Reklama

Niedziela Lubelska

Chełm. Pod opieką Maryi

W sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej 7 i 8 września odbyły się doroczne uroczystości odpustowe ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Tadeusz Boniecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maryjne święto przebiegało pod hasłem „Tobie Maryjo zawierzam”. Było związane z obchodem 255. rocznicy koronacji ikony Matki Bożej Chełmskiej. Miał też miejsce Akt zawierzenia Jezusowi przez Matkę Bożą Chełmską miasta Chełm i ojczyzny. Wyjątkowym gościem pielgrzymującym po raz pierwszy do chełmskiego sanktuarium był bp Andrzej Jeż z Tarnowa.

Przygotowania do uroczystości

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do obchodów 255. rocznicy koronacji cudownego obrazu cała parafia mariacka przygotowywała się duchowo poprzez trwająca dziewięć tygodni nowennę. Towarzyszyły jej specjalne rozważania na temat duchowości Wielkiego Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego opracowane przez ks. inf. Kazimierza Bownika. Podczas triduum przed odpustem, kazania głosił ks. dr Krzysztof Gałan. Nabożeństwom tym towarzyszyła procesja różańcowa z ikoną Matki Bożej Chełmskiej po rosarium i apel maryjny.

Do Matki Bożej Chełmskiej na piechotę

Całodobowe chełmskie czuwanie odpustowe na Górze Chełmskiej rozpoczęła w poniedziałkowy wieczór 7 września Msza św. odprawiona przez bp. Adama Baba. Na placu przed bazyliką zebrało się wielu parafian i pielgrzymów. Ze względu na trwająca pandemię tylko nieliczni z nich przybyli pieszo na uroczystości ze swoich miejscowości. Byli wśród nich pielgrzymi z Pawłowa wraz z proboszczem ks. Andrzejem Kołodziejskim. – Nie mogłem nie przyjść do naszej Chełmskiej Pani. Wiele łask Jej zawdzięczam. Pandemia nie mogła mi w tym przeszkodzić - mówił jeden z pielgrzymów. - Matka Boża wiele lat temu wyprosiła mi u Pana Boga łaskę zdrowia. Dzięki niej mogę chodzić i nie straciłam nogi. Byłam na wielu odpustach w Chełmie, i tym razem pomimo pandemii jestem aby dziękować i prosić o Jej dalszą opiekę - dzieliła się Genowefa z Dorohuska.

Wigilia uroczystości

Na początku uroczystości wszystkich pielgrzymów powitał proboszcz parafii mariackiej ks. kan. Andrzej Sternik. – Szli do Niej hetmani, królowie i lud przez wieki. W tej sztafecie pokoleń mamy łaskę również być obecni. Dzisiaj wszyscy jesteśmy pielgrzymami. Pokolenia przychodzące do Matki Bożej Chełmskiej doznawały Jej troski i opieki. Postanowiły się odwdzięczyć i ukoronować obraz, który wcześniej przez Stolicę Apostolską został uznany za cudowny. Dzisiaj mamy ten przywilej uczestniczyć w jubileuszu 255 rocznicy pierwszej koronacji obrazu Matki Bożej Chełmskiej - mówił ks. Sternik. Obok bp. Adama Baba szczególne słowa powitania kustosz sanktuarium skierował do obecnych na uroczystości księży kanoników z Kapituły Kolegiackiej w Chełmie, z jej dziekanem ks. prał. Tadeuszem Kądziołką, byłym proboszczem parafii mariackiej.

Reklama

Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie

W homilii bp Adam Bab mówił o potrzebie podporządkowania całego życia Jezusowi oraz przemiany naszego życia. - Jezus dzisiaj pyta również nas po czyjej stronie stajemy? akby dzisiaj Jezus zaprosił kogoś z was na środek i powiedział: Ty będziesz moim świadkiem, czy bylibyście w stanie stanąć przed Nim i powiedzieć: tak? Życie prowokuje do ciągłego wyboru. Wskazujemy na Jezusa, czy odwracamy innych od Niego? - pytał biskup. Podkreślił, że ten kto stawia na Maryję i Jej się zawierza, pomimo swojego grzesznego życia, idzie w dobrą stronę. To jest właśnie świadek, który się nawraca i uświęca. Pokazuje sobą wierność Chrystusowi.

Nocne czuwanie z Maryją

Wyjątkową częścią poniedziałkowego wieczoru odpustowego było modlitewne czuwanie. Najpierw Apel Maryjny, a po nim Droga krzyżowa po Kalwarii Chełmskiej i modlitwa uwielbienia poprowadzona przez zespół muzyczny „Good God” pod kierownictwem ks. Pawła Gołofita. Całość zakończyła Maryjna Pasterka odprawiona przez księży pracujących w minionych latach w parafii mariackiej. Modlitwa w bazylice trwała przez całą noc. Tradycyjnie już wypełnił ją Różaniec Fatimski z procesją z lampionami po rosarium.

Reklama

Rodziny z dziećmi przyszły po błogosławieństwo

Swoją specjalną Mszę św. odprawioną tradycyjnie już przez bp. Mieczysława Cisło miały rodziny, które na Górę Chełmską przybyły wraz z małymi dziećmi, aby uzyskać indywidualne błogosławieństwo. W homilii bp Mieczysław Cisło mówił o pokoleniowej drodze do Matki. - Szlakiem pokoleń idziemy dzisiaj do Matki Zbawiciela i naszej Matki, aby zawierzy nasze rodziny, zwłaszcza najmłodsze pokolenie. Wskazał też na problemy z jakimi boryka się współczesna polska rodzina. Zwrócił uwagę na potrzebę religijnego wychowania dzieci i młodzieży w rodzinie, bo to właśnie rodzice powinni być wzorem duchowej postawy w życiu dla swoich dzieci. - Potrzeba zwłaszcza dzisiaj spojrzenia na Świętą Rodzinę. Rodzinę Jezusa, Maryi i Józefa. Niech nas ocalą przed zagubieniem ludzi, którzy z tolerancji próbują uczynić bezsensowny motyw przepojony niezdolnością do miłowania - mówił.

Matka Boża Chełmska zawsze łączy ludzi

Najważniejszym punktem w programie tegorocznego odpustu było oddanie podczas sumy pod opiekę Matki Bożej Chełmskiej całego miasta Chełm oraz naszej Ojczyzny. Głównym celebransem był bp Andrzej Jeż z Tarnowa. W koncelebrze uczestniczyli również lubelscy biskupi: abp Stanisław Budzik, bp Mieczysław Cisło, bp Józef Wróbel i bp Adam Bab. Słowo wstępu przed liturgią i zarazem powitania, wygłosił do pielgrzymów Metropolita Lubelski. Nawiązał w nim do 255 rocznicy koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Chełmskiej. - 8 września 1717 r. miała miejsce pierwsza w Polsce koronacja obrazu Matki Bożej. Tego pierwszeństwa dostąpił czcigodny wizerunek Jasnogórskiej Królowej Polski - mówił abp Stanisław Budzik. - Koronatorem obrazu był ówczesny łaciński biskup chełmski Krzysztof Andrzej Szembek, brat prymasa Polski. Za przykładem Jasnej Góry poszły inne sanktuaria pierwszej Rzeczpospolitej, także sanktuarium w Chełmie, gdzie od ośmiu wieków czczona jest prastara ikona Matki Bożej. Uciekali się do niej prawosławni, grekokatolicy i katolicy rzymscy. 255 lat temu zarówno tak góra jak i świątynia były świadkami uroczystej koronacji. Wystarał się o nią u papieża Klemensa XIII greckokatolicki biskup Maksymilian Ryłło. Dokonał jej greckokatolicki arcybiskup smoleński Herakliusz Lisański. Uroczystości trwały przez cały tydzień, od 15 do 22 września 1776 r. Burzliwe są dzieje tej ziemi na styku kultur, religii, obrządków i wyznań. Tym, co łączy wszystkie pasma historii tego miasta i tej fascynującej Góry Chełmskiej, jest wiara w Boga w Trójcy Jedynego i gorąca cześć Bogarodzicy. Wyrazem wierności oddania ludu do swojej Matki była uroczysta koronacja - podkreślił ksiądz arcybiskup. Następnie z radością przywitał bp. Andrzeja Jeża z Tarnowa, głównego celebransa sumy odpustowej.

Reklama

Arystokraci Maryi

W homilii odpustowej bp Andrzej Jeż mówił o potrzebie nawiązania do naszych korzeni. - To pragnienie jest bardzo mocne także wśród młodego pokolenia. Wielu młodych ludzi przychodzi do kancelarii parafialnych, chcąc zbudować drzewo genealogiczne swojej rodziny. Potrzebujemy w tych czasach takiego trwałego zakorzenienia. Tutaj na Górze Chełmskiej cenimy sobie zakorzenienie, któro daje nam poczucie wolności. Świadomość skąd wyruszamy i dokąd zmierzamy - mówił biskup tarnowski. Podkreślił też potrzebę dostrzegania naszych korzeni duchowych. - Przez fakt męki i śmierci Jezusa na krzyżu wszyscy w testamencie z krzyża staliśmy się dziećmi Maryi. A przez sakrament chrztu, staliśmy się dziećmi samego Boga. Wszyscy niejako w Chrystusie i Maryi jesteśmy arystokratami, niezależnie od tego jaka pełnimy funkcje i jaki posiadamy status materialny. Tutaj nie ma podziału na bardziej i mniej znaczących - mówił bp Andrzej Jeż. Przypomniał , że z Góry Chełmskiej gdzie od wieków króluje Matka Boża, zawsze powracamy z nowym ładunkiem siły duchowej. Pokrzepieni i umocnieni oddychamy wolnością dzieci Bożych.

Reklama

Akt zawierzenia Matce Bożej Chełmskiej

Najważniejszym punktem odpustu i zarazem zwieńczeniem obchodów jubileuszu 255 rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Chełmskiej był historyczny akt zawierzenia Matce Bożej Chełmskiej miasta Chełm, Ziemi Chełmskiej i całej Ojczyzny. Słowa zawierzenia przed kopią ikony wypowiedział abp Stanisław Budzik. - Matko Boża Chełmska! Twój czcigodny obraz, wpisany od wielu wieków w burzliwe dzieje tej ziemi, był świadkiem dni chwały i nocy cierpienia. Zawsze wskazywał drogę wierności Bogu, Krzyżowi i Ewangelii, uczył nieść z radością Ewangelię wszystkim ludziom i narodom. Przez ten obraz liczne rzesze wiernych różnych wyznań i obrządków chrześcijańskich odkrywały Twoją obecność w tajemnicy Kościoła i wiązały swoje życie z Chrystusem. Oto mija 255 lat od czasu, kiedy Twój Cudowny Wizerunek został ozdobiony koronami pobłogosławionymi przez papieża Klemensa XIII. Dziś pragniemy zawierzyć Tobie, a przez Ciebie samemu Bogu w Trójcy Jedynemu, nasze dziś i jutro. Pragniemy z Bożą pomocą na różnych płaszczyznach naszego życia i pracy stanowić jeden nawracający się nieustannie Lud Boży. Dlatego, Matko, podobnie jak Jan Apostoł trwający z Tobą pod krzyżem Jezusa, chcemy zabrać Cię do siebie, do swojego domu i serca, aby uczyć się naśladować Twego Syna i żyć dla Boga. W łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem, z pasterzami Kościoła w Polsce, z kapłanami i osobami życia konsekrowanego, w komunii z całym ludem Bożym zawierzamy Ci Maryjo Miasto Chełm, Ziemię Chełmska, Archidiecezje Lubelską i cała naszą Ojczyznę. Zawierzamy wszystkich przebywającym w kraju i poza jego granicami, zawierzamy wszystkie instytucje, które w różnych sferach życia służą człowiekowi i pracują dla jego dobra. Zawierzamy władze samorządowe miasta, które przynosząc symboliczny klucz do miasta oddają pod Twoją opiekę, powierzając Bogu swoją teraźniejszość i przyszłość. Niech Twoje macierzyńskie wstawiennictwo wyjedna nam u Pana dziejów błogosławieństwo pomyślności i pokoju.

Reklama

Po odczytaniu aktu zawierzenia prezydent Chełma Jakub Banaszek wraz z przewodniczącym Rady Miasta Chełm Longinem Bożeńskim przekazali Metropolicie Lubelskiemu i bp. Andrzejowi Jeżowi symboliczne klucze do miasta, oddając tym samym Chełmskiej Pani władzę duchową nad grodem nad Uherką. Po przekazaniu kluczy włodarze miasta uklękli przed kopia ikony Matki Bożej Chełmskiej i pogrążyli się w modlitwie w intencji mieszkańców.

Na Górę Chełmską pielgrzymi przynieśli ze sobą również kolorowe wieńce. Zostały one wykonane przeróżnymi technikami ze zbóż, kwiatów, ziół i owoców oraz warzyw. Wszystkie poświęcił bp Andrzej Jeż. Uroczystą sumę odpustową zakończyła procesja eucharystyczna po parku parafialnym.

Róże dla Matki Bożej 

Po południu na swoją specjalną Mszę św. przybyły również dzieci z chełmskich szkół. Podczas tej Eucharystii odprawionej przez bp. Ryszarda Karpińskiego zostały pobłogosławione tornistry i przybory szkolne.

Podsumowaniem całych uroczystości odpustowych była wieczorna Msza św. odprawiona przez ks. dr. Krzysztofa Gałana. Na wcześniejszą prośbę księdza proboszcza Andrzeja Sternika wierni na wszystkie odpustowe Msze św. przynieśli ze sobą róże, będące szczególnym darem dla Maryi. Kwiaty te zostały pobłogosławione w specjalnej modlitwie. Następnie wszystkie róże wierni zostawili w sanktuarium. Po zasuszeniu będą dołączane do obrazków z modlitwą do Matki Bożej Chełmskiej, jako jej szczególny znak przypominający zapisane przed wiekami świadectwo cudownego uzdrowienia niewidomego dziecka, z nadzieją, że każdy kto z wiarą w orędownictwo Matki Bożej Chełmskiej będzie się uciekał, otrzyma zdrowie duszy i ciała. Dowodem na to, że prośby przedstawiane Panu Bogu za pośrednictwem Chełmskiej Madonny są wysłuchiwane, jest wydana w ubiegłym roku księga cudów i łask sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej.

Reklama

Fotorelacja na www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172



2020-09-10 13:46

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4. sezonu "The Chosen"

2024-03-28 11:39

[ TEMATY ]

„The Chosen”

Materiały promocyjne/thechosen.pl

Serial o Jezusie z kolejnym sukcesem. W polskich kinach 4. sezon zebrał ponad 50 000 widzów, a licznik wciąż rośnie. Kolejne odcinki serialu, co stało się całkowitym fenomenem w branży filmowej, wciąż wyświetlane są w kinach.

Poza repertuarowym wyświetlaniem w kinach, również społeczność ambasadorów serialu organizuje w całej Polsce pokazy grupowe, które nierzadko mają sale zajęte do ostatnich miejsc. W wielu miejscowościach można wybrać się na taki pokaz czy to do kina sieciowego, lokalnego czy domu kultury. Kina widząc ogromne zainteresowanie same wstawiają do repertuaru kolejne odcinki lub powtarzają wyświetlanie od 1 odcinka. Już pojawiają się pierwsze całodzienne maratony z 4. sezonem.

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb bez Mszy św. w czasie Triduum Paschalnego

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

pogrzeb

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Nie wolno celebrować żadnej Mszy świętej żałobnej w Wielki Czwartek - przypomina liturgista ks. Tomasz Herc. Każdego roku pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące sprawowania obrzędów pogrzebowych w czasie Triduum Paschalnego i oktawie Wielkanocy.

Ks. Tomasz Herc przypomniał, że w Wielki Czwartek pogrzeb odbywa się normalnie ze śpiewem. Nie wolno jednak tego dnia celebrować żadnej Mszy Świętej żałobnej. W kościele sprawuje się liturgię słowa i obrzęd ostatniego pożegnania. Nie udziela się też uczestnikom pogrzebu Komunii świętej.

CZYTAJ DALEJ

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4. sezonu "The Chosen"

2024-03-28 11:39

[ TEMATY ]

„The Chosen”

Materiały promocyjne/thechosen.pl

Serial o Jezusie z kolejnym sukcesem. W polskich kinach 4. sezon zebrał ponad 50 000 widzów, a licznik wciąż rośnie. Kolejne odcinki serialu, co stało się całkowitym fenomenem w branży filmowej, wciąż wyświetlane są w kinach.

Poza repertuarowym wyświetlaniem w kinach, również społeczność ambasadorów serialu organizuje w całej Polsce pokazy grupowe, które nierzadko mają sale zajęte do ostatnich miejsc. W wielu miejscowościach można wybrać się na taki pokaz czy to do kina sieciowego, lokalnego czy domu kultury. Kina widząc ogromne zainteresowanie same wstawiają do repertuaru kolejne odcinki lub powtarzają wyświetlanie od 1 odcinka. Już pojawiają się pierwsze całodzienne maratony z 4. sezonem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję