Reklama

20. jubileuszowy Rajd Pątniczy

Ks. Kazimierz Bełch
Edycja przemyska 22/2010

Jubileusz każe spojrzeć wstecz. Zobaczyć, jak się to dzieło zaczęło, przypomnieć jego inicjatorów, motywy, cele, okoliczności. Były to pierwsze lata wolności po załamaniu się komunistycznego totalitaryzmu. Czas wielkich nadziei i licznych inicjatyw. 2 czerwca 1991 r. do naszej diecezji miał przybyć Ojciec Święty Jan Paweł II, aby w Rzeszowie beatyfikować bp. Pelczara, a następnie pomodlić się przy jego relikwiach w katedrze przemyskiej.
W przygotowania do tego wielkiego wydarzenia włączył się, w zakresie swoich kompetencji, także Oddział PTTK w Przemyślu. Postanowiono upamiętnić pielgrzymkę Ojca Świętego do Przemyśla dwoma dziełami: otwarciem Szlaku Turystycznego im. Jana Pawła II oraz zorganizowaniem papieskiego rajdu, który ze względu na jego specyfikę nazwano Rajdem Pątniczym. Szlak prowadzi z Kalwarii Pacławskiej do Przemyśla. Został on utworzony wiosną 1991 r. Przygotowali go pracownicy PTTK, przy czym najwięcej pracy w to dzieło włożyli: Stanisław Cichoński i Ryszard Kaznowski. Przy trasie szlaku umieścili kilkadziesiąt maleńkich kapliczek z wizerunkiem Jana Pawła II. Kapliczki te w ciągu kolejnych kilkunastu lat, pod wpływem warunków atmosferycznych, mocno się poniszczyły. Znaleźli się jednak nowi wolontariusze, miłośnicy turystyki, którzy pod kierownictwem Dariusza Hopa w 2005 r. odnowili szlak, zamieszczając na nim ufundowane przez miasto Przemyśl nowe tablice, z trwalszego materiału, z wizerunkiem i tekstami Jana Pawła II.
Otwarcie szlaku odbyło się w Kalwarii Pacławskiej w dwa tygodnie po wizycie Ojca Świętego w Przemyślu, tj. w niedzielę 16 czerwca 1991 r. W tym samym dniu, po uroczystej Mszy św. w kalwaryjskim sanktuarium, odbył się pierwszy Rajd Pątniczy z Kalwarii do Przemyśla. Odtąd Rajd ten jest corocznie organizowany przez Oddział PTTK w Przemyślu. Początkowo był on imprezą jednodniową, realizowaną zazwyczaj w pierwszą niedzielę czerwca. Później (od 1995 r.) Rajd został wydłużony na dwa dni: sobotę i niedzielę. Trasa sobotnia wiedzie do Kalwarii Pacławskiej z różnych miejscowości (z Bryliniec, Cisowej, Rybotycz), a niedzielna z Kalwarii do Przemyśla.
Rajd Pątniczy ma charakter turystyki religijnej. Kulminacyjnym punktem rajdu jest zawsze Msza św. w Kalwarii Pacławskiej. Dojeżdża na nią corocznie także szereg osób, które nie wychodzą pieszo na szlak. Celem Rajdu jest popularyzacja nauczania Jana Pawła II. W drodze powrotnej do Przemyśla na postojach odczytuje się wybrane fragmenty przemówień Papieża-Polaka do rodaków.
Jubileusz Rajdu Pątniczego wzbudza radość. Jednocześnie skłania do uczuć wdzięczności: względem Boga, gdyż On jest zawsze pierwszym przy tworzeniu dobrych dzieł, a także wobec wielu ludzi, którzy posłuszni Bożym natchnieniom przykładali rękę do tego dzieła. Jubileusz niech będzie także zachętą do liczniejszego udziału w tegorocznym Rajdzie.
Jubileuszowy Rajd Pątniczy rozpocznie się w sobotę, 5 czerwca. W niedzielę, 6 czerwca odbędzie się najważniejsza część Rajdu: Msza św. w Kalwarii Pacławskiej i przejście stamtąd do Przemyśla (Msza św. o godz. 9, wyjście na trasę o 10.15). Zakończenie Rajdu nastąpi ok. godz. 17 na terenie hotelu „Gromada” (ul. Piłsudskiego). Szczegółowych informacji o Rajdzie Pątniczym udziela i zgłoszenia uczestnictwa przyjmuje Oddział PTTK w Przemyślu (ul. Waygarta 3, tel. 16 678 53 74). Uczestnicy, po uiszczeniu wpisowego, mają prawo do opieki przewodnickiej, okolicznościowego znaczka, otrzymania punktów na GOT i ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków.
Duszpasterstwo turystyczne zaprasza na Jubileuszowy Rajd Pątniczy wszystkich turystów, a zwłaszcza tych, którzy już wcześniej kiedyś brali w nim udział.

Reklama

Franciszek u św. Marty: zamiast obłudy nauczmy się oskarżać samych siebie

2019-10-15 12:07

st (KAI) / Watykan

O potrzebie nauczenia się oskarżania samych siebie, by nie popaść w obłudę mówił dziś Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Papież nawiązał do czytanego w liturgii fragmentu Ewangelii (Łk 11, 37-41), mówiącego o tym, że Pan Jezus zaproszony przez pewnego faryzeusza na posiłek, spotkał się krytyką pana domu, ponieważ przed posiłkiem nie dokonał obmyć rytualnych.

Grzegorz Gałązka

Franciszek zauważył, że w postawie faryzeusza dostrzec można obłudę, ponieważ zaprosił on Pana Jezusa na posiłek, lecz nie po to, by nawiązać z Nim przyjaźń, lecz aby Go osądzić. Papież przypomniał, że obłuda polega na stwarzaniu pozorów: co innego mówimy, a co innego myślimy. Dodał, że Pan Jezus nie znosi hipokryzji, często nazywając faryzeuszów obłudnikami i grobami pobielanymi. „Z zewnątrz jesteś idealny, nawet sztywny, zachowujesz się właściwie i poprawnie, ale wewnątrz jesteś kimś innym” – zauważył Ojciec Święty. Zaznaczył, że „postawa obłudna pochodzi od wielkiego kłamcy, diabła”. On jest „wielkim obłudnikiem”, a hipokryci są jego „dziedzictwem”.

„Obłuda jest językiem diabła, jest językiem zła, który wnika do naszego serca i jest zasiewany przez diabła. Nie można wytrzymać z ludźmi obłudnymi, ale są tacy. Jezus lubi obnażyć hipokryzję. Wie, że to właśnie ta postawa obłudna doprowadzi Go na śmierć, ponieważ obłudnik nie myśli, czy używa środków godziwych czy też nie” - powiedział papież.

Następnie Franciszek podkreślił, że obłuda jest trucizną, która zabija i ludzie posługują się nią często w walce o władzę. Zaznaczył, że lekarstwem na tę pokusę jest stawanie w prawdzie przed Bogiem i oskarżanie samych siebie.

„Jest to ćwiczenie duchowe, które nie jest powszechne, nie jest nawykiem, lecz staramy się je uczynić: oskarżajmy siebie samych, dostrzeżmy nasz grzech, obłudę niegodziwości, która jest w naszym sercu. Bowiem diabeł sieje niegodziwość i trzeba powiedzieć Panu: «Ależ popatrz Panie, jaki jestem»”, i powiedzieć to z pokorą” – wskazał Ojciec Święty.

Na zakończenie papież zauważył, że chrześcijanin, który nie umie oskarżać samego siebie, nie jest dobrym chrześcijaninem i grozi mu popadnięcie w obłudę. Przypomniał też modlitwę św. Piotra, gdy powiedział do Pana Jezusa: „Odejdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiek grzeszny” (Łk 5,8). „Obyśmy nauczyli się oskarżać samych siebie” – powiedział Franciszek kończąc dzisiejszą homilię.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Dzień Dziecka Utraconego w Wieluniu

2019-10-15 21:53

Zofia Białas

Dzień Dziecka Utraconego obchodzony jest w Polsce w dniu 15 października od 2004 roku, na świecie od roku 1988. Jego idea narodziła się w Stanach zjednoczonych. Tam obchodzi się go pod nazwą Dzień Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych. W Wieluniu miejscem szczególnej modlitwy za dzieci utracone jest kościół św. Mikołaja u wieluńskich Bernardynek.

Zofia Białas

15 października, do kościoła klasztornego, w którym wieluńskie siostry od modlitwy codziennie polecają Bogu powierzone sobie intencje, przybyli rodzice, którzy utracili swoje dziecko w wyniku poronienia lub wczesnego porodu, przybyli by Różańcem i Eucharystią modlić się w ich intencji. Wspólnie z o. Błażejem od wieluńskich Franciszkanów odmówiono Bolesną część Różańca, wtapiając w rozważania swoje przemyślenia i prośby.

Eucharystię w intencji utraconych dzieci i ich rodziców odprawili o. Błażej i ks. Andrzej Walaszczyk – kapelan sióstr Bernardynek. Słowo Boże do wiernych skierował o. Błażej.

Sięgając do wspomnień z czasów swojej pracy w klinice dziecięcej w Katowicach mówił o traumie rodziców, którzy musieli pożegnać swoją narodzoną córkę, swoje pierwsze dziecko. Jak trudno było zbolałej matce zgodzić się z wolą Bożą. Mówiła, że nie chce mieć więcej dzieci. Potem jednak urodziła kolejne trzy. Była szczęśliwa matką i żoną, a maleństwo, które zmarło, nosiła w swoim sercu i uwierzyła, że ono oręduje za jej rodziną u Boga. Potem zmarł nagle mąż. Pociechą i wsparciem okazała się trójka pozostałych dzieci.

Dziś ta matka wie, że w Bożych planach bywa tak, że jedni dostają dziecko na całe życie, inni na kilka miesięcy, inni na kilka lat, jedni tracą je tuż po poczęciu w wyniku poronienia, inni z powodu obumarcia płodu, ale ból dla każdej z nich jest taki sam. Dobrze, jeśli taka matka, jej rodzina znajdzie w swoim otoczeniu ludzi, którzy zrozumieją jej ból i otoczą ją pomocą. Wierzymy, że przez takich ludzi swoją dobroć okazuje sam Bóg.

Dziś, modląc się za wszystkie dzieci przedwcześnie utracone, także te, których poczęcie przerwano w sposób brutalny i te, które Bóg powołał do siebie na innych etapach ich życia, okazaliśmy solidarność z tymi, którym nie było dane poznać swego dziecka i z tymi, dla których dziecko odeszło za wcześnie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem