Reklama

Jubileusz dobrego Pasterza

Tysiące wiernych, przedstawiciele władz miasta i województwa, biskupi z kraju i z zagranicy, gala w Teatrze Siemaszkowej i uroczysta Eucharystia w katedrze rzeszowskiej - tak biskup rzeszowski Kazimierz Górny świętował złoty jubileusz kapłaństwa i srebrny sakry biskupiej. Z tej okazji Pasterz Kościoła Rzeszowskiego otrzymał honorowe obywatelstwo Rzeszowa i Głogowa Młp.

Niedziela rzeszowska 25/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Rzeszowie w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej 1 czerwca podczas nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta Rzeszowa biskup rzeszowski Kazimierz Górny otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa. Akt nadania tytułu bp. Kazimierzowi Górnemu wręczył prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, a przewodniczący Rady Miasta Konrad Fijołek - okolicznościowy medal. Sala Teatru wypełniona była do ostatniego miejsca. Przybyli licznie goście, wśród nich: kapłani, siostry zakonne, przedstawiciele świata nauki i kultury, służby zdrowia, wszystkich służb mundurowych, przedsiębiorcy, radni, parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz rządowych i samorządowych. Uroczystość obecnością zaszczyciły delegacje Prezydentów i Rad Miejskich Kielc oraz Bydgoszczy, a także Janusz Marszałek, prezydent Oświęcimia. Ksiądz Biskup powiedział, że Honorowe Obywatelstwo Miasta Rzeszowa przyjął jako wyróżnienie dla wszystkich kapłanów pracujących w diecezji, bo to dzięki jedności i dobrej współpracy można było tak wiele osiągnąć.
Uroczystość uświetnił koncert filharmoników rzeszowskich z udziałem chóru Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wykonano 3 utwory Wojciecha Kilara - także Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa: Polonez z filmu „Pan Tadeusz”, Exodus i Victoria. Aktorzy Teatru W. Siemaszkowej przedstawili fragment utworu „Pan Tadeusz”.
Bp Kazimierz Górny został 42. Honorowym Obywatelem Miasta Rzeszowa. Ciekawym akcentem tego wieczoru była emisja filmu z ingresu Biskupa Rzeszowskiego do katedry, który można było oglądać w holu teatru.
5 czerwca złoty jubileusz kapłaństwa i srebrny sakry biskupiej świętowano w katedrze rzeszowskiej. Jubileusz był włączony w XIX rocznicę pobytu sługi Bożego Jana Pawła II w Rzeszowie. Uroczystej Mszy św. przewodniczył Jubilat, a kazanie wygłosił kard. Stanisław Dziwisz. Kard. Dziwisz przypomniał Sługę Bożego Jana Pawła i jego bliskie spotkania z Dostojnym Jubilatem zarówno w archidiecezji krakowskiej, jak i w Rzymie. Podkreślił wielką gorliwość bp. Górnego w służbie Bożej i miłość do człowieka, wspomniał, że te cechy od najmłodszych lat kształtował przede wszystkim w domu rodzinnym, pod troskliwą opieką świątobliwej mamy, a jako kapłan i biskup stale je rozwijał. Przywołał też wiele dzieł dokonanych przez posługę Księdza Biskupa Jubilata. W koncelebrowanej Mszy św. z dostojnym Jubilatem modlili się m.in.: abp Mathias Nagarteri, arcybiskup N’Djameny w Czadzie, abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, abp Edward Nowak z Rzymu, abp Józef Michalik, przewodniczący KEP z bp. Marianem Rojkiem i Adamem Szalem z Przemyśla, a także biskupi sandomierscy Krzysztof Nitkiewicz i Edward Frankowski oraz bp Jan Szkodoń. Uroczystość zaszczycił również abp Jan Martyniak, metropolita przemysko-warszawski obrządku bizantyńsko-ukraińskiego. Licznie uczestniczyli kapłani naszej diecezji, a także kapłani z diecezji krakowskiej i tarnowskiej. Udział swój zaznaczyli przedstawiciele służb mundurowych z najwyższymi władzami na czele, przedstawiciele władz miasta, władz rządowych i samorządowych, leśnicy, przedstawiciele instytucji, młodzież i delegaci diecezji. Przed Mszą św. artyści teatru i młodzież w przygotowanym programie złożyli hołd Janowi Pawłowi II.
Tradycyjnie, jak każdego roku cukiernicy rzeszowscy przygotowali „papieską kremówkę”. Kremówka każdego roku jest tak długa, ile miałby lat w tym roku Jan Paweł II. W kremówkowej uczcie uczestniczyli wszyscy biorący udział w jubileuszowej Mszy św. Był to także dar cukierników dla Księdza Biskupa.
W maju także Głogów Małopolski z racji obchodów 440. rocznicy lokacji Miasta wręczył biskupowi rzeszowskiemu Kazimierzowi Górnemu pierwszy w historii tytuł Honorowego Obywatela Miasta Głogowa Małopolskiego.
Jubileuszowe uroczystości rozpoczęła Msza św., której przewodniczył bp Kazimierz Górny w koncelebrze księży dekanatu głogowskiego z dziekanem, a zarazem gospodarzem ks. Adamem Samelem, jak również zaproszonymi na Dni Głogowa duszpasterzami miast partnerskich: Pereczyna oraz Kapituły w Spiskim Podhradie. W uroczystości uczestniczyli również parlamentarzyści, samorządowcy, władze gminy, a także architekt, budowniczy, główny sponsor oraz pozostałe osoby zaangażowane w budowę Zakładu Opiekuńczo-Pielęgnacyjnego, bo tego dnia został poświęcony i wmurowany kamień węgielny w to dzieło. Po wmurowaniu kamienia goście wzięli udział w sesji Rady Miasta w głogowskim Domu Kultury, podczas której przewodniczący Rady Miejskiej Karol Kamler oraz burmistrz Głogowa Małopolskiego Kazimierz Rokita wręczyli Księdzu Biskupowi akt nadania Honorowego Obywatelstwa oraz medal wykonany specjalnie na tę okazję.
Na zakończenie uroczystej sesji zostały wręczone nagrody w konkursie wiedzy o Głogowie - zwycięzcami zostali uczniowie Zespołu Szkół w Głogowie Małopolskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Jan Chrzciciel

Pół roku przed narodzeniem Chrystusa czcimy narodzenie św. Jana Chrzciciela, który zapowiadał przyjście Chrystusa i wskazał Go ludowi. Jan Chrzciciel urodził się jako syn kapłana Zachariasza i Elżbiety (por. Łk 1, 5-80) prawdopodobnie w Ain Karim leżącym w Judei, ok. 7 km na zachód od Jerozolimy. Pędził żywot anachorety – pustelnika. Gdy miał 30 lat, zaczął występować publicznie i nauczać. Podjął to dzieło nad Jordanem. Było to w 15. roku panowania cesarza Tyberiusza (por. Łk 3, 1), czyli w 30 r. naszej ery. Nad Jordanem Jan udzielił chrztu Chrystusowi.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: świeccy nie mogą głosić kazań podczas Mszy św.

2026-06-23 16:28

[ TEMATY ]

kazanie

homilia

Adobe. Stock.pl

Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką. Niemniej jednak prawo kanoniczne przewiduje liczne możliwości poza Mszą św., w których świeccy mogą głosić Słowo Boże i je komentować.

Swoje stanowisko watykańska instytucja, zajmująca się m.in. troską o właściwe sprawowanie sakramentów i liturgii, oraz objaśnianie dotyczących ich przepisów, przypomina w związku z prośbą, dotyczącą Kościoła katolickiego w Niemczech.
CZYTAJ DALEJ

Siostry Matki Teresy uniewinnione od zarzutów handlu dziećmi

Sąd w indyjskim stanie Jharkhand uniewinnił zakonnicę ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości i dwie inne oskarżone w nagłośnionej na całym świecie sprawie o domniemany handel ludźmi. Kończy to ośmioletnie postępowanie prawne, które doprowadziło do poważnych oskarżeń wobec zgromadzenia założonego przez św. Matkę Teresę z Kalkuty (1910-1997).

Decyzja Sądu Rejonowego w Ranchi z 18 czerwca dotyczy Siostry Concilii MC, która została aresztowana w 2018 roku wraz z dwiema pracownicami domu dla niezamężnych matek w mieście Ranchi. W oparciu o skargę złożoną przez lokalną agencję ochrony dzieci, zostały one oskarżone o nielegalne przekazanie 14-dniowego niemowlęcia. W trakcie postępowania oskarżona została początkowo tymczasowo aresztowana, a zwolniono ją za kaucją dopiero po 14 miesiącach. Wcześniej wniosek o przedterminowe zwolnienie odrzucił Sąd Najwyższy Indii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję