Reklama

Święcenia diakonatu

Michał Strudziński
Edycja lubelska 22/2010

W sobotę 8 maja, w uroczystość św. Stanisława Biskupa Męczennika, 18 alumnów Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie przyjęło święcenia diakonatu. Uroczyste Msze św., podczas których został udzielony sakrament święceń, odbyły się w kościele św. Maksymiliana w Lublinie, gdzie ceremonii przewodniczył abp Józef Życiński wraz z bp. Arturem Mizińskim oraz w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kraśniku, w którym święceń udzielił bp Mieczysław Cisło.

Rozpoczynając Mszę św., w której wzięła udział liczna grupa księży i wiernych pragnących okazać solidarność i duchową więź z kapłanami, Metropolita Lubelski przypomniał kandydatom do diakonatu, że wchodzą w nowy etap swojego życia i formę przynależności do Kościoła. „Od stylu posługi diakonów zależy przyszłość naszej Ojczyzny i Kościoła - mówił Ksiądz Arcybiskup - czymś ogromnie ważnym jest, aby nie narzekać, kiedy będziemy doświadczać prześladowania Kościoła, ale też nie ulegać obojętności. Musimy pielęgnować wartości, które były przez wieki przekazywane w Kościele”. Alumni, po przedstawieniu ich kandydatur przez Rektora ks. prał. Marka Słomkę, odpowiadali: „jestem”, wyrażając swoją gotowość do przyjęcia święceń. Znakiem szczególnej radości i wdzięczności za dar nowych diakonów, była wypowiedziana przez wszystkich zgromadzonych aklamacja: „Bogu niech będą dzięki”. Do powiedzenia „jestem” alumni przygotowywali się, uczestnicząc w tygodniowych rekolekcjach prowadzonych przez ks. Krzysztofa Kwiatkowskiego, których zwieńczeniem było uroczyste wyznanie wiary i złożenie przysięgi celibatu oraz posłuszeństwa.
W homilii Metropolita Lubelski przypomniał, że misją diakona jest niesienie słów nadziei i dostrzeganie, w stylu Dobrego Pasterza, poranionych owiec, którym trzeba wskazać właściwą drogę. Ksiądz Arcybiskup przestrzegł diakonów przed pesymistycznym patrzeniem na świat. „Umiejmy dostrzec te znaki nadziei, którymi był dla nas Prymas Wyszyński i pontyfikat Jana Pawła II - mówił. - Patrzmy na dusze piękne, wrażliwe, szlachetne, które troszczą się o dobro rodziny i które żyją ideałami”. Abp Życiński apelował, by diakoni posyłani do świata, gdzie jest wiele osób chorych, pochylali się nad nimi bez moralizowania, niosąc im łaskę Bożą, która goi rany, jednoczy i zespala w tajemnicy Kościoła. Metropolita przypomniał także, że przed Soborem Watykańskim II posługa diakonów głównie polegała na wypełnianiu ściśle wyznaczonych funkcji liturgicznych. „Dzisiaj diakonia wyznacza nowe horyzonty, które nie dzielą, lecz jednoczą i prowadzą do tego, że wierni przeniknięci łaską Bożą, mogą śpiewać: Pan jest moim Pasterzem” - mówił.

Reklama

Wielka Brytania: lekarze chcą odłączyć 5-letnie dziecko od aparatury podtrzymującej życie

2019-07-19 12:34

rk (KAI/LifeSiteNews.com) / Londyn

O losach 5-letniej dziewczynki, którą brytyjscy medycy chcą odłączyć od urządzeń podtrzymujących życie, rozstrzygnie sąd. Choć dziecko zgodził się przyjąć włoski szpital pediatryczny w Genui, londyńska placówka medyczna sprzeciwia się temu, by rodzice zorganizowali i opłacili transport córki. Komentatorzy wskazują na podobieństwo tego przypadku do wcześniejszych spraw, w których mali pacjenci brytyjskich szpitali – Charlie Gard i Alfie Evans – zostali odłączeni decyzją sądu od aparatury utrzymującej życie, choć pomoc oferowały im placówki medyczne na całym świecie.

AR

Tafida Raqeeb, córka imigrantów z Bangladeszu, straciła przytomność kilka miesięcy temu na skutek pęknięcia naczyniaka tętniczo-żylnego mózgu. Mimo operacji, pięcioletnie dziecko nie odzyskało przytomności, a lekarze Royal London Hospital zwrócili się do sądu, by ten pozwolił na odłączenie pacjentki od aparatury, która zapewnia jej życie w stanie półprzytomności. Tafida reaguje na ból, daje niekiedy oznaki życia.

Rodzice Shalina i Mohammed poprosili o pomoc włoskich pediatrów z Instytutu im. Gianniny Gaslini w Genui – szpitala o światowej renomie. Ci, po zapoznaniu się z dokumentacją i konsultacji z brytyjskimi lekarzami, zgodzili się interweniować. Rodzice mają jedynie zorganizować i opłacić transport. O losach dziecka ma ostatecznie zdecydować brytyjski wymiar sprawiedliwości.

Włoscy komentatorzy wskazują na podobieństwo tego przypadku do wcześniejszych spraw, w których mali pacjenci brytyjskich szpitali zostali odłączeni decyzją sądu od aparatury podtrzymującej życie, choć pomoc oferowały im placówki medyczne na całym świecie.

W lipcu 2017 roku w londyńskim hospicjum dla dzieci zmarł liczący niespełna rok Charlie Gard, cierpiący od urodzenia na rzadką chorobę genetyczną. Wcześniej Trybunał Europejski polecił odłączyć wszystkie aparaty zapewniające życie małego pacjenta. Szpital dziecięcy pw. Dzieciątka Jezus w Rzymie był gotów zaopiekować się chłopcem.

W ubiegłym roku na polecenie sądu i wbrew woli jego rodziców został odłączony od aparatury Alfie Evans. Nastąpiło to na 11 dni przed drugą rocznicą urodzin dziecka, cierpiącego na niedobór transaminazy GABA. Jego rodzice bezskutecznie walczyli o przetransportowanie syna do watykańskiego szpitala pediatrycznego. Pomoc w tej sprawie oferował także prezbiteriański szpital pediatryczny w Nowym Jorku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w Wieluniu i Warszawie

2019-07-19 20:40

prezydent.pl

Tegoroczne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczną się w Wieluniu.

Muzeum Ziemi Wieluńskiej
Wieluń, 1 września 1939 r.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Prezydentem Republiki Federalnej Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem o godz. 4.40 wezmą udział w upamiętnieniu pierwszych ofiar II wojny światowej, mieszkańców Wielunia, którzy zginęli w wyniku celowego bombardowania przez niemieckie lotnictwo obiektów cywilnych, w tym miejscowego szpitala.

Druga część obchodów będzie miała miejsce w Warszawie.

Na te uroczystości zostali zaproszeni wszyscy przywódcy państw NATO, UE oraz państw członkowskich Partnerstwa Wschodniego. Potwierdzenia sukcesywnie napływają do KPRP. Pełna lista zostanie przedstawiona po 15 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem