Reklama

„Exodus Młodych” - spotkanie młodzieży diecezji zamojsko-lubaczowskiej w nowym lublińcu (2)

Świadkowie Wiary

W odległości 7 km na północny zachód od Cieszanowa leży Nowy Lubliniec. Do niego przyjechali gimnazjaliści, licealiści i studenci, a wraz z nimi księża, siostry zakonne, nauczyciele, rodzice, by w dniach 24-27 sierpnia br. uczestniczyć w „Exodusie Młodych”, wydarzeniu religijnym, jakiego nie było dotychczas w naszej diecezji

W tej spokojnej wsi, w ciszy i we wspólnocie liczącej prawie pół tysiąca osób, uczyli się „Radości Wiary”, poznawali „Drogę Wiary”, rozpoznawali „Zagrożenia Wiary”, spotykali się ze „Świadkami Wiary”. Miejscem spotkań była cerkiew greckokatolicka pw. Przemienienia Pańskiego, wzniesiona w latach 1906-08. Po wysiedleniu Ukraińców na Ziemie Odzyskane podczas akcji „Wisła” w 1947 r. opuszczoną cerkiew zaadaptowano na kaplicę filialną parafii rzymskokatolickiej w Starym Lublińcu. Gościnnie przyjął młodzież także zespół szkół, który udostępnił jej swoje pomieszczenia, a na boisku sportowym postawiono scenę plenerową i tam odbywały się występy zespołów artystycznych.
O przebiegu spotkania w pierwszym dniu pisaliśmy w poprzednim numerze. Dziś o kolejnych. Gośćmi spotkania w drugim dniu był kapelan zakładu karnego w Zamościu ks. Tomasz Źwiernik oraz znana polska aktorka Małgorzata Kożuchowska. Ks. Tomasz ps. „Dziki” przyjechał ze stolicy diecezji ze swoimi przyjaciółmi - więźniami, którzy przeżyli nawrócenie. To oni podczas konferencji dali mocne świadectwa, jak z przestępców stali się wartościowymi ludźmi. Pokazali, jak Pan Bóg może wiele zdziałać w życiu człowieka, jeśli się Mu zaufa. Na podstawie tych świadectw ks. Tomasz wyliczył podstawowe trudności, z jakimi młodzi mogą się spotkać we współczesnym świecie. Na temat tych zagrożeń dyskutowano w mniejszych grupach, dzieląc się swoimi osobistymi problemami. Jak zawsze, najważniejszym momentem dnia była Msza w., podczas której ks. Tomasz Źwiernik wygłosił homilię o sakramentach spowiedzi i Eucharystii. Po Najświętszej Ofierze miała miejsce adoracja. Każdy mógł spotkać się z Chrystusem sam na sam w cichej modlitwie. W godzinach popołudniowych z uczestnikami spotkała się Małgorzata Kożuchowska. Mówiła o swoim życiu, drodze do aktorstwa, o swojej rodzinie i wierze. Aktorka ujęła wszystkich humorem, życzliwością, postawą, opartą na wartościach chrześcijańskich.
Największe przeżycie było pod koniec dnia. Ks. Tomasz Źwiernik swoją konferencją przygotował młodych do spowiedzi, z której wielu skorzystało. Na koniec odbyło się nabożeństwo pokutne „Mój Exodus”. Wszyscy wyruszyli w drogę, aby symbolicznie zrozumieć, czym jest owo wyjście. W milczeniu pokonali prawie kilometrowy odcinek, by uczestniczyć w pogrzebie „starego człowieka”. Do specjalnie wykopanego grobu wrzucili kartki z zapisanymi na nich swoimi grzechami. Pogrzebano je. O nowym narodzeniu, jakie dokonało się podczas spowiedzi, przypomniały zawiązane na ręce młodych białe opaski - symbol białej szaty, czystości i niewinności. Dokonał się tym samym Exodus - wyjście ze stanu grzechu, ze śmierci do życia. Jako nowi ludzie powrócili do swoich miejsc noclegowych.
W trzecim dniu „Radości Wiary” dał koncert zespół „Porozumienie”, grający od 2003 r.; wyrazem tej radości był także śpiew Violi Brzezińskiej, która karierę rozpoczęła w 1995 r. od telewizyjnego programu „Szansa na sukces” z udziałem Alicji Majewskiej. Zdobyła też nagrody główne w „Debiutach” na festiwalu piosenki w Opolu, a w roku następnym w „Premierach”. Ona i członkowie zespołu „Porozumienie” swój śpiew, taniec, muzykę przeplatali świadectwami. Podczas Mszy św. ks. Tomasz Bazan ze swoimi harcerzami mówili na temat „Radości Wiary”. Przez te trzy dni była okazja do gry na bębnach, bawienia się w teatr i pantomimę, porozmawiania z księdzem, siostrą zakonną, do tańca i zawarcia nowych znajomości.
W ostatnim dniu bp Mariusz Leszczyński przewodniczył koncelebrowanej Mszy św. W homilii mówił o konieczności karmienia się Słowem Bożym, o życiu w bliskości z Chrystusem i zaufaniu Bogu. Nawiązując do czytanej Ewangelii, apelował, by w swoim życiu pomnażać otrzymane od Boga talenty. Nie można być egoistą, talentami trzeba się dzielić z innymi. W życiu każdego są trudności, krzyże, problemy. Trzeba je wykorzystać dla chwały Bożej. Apelował do młodych za papieżem Benedyktem XVI: „Bądźcie świadkami Chrystusa w naszych czasach”. Podczas tej Mszy św. uczestnicy spotkania otrzymali specjalne błogosławieństwo od ks. Biskupa i księży w tym roku wyświęconych. Powrócili do swoich domów. Mogą teraz podzielić się z innymi tym, co przeżyli na „Exodusie Młodych” w Nowym Lublińcu. Nieść tę Radość Wiary do swojego otoczenia, dzielić się nią z kolegami i koleżankami.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Słuchać sercem, a nie uchem

2022-07-05 08:27

[ TEMATY ]

duchowość

ks. Piotr Pawlukiewicz

Materiał prasowy

W Ewangelii zadziwia mnie bardziej coś innego niż opisy cudów. Tam ludzie nie tylko upadali na kolana przed Zbawicielem, oni wchodzili na drzewa, by Go zobaczyć, krzyczeli przed Nim wniebogłosy, przepychali się przez tłum, by móc choć dotknąć Jego płaszcza, wycierali Mu nogi włosami. A potem wracali do domu uzdrowieni, na ciele i duszy.

Kiedy pracowałem jako kapelan w szpitalu, często spotykałem ludzi ciężko chorych, umęczonych bólem, zrujnowanych finansowo leczeniem. Byli naprawdę przerażeni swoją sytuacją. Kiedy podchodziłem do nich z propozycją spowiedzi, odpowiadali, że nie chcą, że dziękują, że może kiedy indziej. Niektórzy odwracali się nawet twarzą do ściany, by na mnie nie patrzeć.

CZYTAJ DALEJ

Bł. Maria Teresa Ledóchowska

[ TEMATY ]

bł. Maria Teresa Ledóchowska

pl.wikipedia.org

Bł. Maria Teresa Ledóchowska

Bł. Maria Teresa Ledóchowska
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji gliwickiej

2022-07-06 15:29

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Zmiany proboszczów

Karol Porwich/Niedziela

Tradycyjnie koniec czerwca to czas zmian personalnych, dotyczących duchowieństwa diecezjalnego. Biskup Gliwicki Jan Kopiec wręczył dekrety Księżom Proboszczom, Wikariuszom oraz duchownym kierowanym do innych zadań w ramach lokalnego Kościoła. Poniżej znajduje się lista aktualnych zmian personalnych w Diecezji Gliwickiej.

Przejścia na emeryturę

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję