Reklama

Kapłańska pielgrzymka do Ars

Ks. Mieczysław Wolanin
Edycja sandomierska 22/2010

Zasadniczym celem i motywem kapłańskiej pielgrzymki, zorganizowanej w ramach przeżywanego w Kościele powszechnym Roku Kapłańskiego, było nawiedzenie Ars - miejsca działalności i pracy patrona kapłanów, św. Jana Marii Vianneya oraz obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie zginęło1773 duchownych z Polski.

Pielgrzymka, która rozpoczęła się Mszą św. sprawowaną 10 maja przez wszystkich uczestników w bazylice katedralnej w Sandomierzu, zakończyła się w sobotę 15 maja w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Uczestniczyło w niej 45 przedstawicieli diecezji - biskupi, kurialiści, księża dziekani, proboszczowie, wikariusze i seminarzyści wraz z rektorem.

Przez Pragę, miejsce urodzenia Benedykta VI i „niemiecką Częstochowę”

Poza granicami Polski, na trasie naszej wędrówki znalazła się Praga z kościołem Matki Bożej Zwycięskiej, w którym znajduje się znana na całym świecie figurka Dzieciątka Jezus. Trudno tu było się nie zatrzymać. Podobnie jak i na średniowiecznym Moście Karola, przy którym stoi figura św. Jana Nepomucena, najprawdopodobniej na miejscu jego stracenia, gdy nie chciał zdradzić królowi Wacławowi tajemnicy spowiedzi jego żony. Kolejnym miejscem zatrzymania było Marktl am Inn, gdzie urodził się Józef Ratzinger, obecny Papież Benedykt XVI. Zatrzymaliśmy się też w Altotting określanej jako niemiecka Częstochowa, gdzie we wspólnej modlitwie w Kaplicy Łask przedstawialiśmy wszystkie nasze intencje.

Modlitwa w intencji pomordowanych księży w Dachau

W Dachau znajdował się podczas II wojny światowej niemiecki obóz koncentracyjny, w którym najliczniejszą grupę narodowościową stanowili Polacy. Według szacunków Kościoła katolickiego, przeszło przez niego ok. 3 tysięcy księży, w tym 1773 z Polski. Wśród kapłanów, którzy w Dachau zakończyli ziemską wędrówkę i zdobyli palmę męczeństwa, byli: błogosławiony bp Michał Kozal i błogosławiony ks. Stefan Wincenty Frelichowski. Przebywał tam także jako więzień kard. Adam Kozłowiecki, pochodzący z Huty Komorowskiej, wieloletni misjonarz w Zambii. Jednym z kapłanów zamęczonych w obozie był ksiądz diecezji sandomierskiej bł. Antoni Rewera. 12 maja Mszę św. sprawowaliśmy na terenie byłego obozu koncentracyjnego w kaplicy Sióstr Karmelitanek Bosych, modląc się w intencji wszystkich pomordowanych na tym miejscu ofiar i przyzywając wstawiennictwa duchownych, którzy zostali kanonizowani i beatyfikowani. Poznaliśmy również Andechs, miejsce urodzin św. Jadwigi Śląskiej.

Reklama

Powierzyli losy Kościoła sandomierskiego Sercu Jezusa

Już na terytorium Francji miejscem naszego modlitewnego postoju stało się Paray-le-Monial, skąd poprzez św. Małgorzatę Alacoque na cały świat rozszerzył się kult Najświętszego Serca Jezusowego. Tutaj nawiedziliśmy kaplicę cudownych objawień dotyczących Najświętszego Serca Pana Jezusa i w kaplicy, gdzie św. Małgorzata Maria Alacoque miała objawienia Chrystusa, biskupi i kapłani sprawowali Najświętszą Eucharystię, prosząc Boga, aby ich serca były podobne do Serca Chrystusowego: otwarte na każdego, przebaczające i gotowe do ofiary. Modlili się także w intencji wszystkich księży i kleryków diecezji sandomierskiej oraz powierzyli Najświętszemu Sercu Pana Jezusa losy swojego lokalnego Kościoła.

Czego może nauczyć kapłanów św. Jan Vianney?

Ostatnim miejscem pobytu było Ars związane z postacią św. Jana Marii Vianneya. W wieku 32 lat po 3 latach posługi duszpasterskiej Ecully zostaje mianowany proboszczem w Ars, miejscowości zaniedbanej religijnie. Kościół staje się jego domem, gdzie spędza wielu czasu na modlitwie. Swoją postawą i troską, głoszonymi kazaniami rozbudza wiarę swoich parafian. Przyciąga wiele osób, które korzystają z jego posługi kapłańskiej. Swoje życie całkowicie poświęcił Panu Bogu i ludziom. Obecnie jest patronem wszystkich kapłanów.
14 maja w południe została odprawiona Msza św., podczas której pielgrzymi dziękowali za dar kapłaństwa i polecali pasterskie posługiwanie bp. Nitkiewicza z racji 25-lecia kapłaństwa. W homilii ks. Jan Biedroń, rektor WSD, odwołując się do osoby św. Jana Marii Vianneya przypomniał, że „dotykamy tutaj śladów jego obecności, modlitwy i pracy”. Stawiając pytanie: „Czego może nauczyć kapłanów św. Jan Vianney”, kaznodzieja nawiązał do głoszenia słowa Bożego, uświęcenia poprzez sakramenty i pasterzowania. „To czynił św. Jan, który odpowiedział Panu Jezusowi, tak jak św. Piotr pod Cezareą Filipową: «Panie, Ty wiesz, że Cię kocham»” - mówił ks. Biedroń. Pod koniec Mszy świętej biskup ordynariusz podziękował bp. Frankowskiemu i kapłanom za dar wspólnego pielgrzymowania, co jeszcze bardziej połączyło kapłanów i ukazało powszechność Kościoła. Po Eucharystii kapłani modlili się jeszcze w kaplicy, gdzie w relikwiarzu umieszczone zostało serce św. Jana Vianneya, a także w kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu. Pielgrzymi wypowiedzieli modlitwy o nowe, liczne i święte powołania
Pielgrzymka doszła do skutku i mogła być zrealizowana z inicjatywy i dzięki zaangażowaniu biskupa ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza oraz bp. Edwarda Frankowskiego, w sprawy organizacyjne włączył się też ks. Wiesław Surma i Rektor WSD z klerykami.

Reklama

Potrzebny milion, by uratować Wojtusia

2019-07-16 11:47

Karolina Mysłek
Niedziela Ogólnopolska 29/2019, str. 57

– Tato, czy zobaczę Pana Jezusa na żywo?
– Tak, zobaczysz, ale jeszcze nie teraz...
4-letni Wojtuś potrzebuje pomocy. Dzięki naszej pomocy tata będzie mógł dotrzymać obietnicy danej synowi: jeszcze nie teraz...

Archiwum rodzinne
4-letni Wojtuś

Wojtek Duda w maju skończył 4 lata. Jeszcze kilka dni wcześniej żył zwyczajnie – chodził do przedszkola, godzinami bawił się dinozaurami albo samolotami. Dokazywał z młodszym bratem Kubusiem. Podczas rutynowych badań serca na zdjęciu rtg klatki piersiowej ukazał się guz wielkości kurzego jajka. Natychmiastowe skierowanie na oddział onkologii dziecięcej, seria badań, operacja i diagnoza – neuroblastoma, nerwiak zarodkowy, jeden z najczęściej występujących nowotworów wieku dziecięcego. Najbardziej złośliwy i trudny do wyleczenia typ z dodatnim genem N-myc. Z możliwymi przerzutami w trakcie chemioterapii. „Nasze życie przestało istnieć. Wojtka dzieciństwo się skończyło. Ma zaledwie 4 lata, a przeszedł więcej niż niejeden z nas” – pisze pani Agnieszka, mama Wojtka. „A to dopiero początek jego drogi usłanej cierpieniem. Przed Wojtusiem miesiące leczenia: 8 cykli chemioterapii, radioterapia, pobranie komórek macierzystych, autoprzeszczep i na koniec immunoterapia”.

Wyścig z czasem

Wojtek ma 60 proc. szansy na wyleczenie. Jego nadzieją jest terapia w Genui – klinice prowadzonej przez Włoskie Stowarzyszenie Walki z Neuroblastomą O.N.L.U.S., w której pomoc znalazło już niejedno polskie dziecko. – Najlepszy moment wyjazdu do Włoch to czas między 7. a 8. cyklem chemii Wojtusia, czyli pierwszy tydzień sierpnia – tłumaczy nam pani Agnieszka. – Po 8. chemii ma mieć autoprzeszczep. Pobieranie komórek macierzystych, chemia, wszczepianie na nowo komórek macierzystych, żeby organizm mógł się odbudować. I tu już muszą być Włochy.

Jest jedno „ale”: potrzeba prawie miliona złotych. „Cena wyznaczona za życie naszego dziecka jest horrendalna, a leczenie musi być opłacone z góry. Każdy dzień ma ogromne znaczenie. Nie mamy ani chwili do stracenia. Błagamy, pomóżcie ocalić Wojtusia! To nasza jedyna szansa na ratunek” – piszą rodzice Wojtusia na stronie: wojtekduda.pl . – Wojtuś jest wielkim bohaterem. Z płaczem, ale wszystko dzielnie znosi. Da radę przez to przejść, tylko musi mieć szansę. Jako rodzice jesteśmy zobowiązani, żeby zrobić wszystko, by leczył się u najlepszych. To dla nas bezdyskusyjne. Zgromadzona jest już ogromna kwota, ale do zebrania mamy wciąż dla nas niewyobrażalną sumę pieniędzy – mówi pani Agnieszka, podczas gdy jej mąż trwa na posterunku przy synku w katowickiej klinice. I dodaje, zwracając się do darczyńców: – Wizja śmierci naszego dziecka towarzyszy nam każdego dnia. Prosimy o pomoc. Każdy grosz przybliża nas do wygranej. Życie naszego dziecka jest w Waszych rękach. Proszę, pomóżcie nam ocalić Wojtusia!

Trwa wyścig z czasem. Zostały 2 tygodnie, żeby zebrać 630 tys. zł (dane na 15 lipca, kiedy to oddajemy numer do druku). Czy się uda? Ton głosu pani Agnieszki nie pozostawia wątpliwości: – Jak byłam w ciąży, modliłam się Nowenną Pompejańską za moje nienarodzone jeszcze dziecko. Pod koniec było wokół nas bardzo dużo modlitwy, błogosławieństwa. Nic nie wskazywało na to, że poród będzie tak trudny. Wojtuś miał zamartwicę, był reanimowany. Cudem go uratowano. Do swoich 4. urodzin był zupełnie zdrowy. Jestem święcie przekonana, że Bóg chciał Wojtusia. Wierzę, że tak będzie i teraz.

Armia dla Wojtka

Chłopca i jego bliskich wspiera armia ludzi. Modlą się, podtrzymują na duchu, wpłacają pieniądze. Zaangażowali się przyjaciele, znajomi i zupełnie obcy ludzie, których poruszył los Wojtusia. Były nowenna za wstawiennictwem kard. Hlonda, Nowenna Pompejańska, Koronka uwielbienia Boga ze św. Michałem Archaniołem wraz z Chórami Aniołów. Temu ostatniemu jest bardzo oddana mama Wojtka. – Jestem zaskoczona, że Pan Bóg do mnie aż tak wprost przemawia. W trudnych sytuacjach, czasem przerastających moje możliwości, czuję wsparcie św. Michała Archanioła. Kiedy zaczynam uwielbiać Boga za jego przyczyną, otrzymuję łaski. Wiem, że mój syn jest otoczony modlitwą. Dlatego mam pewność, że będzie zdrowy, że uda nam się zebrać pieniądze na jego leczenie. To droga przez mękę usłana cudami – podsumowuje pani Agnieszka. Bądźmy więc i my pomocnikami Boga w uczynieniu kolejnego cudu.

Więcej o Wojtusiu i możliwościach pomocy na: www.wojtekduda.pl .

Wpłaty na leczenie: Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, ul. Łomiańska 5, 01-685 Warszawa, gm. Bielany, NIP 118-14-28-385, KRS 0000037904, Alior Bank SA 42 2490 0005 0000 4600 7549 3994

WAŻNE! W tytule przelewu należy wpisać: „Wojtek Duda. Numer identyfikacyjny 35897”

Wpłaty zagraniczne: Kod SWIFT (BIC): ALBPPLPW

PL 90 2490 0005 0000 4530 9858 4994 (darowizny w dolarach amerykańskich)

PL 82 2490 0005 0000 4600 7337 4309 (darowizny w euro).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w Wieluniu i Warszawie

2019-07-19 20:40

prezydent.pl

Tegoroczne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczną się w Wieluniu.

Muzeum Ziemi Wieluńskiej
Wieluń, 1 września 1939 r.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Prezydentem Republiki Federalnej Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem o godz. 4.40 wezmą udział w upamiętnieniu pierwszych ofiar II wojny światowej, mieszkańców Wielunia, którzy zginęli w wyniku celowego bombardowania przez niemieckie lotnictwo obiektów cywilnych, w tym miejscowego szpitala.

Druga część obchodów będzie miała miejsce w Warszawie.

Na te uroczystości zostali zaproszeni wszyscy przywódcy państw NATO, UE oraz państw członkowskich Partnerstwa Wschodniego. Potwierdzenia sukcesywnie napływają do KPRP. Pełna lista zostanie przedstawiona po 15 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem