Reklama

Jarosławska Patronka Rodzin

Polska słynie z najpiękniejszych sanktuariów maryjnych. Wszystkie one szczycą się symbolami świętości. To przede wszystkim relikwie, obrazy, rzeźby figuralne i inne materialne formy egzemplifikacji pobożności. Wiele obrazów to słynące łaskami obiekty szczególnej czci. Do nich należy obraz Matki Bożej Śnieżnej - Patronki Rodzin w jarosławskiej Kolegiacie Bożego Ciała. Pani Kolegiacka doczekała się pieśni i tekstów literackich na swoją część

Dnia 7 sierpnia zakończyły się w Jarosławiu kilkudniowe uroczystości odpustowe. Wierni z Jarosławia i okolic, kapłani, siostry zakonne, członkowie władz samorządowych i pątnicy oddawali cześć Tej, która umieszczona jest w głównym ołtarzu świątyni. Wydarzenia zapoczątkowane 4 sierpnia były ważnym przeżyciem. O świętości Maryi, Jej orędownictwie i wstawiennictwie u Boga, także o Jej macierzyństwie mówili w homiliach ks. prał. Marian Bocho, ordynariusz kielecki bp Kazimierz Ryczan i kapłan z Rzeszowa ks. inf. Stanisław Mac.
Msze św., modlitwy, nowenny, adoracje licznie gromadziły jarosławian. To miasto słynie z głębokiej pobożności i czci dla Maryi. Ma Ona także swoje cudowne wizerunki w Bazylice Matki Bożej Bolesnej i greckokatolickiej konkatedrze pw. Przemienienia Pańskiego. Kult Królowej Rodzin rozwija i wzmacnia ks. prał. Marian Bocho. Wielokrotnie można było usłyszeć, z jaką czcią i miłością mówi o tym świętym wizerunku, obdarowuje obrazkami przyjezdnych z kraju i zza granicy.
Główne uroczystości odpustowe odbyły się 5 sierpnia. Eucharystii przewodniczył ks. inf. Stanisław Mac z Rzeszowa. W gronie współkoncelebransów byli także: archiprezbiter jarosławski ks. Andrzej Surowiec, dziekani dekanatów jarosławskich oraz księża z Kanady, Estonii i Wołynia. Homilia wygłoszona przez ks. Maca była pogłębioną refleksją na temat rzetelnych postaw chrześcijańskich, odwagi w przeciwdziałaniu demoralizacji, in vitro, agresji niektórych mediów itp. Ks. Mac wiele uwagi poświęcił znaczeniu wizerunku Pani Śnieżnej, który liczy sobie blisko 600 lat. Kazanie zakończył słowami: „Łączmy się z Królową Rodzin, aby przewodniczyła nam w tej bezpardonowej, wielkiej, bolesnej walce, która nas czeka. Ale czeka nas również pewne zwycięstwo. To zapowiedziała Ona, która zatriumfuje nad wszelkim złem”.
Dostojnemu duszpasterzowi ks. M. Bocho podarował kopię wizerunku Patronki Rodzin. Po Mszy św. odpustowej na głowy wiernych posypały się płatki białych róż. Wierni podchodzili do ołtarza i skłaniali głowy przed Matką Bożą Śnieżną. Przed Eucharystią kantorzy ze stowarzyszenia „Muzyka Dawna w Jarosławiu” odśpiewali pieśni nieszporne w języku łacińskim.
Podczas uroczystości modlono się także o pomyślność dla jarosławskich rodzin, dla matek spodziewających się potomstwa, także za dusze zmarłych parafian. Jarosławianie ufają, że Maryja zaniesie ich prośby przed Boży tron i że wkrótce doczeka się koronacji.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymi pozdrawiają swoich proboszczów [Wideo]

2021-08-04 19:00

Michalina Stopka

Z okazji liturgicznego wspomnienia św. Jana Marii Vianneya pielgrzymi pozdrowili swoich proboszczów.

Pozdrowienia "popłynęły" do Środy Śląskiej, Żabina, Wrocławia czy Sobótki. 

CZYTAJ DALEJ

Sierpniowe pielgrzymowanie na Jasną Górę

2021-08-05 11:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

pielgrzymi

Karol Porwich/Niedziela

Sierpień to na Jasnej Górze czas szczególnej modlitwy uczestników pieszych pielgrzymek. Przybywają w dwóch strumieniach - na przypadającą 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i odpust Matki Bożej Częstochowskiej, obchodzony 26 sierpnia. Przemierzanie setek kilometrów i odprawienie „rekolekcji w drodze” to polski fenomen na skalę światową, którego nie zatrzymała nawet pandemia.

Już w ubiegłym roku pątnicy szukali różnych sposobów, by zachować ciągłość odbywanych pielgrzymek. Wyruszali albo sami kapłani, albo w sztafecie niewielkie grupy przedstawicieli. W tym roku większość kompani powróciła do tradycyjnej formy pielgrzymowania dostosowując się do koniecznych zaleceń sanitarnych. O bezpieczeństwo pątników troszczą się służby medyczne, organizatorzy tworzą mniejsze grupy, zmieniają nieco trasę, by rzadziej spotykać się w drodze, noclegi są w namiotach. Niektóre grupy i tym razem idą w tzw. sztafecie czyli poszczególne odcinki pokonują inne osoby.

CZYTAJ DALEJ

Abp Schick: Madagaskar umiera z głodu

2021-08-05 17:22

[ TEMATY ]

ONZ

głód

Madagaskar

Vatican News

Abp Ludwig Schick z Bambergu zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o natychmiastową pomoc dla Madagaskaru. Sytuacja jest katastrofalna. Kraj mierzy się z największą suszą od ćwierćwiecza. ONZ ostrzega, że bez natychmiastowej pomocy nawet 400 tys. mieszkańcom wyspy grozi śmierć głodowa.

Powodem kryzysu są niewielkie opady w ostatnich trzech latach i pandemia koronawirusa. Według prognoz zły bilans opadów utrzyma się na wyspie aż do października. „Ludzie jedzą owady, liście, korzenie i nasiona zmieszane z błotem. Dzieci na ulicach żebrzą o żywność, zostały z nich już tylko skóra i kości” – napisał abp Schick.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję