Reklama

Neoprezbiterzy Anno Domini 2010

Joanna Kruczyńska
Edycja toruńska 28/2010

Kandydatów do święceń kapłańskich przedstawił rektor toruńskiego seminarium ks. prał. dr Krzysztof Lewandowski. Byli to: Marcin Banach, Bartosz Fiałkowski, Marcin Furman, Andrzej Jankowski, Marcin Kania, Paweł Kołatka, Rafał Kreczman, Dariusz Pukalski, Arkadiusz Relidziński. Ksiądz Rektor zaświadczył, że kandydaci są godni, by przyjąć święcenia i poprosił Księdza Biskupa o udzielenie im sakramentu kapłaństwa.
Okolicznościowe słowo Boże wygłosił bp Andrzej Suski. Nawiązał do ewangelicznego stwierdzenia Jezusa: „Pokój wam!”. Zaznaczył, że szczególnymi adresatami tych słów stają się mający przyjąć święcenia kapłańskie diakoni, ich rodzice i rodziny, nowo wyświęceni diakoni, służba liturgiczna, jak również wszyscy kapłani i wierni zgromadzeni w katedrze. Mówiąc „Pokój wam!”, Jezus jednocześnie pokazuje dłonie z miłości do człowieka poranione gwoździami. Dłonie te należy kontemplować z wiarą, warto też złożyć w nich całą nadzieję.
Biskup Andrzej podkreślił, że dzień święceń kapłańskich to radośnie przeżywane święto. Kapłani cieszą się z nowych współpracowników, rodzice cieszą się szczęściem swoich synów, którzy na tę chwilę czekali 6 lat. Zostają teraz posłani, a Jezus posyła kogo chce i gdzie chce, zaś posłany nie pełni już swojej woli, lecz wolę Posyłającego. Do tego niezbędny jest Duch Święty, który na zawsze spocznie w sercach i duszach kapłańskich, by je umocnić. W ten sposób kapłan namaszczonymi dłońmi będzie w stanie codziennie składać ofiarę z siebie.
Dzień święceń prezbiteratu to też okazja, by przyszli księża myślą modlitewną ogarnęli tych, dzięki którym dotarli do ołtarza Pana: rodziców, krewnych, nauczycieli, kapłanów, wykładowców seminaryjnych. Ich trud Kaznodzieja zalecał złożyć na ołtarzu.
Na zakończenie homilii Biskup Andrzej poprosił diakonów, by już jako kapłani zanieśli pokój Chrystusowy tym, do których zostaną posłani, a wzorem w tej misji ma być bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski, który nawet w nieludzkim czasie obozu był dla współwięźniów dawcą pokoju i radości Jezusa.
Po homilii nastąpił obrzęd święceń wyrażony poprzez włożenie rąk diakonów w dłonie biskupa, modlitwę Litanią do Wszystkich Świętych, nałożenie na głowy kandydatów rąk biskupa i wszystkich zgromadzonych kapłanów oraz przyjęcia szat i naczyń liturgicznych, a także namaszczenie dłoni.
Wyrazem wdzięczności neoprezbiterów były kwiaty i słowa podziękowania skierowane do Boga, kapłanów i rodziny.

Na pierwsze placówki duszpasterskie neoprezbiterzy zostali skierowani do parafii:
Ks. Marcin Banach - pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grudziądzu
Ks. Bartosz Fiałkowski - pw. św. Mikołaja Biskupa w Chełmży
Ks. Marcin Furman - pw. św. Bartłomieja Apostoła w Unisławiu
Ks. Andrzej Jankowski - Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu
Ks. Marcin Kania - pw. św. Mikołaja Biskupa w Grudziądzu
Ks. Paweł Kołatka - Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie
Ks. Rafał Kreczman - pw. św. Wojciecha Biskupa Męczennika w Lidzbarku
Ks. Dariusz Pukalski - pw. Matki Bożej Królowej Polski w Wąbrzeźnie
Ks. Arkadiusz Relidziński - pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grucie

Reklama

Inwigilowała ks. Blachnickiego dziś walczy z dyskryminacją

2019-08-22 09:01

Artur Stelmasiak

Internauci rozpoznali niebezpieczną współpracowniczkę komunistycznej służby, która stoi na czele stowarzyszenia współpracującego z warszawskim ratuszem.

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Chodzi o TW ps. "Panna", czyli Jolantę Gontarczyk, która na poczatku lat 80. rozpracowywała Solidarność, a później środowisko Polonii w RFN. Wraz z mężem inwigilowała Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, który po wprowadzeniu stanu wojennego osiadł w Carlsbergu w Niemczech Zachodnich. - Wtedy Gontarczyk grała najbardziej katolicką i najbardziej patriotyczną kobietę w tym polonijnym środowisku - mówi "Niedzieli" Agnieszka Wolska z Kolonii, która od lat przypatruje się działalności TW "Panny".  

W latach 90. Jolanta Gontarczyk stała sie aktywistką feministyczną i ważnym członkiem warszawskiego SLD, gdzie pełniła wiele funkcji rządowych i samorządowych. Została odsunięta, gdy w 2005 roku ujawniono jej mroczną przeszłość, a IPN wszczął śledztwo ws. tajemniczej śmierci ks. Blachnickiego.

Internauci rozpoznali Jolantę Gontarczyk pod zmienionym nazwiskiem, jako Jolantę Lange. Przez kilka lat była ona w prezydium Komisji Dialogu Społecznego ds. Równego Traktowania, gdzie lobbowane są m. in. postulaty aktywistów LGBT. Obecnie jest także prezesem stowarzyszenia zajmującego się programami antydyskryminacyjnymi m. in. na zlecenie warszawskiego ratusza. Zmianę nazwiska z Gontarczyk na Lange potwierdza odpis z Krajowego Rejestru Sądowego. W zarządzie stowarzyszenia w 2008 r. zmieniło się nazwisko Jolanty, ale numer PESEL kobiety pozostał ten sam.

Jolantę Lange, jako Jolantę Gontarczyk rozpoznaje wiele osób z niemieckiej Polonii. - Mój mąż, jako członek Solidarności wyemigrował do RFN jeszcze przed stanem wojennym. W Carlsbergu poznał ks. Franciszka Blachnickiego i małżeństwo Gontarczyków. Wiele osób doskonale pamięta i rozpoznaje panią Gontarczyk, która znalazła sobie nową niszę dla swojej działalności - mówi Agnieszka Wolska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej trwa

2019-08-22 14:01

Marian Florek

Na Jasnej Górze trwają przygotowania duchowe do uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, która to uroczystość będzie miała miejsce w dniu 26 sierpnia br.

Marian Florek

Rozważania nowennowe każdego dnia głosi o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Paulinów. Pretekstem treści rozważań homilety jest 40 rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i na Jasną Górę i pierwsze słowa jakie wypowiedział do zgromadzonych, że przybywa tutaj jako człowiek zawierzenia. I ta deklaracja – jak mówi w rozmowie z „Niedzielą” o. Sebastian Matecki – zawiodła go do świętości. I tę właśnie drogę św. Jana Pawła II wskazuje w swoich homiliach o. Lukoszek, jako drogę każdego z nas.

O. Sebastian Matecki w imieniu ojców paulinów serdecznie zaprasza w kolejne dni do odwiedzenia Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Msza św. przez kolejne dziewięć dni nowennowych gromadzi pielgrzymów z poszczególnych częstochowskich i podczęstochowskich parafii, wszak jest to też święto samej Częstochowy. Przed Mszą św. pielgrzymi mogą zobaczyć na telebimie fragmenty pobytu Jana Pawła II na Jasnej Górze przed 40 laty.

Msze św. w czwartek 22 VIII i piątek 23 VIII są o godz. 18.30, a w sobotę 24 VIII i niedzielę 25 VIII o godz. 19.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem