Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Rodzinnie w Ciosmach

Mieszkańcy wsi Ciosmy zaprosili na rajd rowerowy ‘Żurawinowym szlakiem’, zaś na boisku szkolnym w Dąbrowicy odbyło się wyjątkowe wydarzenie skierowane do kinomanów i miłośników sportu zorganizowane przez jednostkę OSP Dąbrowica.

Joanna Ferens

Rajd rowerowy w Ciosmach

Rajd rowerowy w Ciosmach

W tym roku ze względu na pandemię rajd odbył się w mniejszym zakresie niż dotychczas. Działania projektowe, takie jak m.in. rajd ‘Zurawinowym szlakiem’ ma przede wszystkim integrować i aktywizować społeczność lokalną – wyjaśniała w rozmowie prezes Stowarzyszenia ‘Dąb’ w Ciosmach, Helena Szado-Oleksak: – Nasz projekt ma przede wszystkim aktywizować tutajeszą społeczność wokół problemów, zaradzać im i wspólnie podejmować próby ich rozwiązywania. Sytuacja w tym roku sprzyja organizowaniu niewielkich wydarzeń i małych inicjatyw w lokalnym środowisku. Jest to potrzebne w tym miejscu, gdyż dzieci i młodzież mają wakacje, niewiele osób wyjeżdża, więc to jest taka odskocznia od codzienności, możliwość spędzenia czasu w inny sposób, aktywny, po to, aby się integrować, lepiej się poznać nawzajem. Aktywność odciąga również młodych ludzi od wynalazków technologicznych i pokazuje inny świat – wyjaśniała. Trasa rajdu biegła w tym roku częścią żurawinowego szlaku, wokół Ciosmów: – Wyjechaliśmy spod remizy OSP w Ciosmach, ruszyliśmy w kierunku tzw. Byczka, poprzez lasy, gdzie są bardzo urokliwe miejsca, później na tzw. Mijak, gdzie znajdują się zbiorniki przeciwpożarowe, następnie udaliśmy się do Kniei. Zatrzymywaliśmy się przy tablicach informacyjnych oznaczających szlak oraz przy pomniku powstańców styczniowych i innych miejscach pamięci – tłumaczyła Helena Szado-Oleksak.

Rajd miał również aspekt patriotyczny – tłumaczyła jedna z organizatorek, Oliwia Małek:– Dla mnie jest to wielka satysfakcja, że ludzie chcą się do nas przyłączyć, brać w tym udział, pobyć razem i spędzić wspólnie niedzielę. Jadąc tym szlakiem możemy zobaczyć dużo miejsc patriotycznych, ponieważ na naszym terenie odbywało się wiele walk partyzanckich i nie tylko. Jest to upamiętnione w wielu kapliczkach i przydrożnych krzyżach. Jako młodzi ludzie chcemy pokazać, że mamy wartości patriotyczne, a także z chęcią uczestniczymy w takich wydarzeniach, nie tylko siedząc w domu przed telewizorem – zaznaczała.

Reklama

Z kolei w Dąbrowicy można było aktywnie, całymi rodzinami spędzić niedzielne popołudnie – tłumaczyła Teresa Kowal ze Stowarzyszenia ‘Dąb’ w Ciosmach: – Naszym celem jest przede wszystkim to, żeby młodzież, nie tylko z Dąbrowicy i Ciosmów, ale i z okolicznych wiosek i miejscowości dołączyła do nas, miło spędziła czas – podkreślała.

Atrakcją wydarzenia były pokazy street workout, zaś o szczegółach i celach imprezy informował jeden z organizatorów i sędzia zawodów, Dominik Paluch: – Chcemy przedstawić lokalnej społeczności taką dyscyplinę sportową, jaką jest street workout, która jest mało znana, a polega na ćwiczeniach z własną masą ciała. Zależy nam, aby zaprosić i zachęcić lokalną społeczność do uprawiania sportu – mówił.

Starania organizatorów docenił wójt Gminy Biłgoraj, Wiesław Różyński: – Jestem dumny, że Gmina Biłgoraj ma aktywną młodzież i choć obecna sytuacja ogranicza nam imprezy masowe, ale tutejsi lokalni działacze pokazują, że w każdych warunkach można się wspólnie bawić, spędzić miło czas, integrując się poprzez sport. Dają przykład, że można zrobić coś dobrego dla swoich kolegów, sąsiadów i dla całej społeczności. Jestem im za to ogromnie wdzięczny – dziękował.

Reklama

W programie znalazły się zawody sportowe street workout, pokazy profesjonalnych zawodników oraz seans filmowy ‘pod chmurką’. Obok dobrej zabawy organizatorzy zapewnili darmowy poczęstunek i napoje.

Wydarzenia odbyły się w ramach projektu ‘Obywatelski Duet!’ realizowanego przez Stowarzyszenie ‘Dąb’ w Ciosmach, współfinansowanego ze środków programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

2020-08-29 18:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza św. zainaugurowała święto Wojsk Obrony Terytorialnej

2021-09-26 16:25

[ TEMATY ]

terytorialsi

Wojska Obrony terytorialne

DWOT

W obchodzone dziś święto Wojsk Obrony Terytorialnej w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona została Msza św. w intencji żołnierzy formacji. Eucharystii przewodniczył ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego. Po zakończeniu Mszy św. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia sztandarów pięciu brygadom WOT oraz Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

Na początku Mszy św. Do katedry wprowadzony został sztandar WOT i odegrany został Mazurek Dąbrowskiego. Ks. płk Bogdan Radziszewski odczytał przesłanie abp. Józefa Guzdka administratora Ordynariatu Polowego, uczestniczącego w dorocznym spotkaniu środowisk policyjnych na Jasnej Górze, odczytał ks. płk Radziszewski. Abp Guzdek dziękował żołnierzom WOT za ofiarną służbę na rzecz Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję