Reklama

Chrzest św. brama sakramentów

Niedziela rzeszowska 2/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katarzyna Kawa: - Czym dla rodziny katolickiej powinien być chrzest dziecka?

Ks. Witold Pazdan: - Chrzest dziecka dla katolickiej rodziny powinien być znakiem, że rodzicom zależy na zbawieniu ich dziecka już od pierwszych chwil jego życia i że przez chrzest znajdzie się razem z nimi we wspólnocie Kościoła, która jest dla nich podstawowym wsparciem w drodze do zbawienia.

- W jakich okolicznościach dziecko może i powinno zostać ochrzczone tuż po urodzeniu?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- W zasadzie dziecko powinno ochrzcić się jak tylko na to pozwala stan zdrowia matki, aby mogła uczestniczyć w chrzcie swojego dziecka (tak mówią przepisy). Dawniej było to zaraz po urodzeniu i ewentualnie ta odległość nie przekraczała 2-3 tygodni. Obecnie utarło się, że jest to od 2 tygodni wzwyż - oczywiście nie wynika to z żadnych przepisów. Jeżeli życie dziecka jest zagrożone, należy je ochrzcić natychmiast.

- Czy chrzest z wody, np. w szpitalu w jakiś sposób się powtarza, bądź potwierdza przed wiernymi w kościele, czy wystarczy go tylko zgłosić?

Reklama

- W przypadku chrztu z wody, samego chrztu się nie powtarza, gdyż jest to sakrament udzielany raz w życiu, natomiast przynosi się dziecko do kościoła w celu uzupełnienia obrzędu, czyli przyjęcie do Kościoła, wyznanie wiary, namaszczenie krzyżmem, włożenia białej szaty, zapalenie świecy oraz odnotowanie w księdze chrztów.

- W jakich okolicznościach rodzicami chrzestnymi mogą zostać ksiądz czy siostra zakonna? Jakie są zadania rodziców chrzestnych?

- Rodzicem chrzestnym może zostać osoba wierząca, praktykująca, bierzmowana, wolna od kar kościelnych. W zasadzie księża i siostry zakonne też spełniają te kryteria, jednak ze względu na pełnione przez nich funkcje nie zaleca się, choć nie jest to równoznaczne z zakazem. Zaś zadaniem rodziców chrzestnych jest: przedstawiać wraz z rodzicami dziecko do chrztu i prosić o chrzest, podjąć się zadania pomocy rodzicom w wychowaniu w wierze katolickiej dziecka i wspieranie go w drodze wiary, w razie konieczności zaopiekowanie się dzieckiem, np. w przypadku śmierci rodziców.

- Jak do chrztu przygotowują się osoby dorosłe i co muszą zrobić, żeby takie działania podjąć?

- Osoby dorosłe, w prawie powyżej 7. roku życia, chcące przygotować się do chrztu powinny najpierw zgłosić się do swojego proboszcza, który kieruje ich lub sam przeprowadza przygotowanie zwane katechumenatem trwające co najmniej rok.

2010-12-31 00:00

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jest wiele dróg, ale nie wiadomo, dokąd prowadzą

2025-04-06 15:49

[ TEMATY ]

Ewangelia

maj

rozważanie

ks. Mariusz Słupczyński

Adobe Stock

Rozważanie do Ewangelii J 14,6-14

Czytania liturgiczne na 6 maja 2025;
CZYTAJ DALEJ

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje ukrzyżowanego Jezusa

2025-05-03 23:25

[ TEMATY ]

profanacja

Autorstwa Silar - Praca własna/commons.wikimedia.org

Michał Szpak

Michał Szpak

Michał Szpak posunął się za daleko. Jego zdjęcie przypominające ukrzyżowanego Jezusa to nie „artyzm”, a profanacja!

Szpak na zdjęciu pozuje z nagim torsem i rozłożonymi rękami w sposób wyraźnie przywodzący na myśl wizerunek ukrzyżowanego Jezusa.
CZYTAJ DALEJ

Portugalia: nowy rekord - 55 meczetów w całym kraju

2025-05-06 22:24

[ TEMATY ]

meczet

Portugalia

PackShot/Fotolia.com

Na terenie Portugalii działa rekordowa liczba meczetów - co najmniej 55, wynika z najnowszych statystyk władz tego kraju. Większość z muzułmańskich świątyń działa na terenie stolicy kraju, Lizbony, bądź na jej przedmieściach.

Jak odnotowują portugalskie media w zdominowanej przez katolików Portugalii, przybywa nie tylko wyznawców islamu, głównie imigrantów zarobkowych z Azji Środkowej, jak też muzułmańskich domów modlitewnych. Część z planowanych meczetów jest, jak odnotowują media, blokowane przez władze samorządowe w związku z brakiem odpowiednich decyzji urzędowych. Zaznaczono, że w niektórych gminach, jak np. w Samora Correia, w środkowej Portugalii, nasilają się protesty lokalnej społeczności, zdominowanej przez katolików, przeciwko budowie meczetu. Jedną z kontestowanych przez okoliczną ludność kwestii jest lokalizacja meczetu, który miałby stanąć naprzeciwko jednostki straży pożarnej, co zdaniem krytyków tej budowli, zagrozi bezpieczeństwu mieszkańców portugalskiej gminy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję