Reklama

Katecheci, jesteście potrzebni!

Konferencja metodyczna dla katechetów, odbywająca się corocznie w pierwszą sobotę września, w tym roku przebiegała pod znakiem jubileuszu 20-lecia powrotu katechezy do szkół. O nowych wyzwaniach katechetycznych, ale tej samej odpowiedzialności za wiarę i wiedzę uczniów, mówili podczas spotkania m.in.: abp Józef Życiński, ks. prof. Stanisław Wilk - rektor KUL oraz ks. prał. Ryszard Lis - dyrektor Wydziału ds. Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Lublinie.
Doroczne spotkanie sióstr zakonnych, kapłanów i świeckich, którzy katechizują w przedszkolach i szkołach na terenie archidiecezji lubelskiej, rozpoczęło się Mszą św. „Nasza misja gromadzi nas wokół Chrystusa, który u progu nowego roku szkolnego mówi: nie bójcie się, jesteście potrzebni. Chrystus, powołując i posyłając, daje łaskę i umacnia nas na szlaku głoszenia Dobrej Nowiny” - mówił abp Józef Życiński. Zgromadzeni wokół ołtarza katecheci modlili się „o siłę na czas zmagania z obowiązkami” oraz o to, by wypełniali powierzone im zadania na chwałę Boga i Kościoła. Prosili także za swoich wychowanków, by „umieli wychowywać ich w duchu prawdy i uczyli ich dojrzewania do miłości i sprawiedliwości”.
Metropolita dziękował tym katechetom, którzy rozpoczęli konferencję od modlitwy i udziału we Mszy św. „Eucharystia jest źródłem siły, by wśród agresywnych i absurdalnych doświadczeń nie zrażać się. We współczesnych realiach trzeba nam Chrystusowej pomocy i pewności, że religia nie jest jednym z przedmiotów pomiędzy wychowaniem fizycznym a przysposobieniem obronnym, ale przedmiotem specyficznym, w którym bez więzi z Chrystusem i bez praktyki modlitewnej wszystko może się stać czczą gadaniną. Wasz przekaz powinien być przekazem nadziei i łaski - mówił do katechetów Pasterz. - Kiedy się idzie szlakiem Syna człowieczego, kiedy się wybrało posługę Chrystusowi, wtedy z boku muszą pozostać pewne ludzkie przepisy i trzeba przyjąć jako zjawisko normalne to, że płacimy cenę tej wędrówki”. Metropolita zachęcał, by nauczyciele religii „nie równali do poziomu złośliwców i nie starali się odpłacać ostrością języka, lecz by ukazywali piękne, pozytywne przykłady”. Podkreślał, jak ważne jest, by uczeń trafił na mądrego katechetę, który „wczuje się w jego sytuację i będzie umiał nawiązać z nim kontakt”. „Pamiętajmy, że żyjemy w niewidzialnym, nadprzyrodzonym świecie i że ten świat trzeba przybliżać do osób żyjących w kategoriach konfliktów, sukcesów i pragmatyki” - mówił.
Rozpoczynając drugą część spotkania w auli im. kard. Stefana Wyszyńskiego KUL, Rektor katolickiej uczelni, w której w zdecydowanej większości wykształcili się lubelscy katecheci, odwołał się do jubileuszu 20-lecia powrotu katechezy do szkół, jak i do dyskusji o obecności krzyża w przestrzeni publicznej. „Wydarzenia ostatnich miesięcy pokazują, że nowy rok szkolny będzie stanowił dla katechetów ogromne wyzwanie. Podziwiam was za waszą pracę i za wasz trud; za to, że jesteście misjonarzami niosącymi dobre słowo do dzieci i młodzieży; że przygotowujecie ich do życia nie tylko we wspólnocie Kościoła; że wspomagacie swoją pracą cały proces wychowawczy w szkole - mówił ks. prof. Stanisław Wilk. - Po 20 latach możemy śmiało stwierdzić, że katecheza jest potrzebna w szkole”. Dopowiadając, czym jest katecheza, Ks. Rektor podkreślił, że „katecheza to nie tylko wiedza, ale także formacja człowieka, który jest otwarty na dobro wspólne; człowieka, który kieruje się miłością i sprawiedliwością, który nie boi się otwartego dialogu z innymi”.
Wśród gości, którzy podczas spotkania zabrali głos, byli m.in. poseł Lech Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin Ewa Dumkiewicz-Sprawka oraz kurator oświaty Krzysztof Babisz. Wszyscy podkreślali znaczenie nauczania religii w szkołach, a także owocną współpracę Kościoła z instytucjami oświatowymi w kształtowaniu dzieci i młodzieży. Poseł L. Sprawka powiedział wprost, że „archidiecezja lubelska jest wzorem współpracy Kościoła z oświatą”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Zabobony - grzech czy głupota?

Wydawać by się mogło, że z codziennego języka znika słowo „zabobony”. Nie jest ono w powszechnym użyciu, a młodsze pokolenie być może nawet nie wie, co w ogóle oznacza. A może marginalizowanie nazwy, kiedyś powszechnej, tym bardziej wskazuje na zagrożenia kryjące się za tym, co ona za sobą niesie? Czym zatem są zabobony?

Wielu katolików, chociaż nie tylko, wciąż porusza się między zabobonem a wiarą czy też między wiarą a zabobonem. Zabobon w ciągu dziejów zawsze „krążył” gdzieś w pobliżu wiary. Wiara rozumna, nieustannie „szukająca zrozumienia”, wręcz żyjąca w symbiozie z rozumnością, nie dopuszcza wszakże do siebie zabobonów.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas na Jasnej Górze do chorych i zdrowych

2022-07-06 20:20

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Abp Adrian Galbas

Jsna Góra/Facebook

Apostolstwo, które podejmują chorzy, to najcenniejsze z apostolstw, jakie istnieją w Kościele - mówił abp Adrian Galbas na 57. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Apostolstwa Chorych na Jasną Górę. Pielgrzymka odbyła się 6 lipca po dwóch latach przerwy wywołanej pandemią. Wzięło w niej udział blisko tysiąc pielgrzymów - chorych oraz ich bliskich.

Arcybiskup koadiutor Adrian Galbas z archidiecezji katowickiej mówił w homilii, że apostolstwo podejmowane przez chorych jest najcenniejszym z apostolstw, jakie istnieją w Kościele. – "Moja siła z was", powiedział kiedyś św. Jan Paweł II właśnie do chorych. Nie do księży, nie do biskupów, nie do sióstr zakonnych, nie do młodzieży. Oni niewątpliwie są siłą Kościoła, byli siłą Jana Pawła II i każdego kolejnego papieża. Największą jednak siłą Kościoła są chorzy i cierpiący – wskazywał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję