Reklama

Na serwatce w Dusznikach

Niedziela świdnicka 35/2010

Za nami kolejny, tym razem jubileuszowy - 65. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju zorganizowany pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 6-14 sierpnia br. i przypadła w 200. rocznicę urodzin Kompozytora.

Uzdrowisko

Duszniki-Zdrój to miasto w południowo-zachodniej Kotlinie Kłodzkiej. Początki malowniczo położonego miasta sięgają średniowiecza. Największym bogactwem Dusznik są lecznicze źródła mineralne. Dusznickie uzdrowisko rozkwitło w XVIII wieku. Zaczęli tutaj przyjeżdżać kuracjusze z całej Europy. Do końca II wojny światowej miasto było niemieckie i nazywało się Bad Reinerz. Wodę źródlaną pili w Dusznikach wielcy kompozytorzy - Feliks Mendelssohn Bartholdy i Fryderyk Chopin. Stosowano wówczas nowatorską metodę leczenia górnych dróg oddechowych - chorym aplikowano preparaty z mleka koziego i serwatkę. Dopiero później przekonano się, że ta terapia nie jest dobra. Bardziej Fryderykowi służył klimat górski.
„Świeże powietrze i serwatka, którą pijam skwapliwie, tak mię postawiły na nogi, że jestem całkiem inny niż w Warszawie” - pisał do przyjaciela.
Młody Fryderyk trochę się tu nudził. W liście do przyjaciela pisał, że „rano, najpóźniej o godz. 6 już wszyscy przy źródle. Tu dopiero kiepska, dęta muzyka. Po obiedzie jeszcze większa maskarada niż rano, bo każdy wystrojony, każdy w innym niż rano pokazuje się kostiumie. Znów muzyka paskudzi, a tak chodzi się już do samego wieczora”. Artysta przebywał tu od 3 sierpnia do września 1826 r. i wraz z matką, i siostrami pozostał tu ponad miesiąc. W czasie kuracji Chopina odbyły się też jego pierwsze dwa zagraniczne koncerty. Dochód został przeznaczony na rzecz czwórki dzieci osieroconych przez jednego z miejskich sukienników. Być może to wydarzenie stało się inspiracją, gdy komponował słynny Marsz żałobny c-moll.
W Dusznikach można napić się wody ze źródeł: „Jan Kazimierz” (idealna na wrzody żołądka), „Pieniawa Chopina” (na górne drogi oddechowe), „Agata” i „Jacek”.

Papier z Reinerz

Reklama

W Dusznikach nad rzeką Bystrzycą od XVI wieku wytwarza się papier czerpany. Znajduje się tutaj stara XVII-wieczna Papiernia, obecnie mieści się w niej Muzeum Papiernictwa z bogatą polichromią. W Muzeum zobaczyć można pokazową produkcję papieru czerpanego. Masa wykonana z włókien celulozowych, po zaczerpnięciu na sito, następnie po odciśnięciu wody i wysuszeniu przekształca się w arkusze. Stanowi to główną atrakcję dla tysięcy turystów, ponieważ każdy może spróbować swoich sił. W Muzeum zgromadzono wiele cennych pamiątek związanych z historią papieru i przemysłu papierniczego.
Fryderyk jako kuracjusz musiał zażywać kuracji kąpielowych, pić wodę zdrojową, pić modną wówczas żętycę. W wolnym czasie odwiedzał wszystkie atrakcje turystyczne, wówczas bardzo popularne, jak Zamek Homole na Wzgórzach Lewińskich, Wzgórze Rozalii, z dzisiejszą pustelnią. Młody Fryderyk odwiedził także Papiernię Dusznicką i kupił tutaj papier listowy, na którym następnie pisał listy. Ile tak naprawdę tych listów napisał, nie wiemy, ale do dzisiaj zachowały się dwa - są one przechowywane w Warszawie i w Belgii.

Wystawa

W pierwszym tygodniu sierpnia w Muzeum Papiernictwa została otwarta wystawa pt. „A papier, na którym Ci piszę, jest z Reinerz. Fryderyk Chopin w Dusznikach-Zdroju” upamiętniająca pobyt Fryderyka Chopina w Dusznikach-Zdroju, którą zorganizował Jan Bałchan. Celem wystawy jest przypomnienie wydarzeń z 1826 r. oraz przedstawienie tradycji chopinowskich kultywowanych w sudeckim kurorcie zarówno w czasach niemieckich, jak i po II wojnie światowej. Na wystawie upamiętniającej pobyt Chopina w Dusznikach ukazane są dusznickie tradycje powojenne: ryciny, grafiki przedstawiające Duszniki z początku XIX wieku, wypożyczone z Ossolineum z Muzeum Ziemi Kłodzkiej, oryginalne przewodniki turystyczne, które prawdopodobnie czytał kompozytor i jego rodzina w trakcie pobytu w Dusznikach i wiele innych ciekawych eksponatów. Wystawę można oglądać do 1 października br.
Uroczystego otwarcia wystawy dokonano 6 sierpnia br. przy udziale m.in. Zbigniewa Szczygła, wicemarszałka województwa dolnośląskiego, Krzysztofa Baldego, starosty kłodzkiego oraz Grzegorza Średzińskiego, burmistrza Dusznik-Zdroju. Podczas wernisażu znany Edwin Petrykat odczytał list Fryderyka Chopina do Wilhelma Kolberga napisany 18 sierpnia 1826 r. w Dusznikach.

Festiwale

W 1897 r. z inicjatywy Wiktora Magnusa postawiono na cześć Fryderyka Chopina obelisk z jego popiersiem, a tuż po II wojnie światowej, w sierpniu 1946 r., w 120. rocznicę słynnego recitalu, odbył się w Dusznikach I Międzynarodowy Festiwal Chopinowski, który cieszy się wielką sławą na całym świecie, a którego współinicjatorem był Wojciech Dzieduszycki.
Organizacją Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach zajmuje się Fundacja Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich z siedzibą w Dusznikach (więcej na stronie: www.chopin.festival.pl). Dyrektorem arstystycznym Festiwalu jest wybitny polski pianista Piotr Paleczny.

„8 Fryderyków”

Od 1 maja br. do 31 grudnia br. na terenie miasta Duszniki-Zdrój trwa akcja promocyjna monety okolicznościowej. Na awersie monety widnieje herb miasta, przedstawiający wizerunek św. Piotra z kluczem w prawej ręce i księgą w lewej, na tle fragmentu muru ceglanego, wznoszącego się po lewej stronie. Rewers monety zawiera wizerunek Dworku im. F. Chopina, położonego w centrum zabytkowego Parku Zdrojowego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Nim podołamy wszystkiemu

2021-07-14 12:11

Niedziela Ogólnopolska 29/2021, str. 50-51

[ TEMATY ]

rodzina

wiara

Artur Madej

Rodzina to najlepsze miejsce, gdzie dziecko może się uczyć szacunku i miłości do innych

Rodzina to najlepsze miejsce, gdzie dziecko może się uczyć szacunku i miłości do innych

Jeżeli wierzymy, że Bóg jest wszechmogący, jeżeli wyznajemy, że Jezus jest zwycięzcą, że jest Lwem Judy, to jak możemy mówić, że nie podołamy? – pyta retorycznie Marta Witecka, od 24 lat żona Andrzeja i matka sześciorga dzieci.

Rodzinę spotkałam w Krakowie, gdzie odbierała statuetkę „Przyjaciel życia”, przyznawaną przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Doceniono ich jako cichych bohaterów. Wzruszyłam się filmem prezentującym nagrodzonych (można go obejrzeć na YouTubie: www.youtube.com/watch?v= q-s4nhdxk_U).

CZYTAJ DALEJ

Sto lat księdza Franciszka

2021-07-23 07:47

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ksiądz kanonik Franciszek Hanek jest obecnie najstarszym kapłanem archidiecezji wrocławskiej. Dziś, 23 lipca skończył 100 lat.

Na spotkanie z księdzem seniorem, udaliśmy się do Mielca, gdzie obecnie kapłan rezyduje. Podkarpacie to rodzinne strony ks. Franciszka, który w 1996 r. przechodząc na emeryturę, powrócił w to miejsce. – Początkowo ks. Hanek przebywał w swoim rodzinnym domu razem z bratem. Po jego śmierci został przyjęty w naszej parafii i razem z nami pełni posługę kapłańską. Jeżeli siły mu pozwalają, to spowiada, odprawia Mszę św. i uczestniczy w wydarzeniach parafialnych – mówi kustosz mieleckiej bazyliki, ks. Janusz Kłęczek.

CZYTAJ DALEJ

Wakacyjna formacja liturgiczna

2021-07-24 09:01

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

diakonia liturgiczna

Paradyż

archiwum oazy

Trwa oaza lektorska. Bierze w nich udział 20 uczestników. W kadrze są dwie animatorki, trzech animatorów, kleryk i moderator – ks. Bartosz Warwarko. Rekolekcje prowadzone są w Paradyżu.

Jak to na oazie lektorskiej – jest nauka czytania, jest szkoła liturgii, są też inne punkty formacyjne, a wszystko po to, żeby uczestnicy jak najlepiej przygotowali się do posługi w parafiach. Nie brakuje też wycieczek, bo to w końcu wakacje. - Byliśmy w Zielonej Górze w kinie i w muzeum, w Międzyrzeczu również zwiedziliśmy muzeum, pojechaliśmy do Rokitna, przejechaliśmy meleksami przez Kalwarię Rokitniańską, zwiedzaliśmy zamek w Łagowie, w Pniewie odwiedziliśmy bunkry, byliśmy też w Świebodzinie – wymienia ks. Warwarko.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję