów społecznościowych w komunikacji nabiera jeszcze większego znaczenia.

"Rygory sanitarne znacznie ograniczają możliwość udziału w mszach św. i nabożeństwach w kościołach. Natomiast można powiedzieć, że dzięki nowym technologiom, to Kościół przychodzi do naszych domów. Oczywiście nic nie zastąpi bezpośredniego udziału w liturgii i korzystania z sakramentów, ale w sytuacji epidemii musimy szukać dostępnych rozwiązań. Dlatego zachęcam do udziału w akcji z hasztagiem #Palma” – zaapelował ks. Rytel-Andrianik.

Dodał, że zamieszczając zdjęcia palm wielkanocnych w mediach społecznościowych, dzielimy się z innymi tym, jak przeżywamy Niedzielę Palmową. "Stwórzmy wirtualną procesję z palmami i pewien rodzaj wspólnoty internetowej, wspierając się wzajemnie w tym czasie, a szczególnie osoby starsze, samotne, w kwarantannie i izolacji. Niech palma będzie w naszych domach znakiem modlitwy i nadziei” – powiedział rzecznik KEP.

Poinformował, że w Wielkim Tygodniu zaplanowane są kolejne akcje w mediach społecznościowych: #MojKrzyz i #Swieconka. "W Wielki Piątek będziemy publikowali zdjęcia krzyży z hasztagiem #MojKrzyz, które mamy w domach, tak, by także w ten sposób oddawać im cześć i adorować. W Wielką Sobotę i Niedzielę Wielkanocną zachęcamy do umieszczania zdjęć koszyczków wielkanocnych, które przygotujemy z hasztagiem #Swieconka” – podkreśli ks. Rytel-Andrianik. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ dki/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję