Reklama

Św. Marcin odkryty na nowo

Niedziela sandomierska 1/2011

Po monumentalnej restauracji prezbiterium i nawy głównej wraz z ich zabytkowymi elementami, przeprowadzonej do obchodów 800-lecia Kapituły Kolegiackiej w Opatowie i otwarcia roku jubileuszowego 2006-2007, ani na chwilę nie ustała troska o udoskonalenie wyglądu kolegiaty i poszerzenie jej funkcji do obecnych potrzeb wiernych. W 2008 r. mistycznego nawiedzenia parafii przez Matkę Bożą w kopii cudownego Obrazu Jasnogórskiej Pani, po żmudnej pracy w dawnej kostnicy urządzona została Kaplica Adoracji Najświętszego Sakramentu i ofiarowana Trójjedynemu Bogu jako wotum wdzięczności za dar Maryi i Jej macierzyńską opiekę. Kaplica, codziennie otwarta od pierwszej do ostatniej Mszy św., jest nie tylko wysublimowanym miejscem kontaktu człowieka ze świętością Boga, ale też z sobą samym - na chwilę zatrzymanym, by się pomodlić lub choćby przyklęknąć.
Wkrótce potem z inspiracji Kościoła miasto Opatów reprezentowane przez władze samorządowe zainteresowało się związkiem ze św. Marcinem i uznało, że od początku istnieje i rozwija się pod jego opiekuńczym okiem. Dlatego pod przewodnictwem parafii kolegiackiej i uchwałą Rady Miasta za pośrednictwem Biskupa Sandomierskiego wystąpiło z prośbą do Stolicy Apostolskiej o przyznanie jego patronatu. Dzięki determinacji bp. Krzysztofa Nitkiewicza starania zostały uwieńczone aktem Kongregacji do Spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów o ogłoszeniu św. Marcina z Tours Biskupa patronem Miasta Opatowa. Ogłoszenie dokumentu w obecności Biskupa Diecezjalnego nastąpiło 11 listopada 2009 r. Wzrosła świadomość daru niezwykłego Orędownika i wynikające z tego daru zobowiązanie opatowian do naśladowania go. Jednym z aspektów postępowania za św. Marcinem jest działanie grupy wiernych w parafialnej świetlicy. Żywimy nadzieję, że wkrótce pogłębimy związek z uczonym Biskupem z Tours, twórcą skryptorium i bogatego księgozbioru, organizując parafialną bibliotekę z czytelnią.
Znakiem czasu dla mieszkańców Opatowa i ich ogromnym przywilejem jest odkrywanie duchowego przesłania św. Marcina Biskupa zapisanego w historii XII-wiecznej kolegiaty. W kolejnym roku jej odnawiania przemówił freskiem odkrytym w kapitularzu, w którym ukończony został pierwszy etap prac renowacyjnych. Rozpoczęte w maju 2010 r., po upływie 6 miesięcy pozwalają na pierwsze spostrzeżenia odnośnie do technicznych rozwiązań praktycznych stosowanych w pierwszych polskich świątyniach, do których bez wątpienia należy kolegiata w Opatowie. Otóż miejsce zebrań kanoników kapituły kolegiackiej było doskonale przystosowane do użytkowania w warunkach surowego klimatu atmosferycznego. Okazuje się, że ogrzewał je kominek, wykonany prawdopodobnie pod koniec XV wieku z cegły palonej, umieszczony w północno-wschodnim narożniku. Konserwatorzy odnowili i wyeksponowali jego elementy, zachowując okopcenia świadczące o eksploatowaniu urządzenia, co pośrednio dowodzi całorocznego zbierania się wspólnoty kanonickiej. Jednak najważniejszym odkryciem jest XVII-wieczny fresk na wschodniej ścianie pomieszczenia. Przedstawia on scenę dzielenia się młodego żołnierza - Marcina płaszczem z klęczącym żebrakiem. Scena, artystycznie bliska przedstawieniu na XVI-wiecznej miniaturze Stanisława Samostrzelnika zdobiącej dokument zw. przywilejem opatowskim, tutaj zda się mieć zadanie nie tyle zdobić, co edukować. Wymowne jest zastosowanie klęcznika, który z jednej strony może sugerować chęć ochrony kolan przed zimnem i wilgocią codziennie żebrzącego kaleki, z drugiej zaś narzuca uniwersalne skojarzenie z człowiekiem modlącym się o wstawiennictwo. Zarówno jedna interpretacja jak druga potwierdza ciągłość i intensywność kultu św. Marcina Biskupa w Opatowie, który jest nie tylko patronem opiekującym się świątynią i kapitułą, ale też przykładem postępowania wobec potrzebujących. Z nadzieją trzeba oczekiwać na kontynuację pracy w pomieszczeniu, w którym, wg ekspertyzy wykonanej w 2007 r., polichromia położona jest na wszystkich jego ścianach i czeka na odkrycie oraz nowe odczytanie. Bezcenne jest świadectwo czci okazywanej św. Marcinowi przed 3 wiekami, które jest dla nas zachętą i umocnieniem do pielęgnowania pamięci o jego duchowym wpływie na wieloaspektowy kształt Opatowa. Tu bowiem zamierzamy urządzić muzeum kolegiaty. Żyjemy w epoce kultury obrazkowej, dlatego tym bliższa jest nam swoista Biblia Pauperum zapisana na ścianach świątyni.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

LOT: Barcelona najpopularniejszym kierunkiem w ramach akcji #LOTnaWakacje

2020-07-11 10:20

[ TEMATY ]

LOT

wakacje

niepodlegla.gov.pl

W ciągu pierwszych dwóch tygodni akcji #LOTnaWakacje najchętniej wybieranymi kierunkami podróży były m.in. Barcelona, Burgas, Majorka i greckie wyspy - Korfu, Zakynthos, Rodos, a także chorwackie kurorty – Split i Dubrownik - poinformował PAP w komunikacie PLL LOT.

LOT od 1 lipca ruszył z letnią siatką połączeń pod hasłem #LOTnaWakacje. W sumie przewoźnik uruchomi 130 połączeń do ponad 30 najbardziej popularnych europejskich kurortów z dziesięciu krajowych portów lotniczych.

Pasażerowie w lipcu i sierpniu będą mogli polecieć m.in. do Chorwacji, Hiszpanii, Włoch, na Maltę, do Bułgarii, Czarnogóry, na Cypr, do Albanii czy na wyspy Santorini, Kos, Korfu i Kretę.

"W ciągu pierwszych dwóch tygodni akcji #LOTnaWakacje najchętniej wybieranymi kierunkami podróży za granicę były m.in. Barcelona, położone nad Morzem Czarnym Burgas, Majorka, greckie wyspy - Korfu, Zakynthos, Rodos, a także znane i cieszące się dużą popularnością wśród Polaków chorwackie kurorty – Split i Dubrownik" - poinformowała spółka.

Jak podał przewoźnik, w ramach oferty #LOTnaWakacje samoloty wykonują bezpośrednie połączenia z dziesięciu lotnisk krajowych do Europy – z Warszawy, Bydgoszczy, Lublina, Wrocławia, Krakowa, Gdańska, Szczecina, Poznania, Katowic, Rzeszowa.

"Po długim okresie zawieszenia ruchu międzynarodowego i wprowadzonych w wyniku pandemii obostrzeniach, Polacy chcą wypoczywać w zagranicznych kurortach przy gwarantowanej pięknej pogodzie. LOT oferuje pasażerom szeroki wachlarz możliwości tego lata – od pięknych greckich wysp, po zyskujące na popularności i warte odkrycia Bałkany. Rosnące zapotrzebowanie na podróże lotnicze potwierdzają pierwsze wyniki sprzedażowe. Od ogłoszenia programu sprzedaliśmy już blisko 200 tys. biletów i każdego dnia wzrasta poziom wypełnienia naszych samolotów. Ze względu na duże zainteresowanie pasażerów, planujemy rozwijać wakacyjną ofertę również w kolejnych miesiącach" - powiedział cytowany w komunikacie prezes PLL LOT Rafał Milczarski.

Jednocześnie przewoźnik stopniowo przywraca regularne rejsy międzynarodowe. Od początku lipca ruszyły loty m.in. do Amsterdamu, Paryża, Duesseldorfu, Bukaresztu, Kijowa, a dreamlinery LOT-u ponownie startują do Tokio, Toronto i Seulu. Od 15 lipca pasażerowie będą mogli podróżować też m.in. do Londynu, Berlina, Pragi, Kijowa, Frankfurtu, Hamburga, Mediolanu, Genewy, Istambułu, Belgradu czy Tallina.

"LOT wraca też do swojej drugiej bazy w Budapeszcie, wykonując zapowiadane na początku roku rejsy do Dubrownika i Warny. Od 20 lipca polski przewoźnik poleci również ze stolicy Węgier do Seulu. W sumie w bieżącym sezonie letnim w ofercie LOT-u znajduje się już ponad 130 połączeń i ponad 70 kierunków podróży" - czytamy.

W związku z sytuacją epidemiczną LOT zachęca pasażerów do sprawdzania obostrzeń obowiązujących w kraju, do którego zamierzają się udać. Regulacje te ulegają zmianom, a LOT nie będzie mógł zabrać na pokład osób, które nie dopełniły wymaganych formalności. Wszystkie aktualne informacje dotyczące zasad podróżowania dostępne są m.in. na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, placówek dyplomatycznych i Ministerstw Zdrowia poszczególnych krajów.

Rząd od 1 lipca zniósł zakaz połączeń lotniczych z szeregiem nowych krajów. Wśród nich są Czarnogóra, Gruzja, Japonia, Kanada, Albania, Korea Płd. i Ukraina.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 30 czerwca 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, zezwolono na połączenia lotnicze z państwami członkowskimi Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), EOG, Szwajcarii i UE, za wyjątkiem Szwecji i Portugalii. W stosunku do poprzedniego rozporządzenia sprzed dwóch tygodni, z listy zakazu lotów usunięto Wielką Brytanię.

Rozporządzenie traci moc z dniem 14 lipca 2020 r. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ pad/

CZYTAJ DALEJ

Licheń: Modlitwa za rodziców dzieci utraconych

2020-07-12 08:09

[ TEMATY ]

dziecko utracone

Bożena Sztajner/Niedziela

W intencji rodziców, którzy utracili swoje dzieci, modlono się wczoraj w licheńskim sanktuarium. Według statystyk, w Polsce, co roku dochodzi do nawet 40 000 poronień. Pamiętając o przedwcześnie zmarłych dzieciach księża marianie w sobotę 11 lipca zaprosili wiernych do wspólnej modlitwy w intencji ich oraz ich rodziców.

Podczas południowej Mszy koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. Bogusława Bindy MIC, przełożonego licheńskiej wspólnoty zakonnej w bazylice, wybrzmiały słowa modlitwy: „Boże, razem z Maryją, Bolesną Matką, prosimy za rodzicami, którzy utracili przedwcześnie swoje dzieci. Niech Twoja miłość uleczy ich rany, aby mimo bólu potrafili przyjąć Twoją wolę w codziennym życiu (…) przyjmij do Swego Domu dzieci, które zmarły przed narodzinami”.

„To właśnie Matka Boża Bolesna może najbardziej ich przyjąć i zrozumieć to, co przeżywają po utracie swojego dziecka” – zauważył ks. Binda. „Wiele matek przeżywa w swoim sercu ból i smutek, nie zgadza się z tym, co się stało – pyta, dlaczego straciłam to dzieciątko. Dziś przychodzimy to tej, która jest Matką Bożą Bolesną. Ona faktycznie chce nam pomagać i robi to w sytuacjach trudnych i bolesnych.”

Kaznodzieja podkreślił, że smutek i niepogodzenie są naturalnymi uczuciami w takich sytuacjach, dodając: „Pamiętajmy, że nie zostajemy sami z tym bólem, z tym smutkiem, żałobą… Zechciejmy to dzisiaj oddać.” – zachęcał ks. Binda, zapewniając, że zebrani modlą się także za rodziców, którzy utracili swoje dzieci, a nie są obecni w licheńskiej świątyni.

Po Mszy kilkadziesiąt osób skorzystało z możliwości zapalenia świecy przy stopniach ołtarza. Gest ten był wyrazem modlitwy w intencji utraconych dzieci i ich rodziców. Dzień Dziecka Utraconego obchodzony jest 15 października. Również wtedy w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej pamięta się o utraconych dzieciach i ich rodzicach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję